hamileTürkiye’de sezaryenle doğum oranının yüksek olduğunu belirten Avrupa Perinatoloji Birliği Başkanı Prof. Dr. Cihat Şen, “Sezaryenle doğum birkaç gün erken bile yapılsa bebeğin akciğerinin dış dünyaya uyum sağlamasında birtakım sıkıntılar yaratıyor” dedi.

Avrupa Perinatoloji Birliği Başkanı Prof. Dr. Cihat Şen, Mustafa Kemal Üniversitesinde düzenlenen “2. Perinatoloji Günleri” için geldiği Hatay’da, Türkiye’de yılda 1,5 milyon doğumun meydana geldiğini, bunun yaklaşık yüzde 30-40’ının sezaryenle yapıldığını söyledi. 

Türkiye’de kadınların daha kolay olarak düşündükleri sezaryenle doğumu tercih etme oranının çok fazla olduğuna dikkati çeken Prof. Dr. Şen, şöyle devam etti:
“Normal doğum doğal ve fizyolojik bir süreç, sezaryen ise gerektiğinde yapılan bir ameliyattır. İyi bir ekip ve doğum için tamamlanan günde işlem gerçekleştirilirse hem sezaryen hem de normal yolla doğum bebek için sağlıklı olur. Maalesef anne adayları sabırsız ve zahmete katlanmama, bir an önce doğumdan kurtulma düşüncesiyle sezaryeni tercih ediyor. Sezaryen ile yapılan çoğu doğum, günü gelmeden, doğuma 15-20 gün kala gerçekleştiriliyor. Oysa sezaryenle doğum birkaç gün erken bile yapılsa bebeğin akciğerinin dış dünyaya uyum sağlamasında birtakım sıkıntılar yaratıyor. Bunun için doğumun planlı şekilde yapılması gerekiyor. Normal doğumda anne adayları günü geldiğinde sancı çekmeye başlıyor. Ancak bu ağrılı sancılı süreç bebeğin dış dünyaya uyumunu hazırlıyor. O yüzden tıbbi açıdan gerekmedikçe sezaryene başvurulmaması lazım.”

Annenin normal doğumdan sonra daha kısa sürede iyileştiği, sezaryenden sonra bu sürecin daha fazla zaman aldığını bildiren Prof. Dr. Şen, ayrıca normal doğumda annenin kanama, enfeksiyon, organ ve doku hasarı riskinin sezaryene göre daha düşük olduğunu kaydetti.

“NORMAL DOĞUM DAHA MASRAFLI”
Son yıllarda eğitimli ve bilinçli anne adaylarının normal doğumu tercih etmeye başladığını ifade eden Prof. Dr. Şen, ancak hala istenilen düzeye gelinemediğini söyledi.

Prof. Dr. Şen, astım, tansiyon hastalığı bulunan anne adaylarının kesinlikle sezaryenle doğumu tercih etmemesi gerektiğini, ayrıca sezaryenle doğumun ikinci bebeklerde anne için risk oluşturduğunu kaydetti.

Yazının Kaynağı: ntvmsnbc.com

 

Yorumlar (71)

Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

sezeryanıa yapılan doğumun zor ve sonrasının çok ağrılı olduğunu biliyorum.Üç sezeryanlı doğumum var,keşke mecbur olmasaydımda bebeklerimi normal yoldan dünyaya gelişlerini izleyerek doğursaydım.:'(Adı üstünde normal doğum en iyisi.Anlayıp dinlemeden ameliyata yatmak çok gereksiz tabii benim ki gibi tıbbi zorunluluk hariç.Anne adaylarına sesleniyorum her şeyin doğalı makbuldür.;)

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

bende normal dogum yapmak istiyorum fakat dogumumun gerçekleşecegi tarihte ameliyatımın 1.senesi dolacak ve geçirmiş olduğum ameliyatımdan dolayı bir sıkıntım var.ameliyatımıda kadın hastalıklarından geçirdim.yoksa normal dogumun daha iyi oldugunu bebek dogar dogmaz bilinçli bir şekilde kucağıma alıp emzirebilecegimi biliyorum ama sanırım birazda kendimi düşünüyorum.ya bir sorun olurda bu sefer bebeğimi kucağıma hiç alamasam diye.

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

bende sezeryanla doğum yaptım 2 tane keşke bende mecbur kalmasaydımda normal doğum yapabilseydim.herşeyin doğalı güzel.burdan doğum yapacak olan bütün anne adaylarına sesleniyorum kesinlik le mecburda kalmadıkca sezeryan yapmayın sonra çok pişman olusunuz.normal doğumda bebeğinizi kucağına alınca bütün ağrılarınız diniyor.ama sezeryanda öyle değil tam tersi bebek gelince işkence ağrılar başlıyor.bence normal doğum hem anne için hem salığınız için en güzeli....;);)

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

kesinlikle normal dogum yapın. ben normalden kortugum ıcın sezeryan oldum. dogum oncesi acı cekmıyorsun ama sonrasında fazlasıyla cekıyorsun.
beklenen dogum tarihinden 10 gün önce bebek alındı, sütüm gelmedi, bebekte sarılık oldu, cok sorun yasadık.

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

bende ılk bebegımı zorunlu olarak sezaryan yaptılar.suan 7 aylık hamıleyım normal dogum yapmak ıstıyorum bu mumkunmu

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

2.bebegime hamileyim,ilk bebeğimi sezeryanla dünyaya getirdim.normal doğum tabiki en sağlıklısı fakat şartlar kararınızı çok etkiliyor.eğer başta doktorunuza ve hastane şartlarına güveniyorsanız normal doğum yapmak en sağlıklısı.ilki sezeryan oldugu için 2.bebeğimde sezeryanla olucak,iyileşmesi zaman alıyor tabiki ama dediğim gibi koşullarda bunu gerektriyorsa yapacak bişey yok.umarım hpimzin bebeği sağlıklı ve hayırlı bir evlat olur.

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

doğumumu hep normal olarak düşünüyordum ancak nasip olmadı. benimde bazı sorunlarımdan dolayı sezeyanla doğum yapmak zorunda kaldım. evet sezeryan sonrası acı çekiyoruz ama birtürlü kendimize gelemiyorz. herşeyin doğalı daha ii ve sağlıklı. bence hiç kimse acısız diye sezeryana yönelmesin.

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

merhaba hanımlar,
ben de ilk doğumumu korkudan dolayı normal yapabileceğim halde sezeyanla yaptım ama sonrası çok pişman oldum, çünkü nomal doğum yapanların doğum sonrası çok sağlıklı bir şekilde bebeğini sevdiğini,dolaştığını görünce pişman oldum.bence doğum yaptıracak dokto da çok önemli son ana kadar mecbur kalmadıkça sezeryan yapmayan bir doktor seçmek gerekiyor.benim doktorum ikiletmedi bile hemen ameliyata aldı halbuki son ana kadar ona muayene oldum ve normal yapmak istediğimi de...

merhaba hanımlar,
ben de ilk doğumumu korkudan dolayı normal yapabileceğim halde sezeyanla yaptım ama sonrası çok pişman oldum, çünkü nomal doğum yapanların doğum sonrası çok sağlıklı bir şekilde bebeğini sevdiğini,dolaştığını görünce pişman oldum.bence doğum yaptıracak dokto da çok önemli son ana kadar mecbur kalmadıkça sezeryan yapmayan bir doktor seçmek gerekiyor.benim doktorum ikiletmedi bile hemen ameliyata aldı halbuki son ana kadar ona muayene oldum ve normal yapmak istediğimi de biliyodu soktoruma da kızıyorum...

Devamını oku
 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

merhabalar; bense son ana kadar herşey normal gidipte, hastahanenin oyununa maruz kalıp sezeryan ile doğum yapmak zorunda kalan bir bayanım. dr ları insafa davet ediyorum. isteseler bütün hamile bayanları normal doğum yaptırabilirler. gerisine inanmıyorum. hep oyun.

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

Merhaba ben Yıldız 34 haftalık hamileyim.Şuanda bebeğimin başı yukarda olduğu için doktorum sezaryanla doğum ihtimalimin yüksek olduğunu söylüyor.ama ben sezaryan olmak istemiyorum.normal doğum yapmak itiyorum. Acaba bebeğimin başı aşağıya döner mi,normal doğum pozisyonu alır mı

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

ben 18 haftalık hamileyim:Dsizce hangi doğum daha kolay olur:-*

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

Benim hamilelik sürecimde bı sorun yasamadım 9ayın sonunda sunı sancıyla dogum yapabılırsın denıldi ama oglumun bogazına esi 3kere dolanınca artı4kılo900 gr agırlıgında olunca acilen sezeryan oldum çok acı çektim 40gün kendime gelemedim berbat bısey ama suanda çok iyim şikayetim yok

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

vallahi bende sezeryanla doğum yaptim hiç istamedim ama mecburiyetten yaptim memnun kaldim ama 3 günde iyileştim ayağa kalktim daha 40'im bile çikmadi rahatlikla dilediğim her hareketi yapiyorum tabi bu konuda bence doktorda çok çok önemli!

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

Bana normal doğumu teşvik eden doktor gösterin alnınızdan öpeyim. Bir de bu tür sitelerde ya da gazete de çıkmaz mı, falanca prof.Dr dediki normal doğum yapın. Onun hastası olun bakalım sizi normale teşvik edecek mi? Doktor parasına ve vaktinin net olmasına baktığı için sezaryan deyip sizi susturuyor. Ben hep normal yapacam dedim. Doktorum beni muayene etti. Kasıkların dar dedi.(1,79 cm boyundayım, kilomda yerinde) Zaten tedavi ile oldu, normal doğumda birşey olabilir, dedi. Ben doktor...

Bana normal doğumu teşvik eden doktor gösterin alnınızdan öpeyim. Bir de bu tür sitelerde ya da gazete de çıkmaz mı, falanca prof.Dr dediki normal doğum yapın. Onun hastası olun bakalım sizi normale teşvik edecek mi? Doktor parasına ve vaktinin net olmasına baktığı için sezaryan deyip sizi susturuyor. Ben hep normal yapacam dedim. Doktorum beni muayene etti. Kasıkların dar dedi.(1,79 cm boyundayım, kilomda yerinde) Zaten tedavi ile oldu, normal doğumda birşey olabilir, dedi. Ben doktor olarak sezaryan diyorum, çünkü bebek çok büyüyecek dedi. Bize ilk acemilik, anne olma heyecanı, karşındaki eee DOKTOR. Yapacak bişey yok.
Şimdi çok üzülüyorum. Doktorlara hiç güvenmiyorum.

Devamını oku
 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

ahh ahhh bende bu konuda dertliyim şuan 35 haftalık hamileyim ilk doğumum sezeryan oldu bu benim hatamdı çok korkmuştum nedeni ise bi arkadaşımın doğumuna şahit olmamdı bunda doktor ve ebelerin çok hatası olmuştu düşünebiliyomusunuz tam 35 dikiş parçalandı zavallım doktor ve ebeler kurtarıcı değil sanki cellat hiç acımadan normal yaptırdılar birazda bu iş doktoruna bakar eğer arkadaşıma onu çektirmeyip sezeryana alsaydı bu güvenle bende normal yapabilirdim ama ben onun gibi olmaktan...

ahh ahhh bende bu konuda dertliyim şuan 35 haftalık hamileyim ilk doğumum sezeryan oldu bu benim hatamdı çok korkmuştum nedeni ise bi arkadaşımın doğumuna şahit olmamdı bunda doktor ve ebelerin çok hatası olmuştu düşünebiliyomusunuz tam 35 dikiş parçalandı zavallım doktor ve ebeler kurtarıcı değil sanki cellat hiç acımadan normal yaptırdılar birazda bu iş doktoruna bakar eğer arkadaşıma onu çektirmeyip sezeryana alsaydı bu güvenle bende normal yapabilirdim ama ben onun gibi olmaktan korkup direk bıçak altına yattım keşke deneseydim ama malasef şimdide ikinci doğumda normal istiyorum bu mümkünmü acaba:'(

Devamını oku
 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

ben 32 haftalık hamileyim ilk bebeğim ve sezeryanla doğum istiyorum...ama bazıları sezeryanla doğumda ömür boyu acı çekildiğini söylüyor bu doğrumu? sezeryan yapan arkadaşlar cevap yazarsa sevinirim şimdiden teşekkürler.

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

merhabalar
amerikada yasiyorum ve burada istege bagli sezaryen yaptirmak imkansiz gibi sizin insiyatifinize kesinlikle birakilmiyor vede normal doguma tesvik var doktorlar cok anlayisli ve sizi ikna etmek icin ellerinden geleni yapiyorlar normal dogumun agrilarindan kurtulmak icin epidural uygulaniyor ben ne yazikki turkiye de iken insafsiz doktorum yuzunden ilk cocugumu sezaryanla dogurdum ve amerikaya gelince cok ama cok pisman oldum
amerikada sezaryanla dogum orani yuzde 20...

merhabalar
amerikada yasiyorum ve burada istege bagli sezaryen yaptirmak imkansiz gibi sizin insiyatifinize kesinlikle birakilmiyor vede normal doguma tesvik var doktorlar cok anlayisli ve sizi ikna etmek icin ellerinden geleni yapiyorlar normal dogumun agrilarindan kurtulmak icin epidural uygulaniyor ben ne yazikki turkiye de iken insafsiz doktorum yuzunden ilk cocugumu sezaryanla dogurdum ve amerikaya gelince cok ama cok pisman oldum
amerikada sezaryanla dogum orani yuzde 20 civarinda burdaki arkadaslarim arasinda bile azinlik durumundayiz
ilk yapmaniz gereken normal dogumdan yana olan bir doktor bulmaniz bence en onemlisi de bu...

Devamını oku
 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

bende 38 haftalık hamileyim.normal doğum için uygun değilmiş durumum doktorum öyle söyledi ve normal doğum ve sezeryan fiyatı aynı.normal doğum zamanım 7 ağustos ama ben sezeryanla 4 ağustosta aldıracağım biraz korkuyorum normali beklesem belki o bebek için daha kötü olacak sezeryanda benim için bilmiyorum ne yapacağıı kararsız kaldım

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

hanımlar ben iki aylık evliyim şuan yazdıklarınızı okudum gerçekten bende olumsuz etki etti...şimdi kararsız bi durumdayım gebe kalmak problem kalmamak bi problem ne yapacağımı bilemiyorum eşime söylersem beni keser valla :(:(:(

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

merhaba bende sezeryan doğum yaptım 1 sene önce yaptım ama hep normal doğum istiyordum ama sezeryanda çok korkuyordum korktuğum başıma geldi şimdiklik şikayetim yok ama üşütmemek lazım ağrı oluyor tabiiki bebeğim kilosuda 5500gr olduğu için her zaman normal doğum derim tüm anne adaylarına allah girnede hayılısını nasip etsin:)

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

slm bende 38 haftalık hamileyim dogu sancılarım var dogumuma 2 hafta var ama şimdiden sezaryenle aldırmak istiyorum sizce dogru karar vermişmiyimdir:):)

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

mrb hanımlar öncelikle hepinizin yorumlarını çok detaylı okudum fakat herkez sezeryen dogum yaptıgını söylüyo kimi korktugu içn kimi ise gerektigi içn yaptıgını idia edio.öncelikle şunu belirtmek istiorum ben ilk çocugumu normal dogumla yaptım ve pramatüer bebek olarak yani erken dogum yedi aylık.ewt normal dogum gercekten zor kimse bunu kolaylayamaz ama sonucunda çok güzel şeylerle karşılaşıcaksınız yani açık konuşim gerek anne içn gerek bebek içn en dogrusu oluyo yani hem daha kolay kilo...

mrb hanımlar öncelikle hepinizin yorumlarını çok detaylı okudum fakat herkez sezeryen dogum yaptıgını söylüyo kimi korktugu içn kimi ise gerektigi içn yaptıgını idia edio.öncelikle şunu belirtmek istiorum ben ilk çocugumu normal dogumla yaptım ve pramatüer bebek olarak yani erken dogum yedi aylık.ewt normal dogum gercekten zor kimse bunu kolaylayamaz ama sonucunda çok güzel şeylerle karşılaşıcaksınız yani açık konuşim gerek anne içn gerek bebek içn en dogrusu oluyo yani hem daha kolay kilo veriosun hem çok güzel vücut hattına sahip oluosun hemde çok hafif çok rahat adeta dogum yapmamıs gıbı kalıo insan dogum yaptıgına dair hiç bi belirti iz kalmıo.benim tavsiyem bu nedenle cesur davranın kendinizi seviosanız normal seçin şuan ikinci çocuguma hamileyim sekiz aylık ewt ilkinde bilmedigim içn azda olsa rahattım ama şuanki hamileligimde biraz korkum var ama yinede sezeryan düşünmek istemiorum mecbur kalmadıgım sürece.hem şimdi normal dogumun daha cok kolaylıkları var m.s prensesve suda dogum .bende şuan bunları deyerlendirmek istiorum umarım son ana kadarda böle düşünürümm.size tavsiyem kormayın kararlı olun ve sadece iki saatlik bi sanci çakiosun sonrası yok emin olun

Devamını oku
 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

slm arkadaslar ben ağustos ayında epıdural sezaryanla oğlumu dünyaya getirdim çok şükür sağlıklı ve tüm hanımlara öneriyorum hiç ağrım olmadı ayrıca lokal anestesi yapıldığı için doğum anında bılıncınız açık oluyor ve bebeğinizin dünyaya gelişini görebiliyorsunuz doğumdan sonra hemen ayağı kalktım tekrar anne olmak ıstersem kesınlıkle terchım epıdural sezaryan olacaktır herkese sevgıler .....

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

8 aylık hamıleyım.ınanın benım kadar dogumdan korkan bırı varmı dıye dusunuyorum. doguran herkese sordum sezeryanmı normalmı dıye.. cocgu normal demesıne ragmen cesaret edemıyorum.neyapacagımı bılmıyorum.stresten heryerıme kasıntı gırdı.. korkudan her gece ruyamda dogurdugumu goruyorum.. arkadaslar sezeryan cokmu zorr..:):):)

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

sezeryanıa yapılan doğumun zor ve sonrasının çok ağrılı olduğunu biliyorum.Üç sezeryanlı doğumum var,keşke mecbur olmasaydımda bebeklerimi normal yoldan dünyaya gelişlerini izleyerek doğursaydım.:'(Adı üstünde normal doğum en iyisi.Anlayıp dinlemeden ameliyata yatmak çok gereksiz tabii benim ki gibi tıbbi zorunluluk hariç.Anne adaylarına sesleniyorum her şeyin doğalı makbuldür.;)

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

bende normal dogum yapmak istiyorum fakat dogumumun gerçekleşecegi tarihte ameliyatımın 1.senesi dolacak ve geçirmiş olduğum ameliyatımdan dolayı bir sıkıntım var.ameliyatımıda kadın hastalıklarından geçirdim.yoksa normal dogumun daha iyi oldugunu bebek dogar dogmaz bilinçli bir şekilde kucağıma alıp emzirebilecegimi biliyorum ama sanırım birazda kendimi düşünüyorum.ya bir sorun olurda bu sefer bebeğimi kucağıma hiç alamasam diye.

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

bende sezeryanla doğum yaptım 2 tane keşke bende mecbur kalmasaydımda normal doğum yapabilseydim.herşeyin doğalı güzel.burdan doğum yapacak olan bütün anne adaylarına sesleniyorum kesinlik le mecburda kalmadıkca sezeryan yapmayın sonra çok pişman olusunuz.normal doğumda bebeğinizi kucağına alınca bütün ağrılarınız diniyor.ama sezeryanda öyle değil tam tersi bebek gelince işkence ağrılar başlıyor.bence normal doğum hem anne için hem salığınız için en güzeli....;);)

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

kesinlikle normal dogum yapın. ben normalden kortugum ıcın sezeryan oldum. dogum oncesi acı cekmıyorsun ama sonrasında fazlasıyla cekıyorsun.
beklenen dogum tarihinden 10 gün önce bebek alındı, sütüm gelmedi, bebekte sarılık oldu, cok sorun yasadık.

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

bende ılk bebegımı zorunlu olarak sezaryan yaptılar.suan 7 aylık hamıleyım normal dogum yapmak ıstıyorum bu mumkunmu

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

2.bebegime hamileyim,ilk bebeğimi sezeryanla dünyaya getirdim.normal doğum tabiki en sağlıklısı fakat şartlar kararınızı çok etkiliyor.eğer başta doktorunuza ve hastane şartlarına güveniyorsanız normal doğum yapmak en sağlıklısı.ilki sezeryan oldugu için 2.bebeğimde sezeryanla olucak,iyileşmesi zaman alıyor tabiki ama dediğim gibi koşullarda bunu gerektriyorsa yapacak bişey yok.umarım hpimzin bebeği sağlıklı ve hayırlı bir evlat olur.

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

doğumumu hep normal olarak düşünüyordum ancak nasip olmadı. benimde bazı sorunlarımdan dolayı sezeyanla doğum yapmak zorunda kaldım. evet sezeryan sonrası acı çekiyoruz ama birtürlü kendimize gelemiyorz. herşeyin doğalı daha ii ve sağlıklı. bence hiç kimse acısız diye sezeryana yönelmesin.

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

merhaba hanımlar,
ben de ilk doğumumu korkudan dolayı normal yapabileceğim halde sezeyanla yaptım ama sonrası çok pişman oldum, çünkü nomal doğum yapanların doğum sonrası çok sağlıklı bir şekilde bebeğini sevdiğini,dolaştığını görünce pişman oldum.bence doğum yaptıracak dokto da çok önemli son ana kadar mecbur kalmadıkça sezeryan yapmayan bir doktor seçmek gerekiyor.benim doktorum ikiletmedi bile hemen ameliyata aldı halbuki son ana kadar ona muayene oldum ve normal yapmak istediğimi de...

merhaba hanımlar,
ben de ilk doğumumu korkudan dolayı normal yapabileceğim halde sezeyanla yaptım ama sonrası çok pişman oldum, çünkü nomal doğum yapanların doğum sonrası çok sağlıklı bir şekilde bebeğini sevdiğini,dolaştığını görünce pişman oldum.bence doğum yaptıracak dokto da çok önemli son ana kadar mecbur kalmadıkça sezeryan yapmayan bir doktor seçmek gerekiyor.benim doktorum ikiletmedi bile hemen ameliyata aldı halbuki son ana kadar ona muayene oldum ve normal yapmak istediğimi de biliyodu soktoruma da kızıyorum...

Devamını oku
 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

merhabalar; bense son ana kadar herşey normal gidipte, hastahanenin oyununa maruz kalıp sezeryan ile doğum yapmak zorunda kalan bir bayanım. dr ları insafa davet ediyorum. isteseler bütün hamile bayanları normal doğum yaptırabilirler. gerisine inanmıyorum. hep oyun.

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

Merhaba ben Yıldız 34 haftalık hamileyim.Şuanda bebeğimin başı yukarda olduğu için doktorum sezaryanla doğum ihtimalimin yüksek olduğunu söylüyor.ama ben sezaryan olmak istemiyorum.normal doğum yapmak itiyorum. Acaba bebeğimin başı aşağıya döner mi,normal doğum pozisyonu alır mı

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

ben 18 haftalık hamileyim:Dsizce hangi doğum daha kolay olur:-*

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

Benim hamilelik sürecimde bı sorun yasamadım 9ayın sonunda sunı sancıyla dogum yapabılırsın denıldi ama oglumun bogazına esi 3kere dolanınca artı4kılo900 gr agırlıgında olunca acilen sezeryan oldum çok acı çektim 40gün kendime gelemedim berbat bısey ama suanda çok iyim şikayetim yok

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

vallahi bende sezeryanla doğum yaptim hiç istamedim ama mecburiyetten yaptim memnun kaldim ama 3 günde iyileştim ayağa kalktim daha 40'im bile çikmadi rahatlikla dilediğim her hareketi yapiyorum tabi bu konuda bence doktorda çok çok önemli!

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

Bana normal doğumu teşvik eden doktor gösterin alnınızdan öpeyim. Bir de bu tür sitelerde ya da gazete de çıkmaz mı, falanca prof.Dr dediki normal doğum yapın. Onun hastası olun bakalım sizi normale teşvik edecek mi? Doktor parasına ve vaktinin net olmasına baktığı için sezaryan deyip sizi susturuyor. Ben hep normal yapacam dedim. Doktorum beni muayene etti. Kasıkların dar dedi.(1,79 cm boyundayım, kilomda yerinde) Zaten tedavi ile oldu, normal doğumda birşey olabilir, dedi. Ben doktor...

Bana normal doğumu teşvik eden doktor gösterin alnınızdan öpeyim. Bir de bu tür sitelerde ya da gazete de çıkmaz mı, falanca prof.Dr dediki normal doğum yapın. Onun hastası olun bakalım sizi normale teşvik edecek mi? Doktor parasına ve vaktinin net olmasına baktığı için sezaryan deyip sizi susturuyor. Ben hep normal yapacam dedim. Doktorum beni muayene etti. Kasıkların dar dedi.(1,79 cm boyundayım, kilomda yerinde) Zaten tedavi ile oldu, normal doğumda birşey olabilir, dedi. Ben doktor olarak sezaryan diyorum, çünkü bebek çok büyüyecek dedi. Bize ilk acemilik, anne olma heyecanı, karşındaki eee DOKTOR. Yapacak bişey yok.
Şimdi çok üzülüyorum. Doktorlara hiç güvenmiyorum.

Devamını oku
 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

ahh ahhh bende bu konuda dertliyim şuan 35 haftalık hamileyim ilk doğumum sezeryan oldu bu benim hatamdı çok korkmuştum nedeni ise bi arkadaşımın doğumuna şahit olmamdı bunda doktor ve ebelerin çok hatası olmuştu düşünebiliyomusunuz tam 35 dikiş parçalandı zavallım doktor ve ebeler kurtarıcı değil sanki cellat hiç acımadan normal yaptırdılar birazda bu iş doktoruna bakar eğer arkadaşıma onu çektirmeyip sezeryana alsaydı bu güvenle bende normal yapabilirdim ama ben onun gibi olmaktan...

ahh ahhh bende bu konuda dertliyim şuan 35 haftalık hamileyim ilk doğumum sezeryan oldu bu benim hatamdı çok korkmuştum nedeni ise bi arkadaşımın doğumuna şahit olmamdı bunda doktor ve ebelerin çok hatası olmuştu düşünebiliyomusunuz tam 35 dikiş parçalandı zavallım doktor ve ebeler kurtarıcı değil sanki cellat hiç acımadan normal yaptırdılar birazda bu iş doktoruna bakar eğer arkadaşıma onu çektirmeyip sezeryana alsaydı bu güvenle bende normal yapabilirdim ama ben onun gibi olmaktan korkup direk bıçak altına yattım keşke deneseydim ama malasef şimdide ikinci doğumda normal istiyorum bu mümkünmü acaba:'(

Devamını oku
 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

ben 32 haftalık hamileyim ilk bebeğim ve sezeryanla doğum istiyorum...ama bazıları sezeryanla doğumda ömür boyu acı çekildiğini söylüyor bu doğrumu? sezeryan yapan arkadaşlar cevap yazarsa sevinirim şimdiden teşekkürler.

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

merhabalar
amerikada yasiyorum ve burada istege bagli sezaryen yaptirmak imkansiz gibi sizin insiyatifinize kesinlikle birakilmiyor vede normal doguma tesvik var doktorlar cok anlayisli ve sizi ikna etmek icin ellerinden geleni yapiyorlar normal dogumun agrilarindan kurtulmak icin epidural uygulaniyor ben ne yazikki turkiye de iken insafsiz doktorum yuzunden ilk cocugumu sezaryanla dogurdum ve amerikaya gelince cok ama cok pisman oldum
amerikada sezaryanla dogum orani yuzde 20...

merhabalar
amerikada yasiyorum ve burada istege bagli sezaryen yaptirmak imkansiz gibi sizin insiyatifinize kesinlikle birakilmiyor vede normal doguma tesvik var doktorlar cok anlayisli ve sizi ikna etmek icin ellerinden geleni yapiyorlar normal dogumun agrilarindan kurtulmak icin epidural uygulaniyor ben ne yazikki turkiye de iken insafsiz doktorum yuzunden ilk cocugumu sezaryanla dogurdum ve amerikaya gelince cok ama cok pisman oldum
amerikada sezaryanla dogum orani yuzde 20 civarinda burdaki arkadaslarim arasinda bile azinlik durumundayiz
ilk yapmaniz gereken normal dogumdan yana olan bir doktor bulmaniz bence en onemlisi de bu...

Devamını oku
 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

bende 38 haftalık hamileyim.normal doğum için uygun değilmiş durumum doktorum öyle söyledi ve normal doğum ve sezeryan fiyatı aynı.normal doğum zamanım 7 ağustos ama ben sezeryanla 4 ağustosta aldıracağım biraz korkuyorum normali beklesem belki o bebek için daha kötü olacak sezeryanda benim için bilmiyorum ne yapacağıı kararsız kaldım

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

hanımlar ben iki aylık evliyim şuan yazdıklarınızı okudum gerçekten bende olumsuz etki etti...şimdi kararsız bi durumdayım gebe kalmak problem kalmamak bi problem ne yapacağımı bilemiyorum eşime söylersem beni keser valla :(:(:(

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

merhaba bende sezeryan doğum yaptım 1 sene önce yaptım ama hep normal doğum istiyordum ama sezeryanda çok korkuyordum korktuğum başıma geldi şimdiklik şikayetim yok ama üşütmemek lazım ağrı oluyor tabiiki bebeğim kilosuda 5500gr olduğu için her zaman normal doğum derim tüm anne adaylarına allah girnede hayılısını nasip etsin:)

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

slm bende 38 haftalık hamileyim dogu sancılarım var dogumuma 2 hafta var ama şimdiden sezaryenle aldırmak istiyorum sizce dogru karar vermişmiyimdir:):)

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

mrb hanımlar öncelikle hepinizin yorumlarını çok detaylı okudum fakat herkez sezeryen dogum yaptıgını söylüyo kimi korktugu içn kimi ise gerektigi içn yaptıgını idia edio.öncelikle şunu belirtmek istiorum ben ilk çocugumu normal dogumla yaptım ve pramatüer bebek olarak yani erken dogum yedi aylık.ewt normal dogum gercekten zor kimse bunu kolaylayamaz ama sonucunda çok güzel şeylerle karşılaşıcaksınız yani açık konuşim gerek anne içn gerek bebek içn en dogrusu oluyo yani hem daha kolay kilo...

mrb hanımlar öncelikle hepinizin yorumlarını çok detaylı okudum fakat herkez sezeryen dogum yaptıgını söylüyo kimi korktugu içn kimi ise gerektigi içn yaptıgını idia edio.öncelikle şunu belirtmek istiorum ben ilk çocugumu normal dogumla yaptım ve pramatüer bebek olarak yani erken dogum yedi aylık.ewt normal dogum gercekten zor kimse bunu kolaylayamaz ama sonucunda çok güzel şeylerle karşılaşıcaksınız yani açık konuşim gerek anne içn gerek bebek içn en dogrusu oluyo yani hem daha kolay kilo veriosun hem çok güzel vücut hattına sahip oluosun hemde çok hafif çok rahat adeta dogum yapmamıs gıbı kalıo insan dogum yaptıgına dair hiç bi belirti iz kalmıo.benim tavsiyem bu nedenle cesur davranın kendinizi seviosanız normal seçin şuan ikinci çocuguma hamileyim sekiz aylık ewt ilkinde bilmedigim içn azda olsa rahattım ama şuanki hamileligimde biraz korkum var ama yinede sezeryan düşünmek istemiorum mecbur kalmadıgım sürece.hem şimdi normal dogumun daha cok kolaylıkları var m.s prensesve suda dogum .bende şuan bunları deyerlendirmek istiorum umarım son ana kadarda böle düşünürümm.size tavsiyem kormayın kararlı olun ve sadece iki saatlik bi sanci çakiosun sonrası yok emin olun

Devamını oku
 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

slm arkadaslar ben ağustos ayında epıdural sezaryanla oğlumu dünyaya getirdim çok şükür sağlıklı ve tüm hanımlara öneriyorum hiç ağrım olmadı ayrıca lokal anestesi yapıldığı için doğum anında bılıncınız açık oluyor ve bebeğinizin dünyaya gelişini görebiliyorsunuz doğumdan sonra hemen ayağı kalktım tekrar anne olmak ıstersem kesınlıkle terchım epıdural sezaryan olacaktır herkese sevgıler .....

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

8 aylık hamıleyım.ınanın benım kadar dogumdan korkan bırı varmı dıye dusunuyorum. doguran herkese sordum sezeryanmı normalmı dıye.. cocgu normal demesıne ragmen cesaret edemıyorum.neyapacagımı bılmıyorum.stresten heryerıme kasıntı gırdı.. korkudan her gece ruyamda dogurdugumu goruyorum.. arkadaslar sezeryan cokmu zorr..:):):)

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

Ben 36 haftalık hamileyim normal doğum yapmak istiyorum ama epidural korku tabiki var ama herşeyin normali doğalı daha iyi olur.Bütün hamilelerin ve benim Allah yardımcımız olsun dostlar.:-*

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

benımde 2. hamılelıyım nasıpse 3 amelıyatım olacak ılk bebeyım me hamıle kaldığımda kıst patladı ve oğlum 1aylık anne kardındayken amelıyat oldum 8 ay sonra aynı yerden çocuğum dunyaya geldı 7 sene sonra 2. bebeyım olacak 3 ay sonra otekıler narkozluydu çok bı sıkıntı çektıyım söylenemez bu epıdural olacağını söyluyor doktorum bende epıduralden korkuyorum ağrı acı her 2 çeşittede oluyor bence zesaryan daha kolay normala bakılırsa en azından vucut uyuşuk allh herkesın yardımcısı olsuın:'(

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

merhaba arkadaşlar bende sezaryan yöntemi, ile doğum yaptım normal olarak başlayan doğumum çocuğumun sıkışması nedeni ile sezaryana mecbur kaldım yanlız eğer doktorunuzdan eminseniz bence korkmanıza gerek yok bazı durumlarda mecburi hale gelebiliyor sezaryan kafanızdaki sorularınıza mutlajka hekiminizde cevap arayın bilgi edinin sevgiler şu an oğlum 4,5 yaşında ve bende çok sağlıklıyım ...

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

bir doktor doğum anına kadar herşey normal deyipte doğumda sezaryenle almalıyız diyorsa, böyle tabiplere nasıl güveneceğiz. Doğumdan önce çocuğun durumu ultrasonda görülüyorken, hasta yakınlarınada böyle bir riskten bahsetmemişken nasıl oluyorda son anda doğum sezaryenle yaptırılıyor? Bu işi devletten alacağı para için yapmadığını n ereden bileceğim. Gereksiz ameliyatların yapıldığı, para için nice hayatların risk edildiği böyle bir memlekette doğumu sezaryenle yaptıran bir doktora niçin...

bir doktor doğum anına kadar herşey normal deyipte doğumda sezaryenle almalıyız diyorsa, böyle tabiplere nasıl güveneceğiz. Doğumdan önce çocuğun durumu ultrasonda görülüyorken, hasta yakınlarınada böyle bir riskten bahsetmemişken nasıl oluyorda son anda doğum sezaryenle yaptırılıyor? Bu işi devletten alacağı para için yapmadığını n ereden bileceğim. Gereksiz ameliyatların yapıldığı, para için nice hayatların risk edildiği böyle bir memlekette doğumu sezaryenle yaptıran bir doktora niçin güveneyim. Bence böyle bir durumda birkaç doktorun karar vermesi ve hasta yakınlarına sorulması lazımdır. Başka zaman enufak birşeyde hasta yakınlarına evraklar imzalattırılıyorken, sezaryen maalesef apartopar yapılmaktadır.

Devamını oku
 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

Doğum anına kadar normal olan bir çocuk doğum anında sezaryenle alınıyorsa böyle bir doktora nasıl güvenilir. Doğumu sezaryenle yaptırmayı devletten alacağı para için yapmadığını nereden bileceğim. Böyle durumlarda birkaç doktorun karar vermesi ve hasta yakınlarının bildirilmesi lazım. Kimin niçin ameliyat edildiği belli olmayan ve para için hertürlü rezilliğin yapılabildiği böyle bir memlekette doktora nasıl güveneceğim ve niçin güveneceğim? Sezaryenle doğum yaptıran doktorlar bir bir...

Doğum anına kadar normal olan bir çocuk doğum anında sezaryenle alınıyorsa böyle bir doktora nasıl güvenilir. Doğumu sezaryenle yaptırmayı devletten alacağı para için yapmadığını nereden bileceğim. Böyle durumlarda birkaç doktorun karar vermesi ve hasta yakınlarının bildirilmesi lazım. Kimin niçin ameliyat edildiği belli olmayan ve para için hertürlü rezilliğin yapılabildiği böyle bir memlekette doktora nasıl güveneceğim ve niçin güveneceğim? Sezaryenle doğum yaptıran doktorlar bir bir incelenmeli ve gereksiz yere sezaryenle doğum yaptıranlar tespit edilmelidir.

Devamını oku
 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

Ben de normal doğum istediğim halde doktorumun oyununa gelerek sezeryan oldum,çok üzgünüm ayrıca normal doğum sancılarını da çektikten sonra.Bu bir doğum değil ameliyat kesinlikle önermiyorum sonrası çok zor özellikle 2.si çok daha zor oluyor.

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

İlkinde sezeryan olupta 2. doğumu normal doğum yapabilen var mı arkadaşlar... çok merak ediyorum

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

ikinci kez anne olucam sezeryanla doğum yapıtorum ağrım oldu ilkinde ama şimdi iyiyim bakalım ikincide nasıl olacağım allah tüm gebelere yardım etsin>:(

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

Merhaba ben de şu an 35 haftalık hamileyim ilk çocuğum ve hiç tecrübem yok soğuk kanlı bir insanım ve kesinlikle normal doğumdan yanayım korkusuz olmak, tevekkül etmek ve en çok da dua etmek gerek doğaya bakın ya tüm memeli hayvanlar hiç yardım almadan normal doğumla doğuruyor ve bişey olmuyor hemen hayvanlar ayaklanıyorlar herşeyin doğalı makbuldür akıllı olun doğal olanı seçin korkmayın

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

merhaba ben 39 haftalık hamileyim karnımda çok büyük kirs var dogumda patlar diye çok korkuyorum normal dogum diyor doktorum bana cevap yazın berna

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

bende ilk doğumumu normal yapmıştım ama 2. doğumum mecburen sezeryanla oldu.Şimdi 3. bebeğime 25 haftalık hamileyim...Bence ikisininde kendine göre zorlukları var.Bende biraz korkuyorum ama bebeğimin sağlıklı bir şekilde dünyaya gelmesi ve onu kucağıma alacağımı düşünmek bana bütün korkularımı unutturuyor :):)

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

merhaba arkadaşlar bende 19 haftalık hamileyim ve doğumdan çok korkuyorum sezeryan yapmak istiyorum ama kafam karışık:o

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

ben ilk dogumumu normal dogum olarak yaptım şuan 34 haftalık hamileyım dr iri bbek sezeryan yap rısklerı var dıyor kafam karişık ne yapsam bilmıyorum aslında ılk bebegımde iri bebektı 4 kilo dogdu hayırlsı genede beklıcem galiba

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

21 haftalık gebeyim ve hala doğumu nasıl yapmak istediğime dair kararsızım normal doğumu çok istiyorum ama ben soğukkanlı olamayıp doğum sırasında panik olup bebeğime istemeden zarar vermekten korkuyorum ağrı eşiğim de düşük bir an önce o an gelse ve geçse bebeğimizi kucağıma alsam ve bunları düşündüğüm günler geçsee

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

Arkadaslar ben iki evladimi sezeryanla dogurdum acayip bel agrisi cekiyorum omur boyu cekmektense iki saay cekmek cok daha iyi buna inaninc

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

bende ilk bebeğimi sezeryan yaptım ama inanılmaz memnunum şimdi ikinciye hamileyim allahın izniyle buda öyle olucak bence tamamen doktorunuzla ilgili ağrı çekmenz bende hiç olmadı inşallah ikincide ilki gibi olur allahın izniyle;)

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

bende 15 haftalık gebeyim korkuyorum dogumdan ya ne yapcam bilmiyorum
>:(

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

bende son anda sezeryan olanlardanim arkadaslar normali zor sezeryanda onemli olan bebislerimizin saglikli olmasi heralde dogumdan benim kadar korkan olmamistir dusundukce sitmaya tutulmus gibi titrerdim ben dogurduysam herkez dogurur yani simdi okadar pismanimki kendime o sitresi yasattigim icin keske o gunlerimin tadini cikarsaydim dogum yapicak hamisler sakin korkmayn benim korkudan sancim kacti sezeryan oldum ama korkulacak bisi degil sidi oglum 13 aylik ve cok yaramaz iyiki dogurmusum...

bende son anda sezeryan olanlardanim arkadaslar normali zor sezeryanda onemli olan bebislerimizin saglikli olmasi heralde dogumdan benim kadar korkan olmamistir dusundukce sitmaya tutulmus gibi titrerdim ben dogurduysam herkez dogurur yani simdi okadar pismanimki kendime o sitresi yasattigim icin keske o gunlerimin tadini cikarsaydim dogum yapicak hamisler sakin korkmayn benim korkudan sancim kacti sezeryan oldum ama korkulacak bisi degil sidi oglum 13 aylik ve cok yaramaz iyiki dogurmusum tilotlu corapliyi

Devamını oku
 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

meraba kizlar akliniz olsun normal dogum yapin derim sezeryan cok kotu

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

Ben sezeryanla dogurdum ilk bebegimi son ana kadar normldi hersey gunum 4 gun gecti ve suyum azalmis doktorum oyle dedi belki normal olur diye suni sanci verdiler cunku ben normal dogum diye diretttim saat 11 den aksam 5 e kadar bekledim o suni sanci ne pis bi seymis her bir dakikada acayip bi agri giriyo artik sanciya dayanamadim tamam pes sezeryanla alin dedim ve sezeryandan sonra mutluluktan agladim kurtuldum diye simdi iki aylik hamileyim sezeryan olcak yine epiduralli...

Ben sezeryanla dogurdum ilk bebegimi son ana kadar normldi hersey gunum 4 gun gecti ve suyum azalmis doktorum oyle dedi belki normal olur diye suni sanci verdiler cunku ben normal dogum diye diretttim saat 11 den aksam 5 e kadar bekledim o suni sanci ne pis bi seymis her bir dakikada acayip bi agri giriyo artik sanciya dayanamadim tamam pes sezeryanla alin dedim ve sezeryandan sonra mutluluktan agladim kurtuldum diye simdi iki aylik hamileyim sezeryan olcak yine epiduralli yaralarim cok acimadi 3 gun sonra rahatladim ama ilk uc gun cok az sutum oldu sonra hemen artti

Devamını oku
 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

Bana yardım edin üç sezaryan oldum dördünçüyü yapa bilirmiyim riski varmı dört sezaryan olan varmı

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

Slm ben 35 haftalik gebe bir anneyim ilk sezeryan oldum ikinci gebeligimde varis basur var astim hastasiyim dayanamiyorum astim cok sikistiriyor basur sanci yapiyor en erken sezaryan kacinci haftada olurum cok zor durumdayim doktorlar ilgilenmiyor en kisa zamanda cevap bekliyorum

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

Bende 2,sezeryan oldum b
ebeğim 8 aylik 2 aylik hamileymiş yani 3 sezeryan olacak arada fazla zamanda yok doktor dedi bu ameliyatın riskli çok korkuyorum kizkar bana bir akıl verin ne yapacağımı bilmiyorum

 
Henüz buraya yapılmış bir yorum yok

Yorum yapın

  1. Konuk olarak yorum yapılıyor. Hesap açın ya da var olan hesabınızla oturum açın.
Ek Dosyaları (0 / 3)
Konumunuzu Paylaşın