Doğuma Hazırlık KurslarıDoğum öncesi kurslar gerek anne gerekse baba açısında doğuma hazırlıkta büyük yarar sağlamaktadır. Anne psikolojik ve fiziksel olarak doğuma hazırlanırken baba da onun yanında olarak kendini bu serüvene hazırlar.
Hamilelik dönemi bayanların fiziksel ve psikolojik değişimler yaşadıkları zor bir dönemdir. Anne adaylarının gerek kendisi ve gerekse bebekle ilgili kaygıları,doğum ve sonrasında yetersizlik korkusu bazen hamilelik döneminin endişe ve sıkıntılarla dolu geçmesine neden olmaktadır.
Doğuma Hazırlık Kursu’nun amacı,hamilelik süreci, doğum ve bebek bakımı gibi konularda katılımcıları bilinçlendirerek kaygılardan uzak mutlu bir hamilelik ve sağlıklı bir doğum dönemi geçirmelerini sağlamaktır.
Doğuma Hazırlık Kursu’nda hamileliğin oluşumundan, hamilelik süresince dikkat edilmesi gereken hususlara, gebelikte vücudunuzda oluşacak değişiklikler doğum sürecine ve hamilelik sonrası anne-bebek sağlığına kadar bilinmesi gereken tüm konular, uzman hekimler tarafından anlatılır.
 Günümüzde, geleceğin anne babalarının çocuklarıyla ilişkilerine alışmasını ve yeni rollerini benimsemesini kolaylaştıracak ve destekleyecek doğum öncesi kurslarına talep artmaktadır. Bu tip kurslar talepleri karşılamak için içeriklerini zenginleştirerek “doğuma ve anne-baba olmaya hazırlanmak” konularında destek vermekteler. Doğuma hazırlık kursunda anne adayları istediği takdirde programa eşleri ile katılabilirler.
Bu tip kurslarda hamileliğinizin birinci üç aylık döneminde bir başlangıç görüşmesi yapılır. Bir ebe veya doktor eşliğinde, durumun gözden geçirilmesi şeklinde yapılan bu görüşmede, ihtiyaçlar belirlenir ve buna uygun düzenlemeler yapılır. Doğum öncesi hazırlıklar ikinci üç aylık dönemde başlayabilir. Bireysel veya grup çalışmasını tercih etmiş olabilirsiniz. Doğumun nerede olacağı veya kimin yaptıracağı da önemli değildir. Bu tip çalışmalarda önemli olan yaratılan güven atmosferidir. Baba adayı da bu çalışmalara dahil edilebilir. Özellikle nefes alma egzersizlerinde baba adayının desteğine gerek duyulmaktadır. Her bir ders önemlidir. Derslerde çeşitli konular tartışılır: Hamilelik, vücudunuz, nefes alma egzersizleri, farklı duruşlar, vs. Bir doktor veya ebe de orada bulunarak bebeğinizin günlük yaşamı ile ilgili soruları yanıtlar: Tuvalet ve beslenme vb.
Ayrıca, programda rahat bir hamilelik dönemi ve sonrasında rahat bir doğum için yapılabilecek fiziksel aktiviteler (egzersiz uygulamaları) fiziksel tıp ve rehabilatasyon uzmanı tarafından anlatılacak ve egzersizler fizyoterapist tarafından uygulamalı olarak gösterilir.

 

Yorumlar (1)

Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

5 ay önce anne oldum, Hamilelik sürecinde birkaç tane farklı doğuma hazırlık eğitimlerine katıldım. Hamile iseniz mutlaka öneririm! Doğuma hazırlıksız giren anneler çoğu zaman hayal kırıklığı yaşıyor. Normal doğum yapmak isteyenler ise hele hele hazırlıklı olmalı hem bedensel hem be duygusal olarak. Doğuma Hazırlık kursu arayanlara doğal doğumu destekleyen ve otohipnozla doğumu yapmaya öğreten Dr. Ayşe Duman'ın eğitimlere gidin! Kendisinin düzenlendiği hamile kampına katıldım, bir kaç gün...

5 ay önce anne oldum, Hamilelik sürecinde birkaç tane farklı doğuma hazırlık eğitimlerine katıldım. Hamile iseniz mutlaka öneririm! Doğuma hazırlıksız giren anneler çoğu zaman hayal kırıklığı yaşıyor. Normal doğum yapmak isteyenler ise hele hele hazırlıklı olmalı hem bedensel hem be duygusal olarak. Doğuma Hazırlık kursu arayanlara doğal doğumu destekleyen ve otohipnozla doğumu yapmaya öğreten Dr. Ayşe Duman'ın eğitimlere gidin! Kendisinin düzenlendiği hamile kampına katıldım, bir kaç gün otohipnoz eğitimini aldım ve inanılmaz keyifli bir doğum yaptım! ilk doğumumdu ve çok başarılı geçti. Anadolu Holistik Akademi'de aldığım eğitimleri, yaptığım hazırlıkları ve doğumda doktorumun desteği sayesinde kolay ve ağırsız doğum yapabildim! Benim size tavsiye, doğuma mutlaka hazırlanın ve doğru bir doktora seçin!;)

Devamını oku
 
Henüz buraya yapılmış bir yorum yok

Yorum yapın

  1. Konuk olarak yorum yapılıyor. Hesap açın ya da var olan hesabınızla oturum açın.
Ek Dosyaları (0 / 3)
Konumunuzu Paylaşın