Mutfakta doğum yapanlar genellikle ilk kez anne olanlar değil, aksine, ikinci ya da üçüncü hamileliğini yaşayanlardır; bunların doğum zamanları daha /.or tahmin edilir ve doğum daha hızlı gerçekleşir. Bir kadının doğumu başladığında ne yapılacağını bilmek de temel ilk yardım becerilerindendir. Doğum sırasında işin çoğunu anne kendisi yapıyor da olsa, ona yardım etmek için yapabileceğiniz birkaç şey vardır. Yeni doğan bebekler bazen soluk almakta zorlanabilirler ve böyle bir durumda sağlayacağınız yardım yaşamsal önem taşır. Yeni bir can dünyaya getirmek unutulmaz bir deneyimdir.

Doğumun yaklaştığını haber veren birkaç işaret olsa da, bazen doğum başlamadan bir ya da iki gün önce bebeğin hareketleri azalabilir. Genel kural olarak, bir annenin doğum başlamadan önce bile bebeğinin günde en az on defa hareket ettiğini hissetmesi gerekir. Ancak durum değişiklik gösterebilir; anne adayının dikkat etmesi gereken, bebeğinin hareketlerinde önemli bir azalma olup olmadığıdır: Varsa, mutlaka doktora gitmelidir.

DOĞUM
Doğumun üç evresi vardır. Birinci evre rahim adalelerinin kasılmasıyla başlar ve serviks (rahim boynu) tamamen açılınca sona erer. İkinci evre bebeğin doğum kanalından aşağı doğru inmesiyle başlar ve bebeğin doğmasıyla sona erer. Üçüncü evre ise plasenta ya da etenenin geldiği bölümdür.

Birinci evre
Birinci evrede, bebeğin başının ikinci evrede içinden geçebilmesi için rahim boynu iyice açılır. Doğumun yaklaştığına işaret eden ilk belirtiler (kasılmalar) bu aşamada görülür. Bunlar regl dönemi ağrılarından daha şiddetli sancılatdır ve karnın alt kısmında hissedilirler. Her 5-20 dakikada bir gelip gider ve yaklaşık 30 saniye sürerler. Bebeği saran amniyotik sıvı dışarıya akmaya başlayacağından anne suyunun geldiğini de hissedebilir. Akıntı açık sarı değil de kahverengiye yakın renkteyse bebek tehlikede olabilir ve acilen hastaneye gidilmelidir.

İkinci evre
Bu evrede bebek dünyaya gelir. Doğum için temiz, rahat bir yer hazırlayın ve acil servisin yolda olduğundan emin olun. Anneyi kendini rahat hissedeceği herhangi bir pozisyona getitin. Artık her kasılmada bebeği itmek için karşı koyamayacağı bir zorlanma hissedecektir. Bu sırada istemeden dışkı çıkarabilir: Vulva bölgesine bulaştırmadan ve bebeğin enfeksiyon kapması riski oluşturmadan dışkıyı temizlemeye çalışın.
Vajinanın girişinde, vulvanın arkasında bebeğin başını görebildiğinizde, bebek doğmaya hazır demektir. Bebeğin dışarı çok hızlı çıkmasını önlemek üzere, anne itme gereksinimiyle baş edebilmek için hızlı hızlı soluk alıp vermelidir.
Bebeğin başı çıkarken yüzü normalde zemine dönüktür. Başını alttaki elinizle destekleyin; bu aşamada bebeğin başı kendiliğinden 90 derece döner. Bırakın bebek kendiliğinden gelsin, sakın dışarı çekmeyin. Bebeğin başı tamamen çıkar çıkmaz göbek kordonunun boynuna do-lanık olup olmadığım kontrol edin. Kordon boyna dolanmışsa, gevşekliğini kontrol edip dikkatle başının üstünden kaydırarak çıkarın. Doğumun devamında bebeği tutmaya devam edin. Genelde kısa bir gecikmeyle, omuzları görünür.
Bundan sonra vücudunun geri kalan kısmı kolayca çıkar. Yenidoğan bebek çok kaygan olacağından düşürmemeye dikkat edin. Bebeği, kordondaki atış sona erene kadar (yaklaşık 20 saniye) annenin vajinasıyla aynı seviyede tutun. Daha sonra hafifçe annenin karnının üzerine doğru kaldırın. Göbek kordonunu kesmeyin, sağlık görevlilerinin ilgilenmesi için bağlı bırakın.
Bebek artık ağlamaya başlayacaktır; onu sıcak bir havluya ya da battaniyeye sarabilirsiniz. Soluk aldığını gösteren bir belirti yoksa, soluk almasına engel olabilecek gözle görülür maddeleri ağzından temizleyin ve ağzınızı bebeğin ağzıyla burnunun üzerine koyarak 2 yapay soluk üfleyin. Bundan sonra, bebek için temel yaşam desteğindeki standart sırayı izleyerek devam edin.

 doğum
Üçüncü evre
Plasenta, bebeğin doğumundan bir saat sonrasına kadar gelmeyebilir. Siz hiçbir müdahalede bulunmadan, kendiliğinden dışarı gelmelidir. Plasentayı hastanede incelenmek üzere plastik bir poşette saklayın. Annenin rızasıyla, kanama riskini azaltmak üzere rahmini hafifçe ovun. Tam kasık kemiğinin yukarısında bulunan rahim kolaylıkla hissedilebilir.
 doğum

ACİL DOĞUM GERÇEKLEŞTİRMEYE HAZIRLIK

Eğer hamile bir kadının devam eden kasılmaları varsa, ya da ıkınmaya çalışıyorsa, hastaneye yetişmesine yetecek kadar zaman yok demektir. Acil doğum için hazırlanmalısınız. Öncelikle acil servis ekiplerini arayın. Sağlık görevlileri yoldayken acil servisteki görevli size yapmanız gerekenleri adım adım açıklayabilir. Dikkatlice dinleyin. Görevlinin söyleyecekleri aşağıdaki önerileri de içerebilir, ama siz daima onun söylediklerini uygulayın.

Doğum İçin uygun olabilecek alçak ve sağlam bir yatağın üzerine büyük, naylon bir örtü serin ya da zeminde boş bir yer açıp hazırlayın. İki ya da üç tane temiz çarşaf bulun.

Bebeği sıcak tutmak için battaniye, yıkamak için sıcak su ve temiz havlular, anne için hijyenik kadın bağı, aynca tek kullanımlık eldivenler ve çöp poşetleri bulun.

Anneyle bebek enfeksiyonlara açıktır. Herhangi bir bulaşmayı önlemek için bütün
tedbirleri alın. Öksüren ya da nezle/grip olmuş kişileri uzak tutun. Ellerinizi yıkayın.

Annenin doğum sırasında engel oluşturabilecek her türlü giysiyi çıkardığından emin olun.

Mutlaka eldiven takın ve kan ya da dışkı gibi enfeksiyona yol açabilecek herhangi bir maddeyle temas ettiğinizde eldivenleri değiştirin.
 

Makalenin kaynağı: Aile Sağlığı ve ilkyardım Ansiklopedisi

Yorumlar (0)

Henüz buraya yapılmış bir yorum yok

Yorum yapın

  1. Konuk olarak yorum yapılıyor. Hesap açın ya da var olan hesabınızla oturum açın.
Ek Dosyaları (0 / 3)
Konumunuzu Paylaşın