Normal doğum sırasında bebeğin daha kolay çıkmasını sağlamak ve perine bölgesinin yırtılmasını önlemek için vajen alt ucundan başlayarak yapılan kesidir.

Epizyotomi her zaman gerekli midir?
Epizyonomi; bebeğin çıkışını kolaylaştırmak için perineye uygulanan cerrahi kesiye denir. Her zaman gerekli değildir. Epizyotomiyi yapmak ya da yapmamak doğumu gerçekleştiren kişinin hemen karar vermesi en önemli karardır.
 Epizyotomi; perinal veya vajinal bir yırtığı önler ve bebeğin çıkışını kolaylaştırır. Ayrıca, aşırı gerilmeden dolayı pelvis kaslarına gelebilecek zararı ve buna bağlı olarak ileride olabilecek idrarla ilgili problemleri önlediğine dair de bir kanı vardır.
Eğer bir risk görülmüyorsa, epizyotomiye gerek yoktur.

İlk hamilelikte, normal doğum esnasında, epizyotominin zaruri olduğu söylenmektedir. Bu doğru mudur?
Bu tip konularda dogmatik olmamak gerekir.
Doğrusu, çoğu ilk doğumda epizyotomi yapıldığı, ama bazılarında buna hiç ihtiyaç duyulmadığıdır. Sabit kurallara bağlı kalmaktansa, doğuma giren doktorun, duruma göre karar vermesi daha doğrudur.
Forsepsli doğumda, epizyotomi gereklidir, çünkü doğum aleti ile gerçekleştirilen doğumda yırtılma olması tehlikelidir.

Bebeğin kafası tam çıkmadan önce, anneye sık sık nefes alması söylenir. Neden?
Bebeğin kafası, doğum kanalına baskı yapmaktadır. Anne, bebeğin biran önce dışarı çıkması isterken, ani bir çıkartılma çabasından dolayı bebek ters etki olarak bakıyı azaltabilir. Bu baskının aniden azalması, beyin hasarına yol açabilir. Sık sık nefes alıp verme işlemi, bunu engeller.

Kafa çıktıktan sonra ne olur?
Çoğu vakada, tek bir ıkınma daha omuzların çıkmasını sağlar. Bundan sonra, vücudun kalan kısmı kolayca ve anne çaba sarf etmeden çıkar. Aslında, omuzlanıl çıkması için kasılmaya bile ihtiyaç duyulmaz.

Omuz distozisi nedir?
Bu, zor ama nadir görülen bir doğum sorunudur. Büyük bir bebekte, kafa çıkar ama omuzlar pelvis çukurunda takılı kalır. Bu durumda, anne acilen özel bir pozisyona alınır, büyük bir epizyotomi yapılır ve elle müdahale ile bebeğin çıkışı sağlanır. Bu işlem oldukça zordur ve bebeğin bazı kemiklerinde kınlmalar olabilir. İncinmeye en müsait olan; köprücük kemiği ve üst koldur.
Omuz distozisini önlemek mümkün değildir.

Yorumlar (0)

Henüz buraya yapılmış bir yorum yok

Yorum yapın

  1. Konuk olarak yorum yapılıyor. Hesap açın ya da var olan hesabınızla oturum açın.
Ek Dosyaları (0 / 3)
Konumunuzu Paylaşın