Doğum, serviksin açılıp rahmin bebeği annenin vücudundan atmak için kasılması sürecidir. Her kadının doğumu kendine özgüdür; ama genelde doğumdan önce aşağıdaki belirtiler görülür:
■ Mukus tıkaç düşer: Hamilelik boyunca serviksi kaplayan bu mükoz salgı ceninin ağırlığı servikse dayandığında ve serviks bu tıkacı serbest bırakmak için açıldığında çözülür. Genelde bir veya iki gün içerisinde doğum gerçekleşir. Bazı kadınlar tıkacın açıldığını fark etmezler.
 Su kesesi yırtılır: Doğum başlamadan önce ya da doğumun ilk aşamasında bir akıntı ya da hızlı bir fışkırma ile hamilelikte cenini barındıran amniyotik sıvı amniyotik kesenin (su kesesi) zarlarından boşalır. Su kesesi yırtılır; ama doğum başlamazsa ya da amniyotik sıvı koyu renkli ise (cenin ilk kakasını rahimde yaptıysa) doktorunuz doğumu başlatabilir.
Kasılmalar başlar: Düzenli aralıklarla gerçekleşen ve giderek daha da güçlenen kasılmalar doğumun başladığını gösterir. Birçok kadın hamileliklerinin son 12 haftasında Braxton Hicks kasılmaları yaşar. Bu kasılmalar düzenli ve kuvvetli değildir ve doğum olacağını göstermez. Bütün kadınlar kasılmaları farklı hisseder; bazıları ağrıları bellerinde hissederlerken bazıları da karınlarının alt bölgesinde hisseder. Her kasılmanın başlangıç zamanını not alın. Kasılmalar her 10 dakikada bir sürekli olarak gerçekleştiğinde genelde doğum başlamıştır.

doğum
Serviks, doğumun başlaması için hamileliğin son dönemlerinde ve doğum sırasında değişir.

Yorumlar (0)

Henüz buraya yapılmış bir yorum yok

Yorum yapın

  1. Konuk olarak yorum yapılıyor. Hesap açın ya da var olan hesabınızla oturum açın.
Ek Dosyaları (0 / 3)
Konumunuzu Paylaşın