Hamile bir kadının belki de en önemli gurur kaynaklarından biri de gebelik sırasında büyüyen karnıdır. Pek çok kadın tanıdığı ya da tanımadığı herkesin karnına bakarak hamile olduğunu anlayacağı günü iple çeker. Karnı büyümeye başlayan hamileyi gören bir kişinin karnını göstererek bebek ile ilgili birkaç tatlı söz söylemesi genelde gurur okşayıcıdır. Öte yandan bunun tam tersi de doğrudur. Karnı nispeten küçük olan bir kadın hamile olduğunu bilen bir kişinin karnının küçük olduğunu söylemesi ile adeta yıkılır. Arkadaşlar arasında “bebek nerede”, “karnın çok küçük”, “bebek küçük mü olacak” şeklinde yapılan espriler anne adayında moral açısından çöküntüye neden olabilir. Oysa karnın büyüklüğü pek çok değişik faktörün etkisindedir ve her zaman bebeğin büyüklüğünü yansıtmayabilir.

Bir kadının dışarıdan bakıldığında hamile olduğu en erken 16. hafta civarında ve ancak çıplakken anlaşılabilir. Giyinik durumda ise büyüyen karın 20. haftalar civarında fark edilebilir. Hatta biraz iri yapılı kadınlar bol kıyafetler giyerek hamileliklerinin son dönemlerine kadar durumlarını gizleyebilirler. Gebelikte karın büyüklüğünü sağlayan temel faktör bebeğin içinde bulunduğu uterus yani rahimdir. Hamilelik öncesinde yaklaşık 70-80 gram ağrılığında ve armut şeklinde olan rahim bebekle birlikte büyümeye başlar ve gebeliğin sonunda ağrılığı yarım kiloyu geçer. Rahim hamilelikten önce leğen kemiklerinin arkasında yerleşmiştir ve karın üzerinden elle hissedilemez. Hamilelik 12. haftaya ulaştığında büyümesine devam eden rahim kasıktaki tüy çizgisi civarına yükselir ve ilk kez leğen kemiklerinin üzerine çıkar. Bir başka deyişle gebeliğin ilk üç aylık döneminde pantolonların dar gelmesi bebeğe ve gebeliğe bağlı karın büyümesine değil annenin aldığı kilolara bağlıdır.

Büyüyen karın dışarıdan fark edilmeye başlayınca hamile kadınlar da kendilerini diğer hamile kadınlar ile kıyaslamaya başlarlar. Bunun sonucunda aynı gebelik haftalarında olmalarına rağmen kiminin karnı büyük kiminin daha küçük olduğu için endişeler de ortaya çıkar. Bu endişe özellikle karnı küçük olanlarda belirgindir. Hamile kadınların karnı toplumun o kadar ilgisini çeker ki karnın şekline bakarak bebeğin cinsiyetini tahmin etmek bir gelenek haline gelmiştir. Oysa karın şeklini ve büyüklüğünü belirleyen bebeğin cinsiyeti değildir. Pek çok faktör bu konuda etkili olabilir hatta bunlardan en önemlisi kadının genel vücut yapısıdır. Gebelikten önce zayıf olan kadınların karın duvarları ve karın bölgesindeki cilt altı yağ tabakası da ince olduğundan karın daha erken dönemde belirginleşir ve daha büyük ve sivri görünebilir. Bunun tam tersi şekilde iri yapılı, geniş kalça ve karına sahip kadınlarda ise karnın belirginleşmesi daha uzun zaman alabilir. Obez yani şişman kadınlarda ise gebeliğin sonlarına kadar kadının hamile olduğu anlaşılmayabilir. Zayıf bir kadında dıştan karın büyüklüğüne bakarak bebeğin boyutlarını tahmin etmek daha kolay ve gerçekçidir. Tüm bu bilgilerin sonucunda sadece karın büyüklüğüne bakarak bebeğin gelişimini ve büyüklüğünü değerlendirmenin hatalı sonuçlar verebileceği açıktır. Bebeğin durumunu değerlendirmede önemli kriterlerden birisi rahimin tepe noktasının karın içindeki yerleşimidir. Rahimin tepe noktası 22-24. haftalar civarında yaklaşık göbek deliği hizasındayken haftaların ilerlemesiyle birlikte yukarıya doğru ilerler. Uterusun karın içindeki yüksekliğine bakarak gebelik haftası tahmin edilebilir. Eskiden gebelik takipleri sırasında gebeliğin haftasını saptamak için leğen kemiklerinin ortada birleştiği yerden rahimin tepe noktasına kadar olan mesafenin mezura ile ölçülmesi sıkça kullanılırken günümüzde ultrasonun yaygın kullanıma girmesi ile bu yöntem de terk edilmiştir. Bebeğin tahmini kilosunu ve büyüklüğünü değerlendirmede en etkili yöntem ultrasonografidir. Ancak bu teknikte de yanılma payının olduğu gözden kaçırılmamalıdır.

Hamilelik öncesinde aynı boy ve kiloda olan, hamileliğin aynı haftalarında bulunan ve hamileliğin başından beri aynı miktarda kilo alan kadınlarda bile karın büyüklük ve şekli normalde birbirinden farklıdır. Kişilerin karın adeleleri, karın cilt altı yağ tabakası, daha önceden doğum yapıp yapmadığı, bebeğin içinde bulunduğu amniyon sıvısının miktarı gibi pek çok faktörün yanısıra bebeklerin kiloları arasındaki değişiklikler de annelerinin karınlarının birbirinden farklı olmalarına neden olur. Nasıl ki normal erişkinlerin kiloları birbirinden farklı olabiliyor ise anne karnında gelişimini sürdüren bebeklerin ağrılık ve büyüklükleri de birbirinden farklı olabilir. Önemli olan bebeğin büyükük ve tahmini ağrılığının o gebelik haftası için belirlenen alt ve üst sınırlar içinde yer alması yani normal olmasıdır.
Çok ince ve küçük karınlı bir kadın iri bir bebek doğurabileceği gibi büyük karınlı bir anne adayından da minyon bir bebek dünyaya gelebilir.

Son olarak çoğul gebeliklerde doğal olarak karın büyüklüğü içerideki bebek sayısı ile doğru orantılıdır. Ne kadar çok bebek varsa karın o kadar büyüktür.

Büyüyen karının kadında yarattığı en önemli değişiklik ise çatlaklardır. Hızla büyüyen karın deride gerilme ve çatlaklara neden olabilir. Çatlak oluşumunda en önemli faktörlerden birisi kişinin genetik yapısıdır. Bu sıvı içerek derinin elastikiyetini arttırmak çatlak oluşumuna karşı alınabilecek en basit önlemdir. Bunun dışında çatlak oluşumunu önlemek amacıyla cildi nemlendiren pek çok krem ve losyon her zaman işe yaramasa da kullanılabilir.

Hamilelik sırasında karın büyürken ortaya çıkan gerilmenin doğal sonucu olarak göbek deliğinde de gerilme meydana gelir. Gebelik 20 hafta civarına ulaştığında hem arkadan rahimin baskısı hem de gerilme nedeni ile göbek deliğinde hassasiyet meydana gelebilir. Ayrıca büyümesi sırasında karnı kaplayan kaslarda hafif bir ayrılma meydana gelebilir. Bu ayrılma da göbek deliğinde hassasiyete neden olabilir.

Gebelik ve rahim büyümeye devam ettikçe hassasiyet azalır ancak göbekte meydana gelen değişimler devam eder. Hamilelik öncesinde çukur bir göbek deliği olsa bile bu düzleşebilir. Hatta gebeliğin sonlarına doğru göbek deliği dışarıya doğru çıkıntı yapabilir. Bazı kadınlar zaten şiş olan karınlarındaki bu ek çıkıntıyı eğlenceli bulurken bazı kadınlar da özellikle ince kıyafetler giyildiginde dışarıdan belli olmaması için küçük bir yara bandı ile bastırmayı tercih ederler. Böyle bir uygulamanın herhangi bir zararı yoktur.

Gebelik sırasında karında görülen bir başka değişiklik ise orta hat boyunca uzanan koyu renkli çizgidir. Linea nigra adı verilen bu çizgi esmer tenlilerde daha belirgindir. Linea nigraya yol açan faktörler tam olarak bilinmemekle birlikte bu çizgi doğumdan bir süre sonra kaybolur.
Bu yazı Dr Alper Mumcu'dan alınmıştır. - www.mumcu.com -

Yorumlar (283)

Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

tabiki normal 20.haftada karnın dışardan belli olur

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

32 haftalik hamileyim ve karnim kucuk fazl buyuk diil normalmi

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

14 haftalık hamileyim karnım yok gibi neden

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

BEN 11 HAFTALIK HAMİLEYİM KARNIM BÜYÜDÜ NORMALMİ

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

BEN 16 HAFTANIN ICINDEYIM VE KARNIM BUYUMEDI HERKES SEN HAMILEMISIN BEBEK NERDE DIYE SORULAR SORUYORLAR ACABA BEBEGIN GELISIMINDE PROBLEMMI VAR KI

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

arkadaşlar lütfen kimsenın lafına bakmayın.
ayrıca karnım çok küçükl yada çok buyuk dıy e endışeyede kapılmayın.
çünkü bunlar çok yersiz.
siz kontrollerınıze gidin doktorunuz kılosunu ve boyunu ztn soyler.
eger doktorunuz normal kıloda normal boyda dıyosa ztn normaldır.
siz müneccin misiniz ki dışardan anlayasınz allah aşkına yapmayın siz hamilesiniz boşuna kafa yorup bebeğinizide kendınızıde etkılıyosunz.
bakın ben 47kgyle hamıle kaldım 45 e düştüm sonra 48 kg oldum ve şuan 27. haftamdayım.
...

arkadaşlar lütfen kimsenın lafına bakmayın.
ayrıca karnım çok küçükl yada çok buyuk dıy e endışeyede kapılmayın.
çünkü bunlar çok yersiz.
siz kontrollerınıze gidin doktorunuz kılosunu ve boyunu ztn soyler.
eger doktorunuz normal kıloda normal boyda dıyosa ztn normaldır.
siz müneccin misiniz ki dışardan anlayasınz allah aşkına yapmayın siz hamilesiniz boşuna kafa yorup bebeğinizide kendınızıde etkılıyosunz.
bakın ben 47kgyle hamıle kaldım 45 e düştüm sonra 48 kg oldum ve şuan 27. haftamdayım.
dert edıyomuyum ? hayır. çünkü doktorum gelışımı gayet ıyı bebeğe kılo almışsın kendıne diğil dıyo.
ben ve doktorum bunu bılıyorz. ama komşular yok karnın küçük yok kg almamışsın falan dıyolar. onlar mı bılcek uzman dr mu. bu yuzden göbeğinize bakıpda yada kendınızı baskalarıyla kıyaslayıpda boşuna moralınızı bozmayın. bebişleride üzmeyin. hadi kendinize ıyı bakın

Devamını oku
 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

bende 7 aylık hamileyim herkes 4 aylık felan sanıyo ama doktorum herşeyin normal olduğunu söylüyo önceden bende takıyodum ama artık takmıyorum erkek bebek bekliyorum geç çıkarmış karın genelde kız çocuklarında daha fazla belli olurmuş hepimize hayırlı doğumlar nasip etsin allah takmayın böyle şeyleri..

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

ben de 20 haftalık hamileyim
karnım 6 aylık gibi duruyor.
allah iyiliğinizi versin ben de niye büyük diye takıyordum.
valla rahatladım.

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

selam arkadaslar bende 14 haftalik hamileyim hersey guzel gidiyor ama benim mide bulantilarim halen devam ediyor karnim ise biraz buyudu daha once kullandigim elbiseler yazikki olmuyor artik ama kafama hicbirseyi takmiyorum sadece dusundugum saglikli bebegimi kucagima alamak ALLAHIMIN izniyle ve ben burdan tum anne olucak arkadaslara bu uzun yolculukta sabirli sakin sevgi dolu olmak bilmeliyizki bebegimiz bizimle herseyi yasayip paylasiyor...

selam arkadaslar bende 14 haftalik hamileyim hersey guzel gidiyor ama benim mide bulantilarim halen devam ediyor karnim ise biraz buyudu daha once kullandigim elbiseler yazikki olmuyor artik ama kafama hicbirseyi takmiyorum sadece dusundugum saglikli bebegimi kucagima alamak ALLAHIMIN izniyle ve ben burdan tum anne olucak arkadaslara bu uzun yolculukta sabirli sakin sevgi dolu olmak bilmeliyizki bebegimiz bizimle herseyi yasayip paylasiyor hissediyor ...ALLAHA EMAT OLALIM SELAMLAR

Devamını oku
 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

valla ben 29 haftalık hamileyim karnım 3 aylık gibi ama hiç kafama takmıyorum çünkü normal böle şeyleyler herkezin yapısıda farlıklı oluyo çünkü iç karnı geniş olabiliyo dert etcek bişe yok yani

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

slm arkadaslar ben 19 haftalik hamileyim ve boyum uzun ve zayifim karnim cok kucuk hamile oldum hic
belli bille digil cok koeuyorum bu normalmi acaba?

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

ben 20 haftalık hamileyim karnım 6 aylık gibi görünüyor annem dediki bende öyleydim ona çekmişim çok memnunum

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

bende 10 haftalık hamıleyım benım karnımdada tık yok sanırım herkezde farklı oluyor

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

gebeliğin ilk 2. haftasındayım. Akıntıların çok ve su gibi olması normal mi?

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

ben 18 haftalık hamileyim karnım bu hafta da çk büyüdü. tüm anne ve bebeklere sağlık diliyorum..

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

merhaba hanımlar bende 27 haftalık oldum ilk zamanlar bende cok kafama takıyodum karnım büyümüyo diye ama karnınız ister kücük olsun ister büyük olsun hic önemli degil önemli olan saglıklı olması gelişimi güzel olması rabbim hepimizin kucagına yavrularımızı almayı nasip etsin.

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

slm ark. lar ben 17 .haftadayım karnım çıplakken büyük belli oluyor fakat giyinikken çok değil (tabi kıyafete göre de değişiyor ) kimisi bebk yok mu kmisi ise karnın büyümüş diyor anlayacağınız etrafa gör hareket hiç etmeyin bende çok üzülüyordum eşim çok kızıyordu neden kafana takıyorsun bebk sağlıklı ya o önemli diye eet bence de doktorum da öyle söyledi o yüzden kimseye aldırmayın önemli olan içindeki bebişinin sağlığı (bugün ilk defa hareketlerini fark ettim çok mutluyum sevinçten...

slm ark. lar ben 17 .haftadayım karnım çıplakken büyük belli oluyor fakat giyinikken çok değil (tabi kıyafete göre de değişiyor ) kimisi bebk yok mu kmisi ise karnın büyümüş diyor anlayacağınız etrafa gör hareket hiç etmeyin bende çok üzülüyordum eşim çok kızıyordu neden kafana takıyorsun bebk sağlıklı ya o önemli diye eet bence de doktorum da öyle söyledi o yüzden kimseye aldırmayın önemli olan içindeki bebişinin sağlığı (bugün ilk defa hareketlerini fark ettim çok mutluyum sevinçten ağlıyorum )Allah olmayanlara da versin

Devamını oku
 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

Herkese mrb, ben daha hamileliğimin başındayım, 6-7 haftalıkken arada gelip geçen hafif karın ağrısı ve bazı günler karnımın şişmesi normal mi? Böyle şeyler yaşayan oldu mu aranızda ?

 

bende 24 haftalık hamıleyım benım bebegımde cok asagıda benımde karnıım buyuk degıl ama doktorum herseyın nornal oldugunu ve bebegımın saglıklı oldugunu soyluyor

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

BEN 30 HAFTALIK HAMİLEYİM. KARNIM FAZLA BÜYÜMEDİ AÇIKÇASI. HİÇ YEDİ AYLIK GİBİ DURMUYOR.
46 KİLOYDUM . ŞİMDİ 55 KİLOYUM. AMA DOKTORUM GELİŞİMİ NORMAL DİYOR. BENDE ONA GÜVENİYORUM. MERAKLA VE ÖZLEMLE KIZIMA KAVUŞACAĞIM GÜNÜ BEKLİYORUM. ALLAH SAĞLIKLI BEBEKLER NASİP ETSİN HEPİMİZE

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

10 HAFTALIK HAMİLEYİM AMA KARNIM 4 AYLIK GİBİ,HERKESİN FARKLI GEÇER HAMİLELİĞİ FAZLA DERT ETMEYE GEREK YOK,ÖNEMLİ OLAN SADECE BEBEĞİN GELİŞİMİ,DOKTOR PROBLEM YOK DİYORSA BENCE GERİSİ HİÇ ÖNEMLİ DEĞİL

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

bende 15 haftalık hamilyim ve karnım çok büyükk

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

Ben 11 haftalık hamileyim,bende çok endişe ve düşünce oluyor bebeğimden , Acaba sağlıklımıki diyerekten ...
doktorum iyi diyor saglıgı ama ben yinede kafama takılıyor panik yapıyorum normalmi bu anne adaylarında bukadar düşünmek ??...korku oluşuyor içimde ..

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

BENDE 10 HAFTA 2 GÜNLÜK HAMİLEYİM AMA GEBELİK HESAPLAYICISINA GÖRE 11 HAFTALIK. BENİM KARNIM KÜÇÜKMÜŞ YADA BÜYÜKMÜŞ UMURUMDA DEĞİL BEBEĞİM SAĞLIKLI OLSUN YETER. BENİM TEK SORUNUM, HAMİLE OLDUĞUMU ÖĞRENDİĞİMDE BEBEĞİM 6 HAFTA 6 KÜNLÜKTÜ VE BEN O ZAMANA KADAR FOSUR FOSUR SİGARA İÇTİM.DR HERŞEY NORMAL DEDİ AMA BEN SONRASINDA SİGARAYI BIRAKAMADIM GÜNDE 5 TANE İÇTİM. HER GÜN KENDİMİ ŞARTLADIM İÇMİCEM DİYE AMA STRESTEN İÇTİM. AY SONUNDAKİ KONTROLLERİ SABIRSIZLIKLA BEKLİYORUM. ARTIK SİGARA...

BENDE 10 HAFTA 2 GÜNLÜK HAMİLEYİM AMA GEBELİK HESAPLAYICISINA GÖRE 11 HAFTALIK. BENİM KARNIM KÜÇÜKMÜŞ YADA BÜYÜKMÜŞ UMURUMDA DEĞİL BEBEĞİM SAĞLIKLI OLSUN YETER. BENİM TEK SORUNUM, HAMİLE OLDUĞUMU ÖĞRENDİĞİMDE BEBEĞİM 6 HAFTA 6 KÜNLÜKTÜ VE BEN O ZAMANA KADAR FOSUR FOSUR SİGARA İÇTİM.DR HERŞEY NORMAL DEDİ AMA BEN SONRASINDA SİGARAYI BIRAKAMADIM GÜNDE 5 TANE İÇTİM. HER GÜN KENDİMİ ŞARTLADIM İÇMİCEM DİYE AMA STRESTEN İÇTİM. AY SONUNDAKİ KONTROLLERİ SABIRSIZLIKLA BEKLİYORUM. ARTIK SİGARA İÇMİYORUM AMA KONTROLDE NE ÇIKACAK MERAK EDİYORUM.BEBEĞİME ÇOK ALIŞTIM. HAREKETLERİNİDE HİSSEDİYORUM ARTIK. SEEYİRME GİBİ OLUYOR KARNIM. BENİM MELEĞİM HAREKETLENİYORMUŞ MEĞER.

ALLAH HERKESE HAYIRLI VE SAĞLIKLI EVLATLAR NASİP ETSİN..

Devamını oku
 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

ben 13 haftalık hamileyim ve bebişiz şuan cok saglıklıymış ve ultrasonda bebegimin parmak emdigine sahhit oldum cok enterasan minicik şey hakeket edebiliyomuş

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

ya ben 80 kiloyum 1 aylık hamileyim ama çevermedekiler senin karnın belli etmez diolar çocuğu 7 8 aya kadar çıkmazmış karnım doğrumu:'(

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

:)valla bende 6 aylık hamıleyım bebegım 504 gr daha onemlısı saglıgı cok guzel herkesın lafına bakmayın benımde karnım cokkucuk 6 aylık gıbı degıl neyse allah herkesın yavrusunu bır an once kucagına almayı nasp etsın.....

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

bende 12+6 haftalık hamileyim karnım şişti normal mi acaba bide kilo alıyorum cok yemememe ragmen kilo alıyorum

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

arkadaşlar ben 13 haftalık hamileyim karnımın büyümesini hissediyorum karnınız büyür kafanıza takmayın:):)

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

bende 17 haftalik hamileyim karnim cok kucuk disardan falan hic belli olmuyo bazilari bana soruyo bebek nerde falan psikolojim bozuldu bi ara ama suan iyiyim.Allah herkese hayirli evlatlar nasip etsin insallah...:'(:'(:'(

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

ben 27 haftalık hamileyim bir bucuk ayda 9kilo aldım ama bebegim gayet iyi o yuzden içim rahatDAGCI

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

sevgili nuray bende 10 haftalik hamileyim benimde karnim buyudu, bu gayet normal cunku herkes hamilelik dönemini farkli farkli yasar... herkese burdan sesleniyorum bosuna endiselenmeyin, doktorunuza guvenin ve kendinizi baskalarina kiyaslamayin, her kadin farklidir...

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

bende 32 haftalık hamileyim fakat herkes karnımın küçük oldunu sölüo buda beni bulanıma soktu doktorum herşey normal dio ama karnım neden küçükk:'(

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

slm bende 10 haftalık hamileyim ama karnım çıktı ve gayetde belli oluyor

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

vallahi bende bugun içime bir kurt düştü 16 haftalık hamileyim ama karnım sadece çıplakken azıcık görünüyor dışardan hiç belli değil acaba bebegime birşey mi oldu diye ödüm kopuyor pazartersi doktora gidecem

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

slm arkadaşlar bende 7 haftalık hamileyim ve yan taraflarım dolmaya başladı ama çok kilo alıyorum karnım sankı 4 aylık gibi herkes anıyo neyse herkese bebeğini kucağına almak nasip etsin allah

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

slm arkadaşlar bende 7 haftalık hamileyim karnım yanlardan dolmaya başladı ama çok kilo alıyorum neyse allh herkese bebeğini kuşağına almak nasip etsin

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

ya bende 17 haftalık hamileğim ama karnım hiç yok bu durum beni aşırı derecede rahatsız ediyor ayrıca bilgisayarda canlı doğum videosu izledim piskolojikmen tamamen çöktüm bilmiyorum yaşımdan mı kaynaklanıyor bu korku mide bulantılarım son gaz devam ediyor hamileliğin ilk ayından şimdiye kadar ve kilo alacağım yerde 63 kilo iken 57 kiloya düştü kilom.çok zayıfladım yediğim hiçbir şeyden zevk alamıyorum çünkü yediğim zaman hemen istifre ediyorum ve şuana kadar ilaçla ayakta durmaya...

ya bende 17 haftalık hamileğim ama karnım hiç yok bu durum beni aşırı derecede rahatsız ediyor ayrıca bilgisayarda canlı doğum videosu izledim piskolojikmen tamamen çöktüm bilmiyorum yaşımdan mı kaynaklanıyor bu korku mide bulantılarım son gaz devam ediyor hamileliğin ilk ayından şimdiye kadar ve kilo alacağım yerde 63 kilo iken 57 kiloya düştü kilom.çok zayıfladım yediğim hiçbir şeyden zevk alamıyorum çünkü yediğim zaman hemen istifre ediyorum ve şuana kadar ilaçla ayakta durmaya çalışıyorum kaç ay boyuncada hep serumlarla ayakta kaldım ve bebeğin cinsiyetini bile tam olarak öğrenemedim bilmedi doktor büyük bir ihtimalle erkek dedide 5 inci ayda tam belli olurmuş oda piskolojimi dahada bi bozdu çok kötü bir hamilelik geçiriyorum annemden uzak ben ankarada annem ise hatayda 8 ay önce evlendim ve daha henüz 18 yaşındayım
:'(

Devamını oku
 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

ben 18 haftalık hamileyim bebeğimin cinsiyeti belli erkek adını barış vermeyi düşünüyoruz herşey normal kilomda bebekte çok mutluyumm allah herkese hayırlımevlatlar nasipetsin:)

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

karnı büyümeyen arkadaşlar endişe etmeyin .. büyük bir ihtimalle iç karnınız geniştir bundan dolayı yoksa bebeğin gelişimde felan bir sorun yok ise göbekleri dert etmeyin herkese hayırlı hamilelik ve hayırlı evlatlar diliyorum

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

HAMİLELİKTE BU TÜR ŞEYLER ÇOK NORMALDİR EĞER DOKTORUNUZ SİZE HERŞEYİN YOLUNDA OLDUĞUNU SÖLÜYOR İSE KENDİNİZE STRES YAPMAYIN KARNI KÜÇÜK OLANLAR İÇİN İÇ KARNINIZ BÜYÜKTÜR AMA SON AYLARDA ÇOK ÇOK AŞIRI ŞİŞEBİLİR BUNUN YANISIRA KARNI ÇOK BÜYÜK OLANLARDA ZORLU BİR HAMİLELİK DÖNEMİ BAŞLANGICINDA OLABİLİRLER KARNINIZ ÇIKSIN DİE FAZLA YEMEK YEMEYİN TIKAMAYIN KENDİNİZİ ......

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

:-*merhaba tüm anne adayları! Benim küçük kızım dün 6.ayını doldurdu.Çok şükür ki onu bana verene bu ayımıza kadar ikimizde sağlıklı bi şekilde geldik.Yorumlara bakıyorumda karın büyümesi sorunu hepimizi biraz etkilemiş. Benimde canımı sıkıyor çoğu kişiler ama inanınki çoğu geri düşünen insanlar.herksn hamileliği bir olack yada her bebek tombul olacak bişey yok.Benim karnımda çok büyük değil olacak diye de bir şart yok bebeğim gayet sağlıklı kimseyi kafaya takmayın karın yapısı farklı olunca...

:-*merhaba tüm anne adayları! Benim küçük kızım dün 6.ayını doldurdu.Çok şükür ki onu bana verene bu ayımıza kadar ikimizde sağlıklı bi şekilde geldik.Yorumlara bakıyorumda karın büyümesi sorunu hepimizi biraz etkilemiş. Benimde canımı sıkıyor çoğu kişiler ama inanınki çoğu geri düşünen insanlar.herksn hamileliği bir olack yada her bebek tombul olacak bişey yok.Benim karnımda çok büyük değil olacak diye de bir şart yok bebeğim gayet sağlıklı kimseyi kafaya takmayın karın yapısı farklı olunca büyümeyebiliyo önemli olan içimizde yaşayan o küçük mucizeler sağlıklı olsun bu herşeye bedel Rabbim evlatlarınızı size bağışlasın kucağınıza almayı nasip etsin :-*

Devamını oku
 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

selm hamle arkadşlarm bende 15haftalık hamileyim cok az karnım sisti ama dısarıdan belli olmuyomus gıcık yengem öyle söylüyo....bulantılarım gecti sayılır bir haftadan beri tık yok aman maasallah diyorum kendime cünkü cok bıktım ama olsun bebegim icin herseye katlanırım o yeterki saglıklı dogsun rabbimden tek dilegim bu .....ALLAHIM bütün isteyenlere versin....

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

bende 14 haftalik hamileyim ve 10 seneden sonra ikinci bebegime karnim ilk hamileligim gibi büyük degil ve kilo alimim bile daha yavas önemli olan saglikli dünyaya getirebilmek bebeklerimizi daha az kilo daha iyi dermisim arkadaslar tek korkum ilk hamileligimdeki gibi 24 kioyu birdaha almamak:'(

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

bende 14 haftalık hamileyim benimde karnım küçük ama dert etmiyorum ama kafamın takıldığı birşey var bebeğim 14 haftalık ama vücud ölçümlerini yaptırdım 15 haftalık bebeğinkilere sahip ben bu iyimi kötümü bişey anlamadım ama doktorum normal herşey dedi ama neden bir hafta ileridenm gidiyo anlamdım bu tarz bir şeyle karşılaşan arkadaşklar varsa banada bi cevap versinler lütfen:D

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

bende 5 aylık hamileyim ama karnim cok küçük ama kafaya takmıyorum bebeğimi çok seviyorum

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

ben de 14 haftalık hamileyim, hiç kilo almadığım hatta birkaç kilo verdiğim halde karnım bayaa belli olmaya başladı.... biraz bünye meselesi, tedirgin olmaya hiç gerek yok

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

selam ben 6 aylık hamileyim ama karnım fazla büyük değil hatta eşim arada bi takılıyo orda bebek olduğuna eminmisin diye :)) sanırım iç karnım geniş o yüzden fazla takılmayın hem kocaman bi göbekle rahat hareket edemezsiniz...

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

merhab ben 27+5 günlük hamileyim karnım çok fazla yok ve inanılmaz derecede mor kalın çatlaklarım var karnımın buyumemesi beni rahatsız ediyo ama bebegimin saglıgı yerinde 1 kg olmuş ama genede korkuyorum anne olucaz hep korku hep telaş hep endişe dogurmadan anneligi tattım nerdeyse hepinize hayırlı dogumlar allah bebeklerimizi kucagımıza almayı onları buyutmeyi nasip etsin hepimizi bi nefeste kurtarsın:ooglum bedirhan seni dört gözle bekliyorum annecim..

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

Arkagdaşlar ben de 32 haftalık hamileyim ve karnım çok küçük ilk gebelğimdede öyleydi bu ikinci bunda aynı
bazen çevremden gelen tepkiler üzüyo karnın çok küçük çocuk ne kadar olur acaba diyorlar ama ilk gebeliğimde
kızım 3 kg doğdu bundada yinede ister istemez korkuyorum zayıf bebek olursa diye umarım çok kilolu bir bebek
dünyaya getiririm diyenler de utanır allah herkese hayırlı bebekler nasip etsin:)

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

24 haftalık hamileyim karnım baya büyük bazen korkuyorum anormallik mi var diye doktorum bebeğimin sağlıklı olduğunu söylüyor

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

SLM ANNE ADAYLARI BENDE 3. ÇOCUĞUMA HAMİLEYİM AMA İLK GİBİ HEYECANLIYIM BENDE FAZLA KİLO ALMAKTAN ŞİKAYET EDİYORUM AMA ARKADAŞLARIN DEDİĞİ GİBİ HERKES FARKLI BÜNYEYE SAHİP BEBEĞİMİZ SAĞLIKLI İSE GERİSİ BOŞ DEMİ SONRA REJİM YAPAR ATARIZ FAZLALIKLAR .BÜTÜN HAMİLE BAYANLARA HAYIRLISIYLA SAĞLIKLI BEBELERİNİ DÜNYAYA GETİRMELERİNİ DİLERİM ALLAH HEPİMİZE YARDIM ETSİN (AMİN)

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

10 haftalık hamileyim ikinci bebeğim ve karnım neredeyse 5-6 aylık gibi insanster istemez geriliyor

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

selam hanımlar. bende 29 haftalk hamileyim benmde karnım küçücük yalnız değilsiniz:))diğerlerine nazaran 4 aylık kadar. bebeğimin kilosu ii herşey normal. konu komşunun laflarına takılmıyo değildm ama boşverdim kızım ii ya..allah herkese sağlıklı bebeler nasip etsinn

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

tabiki normal 20.haftada karnın dışardan belli olur

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

32 haftalik hamileyim ve karnim kucuk fazl buyuk diil normalmi

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

14 haftalık hamileyim karnım yok gibi neden

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

BEN 11 HAFTALIK HAMİLEYİM KARNIM BÜYÜDÜ NORMALMİ

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

BEN 16 HAFTANIN ICINDEYIM VE KARNIM BUYUMEDI HERKES SEN HAMILEMISIN BEBEK NERDE DIYE SORULAR SORUYORLAR ACABA BEBEGIN GELISIMINDE PROBLEMMI VAR KI

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

arkadaşlar lütfen kimsenın lafına bakmayın.
ayrıca karnım çok küçükl yada çok buyuk dıy e endışeyede kapılmayın.
çünkü bunlar çok yersiz.
siz kontrollerınıze gidin doktorunuz kılosunu ve boyunu ztn soyler.
eger doktorunuz normal kıloda normal boyda dıyosa ztn normaldır.
siz müneccin misiniz ki dışardan anlayasınz allah aşkına yapmayın siz hamilesiniz boşuna kafa yorup bebeğinizide kendınızıde etkılıyosunz.
bakın ben 47kgyle hamıle kaldım 45 e düştüm sonra 48 kg oldum ve şuan 27. haftamdayım.
...

arkadaşlar lütfen kimsenın lafına bakmayın.
ayrıca karnım çok küçükl yada çok buyuk dıy e endışeyede kapılmayın.
çünkü bunlar çok yersiz.
siz kontrollerınıze gidin doktorunuz kılosunu ve boyunu ztn soyler.
eger doktorunuz normal kıloda normal boyda dıyosa ztn normaldır.
siz müneccin misiniz ki dışardan anlayasınz allah aşkına yapmayın siz hamilesiniz boşuna kafa yorup bebeğinizide kendınızıde etkılıyosunz.
bakın ben 47kgyle hamıle kaldım 45 e düştüm sonra 48 kg oldum ve şuan 27. haftamdayım.
dert edıyomuyum ? hayır. çünkü doktorum gelışımı gayet ıyı bebeğe kılo almışsın kendıne diğil dıyo.
ben ve doktorum bunu bılıyorz. ama komşular yok karnın küçük yok kg almamışsın falan dıyolar. onlar mı bılcek uzman dr mu. bu yuzden göbeğinize bakıpda yada kendınızı baskalarıyla kıyaslayıpda boşuna moralınızı bozmayın. bebişleride üzmeyin. hadi kendinize ıyı bakın

Devamını oku
 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

bende 7 aylık hamileyim herkes 4 aylık felan sanıyo ama doktorum herşeyin normal olduğunu söylüyo önceden bende takıyodum ama artık takmıyorum erkek bebek bekliyorum geç çıkarmış karın genelde kız çocuklarında daha fazla belli olurmuş hepimize hayırlı doğumlar nasip etsin allah takmayın böyle şeyleri..

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

ben de 20 haftalık hamileyim
karnım 6 aylık gibi duruyor.
allah iyiliğinizi versin ben de niye büyük diye takıyordum.
valla rahatladım.

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

selam arkadaslar bende 14 haftalik hamileyim hersey guzel gidiyor ama benim mide bulantilarim halen devam ediyor karnim ise biraz buyudu daha once kullandigim elbiseler yazikki olmuyor artik ama kafama hicbirseyi takmiyorum sadece dusundugum saglikli bebegimi kucagima alamak ALLAHIMIN izniyle ve ben burdan tum anne olucak arkadaslara bu uzun yolculukta sabirli sakin sevgi dolu olmak bilmeliyizki bebegimiz bizimle herseyi yasayip paylasiyor...

selam arkadaslar bende 14 haftalik hamileyim hersey guzel gidiyor ama benim mide bulantilarim halen devam ediyor karnim ise biraz buyudu daha once kullandigim elbiseler yazikki olmuyor artik ama kafama hicbirseyi takmiyorum sadece dusundugum saglikli bebegimi kucagima alamak ALLAHIMIN izniyle ve ben burdan tum anne olucak arkadaslara bu uzun yolculukta sabirli sakin sevgi dolu olmak bilmeliyizki bebegimiz bizimle herseyi yasayip paylasiyor hissediyor ...ALLAHA EMAT OLALIM SELAMLAR

Devamını oku
 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

valla ben 29 haftalık hamileyim karnım 3 aylık gibi ama hiç kafama takmıyorum çünkü normal böle şeyleyler herkezin yapısıda farlıklı oluyo çünkü iç karnı geniş olabiliyo dert etcek bişe yok yani

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

slm arkadaslar ben 19 haftalik hamileyim ve boyum uzun ve zayifim karnim cok kucuk hamile oldum hic
belli bille digil cok koeuyorum bu normalmi acaba?

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

ben 20 haftalık hamileyim karnım 6 aylık gibi görünüyor annem dediki bende öyleydim ona çekmişim çok memnunum

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

bende 10 haftalık hamıleyım benım karnımdada tık yok sanırım herkezde farklı oluyor

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

gebeliğin ilk 2. haftasındayım. Akıntıların çok ve su gibi olması normal mi?

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

ben 18 haftalık hamileyim karnım bu hafta da çk büyüdü. tüm anne ve bebeklere sağlık diliyorum..

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

merhaba hanımlar bende 27 haftalık oldum ilk zamanlar bende cok kafama takıyodum karnım büyümüyo diye ama karnınız ister kücük olsun ister büyük olsun hic önemli degil önemli olan saglıklı olması gelişimi güzel olması rabbim hepimizin kucagına yavrularımızı almayı nasip etsin.

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

slm ark. lar ben 17 .haftadayım karnım çıplakken büyük belli oluyor fakat giyinikken çok değil (tabi kıyafete göre de değişiyor ) kimisi bebk yok mu kmisi ise karnın büyümüş diyor anlayacağınız etrafa gör hareket hiç etmeyin bende çok üzülüyordum eşim çok kızıyordu neden kafana takıyorsun bebk sağlıklı ya o önemli diye eet bence de doktorum da öyle söyledi o yüzden kimseye aldırmayın önemli olan içindeki bebişinin sağlığı (bugün ilk defa hareketlerini fark ettim çok mutluyum sevinçten...

slm ark. lar ben 17 .haftadayım karnım çıplakken büyük belli oluyor fakat giyinikken çok değil (tabi kıyafete göre de değişiyor ) kimisi bebk yok mu kmisi ise karnın büyümüş diyor anlayacağınız etrafa gör hareket hiç etmeyin bende çok üzülüyordum eşim çok kızıyordu neden kafana takıyorsun bebk sağlıklı ya o önemli diye eet bence de doktorum da öyle söyledi o yüzden kimseye aldırmayın önemli olan içindeki bebişinin sağlığı (bugün ilk defa hareketlerini fark ettim çok mutluyum sevinçten ağlıyorum )Allah olmayanlara da versin

Devamını oku
 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

Herkese mrb, ben daha hamileliğimin başındayım, 6-7 haftalıkken arada gelip geçen hafif karın ağrısı ve bazı günler karnımın şişmesi normal mi? Böyle şeyler yaşayan oldu mu aranızda ?

 

bende 24 haftalık hamıleyım benım bebegımde cok asagıda benımde karnıım buyuk degıl ama doktorum herseyın nornal oldugunu ve bebegımın saglıklı oldugunu soyluyor

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

BEN 30 HAFTALIK HAMİLEYİM. KARNIM FAZLA BÜYÜMEDİ AÇIKÇASI. HİÇ YEDİ AYLIK GİBİ DURMUYOR.
46 KİLOYDUM . ŞİMDİ 55 KİLOYUM. AMA DOKTORUM GELİŞİMİ NORMAL DİYOR. BENDE ONA GÜVENİYORUM. MERAKLA VE ÖZLEMLE KIZIMA KAVUŞACAĞIM GÜNÜ BEKLİYORUM. ALLAH SAĞLIKLI BEBEKLER NASİP ETSİN HEPİMİZE

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

10 HAFTALIK HAMİLEYİM AMA KARNIM 4 AYLIK GİBİ,HERKESİN FARKLI GEÇER HAMİLELİĞİ FAZLA DERT ETMEYE GEREK YOK,ÖNEMLİ OLAN SADECE BEBEĞİN GELİŞİMİ,DOKTOR PROBLEM YOK DİYORSA BENCE GERİSİ HİÇ ÖNEMLİ DEĞİL

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

bende 15 haftalık hamilyim ve karnım çok büyükk

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

Ben 11 haftalık hamileyim,bende çok endişe ve düşünce oluyor bebeğimden , Acaba sağlıklımıki diyerekten ...
doktorum iyi diyor saglıgı ama ben yinede kafama takılıyor panik yapıyorum normalmi bu anne adaylarında bukadar düşünmek ??...korku oluşuyor içimde ..

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

BENDE 10 HAFTA 2 GÜNLÜK HAMİLEYİM AMA GEBELİK HESAPLAYICISINA GÖRE 11 HAFTALIK. BENİM KARNIM KÜÇÜKMÜŞ YADA BÜYÜKMÜŞ UMURUMDA DEĞİL BEBEĞİM SAĞLIKLI OLSUN YETER. BENİM TEK SORUNUM, HAMİLE OLDUĞUMU ÖĞRENDİĞİMDE BEBEĞİM 6 HAFTA 6 KÜNLÜKTÜ VE BEN O ZAMANA KADAR FOSUR FOSUR SİGARA İÇTİM.DR HERŞEY NORMAL DEDİ AMA BEN SONRASINDA SİGARAYI BIRAKAMADIM GÜNDE 5 TANE İÇTİM. HER GÜN KENDİMİ ŞARTLADIM İÇMİCEM DİYE AMA STRESTEN İÇTİM. AY SONUNDAKİ KONTROLLERİ SABIRSIZLIKLA BEKLİYORUM. ARTIK SİGARA...

BENDE 10 HAFTA 2 GÜNLÜK HAMİLEYİM AMA GEBELİK HESAPLAYICISINA GÖRE 11 HAFTALIK. BENİM KARNIM KÜÇÜKMÜŞ YADA BÜYÜKMÜŞ UMURUMDA DEĞİL BEBEĞİM SAĞLIKLI OLSUN YETER. BENİM TEK SORUNUM, HAMİLE OLDUĞUMU ÖĞRENDİĞİMDE BEBEĞİM 6 HAFTA 6 KÜNLÜKTÜ VE BEN O ZAMANA KADAR FOSUR FOSUR SİGARA İÇTİM.DR HERŞEY NORMAL DEDİ AMA BEN SONRASINDA SİGARAYI BIRAKAMADIM GÜNDE 5 TANE İÇTİM. HER GÜN KENDİMİ ŞARTLADIM İÇMİCEM DİYE AMA STRESTEN İÇTİM. AY SONUNDAKİ KONTROLLERİ SABIRSIZLIKLA BEKLİYORUM. ARTIK SİGARA İÇMİYORUM AMA KONTROLDE NE ÇIKACAK MERAK EDİYORUM.BEBEĞİME ÇOK ALIŞTIM. HAREKETLERİNİDE HİSSEDİYORUM ARTIK. SEEYİRME GİBİ OLUYOR KARNIM. BENİM MELEĞİM HAREKETLENİYORMUŞ MEĞER.

ALLAH HERKESE HAYIRLI VE SAĞLIKLI EVLATLAR NASİP ETSİN..

Devamını oku
 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

ben 13 haftalık hamileyim ve bebişiz şuan cok saglıklıymış ve ultrasonda bebegimin parmak emdigine sahhit oldum cok enterasan minicik şey hakeket edebiliyomuş

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

ya ben 80 kiloyum 1 aylık hamileyim ama çevermedekiler senin karnın belli etmez diolar çocuğu 7 8 aya kadar çıkmazmış karnım doğrumu:'(

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

:)valla bende 6 aylık hamıleyım bebegım 504 gr daha onemlısı saglıgı cok guzel herkesın lafına bakmayın benımde karnım cokkucuk 6 aylık gıbı degıl neyse allah herkesın yavrusunu bır an once kucagına almayı nasp etsın.....

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

bende 12+6 haftalık hamileyim karnım şişti normal mi acaba bide kilo alıyorum cok yemememe ragmen kilo alıyorum

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

arkadaşlar ben 13 haftalık hamileyim karnımın büyümesini hissediyorum karnınız büyür kafanıza takmayın:):)

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

bende 17 haftalik hamileyim karnim cok kucuk disardan falan hic belli olmuyo bazilari bana soruyo bebek nerde falan psikolojim bozuldu bi ara ama suan iyiyim.Allah herkese hayirli evlatlar nasip etsin insallah...:'(:'(:'(

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

ben 27 haftalık hamileyim bir bucuk ayda 9kilo aldım ama bebegim gayet iyi o yuzden içim rahatDAGCI

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

sevgili nuray bende 10 haftalik hamileyim benimde karnim buyudu, bu gayet normal cunku herkes hamilelik dönemini farkli farkli yasar... herkese burdan sesleniyorum bosuna endiselenmeyin, doktorunuza guvenin ve kendinizi baskalarina kiyaslamayin, her kadin farklidir...

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

bende 32 haftalık hamileyim fakat herkes karnımın küçük oldunu sölüo buda beni bulanıma soktu doktorum herşey normal dio ama karnım neden küçükk:'(

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

slm bende 10 haftalık hamileyim ama karnım çıktı ve gayetde belli oluyor

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

vallahi bende bugun içime bir kurt düştü 16 haftalık hamileyim ama karnım sadece çıplakken azıcık görünüyor dışardan hiç belli değil acaba bebegime birşey mi oldu diye ödüm kopuyor pazartersi doktora gidecem

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

slm arkadaşlar bende 7 haftalık hamileyim ve yan taraflarım dolmaya başladı ama çok kilo alıyorum karnım sankı 4 aylık gibi herkes anıyo neyse herkese bebeğini kucağına almak nasip etsin allah

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

slm arkadaşlar bende 7 haftalık hamileyim karnım yanlardan dolmaya başladı ama çok kilo alıyorum neyse allh herkese bebeğini kuşağına almak nasip etsin

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

ya bende 17 haftalık hamileğim ama karnım hiç yok bu durum beni aşırı derecede rahatsız ediyor ayrıca bilgisayarda canlı doğum videosu izledim piskolojikmen tamamen çöktüm bilmiyorum yaşımdan mı kaynaklanıyor bu korku mide bulantılarım son gaz devam ediyor hamileliğin ilk ayından şimdiye kadar ve kilo alacağım yerde 63 kilo iken 57 kiloya düştü kilom.çok zayıfladım yediğim hiçbir şeyden zevk alamıyorum çünkü yediğim zaman hemen istifre ediyorum ve şuana kadar ilaçla ayakta durmaya...

ya bende 17 haftalık hamileğim ama karnım hiç yok bu durum beni aşırı derecede rahatsız ediyor ayrıca bilgisayarda canlı doğum videosu izledim piskolojikmen tamamen çöktüm bilmiyorum yaşımdan mı kaynaklanıyor bu korku mide bulantılarım son gaz devam ediyor hamileliğin ilk ayından şimdiye kadar ve kilo alacağım yerde 63 kilo iken 57 kiloya düştü kilom.çok zayıfladım yediğim hiçbir şeyden zevk alamıyorum çünkü yediğim zaman hemen istifre ediyorum ve şuana kadar ilaçla ayakta durmaya çalışıyorum kaç ay boyuncada hep serumlarla ayakta kaldım ve bebeğin cinsiyetini bile tam olarak öğrenemedim bilmedi doktor büyük bir ihtimalle erkek dedide 5 inci ayda tam belli olurmuş oda piskolojimi dahada bi bozdu çok kötü bir hamilelik geçiriyorum annemden uzak ben ankarada annem ise hatayda 8 ay önce evlendim ve daha henüz 18 yaşındayım
:'(

Devamını oku
 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

ben 18 haftalık hamileyim bebeğimin cinsiyeti belli erkek adını barış vermeyi düşünüyoruz herşey normal kilomda bebekte çok mutluyumm allah herkese hayırlımevlatlar nasipetsin:)

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

karnı büyümeyen arkadaşlar endişe etmeyin .. büyük bir ihtimalle iç karnınız geniştir bundan dolayı yoksa bebeğin gelişimde felan bir sorun yok ise göbekleri dert etmeyin herkese hayırlı hamilelik ve hayırlı evlatlar diliyorum

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

HAMİLELİKTE BU TÜR ŞEYLER ÇOK NORMALDİR EĞER DOKTORUNUZ SİZE HERŞEYİN YOLUNDA OLDUĞUNU SÖLÜYOR İSE KENDİNİZE STRES YAPMAYIN KARNI KÜÇÜK OLANLAR İÇİN İÇ KARNINIZ BÜYÜKTÜR AMA SON AYLARDA ÇOK ÇOK AŞIRI ŞİŞEBİLİR BUNUN YANISIRA KARNI ÇOK BÜYÜK OLANLARDA ZORLU BİR HAMİLELİK DÖNEMİ BAŞLANGICINDA OLABİLİRLER KARNINIZ ÇIKSIN DİE FAZLA YEMEK YEMEYİN TIKAMAYIN KENDİNİZİ ......

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

:-*merhaba tüm anne adayları! Benim küçük kızım dün 6.ayını doldurdu.Çok şükür ki onu bana verene bu ayımıza kadar ikimizde sağlıklı bi şekilde geldik.Yorumlara bakıyorumda karın büyümesi sorunu hepimizi biraz etkilemiş. Benimde canımı sıkıyor çoğu kişiler ama inanınki çoğu geri düşünen insanlar.herksn hamileliği bir olack yada her bebek tombul olacak bişey yok.Benim karnımda çok büyük değil olacak diye de bir şart yok bebeğim gayet sağlıklı kimseyi kafaya takmayın karın yapısı farklı olunca...

:-*merhaba tüm anne adayları! Benim küçük kızım dün 6.ayını doldurdu.Çok şükür ki onu bana verene bu ayımıza kadar ikimizde sağlıklı bi şekilde geldik.Yorumlara bakıyorumda karın büyümesi sorunu hepimizi biraz etkilemiş. Benimde canımı sıkıyor çoğu kişiler ama inanınki çoğu geri düşünen insanlar.herksn hamileliği bir olack yada her bebek tombul olacak bişey yok.Benim karnımda çok büyük değil olacak diye de bir şart yok bebeğim gayet sağlıklı kimseyi kafaya takmayın karın yapısı farklı olunca büyümeyebiliyo önemli olan içimizde yaşayan o küçük mucizeler sağlıklı olsun bu herşeye bedel Rabbim evlatlarınızı size bağışlasın kucağınıza almayı nasip etsin :-*

Devamını oku
 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

selm hamle arkadşlarm bende 15haftalık hamileyim cok az karnım sisti ama dısarıdan belli olmuyomus gıcık yengem öyle söylüyo....bulantılarım gecti sayılır bir haftadan beri tık yok aman maasallah diyorum kendime cünkü cok bıktım ama olsun bebegim icin herseye katlanırım o yeterki saglıklı dogsun rabbimden tek dilegim bu .....ALLAHIM bütün isteyenlere versin....

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

bende 14 haftalik hamileyim ve 10 seneden sonra ikinci bebegime karnim ilk hamileligim gibi büyük degil ve kilo alimim bile daha yavas önemli olan saglikli dünyaya getirebilmek bebeklerimizi daha az kilo daha iyi dermisim arkadaslar tek korkum ilk hamileligimdeki gibi 24 kioyu birdaha almamak:'(

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

bende 14 haftalık hamileyim benimde karnım küçük ama dert etmiyorum ama kafamın takıldığı birşey var bebeğim 14 haftalık ama vücud ölçümlerini yaptırdım 15 haftalık bebeğinkilere sahip ben bu iyimi kötümü bişey anlamadım ama doktorum normal herşey dedi ama neden bir hafta ileridenm gidiyo anlamdım bu tarz bir şeyle karşılaşan arkadaşklar varsa banada bi cevap versinler lütfen:D

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

bende 5 aylık hamileyim ama karnim cok küçük ama kafaya takmıyorum bebeğimi çok seviyorum

 
Henüz buraya yapılmış bir yorum yok
Diğer Yorumlar

Yorum yapın

  1. Konuk olarak yorum yapılıyor. Hesap açın ya da var olan hesabınızla oturum açın.
Ek Dosyaları (0 / 3)
Konumunuzu Paylaşın