Hastane Çantasıİşte bir kadın için en zorlu süreçlerden biri. Bir kadının kendini çaresiz ve karmaşık hissettiği anlardandır doğum öncesi. Doğumu yaklaşan bir anne adayını saran temel duygu endişedir. Hem bebek için hem kendi için endişe hisseder kadın. Doğum sancısı korkulu rüyalardandır, sezaryen olacak anneler için de sonrasında yaşayacağı acı... Esasında bebeğin yüzünü gördükten sonra silinecek bu duygular öncesinde kadının biraz da huysuz olmasına sebep olur. Baba adayları bu noktada eşlerine yüzde yüz destek olup onları rahatlatmalıdır. Unutulmamalıdır ki bu durum geçicidir, erkekler eşlerine destek olarak bu durumu kolay atlatmalarını sağlayabilirler. Uzmanların ısrarla vurguladıkları her şeyin mükemmel olmasını beklemenin büyük bir hata olduğudur. Doğuma kurslara katılarak hazırlanmış bile olabilirsiniz ama doğum anında heyecandan her şeyi unutma riskiniz yüksektir. Ama size sevindirici bir haber kadınlar bu işi yüzyıllardır başarı ile yapıyorlar. Bazı kadınlar doğum sırasında olayları önceden kafalarında tasarlayıp erkenden endişeye kapılabilirler. Doğum öncesi, size bağırmak, istemeden idrar kesenizi yada bağırsaklarınızı boşaltmak utanç verici görünüyor olabilir. Ne var ki doğum sırasında utanmak aklınıza gelmeyecektir. Ayrıca doğum sırasında yapabileceğiniz ya da söyleyebileceğiniz hiçbir şey doğumu yaptıran kişileri iğrendirmeyeceği gibi şaşırtmayacaktır da, çünkü bunları defalarca görmüşlerdir. Önemli olan kendiniz olmanız ve nasıl rahat ediyorsanız öyle davranmanızdır.
 
Hemen her kadın çocuğunun doğumunu dört gözle bekler, ama pek azı doğum sancısı çekmeye heveslidir. Özellikle yaşamında önemli biracı çekmemiş olanlar için bilinmeyen bu durumdan duyulan korku çok gerçek ve çok da normaldir. Ne yazık ki bu korku sıklıkla anneler, teyzeler ve arkadaşların anlattıkları dehşet öyküleriyle iyice beslenir. Sancıdan korkmak anlamsızdır, yaşayacağınız sancı beklediğinizden çok daha kötü veya çok daha hafif olabilir. Ancak sancıya hazırlıklı olma konusunda çok şey söylenebilir. Doğumun coşku veren eşsiz bir deneyim olacağı beklentisinde ki kadınlar sonuçta sancı ile karşılaştıklarında hayalkınklığı yaşarlar. Sancı onlar için beklenmedik bir şey olduğu için de bununla başa çıkmakta zorlanırlar. Genelde, hem sancıdan en çok korkan kadınlar, hem de sancılanmayacağını sananlar daha güç bir doğum yaşarlar. Yapmanız gereken sakin olmak ve bebeğinizi göreceğiniz anı hayal etmektir. Bir mucize yaratıyorsunuz, iki insanın yapabileceği en harika şey bebek hayatınıza giriyor.
Doğum sancısı ne kadar şiddetli olursa olsun, bu konuda en az iki şey söylenebilir. İlki bir zaman sınırı vardır. O sırada buna inanmasanız bile sonsuza kadar doğum odasında kalmayacaksınız, ilk çocukta doğum süresi ortalama 12-14 saattir ve bu saatlerin yalnızca birkaçı çok rahatsız geçecektir, ikincisi, kesin olarak olumlu bir amaca hizmet eden bir sancıdır. Kasılmalar ve sancılar giderek rahim ağzını inceltir ve açar, her kasılma bebeğinizin doğumunu yakınlaştırır. Olaya bu açıdan bakmaya kendinizi alıştırın.
Doğuma başlamak için rahim kasıldığında, sancılar da başlar. Hatta düzenlilikleriyle birlikte kasılmaların sancılı özelliği doğumun başladığının işaretidir. Sancılar üzerine bilinmesi gereken iki önemli nokta vardır.
Doğum sancısı vardır ancak bu son derece değişken bir. ağrıdır. Bazı kadınlar çok acı çekerken, bazıları hiç acı çekmeden ve ağrıkesiciye gereksinim duymadan çocuklarını dünyaya getirirler. Bu iki uç ; arasında dayanılır düzeyde acı çeken kadınlar vardır, yani sancı değişkendir. Daha az ya da daha çok sinirli, yorgun ve hassas olmasına göre
kadınlar kasılmaların neden olduğu sancıyı daha az ya da daha çok hissedebilirler. Sancının kadınlar için bu değişkenliği bazı unsurlar ile açıklanabilir. Bazı ailelerde hava dingindir, doğumdan doğallıkla geçecek bir olay gibi söz edilir. Bu ailelerdeki kadınlar doğuma daha gevşek girerler. Bazı aileler ise olayı o kadar olağan dışı bir şeymiş gibi algılar ve büyütürler ki kadın doğuma son derece gergin ve stresli girer. Doğal olarak da en çok acıyı bu kadınlar çekerler. Peki sancı nasıl azaltılır? İlaçlar yolu ile olan ağrı kesici tedavidir.
ikinci yol ise doğuma acı çekmemek için hazırlanmaktan ibarettir. En az acı çeken kadınlar en gevşek olan kadınlardır. Eğer kadın gevşekse bu da korkmamasındandır. Kadın acı çeker çünkü korkuyordur, korkar çünkü doğumun acı veren bir sınav olduğunu hep duymuştur, yine cahil olduğu için korkar; dokuz ay boyunca bebeğin içinde nasıl yaşadığını hiç bilmez, nihayet ne kadar çok korkarsa o kadar sinirli olur. Korku kaslarda bir gerilim yaratır. Çocuğun doğması için gevşek olması gereken kaslar gerilmiştir. Bu da sancıya neden olur, çünkü rahim çocuğu dışarı itmekte zorlanıyordur. Sancıyı yenmek için, korkuyu yenmek gerek. Bu nasıl olacak? Kadına içinde olup bitenleri anlatarak, bebek nasıl yaşıyor, nasıl doğacak açıklayarak. Kadına kaslarını, sinirlerini ve ruhunu gevşetmeyi öğreterek. Kadını doğuma hazırlayacak nefes ve vücut alıştırmalarını öğreterek.
Kadın acı çekiyor çünkü öncelikle konuşma diliyle sancıya koşullandırılıyor. Genelde "ilk kasılmaları hissettiğinizde" denmiyor, "ilk sancıları hissettiğinizde" deniyor. Böylece şu iki sözcük arasında bir ortaklık oluşturuluyor: Kasılma ve sancı. Sancısız doğum tüm bu gerçeklerden yola çıkarak bulunan, kadınlara doğuma hazırlanabileceklerini anlatan, doğumun havasını değiştiren, doğumu yönetmenin öğrenilebileceğini gösteren, vücuda yararlı refleksler kazandırarak, oyuna katılacak kas ve sinirleri eğiten bir devrimdir. Bu başlangıçta sancısız doğum diye adlandırılırken, bugün adı doğuma hazırlanmadır. Ve artık birçok doktor bunu önermektedir.
 
Hastane Çantasına Konacaklar
Öncelikle hamilelik ve doğum çizelgeniz ve doktor kontrollerinizin bulunduğu dosya ve sigorta dosyası.

Anne adayı için:
2 adet gecelik 1 adet sabahlık 1 adet terlik
1 adet pijama 5 adet külot
2 adet sutyen
3 çift çorap
2 adet el-yüz havlusu •
2 adet lif taç/toka saç fırçası/tarak deodorant ruj
yüz kremi bepanthol
diş fırçası/diş macunu sabun/sıvı sabun kulak pamuğu pamuk
hijyenik ped/doğum sonrası pedi göğüs pedi kutu mendil
ıslak mendil /kitap
fotoğraf makinesi/film kamera/kaset bloknot/kalem telefon/şarj cihazı kolonya

Baba adayı için:
eşofman
terlik
diş fırçası
deodorant
çorap
çamaşır
kitap/dergi

Bebeğiniz için:
çıkış takımı iç donu çorap body battaniye ana kucağı kusmuk bezleri saç fırçası/tarak yün patik eldiven.

Makalenin Kaynağı: Sevgili Bebeğim Hoşgeldin (Hamilelik ve Bebeğinizin Bakım Rehberi)

Yorumlar (3)

Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

güzel bir yazı, henüz eşim doğuma girmedi fakat anlatılan bakış açısıyla işin çok daha kolaylaşacağını düşünüyorum...

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

bende doğuma hazırlanıyorum ama birazda korkuyorum son bir ayım kaldı ağrılarım gittikçe çoğalıyor

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

çok güzel yazmışsınız benimde bir ayım kaldı birazda korkuyorum

 
Henüz buraya yapılmış bir yorum yok

Yorum yapın

  1. Konuk olarak yorum yapılıyor. Hesap açın ya da var olan hesabınızla oturum açın.
Ek Dosyaları (0 / 3)
Konumunuzu Paylaşın