Erken DoğumKARINDA KASILMA VE SERTLEŞME
Rahim yapısal özelliğinden dolayı kas yapısından zengindir. Kas yapılarının bolluğu rahim büyümesi esnasında ve doğumda genişlemeyi, bebeğin dışarı atılmasını sağlar. Doğuma yakın yedinci aydan sonra hazırlık kasılmaları başlar. Bu kasılmalar ilk zamanlar günde birkaç kez olur, doğum yaklaştıkça sıklığı artar. Önemli olan bu fizyolojik kasılmalarla anormal olan kasılmaları ayırt edebilmektir.
Fizyolojik olandan fazla olan kasılmalar erken doğumun habercisi olabilir.
Tüm doğumların yaklaşık %10'unda erken doğum olur.

Erken doğum ne demektir?
Olgunlaşması henüz tamamlanmamış bebeğin doğmasıdır. Gebelik haftası olarak 37. hafta dolmadan doğumun gerçekleşmesidir. Bu durumda yenidoğan hastalığı ve ölümü sık görülür. Erken doğan bebeklerin bir bölümünde zihinsel ve fiziksel sorunlar görülebilir.
Ayrıca erken doğan bebeklerin bakımı ve yaşatılması çok pahalı ve emek gerektiren süreçlerdir. Tüm bu nedenlerden dolayı erken doğum olaylarının azaltılması zamanında tanınması önemlidir.

Anormal kasılma nedir?
Gebeliğin 37. haftasından önce en az 30 dakika süre ile her 10 dakika içinde iki veya daha fazla kasılma olmasıdır. Bu kasılmaların rahim ağzında yumuşama ve genişlemeye neden olması doğumu başlatır.
Rahim ağzı etkilenmeden sadece kasılma oluyorsa bu erken doğum tehdididir. Erken doğum tehdidinde kasılmalar başlangıçta ağrısızdır adet dönemindekilere benzer kasılmalar ve kramplar olabilir. Bel ağrısı, alt tarafa baskı devamlı olur. Gebelerin yaklaşık yarısında vaginal akıntıda ani ve ciddi bir artış olur.
Erken doğum eyleminin nedenleri; Anneye ait tıbbi nedenler:
Yüksek tansiyon, annenin kalp hastalığı, böbrek hastalığı, annedeki enfeksiyonlar, aşırı kansızlık, tiroit bezinin fazla çalışması, hepatit, yanık veya travma, cerrahi girişimler, aşırı zayıflık veya aşırı şişmanlık, alkol, sigara, zararlı madde kullanımı.

Gebeliğe ait nedenler:
Sık doğum, önceki gebeliklerde erken doğum, önceki gebeliklerde düşük öyküsü, gebelikte yetersiz ve aşırı kilo alımı, zarların yırtılması, plasenta patolojileri, konjenital fetal anomaliler, amnion suyunun fazlalığı veya azlığı, çoğul gebelik, rahim ağzı patolojileri, rahim anormallikleri.

Bilinmeyen nedenler:
Bu grupta henüz tespit edilememiş nedenler vardır.
Erken doğum eylemini önlemek için ne yapılmalıdır?
lirken eylemin önlenmesinde belirtilerin hasta tarafından farkedilmesi ve doktora müracaatı önemlidir.
Yaşam şekli ve ağır işlerde çalışmak uterus kasılmalarını artırıcı etki gösterir. Iş yükünün azaltılması ve istirahat kasılmaları azaltabilir. İlaç tedavisi de yapılabilir.

Tedavide yapılanlar:
Yatak istirahati, sedasyon, hidrasyon, tokoliz (kasılmaların çeşitli ilaçlarla durdurulması)
Eğer doğum eylemi başlamışsa ve bebek 34 haftadan küçükse akciğer gelişimi için kortizon kullanımı gerekir.
Erken doğum tehdidinin ve erken doğum eyleminin tedavisinde kazanılan her saatin, günün önemi vardır.

Makalenin Kaynağı: Sağlıklı Hamilelik - Dr. Yavuz Furuncuoğlu

Yorumlar (1)

Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

slm bebeğim 34 hafta doldu 35 den 2 gün adı şu an solunum sorunu nedeniyle yoğun bakımda 2,200 idi 2.00 a dşmüş 06,03,2011 de doğdu bu normal mi

 
Henüz buraya yapılmış bir yorum yok

Yorum yapın

  1. Konuk olarak yorum yapılıyor. Hesap açın ya da var olan hesabınızla oturum açın.
Ek Dosyaları (0 / 3)
Konumunuzu Paylaşın