Prematürree bebekler rahimde 37 haftadan (hamilelik normal olarak 40 hafta sürer) daha az kalan bebeklerdir. ABD'deki bebeklerin % 6'sı erken doğar.
Erken doğumlarda fiziksel soaınlara sık rastlanır ve birçok bebeğin doğumdan sonra ekstra tıbbi bakım alması gerekir. Ancak hamileliğin yedinci ayından sonra doğan bebeklerin büyük çoğunluğu uzun vadede ciddi sorunlar yaşamadan hayatta kalmayı başarırlar.
Çok erken doğan bebekler (32. haftadan önce) genellikle beslenme desteğine (çünkü iyi ememezler), vücut ısılarının korunmasında desteğe (vücut yağları az olduğundan) ve nefes alma desteğine (ciğerleri yeterince gelişmediğinden) ihtiyaç duyarlar. Ciltleri kırmızıdır ve neredeyse saydamdır. Vücudarı lanugo denilen ince tüylerle kaplıdır.
Erken doğan bebekler zamanında doğan bebekler kadar sık ağlamazlar. Gelişmemiş iç organları düzgün çalışmayabilir; bu yüzden doktorların böbrekler ve karaciğerin işlevlerini yerine getirdiğinden emin olmak için sürekli kan testleri yapmaları gerekebilir.
Prematürree bebeklerin çoğu doğumdan hemen sonra sıkıntılı solunum sendromu (RDS) yaşar. RDS, çocuğun daha iyi nefes alabilmesi için ciğerlerdeki hava keseciklerinin (bronşçuk) genişleyip geniş kalmaları için gerekli olan kayganlaştırıcı yüzey aktif maddeyi bebeğin ciğerleri üretmediğinde ortaya çıkar. RDS olan prematürree bebekler doğumdan sonra çok hızlı ve yetersiz nefes alırlar. Tedavi edilmezse bebekler oksijen yetmezliğinden morarabilir.
RDS genelde doğumdan sonraki ilk 48 saatte çok kritik bir durumdur, sonra düzelmeye başlar. Orta derecedeki RDS oksijen ile tedavi edilir; ancak birçok bebek solunum cihazına bağlanır. Bebeğin yeteri kadar oksijen alıp dışarı karbon dioksit verdiğinden emin olmak için sık sık kan örnekleri alınır. Daha ciddi RDS vakaları ekstra yüzey aktif madde verilerek tedavi edilir. Prematüre bebeklerin suni aktif yüzey madde ile tedavi edilmeleri RDS riskini düşürür; aktif yüzey madde kullanılması hastalığın gidişatını hafifletebilir.
34 haftadan önce doğan ya da 1.8 kilodan daha zayıf olan bebeklerin beyindeki kan damar-lan kanayabilir ve kopabilir. Ciddi bir kanama beyinde su toplanmasına ve gelişimde gecikmelere neden olabilir. Ayrıca çok erken doğan bebeklerde bağırsakların gelişmemesinden (bağırsaklarda bir kısım dokunun harap olması gibi) ve gözlerin gelişmemesinden (retinopati gibi) kaynaklanan diğer komplikasyonlar görülebilir.

TEDAVİ SEÇENEKLERİ
Tedavi, bebeğin ihtiyaçlarına göre değişiklik gösterir. Birçok prematüre bebek normal yeni doğan ünitesinden alınır (annenin yanından da alınır) ve bazıları da sabit bir sıcaklık sağlayan ve bebekleri bulaşıcı organizmalardan koruyan kuvöze koyulur.
Enfeksiyon riskini önlemek için bazı bebeklere ilk 48 saat boyunca antibiyotik verilir. Birçok bebek de nefes almak için mekanik havalarıldırmaya, suni beslenmeye ve diğer destekleyici tedavilere ihtiyaç duyar.
Bebeğinizle aranızda bir bağ kurmanız için kuvözdeki bebeğinize dokunabilirsiniz. Ayrılmak hem bebek, hem de anne baba için zordur, ama bebeğin tıbbi uzmanlar tarafından yakın kontrolde tutulması gerekmektedir.
Bebeğinizi kendiniz emziremeseniz de sütünüzü sağıp bebeğinize verebilirsiniz. Bebeğiniz eve gidebilecek kadar toparlayana kadar çocuğunuzun günlük yaşamında ne kadar aktif bir rol oynayacağınızı doktorunuza ya da hemşirenize sorun.

GENEL SEYİR
İlk aylarda düzenli bir destek tedavisi uygulandığında ciddi komplikasyonları olmayan prematüre bebekler genellikle hem zihinsel hem de fiziksel olarak normal şekilde gelişirler.
Prematüre doğum tarihinden - çocuğun yaşı, doğum tarihinden erken doğduğu haftalar çıkarılarak hesaplanır - 2 yaşına gelene kadar çocuğun gelişiminin izlenmesi önemlidir.
Hamileliğin 23-24. haftalarında doğan bebekler hayatta kalabilir; ama bunların birçoğunun körlük, sağırlık, serbral palsi ve öğrenme zorlukları gibi hem zihinsel hem de fiziksel çok ciddi soruları olur.

Makalenin Kaynağı: Aile Sağlığı Ansiklopedisi

Yorumlar (0)

Henüz buraya yapılmış bir yorum yok

Yorum yapın

  1. Konuk olarak yorum yapılıyor. Hesap açın ya da var olan hesabınızla oturum açın.
Ek Dosyaları (0 / 3)
Konumunuzu Paylaşın