Hamilelikte Beslenme

Hamile olduğunuz dönemde yediklerinizin, bebeğinizin büyümesim ve gelişmesi, vücudunuzun da oluşan değişikliklerle başa çıkabilmesi için yeterli enerji ve gıdaları sağlayacak şekilde olmasına dikkat etmeniz gerekir. Bu makalede, hamile olduğunuz dönemde sağlıklı yiyecekler seçmenize yardımcı olacak pratik tavsiyeler bulunmaktadır.

 


Neler yemelisiniz?
Aşağıda sayılan türden çeşitli yiyecekler yemeye çalışmanız önemlidir:
• Bol miktarda meyve ve sebzeler (taze, donmuş, teneke kutuda konserve, kurutulmuş veya bir bardak meyve suyu) – günde en az beş porsiyon hedefleyin
•  Bol miktarda ekmek, pirinç ve patates gibi nişastalı yiyecekler
• Örneğin yağsız et ve tavuk, balık (biri yağlı balık olmak üzere haftada en az iki kez balık yemeyi hedefleyin), yumurta ve bakliyat (örneğin fasulye ve mercimek) gibi protein. Bunlar aynı zamanda iyi birer demir kaynağıdır.
• Kahverengi ekmek, makarna, pirinç, bakliyat ve meyve ve sebzelerde bulunan bol miktarda lif – (bu kabızlığı önlemeye yardımcı olur)
• Süt, peynir ve yoğurt gibi, kalsiyum içeren süt ürünleri...

Fazladan demire gereksiniminiz var mı?
Hamile kadınlarda demir eksikliği söz konusu olabilir. Bu yüzden bol miktarda demir açısından zengin yiyecekler seçmeye dikkat etmeniz gerekir. Demir açısından zengin bir yemek yerken aynı zamanda, C vitamini içeren yiyecekler veya bir bardak meyve suyu gibi içecekler de almaya çalışın. Bunlar vücudunuzun demiri özümlemesine yardımcı olur.
İyi demir kaynakları
• Kırmızı et
• Zenginleştirilmiş kahvaltı yiyecekleri
• Bakliyat
• Ekmek
• Yeşil sebzeler
Karaciğerde de bol miktarda demir olmasına karşın, hamile olduğunuz dönemde karaciğer yemekten kaçınmanız gerekir.

Vitamin hapı almanıza gerek var mı?
Hamileliğinizin 12. haftasına kadar her gün 400 mikrogram (mcg) tutarında folik asit hapı almanız gerekir. İdeal olarak, bu hapları hamilelikten önce almaya başlamış olmanız gerekir. Diyetinize yeşil sebzeler ve kahverengi pirinç, zenginleştirilmiş ekmek ve kahvaltı yemekleri gibi, folik asit içeren yiyecekler de dahil etmeniz gerekir.
Folik asidin, ‘spina bifida’ denen belkemiği hastalığı gibi nöral kanal bozuklukları riskini azalttığı görülmüştür. Folik asidini, multivitamin hapı kullanarak almak isterseniz, içerdiği folik asidin doğru miktarda olmasına dikkat edin. Unutmayın ki birden fazla multivitamin hapı alacak olursanız, bunlarda bulunan diğer vitaminlerden aşırı dozda almış olabilirsiniz.  Ayrıca her gün 10 mcg D vitamini içeren haplar da almanız gerekir. En iyi D vitamini kaynağı yaz güneşidir (ancak yanmamaya dikkat edin!).
Dışarı çıktığınızda bütün cildinizi kapatıyorsanız özellikle D vitamini eksikliğiniz olabilir.

 

Kaçınmanız gereken yiyecekler var mı?
Hamileliğiniz döneminde, yüksek oranda, düşük, ölü doğum veya yeni doğan bebekte ciddi hastalığa neden olabilen bir mikrop olan listeria taşıyabilecek bazı yiyecekleri yememeniz gerekir. Aşağıdaki yiyeceklerden kaçınmayı unutmayın:
• ‘Camembert’, ‘Brie’ denen peynirlerle mavi damarlı peynir gibi yumuşak küflü peynirler. ‘Cheddar’ türü peynir gibi sert peynirlerle, ‘cottage cheese’ denen peynirlerin ve işlenmiş peynirlerin herhangi bir tehlikesi yoktur
• Pişirilmemiş veya az pişirilmiş hazır yemekler. Hazır yemekleri her tarafı iyice sıcak oluncaya kadar ısıtmaya dikkat edin.
Ayrıca aşağıdaki noktaları da akılda tutmanız gerekir:
• Çiğ yumurtayı ve çiğ ya da kısmen pişmiş yumurta içeren yiyecekleri yemekten kaçının. Yalnızca hem beyazı hem sarısı katılaşıncaya kadar iyice pişmiş yumurtaları yiyin. Bu, bir tür gıda zehirlenmesine yol açan salmonella riskinden kaçınmak için gereklidir.
• Çiğ etlere dokunduktan sonra daima ellerinizi yıkayın ve çiğ yiyecekleri, yenmeye hazır yiyeceklerden ayrı tutun. Bu, gıda zehirlenmesine yol açan örneğin
salmonella, campylobacter ve E.coli O157 gibi mikroplardan kaçınmak için gereklidir.
• Yalnızca iyice pişmiş et yemeye dikkat edin. Sosis ve kıyma yerken buna özellikle dikkat edin.
• Bahçede çalışırken veya kedinin kakasını yaptığı kumu temizlerken daima eldiven giyin ve daha sonra ellerinizi yıkayın. Bu, etlerde, kedi dışkısında ve toprakta bulunan bir parazitin yol açtığı toksoplasmosis denen bir enfeksiyondan kaçınmak için gereklidir. Toksoplasmosis, henüz doğmamış bebekler için zararlı olabilir.
• Çok fazla A vitamini almamaya dikkat edin. Bu, yüksek dozda multivitamin hapları almaktan ve karaciğer ile, karaciğer ürünleri yemekten kaçınmanız anlamına gelir. Bir miktar A vitaminine gereksiniminiz vardır. Ancak çok fazla miktarda alırsanız, fazla miktarda birikebilir ve hamilelik sırasında çok yüksek olabilir.
• Yediğiniz ton balığı miktarını sınırlamanız gerekir. Haftada (pişmiş 140gm ya da çiğ 170gm ağırlığında) bir tuna bifteği ya da haftada (her birinin süzülmüş ağırlığı yaklaşık 140gm olan) iki orta boy teneke kutu ton balığından fazla yemeyin. İki teneke kutu ton balığı, altı ton balığı sandviçi veya üç ton balığı salatası anlamına gelir. Bunun nedeni, bu balıklarda bulunan cıva miktarıdır. Yediğiniz balıkta bulunan cıvanın bir miktarı sütünüze karışır
ve yüksek miktarda cıva çok küçük bebeklerin sinir sisteminin gelişmesine zarar verebilir.
Aynı zamanda:
• Pasta ve bisküvi gibi yağ ve şeker oranı yüksek yiyeceklerden de kaçınmak iyi fikirdir. Ayrıca bu hamilelik sırasında fazla kilo almanızı önlemeye de yardımcı olabilir.
Bazı sağlıklı hafif yemekler ve yiyecekler
• Az yağlı yoğurtlar
• Sebze ve fasulye çorbaları
• Taze, konserve halinde veya örneğin kuru üzüm gibi kurutulmuş halde meyve.

Kafeini azaltmanız gerekir mi?
Her gün aldığınız kafein miktarını azaltmanız gerekir. Ancak tümüyle kesmenize gerek yoktur. Kafein, kahve, çay ve çikolata gibi bazı yiyecek ve sıcak içeceklerde doğal olarak bulunur. Ayrıca bazı yumuşak içeceklere ve ‘enerji’ veren içeceklere de katılır.
Günde 300 mg’dan fazla kafein almamak önemlidir. Çünkü yüksek miktarda kafein doğumda bebeğin kilosunun düşük olmasına ve hatta düşüklere yol açabilir.
Aşağıda sayılanlarda yaklaşık 300 mg kafein bulunur:
• 3 büyük bardak instant kahve (her biri 100 mg)
• 4 küçük bardak instant kahve (her biri 75mg)
• 3 bardak demlenmiş kahve (her biri 100 mg)
• 6 bardak çay (her biri 50 mg)
• 8 teneke kutu kola (her biri en fazla 40 mg)
• 4 teneke kutu ‘enerji’ verici içecek (her biri en fazla 80 mg)
• her biri 50 g ağırlığında 8 parmak çikolata
(her biri en fazla 50 mg)

Günde bir parmak çikolata yer, 3 bardak çay, bir teneke kutu kola ve bir küçük bardak instant kahve içerseniz, 300 mg olan azami kafein miktarına ulaşmış olursunuz. Bazı soğuk algınlığı ve grip ilaçlarında da kafein bulunduğunu unutmayın.

 

Alkolü azaltmanız gerekir mi?
Haftada bir veya iki kez, 1 veya 2 birimden fazla alkol içmemeniz gerekir. Küçük bir bardak şarap ya da 25 ml tutarında damıtılmış alkollü içkiler, bir ünite oluşturur.
Ne kadar kilo alabilirsiniz?
Her kadının aldığı kilo miktarı değişik olur. Ancak bütün hamilelik döneminde 10-12 kg’dan fazla almamanız gerekir. Fazla kilo alırsanız bu sağlığınızı etkileyebilir ve tansiyonunuzu yükseltebilir. Aynı derecede, rejim yapmaya çalışmamanız da önemlidir.

Yazının Kaynağı : food.gov.uk

 

 

Yorumlar (473)

Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

sonunda bende hamileyimmmmmm

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

çok heycanlıyım bebeğimi sabırsızlıkla bekliyorummm;D

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

ALLAH TÜM BEBEK İSTEYENLERİN DUALARINI KABUL ETSİN BEN 16 HAFTALIK GEBEYİM CİNSİYETİNİ ÖĞRENMEYE 5 GÜN KALDI :):-*

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

alah banada bebek nasip etti allah olmayanlara da versin :o:(>:(;D;D;):):(:o:-*:-*:-*:-*>:(;D:D;););)

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

Merhabalar bende 10 haftalık hamişim, Allah'ım isteyen herkese nasip etsin.
Onu gerçekten çok istiyoruz, Allah sağlıklı sıhhatli kucağıma almayı nasip etsin. (AMİN)

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

ben daha 6haftalık hamileyim ve inanın henüz hiçbirşey hissetmiyorum inanamıyorum anlayacağınız ve kilo almaktan çok korkuyorum.inşallah rabbim tüm olmayanlara nasip eder dua edin.:)

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

en sonunda başardık. 11 hafta 5 günlük hamileyim çook mutluyum allah isteyen herkese versin

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

dilerim allahtan rabbim hepinizin bebegini sağlıklı dünyaya getirmeyi nasip eder benim ilk cocugum 8 aylık hamileyim ve ben doğum yaptıktan 10 gün sonra esim askere gidiyo benim icin dua edin insallah :):)

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

bende hamileyim5aylik heyecan yok cünkü hala inanamiyorum.:P

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

bende hamileyim 7 aylık bebeğimi kucağıma almak için sabırsızlanıyorum.çok güzel bir duygu bu ALLAH herkese nasip etsin(AMİN)

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

bende yeni 5 aylık hamileyim çok mutluyum allah her anne adayına nasip etsin inşallah

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

ben de 1 aylık hamileyim çok heyecanlıyım...:D

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

hiç beklemediğim bir anda hayatımın en güzel süpriziyle karşılaştım 9 haftalık hamileyim:Döğrendiğimde okadarsevindim ki tepkimi sevincimi gösteremedim ve hala inanamıyorum çok garip harika güzel bir duygu allaha binlerce şükürler olsun bütün bebek isteyenlere allah nasip etsin dualarım onlarla ve bebeklerimizle.
mutluluğumu paylaştığınız için teşekkürler.

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

bende 27 haftalık hamileyim çok güzel bir duygu. sabırsızlanıyorum

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

ben de 7 aylık hamileyim ve bebişim güzel kızım gün geçtikçe büyüyo babamız şaşırıyo canlarım benim kuzularım allah herkesi kazasız belasız kurtarmayı nasip etsin bir an önce kucağımıza alırız da bügunleri gülerek bebişlerimize yavrularımıza anlatırız allah hepimize sabir versin (hamile olanlara tabi)hop hop ooooooooohhhh başladık gene hareketlenmeye canım kızım berilim yavrum aşkım herşeyim kucağıma almak için sabırsızlanıyorummmmmmmmmmmmmm ve onu çok ama çok seviyorum küçük kediciğim...

ben de 7 aylık hamileyim ve bebişim güzel kızım gün geçtikçe büyüyo babamız şaşırıyo canlarım benim kuzularım allah herkesi kazasız belasız kurtarmayı nasip etsin bir an önce kucağımıza alırız da bügunleri gülerek bebişlerimize yavrularımıza anlatırız allah hepimize sabir versin (hamile olanlara tabi)hop hop ooooooooohhhh başladık gene hareketlenmeye canım kızım berilim yavrum aşkım herşeyim kucağıma almak için sabırsızlanıyorummmmmmmmmmmmmm ve onu çok ama çok seviyorum küçük kediciğim benim:P

Devamını oku
 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

yeni hamile olduğumu öğrendim bebeğimin doğacağı günü iple çekiyorum çok mutluyum

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

mrb bende 16 haftalık hamileyim bebeğimi kucağıma alacağım günü sabırsızlıkla bekliyorum anne adayları size tavsiyem mideniz bulansada zorlayın kendinizi ve bebeğinizi vitaminsiz bırakmayın hamileliğin ilk ayında bende iştah kaybı oldu ve düşük tehlikesi atlattım çok şükür bebeğimde bende iyiyiz ALLAH bebek isteyen herkese versin.hepimize ALLAH doğumda kolaylık versin

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

bir yildir ugrasiyoruz olmuyo her ay sabirsizlikla bekliyoruz. hergun internete girip hamilelikle ilgili tum bilgileri okuyorum. insallah bende bir gun sizin gibi su kadar haftalik hamileyim diyebilirim....hepinize saglikli dogumlar....

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

bizde bebek sahibi olmak için çok uğraştık bigün hamile olduğmu öğrendim Allahıma şükürler olsun şuan 7 haftalık hamileyim çok mutlu ve heyecanlıyız Allahım herkese nasib etsin.AMİN

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

Allah herkesin bebeğini sağlıklı bir şekilde dünyaya getirmeyi nasip etsin.......

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

herkese slm, bende 5aylık hamileyim. bebegim erkek ilk bebegim .onu sabırsızlıkla bekliyoruz.rabbim bu güzel duyguyu herkese nasip etsin...hayırlısıyla kucagıma alacagım günü bekliyorum.rabbim hepimizin yardımcısı olsun.

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

bende kist ameliyatı olmuştum senin bebeğin çok zor olur ama tüp bebeğe daha müsait demişlerdi ve şükürler olsuni allhıma bana 4 ay içinde bir bebek verdi bende 8 haftalık hamileyim allah isteyen herkeze versin

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

5 HAFTA 5 GÜNLÜK HAMİLEYİM ÇOK ACIKIYORUM! SİZCE BU NORMAL Mİ HANIMLAR?

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

ben 18 haftalik hamileyim.benim 2. bebegim olacak insallah.cok mutluyum ve heyecanliyim.birazda tecrübeli.allah isteyen herkese bu duyguyu tatttirsin.ve herkese hayirli evlatlar nasip etsin.amin...

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

bende 13 haftalık hamılegım ve mutluyum bebegımı kucagıma almak için sabırsızlanıyorum ama bide su mıde bulantısı olmasa daha ıyı olacak ama her cekılen acının sonunda bır mutluluk vardır yuce rabbım butun anne adaylarına saglık ve sabır dılıyorum

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

bende 6 haftalık hamileyim.benimde 5 ay olmadı.evleneli 7 ay oldu.ama hamile olduğumu öğrendiğimde o anki mutluluğumu anlatamam.şunu diyebilirim.olmuyo diye kafanıza takmayın psikolojik olarak rahat olun.Allah hayırlısını versin.

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

bende hamıleyım o kskadar tuaf bı duygukı hem mutluyum hemde saskın

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

bende 7 aylık evliyim, hapı bırakalı 3 ay oldu ve 6 haftalık hamileyim. ama daha hiç birşey hissedemiyorum. bulantım vs yok. inşallah olmaz.

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

BENDE 2 HAFTALIK HAMİLEYİM ÇOK MUTLUYUM

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

ben 18 haftalık hamileyim. 2. kızımı sabırsızlıkla bekliyorum.

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

27 şubatta hamile kaldım 5 haftalık hamileyim onu bebeğimi bugün ultrasonda görcem çok heyecanlı bi okadar mutluyum okadar dua ettimki yüce rabbim kabul etti şükürler olsun 8 ay sonra kucagıma almak için sabırsızlanıyorum :-*

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

benimde 2 sene olmadı şimdi 5 haftalık hamileyim ama kafana takma takınca olmuo

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

ben 3 aylık hamileyim severek evlendim sevdiğim insanın çocugunu taşımak inanın çok güzel bir duygu allah her müslümanın duasını kabul etsin

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

HAFTA 5 GÜNLÜK HAMİLEYİM ÇOK ACIKIYORUM! SİZCE BU NORMAL Mİ HANIMLAR?

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

selam, bende 20.haftalik hamileyim 2. bebegime. yine oglan olacak,hayirlisi herkese kolay gelsin

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

ben de bebek istiyoruuuuuuum

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

Allah bebeğinizi sağlıklı mutlu huzurlu ve analı babalı bir şekilde büyütmeyi nasip etSin:-*

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

bende 9 haftalik hamileyim ikinci cocugumu bekliyorum ama hamileligim cok kötu geciyo umarim kimse bnm gibi bi hamilelik yasamaz.allah cumlemizin cocugunu korusun.:):)

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

16 haftalık hamilkeyim çok heyecanlıyım geçen hafta ilk kıpırdanmasını hissettim o günden beri içimdeki korkular iyiyce arttı, hem çok mutluyum, hemde heyecanlıyım rabbim bütün isteyenlere versin.... bir hafta sora bebişimin cinsiyetini öğrenicem çok heyecanlıyım...

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

şuan 14 haftalık hamileyim.bebegimin cinsiyetini ögrenmek için çıldırıyorum saglıklı olsunda gerisi önemli degil....allah herkese evlat nasip eylesin...

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

20 SENE SONRA BENDE HAMİLEYİM UMUT TÜP BEBEK ÇALIŞANLARINA VE DOKTORLARIM LEVENT BEY VE ENVER BEYE ÇOK TEŞEKKÜR EDİYORUM ALLAH HERKESE NASİP ETSİN.ANLATILMASI ÇOK ZOR İNSAN BÖYLE BİR MUTLULUĞU BAŞKA HİÇBİRŞEYDE YAŞAYAMAZ.

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

ALLAHIM SANA ŞÜKÜRLER OLSUN 19 SENE SONRA BANA EVLAT SEVGİSİNİ YAŞATACAĞIN İÇİN ,
1.5 AYLIK HAMİLEYİM BENİMDE BEBEĞİM OLACAK DÜNYANIN EN GÜZEL DUYGUSUYMUŞ. UMUT TÜP BEBEK ÇALIŞANLARINA,DOKTORLARIM ENVER BEY VE LEVENT BEYE SONSUZ TEŞEKKÜRLER EDİYORUM
ALLAHIM BU MUTLULUĞU HERKESE NASİP EDER İNŞALLAH.BEBEK İSTEYENLER NEOLUR UMUTLARINIZI YİTİRMEYİN ,MÜCADELEDEN VAZGEÇMEYİN.

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

teyze oluyorummmmmmmmmm... ablam hamıle cok heyecanlıyız ALLAHIM herkese nasıp etsın özelıkle nejla ablayaa

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

bende tüp bebek tedavisiyle 7 yılsonunda hamile kaldım.ve ilk denememde allah kısmet etti oldu.hemde üçüzler.şuan 10 haftalık hamileyim.inşallah ağlıkla kucağıma alırım bebeklerimi.onlara şimdiden çok alıştım.allah isteyen herkese nasip etsin

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

32 haftalık hamıleyım ve cok mutluyuz esımle oglumuzun gelecegı gunu sabırsızlıkla beklıyoruz..sımdı ye kadar bı aksılık yok ve normal dogumu tercıh edıyorum tum anne adaylarınada tavsıye edıyorum...allah herkeze nasıp etsın boyle guzellıgi.....;D:-*

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

şuan 9 haftalık hamileyim üçüz bebeklerim olacak rabbim nasip ederse 11 ssene sonra hamile kaldım allahım olmayan herkese hayırlı evlat versin inşallah benim üçüzler sağlıklı dünyaya gelirler allahıma çoooooooooook şükür

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

;):D aaaa bende hamıleyım cok mutluyum inanın bana cok güzel bır duygu allah herkese nasıp etsın.. amın....

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

;D:D ARTIK BENDE BIR ANNE ADYIYIM 15 HAFTALIK HAMILEYIM

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

Henüz 5 aylık evliyken 5 haftalık hamile olduğumu öğrendim. Beklemediğimiz bir sürprizdi bizim için. Alışmaya çalışıyoruz eşim ve ben. Ama henüz kendimi anne gibi hissedemedim o ulvi duygularla sahiplenemedim. Acaba bu zamanla değişek mi?

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

bebeğim olucak inşa
aallah alllah herkese
versin
;D:D:)

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

ben 17 haftalik hamileyim.cok heyecanlaniyorum.bebeyim tekmeliyor/:-*:-*:-*:-*:-*:-*:-*:-*:-*:-*:-*:-*:-*:-*:-*:-*:-*:-*:-*:-*seni cok seviyorum bebisim.

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

ben de hamileyim, 17 haftalık kız , çok mutluyuz:)

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

BENDE 6 AYLIK HAMİLEYİM, 2 BEBEĞİM DOĞMADAN EVE NEŞE HUZUR GELDİ ÇOCUK SAHİBİ OLMAK ÇOK GÜZEL BİR DUYGU ALLAH OLMAYANLARADA VERSİN, İKİ OĞLUM OLUCAK:D:D:D:D

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

SONUN DA EŞİŞMİ KANDIRDIM DAHA DOĞRUSU KAZA İLE HAMİLE AMA BEN ÇOK İSTİYODUM OLDU.
ALLAH OLMAYANLARADA VERSİN İNŞALLAH.

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

ılk bebegım 8yıl sonra oldu.sımdı 2. dogmak uzere gun sayıyoruz .allah olmayan ısteyen herkeze versın:-*:-*:)

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

2.cocuk istiyorum 7 ay önce düşük yaptım şimdi de çok isyiyorum inş. olur dua edin Allah sağlıklı çocuklar istiyen herkese nasipi etsin sağlıklı ömürlü hayırlı evlatlar

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

nihayet bende hamişler sınıfına katıldım 7 haftalık hamişim.çok mutluyum.
yorgunluk hissinden nasıl kurtulmalıyım.8 saat çalışıyorum.
bi de ne kadar süt içmeliyim.

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

20 yil evlilikten sonra dogal olarak anne olmaya hazirlaniyorum 14 haftalik hamileyim cok heycanliyim allah tum isteyenlere kismet etsin.;);)

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

2 senelık evlıyım,sımdı 33 haftalık hamıleyım cooooooook mutluyum oglumu kucagıma almama bı ay kaldı heycan gun gectıkce artıyo.bebegım senı sabırsızlıkla beklıyoruz herseyın hazır kucuk oglusum senı cok sevıyorum

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

ben 3 senelik evliyim ve yeni hamile kaldım çok mutluyum ALLAHım inşallah bütün isteyenlere verir (AMİN)

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

1.5 aylık hamileyim ilk çocuğumuz çok mutluyum allah herkese bu mutluluğu yaşatsın şu an şırnak ta görev yapmaktayız sabırsızlıkla bebeğimizi bekliyoruz inşallah sağlıklı bir şekilde doğar.:

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

bende18 haftalık hamileyim ilk bebeğimiz olacak esim daha askere gitcek bana dua edin allah isteyen herkese evlat sahibi olmayı nasip etsin...

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

BENİMDE İLK HAMİLELİĞİM.AMA ÇALIŞAN ANNELER İÇİN ZOR GİBİ... ALLAH TÜM ANNE VE ANNE ADAYLARINA SAĞLIK& MUTLULUK VERSİN.;)

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

bnde 5 aylık hamileyim .. daha 18 yaşındayım ve anne olma duygusunu ilk kes tadıcam .. bebeime alışmam uzun bi zaman aldı .. hala da bazen yapamıcam die korkuyorum .. ama kızımı da bitanecik aşkım eşimi de canımdan çok seviyorum .. iyiki varsınız ...

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

merhaba bende anne adayıyım 5 haftalık hamileyim çok heyecanlıyım hala inanamıyorum çok güzel bir duygu ALLAH herkese anne olmayı nasip etsin............

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

ben iki bebek düşük yaptım şimdi beş aylık hamileyim ve ailece çok mutluyuz aramıza dün ya tatlısı bir evlat gelecek allah izin verirse kocamla sabırsızla onu bekliyoruz alla bütün anne adaylarına saglıklıca çocuklarını kucagına almayı nasip etsin isteyen herkese evlat nasip etsin benimde ilk yavrum olacak seni sabırsızlıkla bekliyoruz yavrum seni çooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooook seviyoruz herkese selam

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

1'5 aylık hamileyim cok heycanlıyım hala neler oluyor neler hissediyorum bilmiyorum. suan cok migdem bulanıyor cok halsizlik var ve hiç uyuyamıyorum buda beni cok yoruyor ne zaman gecer acaba bunlar ee artık gecsinlerde bende mutlulugumu doya doya yasayayım bu güzel olaya alışmak ne kadar zamanımı alır acaba ama okadar mutluyumki bunuda anlatmak cok zor bebeyimide eşimide herşeyden cok seviyorum inş ALLAH cc.hayırlı evlat nasip eder kolay dogum nasip eder AMİNNN ;;D

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

bende 15 haftalık anne adayıyım onu görmek için sabırsızlanıyorum allah herkese nasip etsin . annelik duygusunu...

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

bende 8 aylık hamileyim ve çok heycanlıyım kızımızı sabırsızlıkla bekliyoz allah olmayanlarada versin;)

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

bende 8 haftalık hamileyim ve hem heyecanlı hemde tedirginim. Bebeğime birşey olacak korkusu yaşıyorum. Allah herkese nasip etsin, herkese bu değişik ve mükemmel duyguyu yaşatsın...

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

21 HAFTALIK HAMİLEYİM VE ÇOK MUTLUYUM. BEBİŞİM ERKEK VE ÇOK HAREKETLİ HOP HOP OYNUYOR:D:D:D ALLAH İSTEYEN HERKESE NASİP ETSİN.

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

5 haftalık hamileyim.Doktorum gebelik kesesinin gelişiminden memnun değil.gün aşırı hcg ölçümü yapıyor ve ultrasona alıyor.çok korkuyorum.ilk gebeliğimde 8 haftalıkken bebeğimi kaybetmiştim.bu kez bebeğimi kaybetmek istemiyorum :(((((((

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

bende 5 aylık hamileyim allah her isteyene nasip etsin :-* ada yı kucağıma almak için sabırsızlanıyorum

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

yedi aylık hamileyim .küçük bir kızım olacak.annelik çok güzel ve tarifsiz bir duygu.isteyen herkese allah nasip etsin,onu iyi beslemeye çalışıyorum.yediklerime özen gösteriyorum.bilgi edinmek onun doğrultusunda bebişime bakmak hoşuma gidiyor.ablasıda onu çok seviyor.karnıma dokunup tekmelerini dinlemeye ,onunla temas kurmaya çalışıyor .teyzesi onun için neler neler yapmış ,özlemle bekliyor

seni seviyoruz ufaklık

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

selam herkese selam bende sabah kalktım eczaneden test aldım adetim 4 gün geçikmişti testi yaptım veeeeeee hamileyim yaşasın .8 ay sonra sonunda oldu ilk bebeğimiz allah isteyen herkese nasip etsin inş.bu arada sağlık ocağına gidip kan testi yaptırıcam bakalım doğrumuç eşime henüz söyl söylemedim.çok heyecanlıyım nasıl söyleyeceğim hakkında bir fikri olan varmı özel olmasını istiyorum ama aklıma birşey gelmiyo

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

3 senedir evliyim 5 haftalık hamile olduğumu öğrendim çok mutluyum allah herkeze nasip etsin işallah sonunda bende hamileyim çok güzel bi duygu üstelik ikiz oldugunu öğrendim ama çok korkuyorum bişi olucak diye bide hiç iştahım yok hiç bişe yiyemiyorum kendimi zorlamama rağmen nolur bana yardım edin napmam lazım bebeklere zararı olurmu yoksa bu aylarda normalmi?

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

Ben de 11 haftalik hamileyim. Ilk cocugumuz... Cok heyecanliyiz esimle.. Onu kucagima almak ve doyasiya koklamak, opmek icin sabirsizlaniyorum. Allah cocuk isteyen tum kadinlara bu mutlulugu en kisa zamanda tattirsin...

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

bende 2 bebeğime 26 haftalık hamileyim oğluma kız kardeş gelecek allahın izniyle tekmeleyip duruyor harika bir duygu insan kendini farklı ve özel hissediyor hamileliğin tadını çıkartın

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

merhaba hamişler bende 13 haftanın içindeyim Allah yardımcımız olsun :D:D

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

10 aylık evliyim ve 6 haftalık hamileyim şaşkın ve mutluyum rabbim herkese nasip etsin yalnız bulantıdan bişey yiyemiyorum bebeğime bişey olmasından korkuyorum

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

2 senelik evliyim çok mutluym hamile olduğumu öğrenince mutluluğum iki kat daha arttı şu an ilk bebeğimize 35 haftalık hamileyim bir kızımız olacak şimdiden herşeyini hazırladım ve canım kızımızı bekliyorum kızımın tekmeleri beni çok mutlu ediyor aynı zamanda bazı geceler uyutmuyor yinede onu çok seviyoruz ALLAH herkese nasip eder inşallah

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

bende 30 haftalık hamileyim ilk bebegim sabırsızlıkla bekliyorum ogluşumu içimde kıpır kıpır hareket ediyo bitanecik oglum seni çok özledim seni bekliyoruz babişkonla

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

allahtan herkese hayırlı doğumlar dilerim bende 17 haftalık hamileyim yazıları okudum ben 13 haftalığa kadar hiç birşey anlamadım zaten bulantılarımda kısa sürdü özgür ve rahat günlerimiz sona erecek bence yiyin için eğlenin kendinize ve bebeklerinize iyi bakın fazlada abartmayın yanınızdakileri bıktırmayın;D>:(:P;)

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

bende 17 haftalık hamileyim cook mutluyum cinsiyetini cok merak ediyorum ilk 3ay cok zor gecti şimdi ise hamile gibi hisetmiyorum.allah herkeze nasip etsin,:D:D

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

evleneli 9 ay oldu 7 aylik hamileyim ve cok mutsuzum cunku esim bu cocugu hic istemiyo bi kizim olcak ve ben cok korkuyorum oda benim gibi mutsuz olcak diye isteyen herkeze bi cocuk versin

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

BEN 36.HAFTADAYIM VE COK HEYECANLIYIM ALLAH EHRKESE SAGLIKLI EVLAT NASIP ETSIN (AMIN) VE "=:KILO ALDIM

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

BEN DAHA 3 HAFTALIK HAMILEYIM VE DAHA ÖĞRENELI 2 GÜN OLDU COK MUTLUYUZ YÜCE RABBİM KİMSEYE ARATMASIN. (AMİN) :D;D;)

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

BEN 22 HAFTALIK HAMILEYIM COK GUZEL BIR DUYGU ALLAHIM OLMAYANLARADA VERSIN 1HAFTA ONCE COK OYNUYORDU AMA SIMDI COK AZ OYNUYOR NEDEN BILMIYORUM DOKTORUMA GITCEM OGLUM BIRAN ÖNCE DOG

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

:D:D:D:D:D:D ben 2 haftalık hamileyim çok mutluyum 3,5 sene sonra oldu allaha şükürler olsun çok sevinçliyim bütün herkese eşimle haber verdik herkes çok şaşırdı sevindi inanamayanlar bile oldu allah herkese eli ayağı düzgün hayırlı evlat nasip eylesin(AMİN)

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

ben 4 aylık hamileyim bebeğimi yeni yeni hissediyorum çok güzel bi duygu. allah isteyen herkese nasip etsin kimseye aratmasın. bebeğimi kucağıma alacağım günü iple çekiyorum. allahım sağlıklı sıhatli kucağıma almayı nasip etsin (AMİNN)

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

bende 5 aylık hamileyim korkuyorum ama kocamı ve bebişimi çok seviyorum :o:o:)

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

bende 12 hatalık hamıleyım ruyamda cınsıyetı erkek olarak gordum bakalım doktor ne dıcek ama cok heyecanlıyım allah herkese nasıp etsın :):):):):):):):)

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

bende 29 haftalık hamıleyım ikinci cocuguma allah bana bir erkek evladı birde şimdi kiz cocugu nasıp etti cok mutluyum ecrinay ımızı sabırsızlıkla beklıyoruz allah her ısteyene heriki meyvedende tattırsın bütün anne adaylarına kolaylık versın

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

arkadaşlar merhaba.. şubat ayında bir düşüğüm oldu..şimdi tekrar hamileyim 4 haftalık... umarım bu sefer sağlıklı bir bebeğim olur. herkesin gönlüne göre olsun...

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

bende nihayet 7 aydan sonra hamileyim 4 haftalık çok şaşkınım ...çokmutluyum allah bebek isteyen herkese nasip etsin ..anne adayları umarım hepimiz bebeşlerimizi allahın izniyle saglıklı bi şekilde kucagımıza alır ve hoşgeldin öpücümüzü kondururuz o minik yanagına ...:):):):)

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

BEN DE 4 HAFTA 6 GÜNLÜK HAMİLEYİM,AMA ÇOK KARŞIK DUYGULAR İÇİNDEYİM,TÜM HAMİLELERDE BÖYLEMİ OLUYOR YOKSA BEN DE BİR SORUN MU VAR...:):'(

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

3. ayın sonunda 5 hafta 3 günlük hamileyim... çok farklı bir duygu... henüz kavrayamadım ama çok mutluyum o kesin..biraz ağrılarım var dikkat etmeliyim..:););D8):-*

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

merhaba ben henüz 5 haftalık hamileyim.çok güzel bi duygu ama henüz hiçbir şey hisstmiyorum bulantı ve diğer şikayetlerim yok .sadece aşırı derece de sinirliyim. bebeğime zarar vermesinden korkuyorum. inşallah hepimizin sağlıklı bebekleri olur.:)

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

1 haftalık hamileyim ve şoktayım

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

merhabalar arkadaşlar nasılsınız bende hamileyim 4 haftalık daha yeni öğrendim çokkk mutluyum çok güzel bir duygu allah ım herkes nasip etsin bende evleneli 3 ay oldu çok istşyoduk rabbim verdi allah olmayanlara versinn:)

 
Henüz buraya yapılmış bir yorum yok
Diğer Yorumlar

Yorum yapın

  1. Konuk olarak yorum yapılıyor. Hesap açın ya da var olan hesabınızla oturum açın.
Ek Dosyaları (0 / 3)
Konumunuzu Paylaşın