Hamilelikte kullanılması tavsiye edilen ilaçlar vardır. Bunlara; demir, folik asit gibi takviyeler de dahildir. Ayrıca, sabah bulantıları için kullanılan ilaçlar, ağrı kesiciler, müshil tarzı bağırsak çalıştırıcılar, genelde çok kullanılırlar.
Antibiyotik de, özellikle idrar yolu iltihaplanmasında kullanılır.
Daha bir sürü ilaç çeşitleri vardır.
Peki, bu ilaçları kullanmak güvenli midir?
Hamilelikte kullanılması istenen ilaçlar, çoğu kadın için güvenlidir. Çoğu hamile kadın demir hapını güvenle kullanmaktadır. Fakat "orak hücre hastalığı" veya "talassemia" olan kişilerin kullanması pek güvenli olmaz. Bu tip durumlar, göz önünde bulundurulmalıdır.
Penisilin, hamileliğin her döneminde rahatça kullanılabilen antibiyotiktir. Fakat bazı insanların penisiline alerjisi vardır, bu da dikkate alınmalıdır.
Bazı antibiyotikler, hamileliğin bazı dönemlerinde kullanılmamalıdır. Doktor tavsiyede bulunurken hamilelik haftasını kaale almalıdır.

İLAÇLAR VE ETKİLERİ
Hamilelikte uygun olan ve uygun olmayan ilaçların kullanımı ne kadar sıktır?

Çok sıktır. İngiltere'de de, bu tip ilaçlar (demir ve folik asit hariç) en azından hamilelik süresince bir kere kullanılıyor. Amerika'da oran daha yüksek.
Hamilelikte kadınlar daha çok ne tip ilaçlar kullanırlar?
Genelde basit ağrı kesiciler, parasetamol tarzı en çok tercih edilenidir. Ayrıca antibiyotik ve mide yanmasına iyi gelen ilaçlar da sık kullanılır.
20-30 yıl öncesi ile karşılaştırılınca, bugünlerde izin verilmeyen ilaçların artık çok daha az kullanıldığı görülmektedir.
Hamile kadınların geneli, ilacın plasentayı geçerek bebeğe ulaşabileceğinden korkar. Genel durum nedir?
Çoğu ilacın plasentayı geçerek fetusa ulaştığını bilmek gerekir. Önemli olan, ne kadar ulaştığıdır, bu ilacına göre değişir ve fetusa ne kadar etkili olduğu önemlidir. Bunlar ileride açıklanmıştır.
Doğum kusurları için, hamilelikte kullanılan ilaçlar ne kadar suçlanabilir?
Rakamsal olarak tam bilinmemektedir. Batı dünyasında yaklaşık olarak bilinir. %2-3 bebekte kusurun sebebi hamilelikte alınan ilaçlara bağlanmaktadır.
Hamilelikte özellikle hassas bir dönem var mıdır?
Evet. Hamileliğin 8. haftasına kadarki olan dönem her türlü yabancı kimyasala karşı çok hassastır. Bu organların oluştuğu dönemdir. Olabilecek en ufak bir kusur değiştirilemez. Yalnız kesinlikle bu dönemde alınan her ilacın yan etkisi olacağı ve bu dönem dışında alı-
nanlann zarar vermeyeceği gibi bir yanlış fikre kapılmamak gerekir.

ANTİBİYOTİK
Hamileliğin her döneminde güvenilir olarak tanımlanan antibiyotikler hangileridir?
Penisilin güvenilir olarak bilinir.
Bir de fetusa hiçbir zararı olmayan, bir grup antibiyotik daha vardır: "sefalosporin". Bu ikisi grup adıdır, bu gruptan birçok ilaç vardır. En çok kullanılanlar; Cephadrine, cefotaxime, cephalexin, cecaflor gibidir...
Peki ya tetracycline hakkında ne söylenebilir?
Bunun, hamileliğin ikinci yarısında zararlı olduğu bilinir. Kemiklerin ve dişlerin oluşumuna etki eder. Dişlerde renk bozukluğu daimi olarak kalır.
Her ne kadar, hamileliğin ikinci yansında zarar verdiği bilinse de, tüm hamilelik süresince kullanılmaması çok daha uygundur. Hatta bu döneme, emzirme de dahildir.
Peki ya trimethoprim?
Bu ilaç genelde, idrar yollan enfeksiyonlannda tavsiye edilir fakat hamilelik söz konusu olduğunda, bebek zarar görebileceğinden, bundan kaçınılır. Başka alternatifler sunulur.
Peki, septrin (co-trimoxazole)?
Septrin, antibakteriyel ilaç olarak bilinir. Aslında iki ilacın birleşimidir, bunlardan biri trimethoprim'dir. Trimethoprim'i önceden belirttiğimiz nedenlerden kullanmadığımızdan, aynı şekilde septrinden de uzak durmak gerekir.

YATIŞTIRICILAR VE ANTİDEPRESANLAR
Diazepam gibi sıkça kullanılan yatıştırıcılar hakkında ne tavsiye edilir?
Diazepamı bir kere kullananlarda bir zarar görülmemiştir. Fakat hamilelikte uzun süreli kullanımda, özellikle ilk kritik 8 haftada, yank dudak ve damak gibi kusurlara neden olduğu gözlemlenmiştir.
 Hamileliğin en sonunda kullanıldığında, yeni doğanda nefes darlığı ve çok zayıf kas tonusu yarattığı görülmüştür. Aslında bu durum o kadar kötü olabilir ki; bebek ağlayamayabilir ve ilk 24 saat yemek yemeyebilir. Tabi bu durum özel bakımı gerektirir.
Antidepresanlann sıkça kullanılmasından doğan direkt etki nedir?
Depresyon için en sık kullanılan ilaçlar triccylic antidepresanlandır. En çok bilinen ilaçlar; imipramine (Tofranyl), amitriptyline (Lentizol) ve dothiepin (Prothiaden)'dir.
Bunlann herhangi bir doğum kusuru yarattığına dair bir bilgi yoktur.
Bir de SSRI tarzı ilaçlar vardır. Bu grubun en bilinen ilacı Prozac'tır. Bu gruptaki ilaçlann da, fetusa bilinen bir yan etkisi yoktur. Yine de, tavsiyemiz, çok ihtiyaç duyulmadığı sürece, bunların da kullanılmamasıdır. Çünkü, doktorlann bu ilaçlardan emin olmak için yeterince deneyimleri olmamıştır.
Psikotik durumlarda kullanılan ilaçlar için ne söyleyebiliriz?
Anti psikotik ilaçların en çok kullanılan grubu, phenothiazine'dir. Bu gruptaki ilaçların doğumda kusur yarattığına dair herhangi bir kanıt yoktur.
Başka bir anti-psikotik ilaç da lithium'dur. Her şekilde bu ilacın hamilelikte kullanılmaması gerekir. Lithium büyük kalp bozukluklarına neden olur ve bu ilacı kullanan annelerin bebeklerinden %10'u etki altında kalır.

MİDE BULANTISI VE KUSMA
Sabah bulantıları, hamileliğin ilk döneminin en büyük rahatsızlık verici unsurudur. Bunu iyileştirmek amacıyla, genel olarak hangi ilaçlar kullanılır?
Bulantı - kusma, hamileliğin ilk 14 haftasında görülen en ortak sorundur. Bazı kadınlar hiç ilaç kullanmadan bu dönemi atlatırlar. Fakat bazıları, semptomlardan kurtulmak için ilaca ihtiyaç duyarlar.
En sık kullanılan ilaçlar; stemetil (prochlorperazine), maxolon (metoclopromide) ve bazen cyclizine ve promethazine (phenergan)'dır. Bunalnn hepsinin güvenilir olduğu söylenebilir. Yine de tavsiyemiz, çok ihtiyaç duyulmadığı sürece hamilelikte ilaç kullanılmamasıdır.
Promethazine (Phenergan) için ise, doğuştan kalça çıkıklığı ihtimalini arttırdığına dair ufak bir şüphe vardır. Bu şüphe çok zayıftır.

AĞRIKESİCİLER
Hamilelikte, ağrı başa çıkması en zor problemdir. Bu ağrı, belde, karında, alt bacaklarda ve başta olabilir. Peki ya ağrı kesici kullanımına ne demeli?
Parasetamol normal dozlarda kullanıldığında, hamileliğin her döneminde alınabilir.
Aspirinin durumu biraz daha karışıktır. Normal dozda kullanıldığında, herhangi bir doğum kusuru yarattığına dair bir kanıt yoktur. Fakat, uzun süre kullanıldığında, düşük doğum kilosu ihtimali artar ve hatta ölü doğum ihtimali de yükselir. Aynca, bebek prematüre ise, kanama ile ilgili sorunlar yaşanabilir. Tüm bunlar, normal veya aşırı dozda aspirin kullanımından hamilelikte kaçınıldığını gösterir. Günlük 75 mg. gibi çok düşük bir dozun alımı, potansiyel problemlerle ilgili olmaz.
Kodein için ne söylenebilir?
Bu bitkisel bir ağrı kesicidir. Bu grubun en ünlü üyesi, 'morfin"dir. Çok iyi bir hamilelikte kullanıldığında doğum kusuruna neden olmaz.
Başka çeşit kodeinlerin de, bir yan etkisi görülmemiştir.
Morfin bağımlılık yarattığından, birden kesildiğinde, fetusta veya yeni doğanda komplikasyonlar görülür. Bu nedenle uzun süreli kullanımı tavsiye edilmez. Kısa süreli kullanımda, endişe edilecek bir durum yoktur.

KABIZLIK VE MİDE YANMASI
Kabızlık, hamilelikte sık görülen başka bir problemdir. Bunu
hafifletmek için hangi ilaçlar kullanılabilir?
Doktorlar herşeyden önce bir diyet uygulanmasını önerirler. Bu, çoğu kişiye yarasa da, herkese yaramayabilir. Özellikle lifli yiyecekler ve taze meyvelerin tüketimi tavsiye edilir. Eğer işe yaramazsa, o zaman ilaç preparasyonu tavsiye edilebilir.
* Lactulose, hamilelikte kullanımı güvenli olarak bilinir.
* Fybogel (isphaluga), bu ilacı şişirme özelliği olduğundan,
beraberinde bol likit tüketilmelidir.
 * Bisacodyl, uyarıcı bir ilaçtır. Ağızdan alındığında, fetusa bir zararı yoktur.
* Phophate, hamilelikte durum ancak çok vahim ise kullanılır.
* Picolax, hamilelikte kullanılmaz, ameliyat öncesi bağırsağı hazırlamak için kullanılır.
Hamilelikte mide yanması çok olur. Bunu hafifletmek için, rahatlıkla alınabilecek bir preparasyon var mıdır?
Herşeyden önce, tercihen, karbonhidrat açısından zengin yiyecekleri sık ama az tüketmek önerilir. Ayrıca anne adayı, düz yatmaktan da kaçınmalıdır. Akşam, destekli yatmalıdır. Eğer tüm bunlar yeterli olmazsa, ilaca başvurulabilir.
İlk haftalar için, antasidlerin güvenilirliğine dair az bir endişe vardır. Bununla ilgili kesin bir kanıt yoktur, fakat yine de, kullanmaktan kaçınmak en iyi yoldur.
Hamileliğin ikinci, üçüncü tremestrelerinde ise gönül rahatlığıyla kullanılabilir.
Eğer, kişi ülser için özel bir tedavi görmekteyse, ne yapılması gerekir?
Genelde, ülser hamilelikte ilerler. Hamilelikte durması veya ilk olarak teşhis edilmesi pek alışıldık bir durum değildir.
Ülser tedavisi gören kişi, midede asit salgısını dizginleyen ialç kullanır. En bilinen ilaçlar; cimetidine (tagamet) ve ranitidine(zantac)'tır.
Çok az kullanıldığından, bu ilaçların güvenilirliği hakkında kesin bir kanıt yoktur. Bu yüzden yine, çok gerek olmadıkça kullanılmamalıdırlar.
Fakat ranitidine genelde birçok hastanede normal doğumda veya tam sezaryenden önce verilir.
Bu doğrudur. Bu tip bir kullanımın hiçbir zaran yoktur.
Yukarıdakilerden başka ülser iyileştirici ilaç var mıdır?
Evet. Bazı ülkelerde, sucrafate (anseptin) mide tarafından emilmediğinden, hamilelikte rahatlıkla kullanılabilir.
Bir de omeprazole (losec) de faydalı bir ilaçtır. Hamilelikte güvenirliği garanti olmadığından, kullanmamak tavsiye edilir.

SITMA
Eğer kişi sıtma tehlikesi olan tropikal bir bölgede yaşıyorsa veya burayı ziyaret ediyorsa, hamilelikte ne gibi anti sıtma ilaçları kullanabilir?
Sıtma kendisi, düşüğe neden olabilir. Bağışıklığı olmayanlarda, bu hastalık çok ciddi olabilir, hatta hayati tehlike yaratabilir.
Sıtmalı bölge ziyaretinde, önleyici ilaç almak bir zorunluluktur.
* Chloroquine: Çok kuvvetli bir ilaç olmasa da, hamilelikte rahatça kullanılabilir, yan etkisi yoktur.
* Proguanil (Paludrime) : Güvenle kullanılabilir, fakat beraberinde folik-asit alınmalıdır.
* Mefloquine (Larium) : Bu ilaç uyarıcıdır. Kullanımından sonra 3 ay hamile kalınmaması önerilir.
* Halofantrine (Halfan) : Hamilelikte yan etkisi vardır.
* Primaquine: Her ne kadar yan etki yarattığına dair bir kanıt yoksa da, kullanımı yine de garanti edilmemektedir. Kullanılmaması önerilir.
* Fansidar: Hamilelikte sadece gerçekten ihtiyaç duyulduğunda kullanılmalıdır. Kullanılırsa da, folik-asit takviyesi alınmalıdır.
* Quinine: En etkili sıtma ilacıdır. Fakat quinine, hamilelikte
düşüğe veya prematüre doğuma neden olabilir. Hastalığı önlemek
amaçlı kullanılmamalıdır. Bakımı için kullanılmalıdır.

TANSİYON
Hamilelikte hipertansiyon en çok görülen problemlerden biridir. Anti hipertansiyon ilaçların kullanımı ne kadar güvenlidir?
Hamilelikte en sık kullanılan antihipertansiyon ilacı Methyl-dopa (aldomet)'tir. Güvenli olduğu bilinmektedir. Senelerdir kullanılmaktadır.
"Beta - blockers" adlı bir grup ilaç da, hamilelikte güvenle kullanılabilir. Bu gruba; propranolol, acebutolol, atenolol, oxprenolol ve labetalol dahildir. Tüm bu ilaçlar güvenlidir. Çok uzun süre kullanıldıklarında, ferus gelişiminde kısıtlama arattıklarına dair ufak bir olasılık vardır. Doğum öncesinde kullanımda, bebeğin kan şekeri değerinin düşmesine neden olur.
* Hydralazine: Bu ilaç genelde, hamileliğin son döneminde, kısa bir dönem tansiyon düşürücü olarak kullanılır. Güvenlidir.
* Nifedipine: Yine kısa bir dönem, tansiyonu düşürmek için kullanılır. Güvenilirdir. Uzun süre kullanımdan kaçınılmalıdır.
ACE-engelleyici adlı bir grup anti-hipertansiyon ilaçlarının hamilelikte kullanımı için ne söylenebilir?
Çok etkili tansiyon düşürücü ilaçlar grubudur. Fakat hamilelikte kullanımı güvenli değildir. Hatta hamile kalmayı planlayan kadınların, başka bir ilacı tercih etmeleri gerekir.
Bazı hiper-tansiyon preparasyonları, daha etkili olmaları için bir idrar söktürücüyle birleştirilir. Bu preparasyonlar hamilelikte kullanılabilir mi?
Bu soruya basit bir cevap verilemez. Mamafih, hipertansiyon preeklampsinin bir parçası ise, idrar söktürücü kullanılmamalıdır. Genel olarak, uzun vadede idrar söktürücü kullanımı hamilelikte tavsiye edilmez.
Peki, gerçekten ihtiyaç duyulduğunda, idrar söktürücü hamilelikte kullanılabilir mi?
Evet. Hamile kadında kalp bozukluğu veya akciğer ödemi varsa; idrar söktürücü muhakkak kullanılmalıdır.

DİYABET
Diyabeti kontrol altında tutmak için kullanılan ilaçlar, hamilelikte ne kadar güvenlidir?
Önceden olan diyabet, her zaman insülin ile kontrol edilir.
İnsülin güvenli olduğu kadar, doğum kusurlarını önleme konusunda da faydalıdır.
Diyabetli kadınların, hamile kalmadan, diyabetinin kontrol altına alınması ile doğumsal malformasyonlarin riskini azaltır.
İnsülin dışında, hangi ilaçlar kullanılır?
Hamile olmayan kişiler, "oral hypoglycaemics" kullanabilirler. Bunun kan şekerini belli bir seviyeye indirmeye etkisi vardır. Bunlar plasentayı aşıp bebeğe ulaşarak, bebeğin de kan şekeri seviyesini indirir. Bu yüzden hamilelikte kullanılmaz.
metformin ise plasentayı aşmaz ve fetusa bir zararı yoktur. Buna rağmen hamilelikte pek kullanılmaz.
İnsülin kullanımı her şekilde tercih edilir.

ÖKSÜRÜK VE ÜŞÜTME
Piyasada öksürük için birçok preparasyon mevcuttur. Bunların hamilelikte kullanımı ne kadar güvenlidir?
Öksürük için; başlıca iki grup preparasyon vardır: Öksürük önleyiciler ve balgam söktürücüler.
Önleyici olanlar, kodein ve yatıştırıcı içerirler. Gerçekten kişiyi rahatlatır ve etkileri yüksektir.
Kodein kabızlığa neden olabilir.
Yatıştırıcı madde içerenler ise, uyku haline sebep olabilir.
Balgam söktürücüler, balgamı söktürerek göğsü rahatlatırlar.
Tüm bu preparasyonların hamileliğe bir yan etkisi yoktur. Sadece iodin içerenlerinden kaçınmak gerekir. Her zaman prospektüsü okumakta fayda vardır.
Üşütme için olan ilaçlar hakkında ne söylenebilir?
Burun dekonjestanlannın (burun tıkanıklığı giderici ilaç) genelde içinde pseudoephedrine maddesi veya benzeri vardır. Etkileri henüz tam olarak kanıtlanmış değildir. Çoğunda, siz ilacın iyi geleceğine inanırsınız ve vücut beklentiye cevap verir ve kendinizi iyi hissedersiniz.
Bu, pseudoephedrine maddesi içeren ilaçlar hamileye bir zarar vermez ama kalp hastaları veya hipertansiyonlu kişiler, bir de diyabetli kişiler bu tip ilaçları çok dikkatli kullanmalıdırlar.
Antihistamin içeren preparasyonlar, annede uyku hali yaratır.

SAMAN NEZLESİ VE ALERJİK NEZLE
Birçok kişi sezonluk alerjik nezleden etkilenirler. Bunun için kullanılan ilaçlar, hamilelikte güvenli midir?
Burun alerjilerinin hemen hemen her türü antihistemin ile tedavi edilir. Bunların bazılarının hamilelikte kullanılması güvenli değildir. En çok kullanılan Piriton antihistamin güvenlidir.
 
EGZAMA
Egzama ve tedavisi hakkında ne söylenebilir?
Çok sık görülen bu durum, hamile kaldıktan sonra da devam edebilir. Lezyonları kontrol etmek için merhem, ağızdan hap gibi yöntemler kullanılabilir.
Kremlerin hamilelikte kullanımında hiçbir zarar yoktur. Ayrıca steroidal cilt merhemleri de rahatlıkla kullanılabilirler.

Yazının Kaynağı: Dr. joe Kabyemela- Dr. Leanne Bricker ( Hamilelik ve Doğum Hakkında Tüm Soru ve Cevaplar)

 

Yorumlar (54)

Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

insanlık hali olabilir hemen eczaneden bi tes al pozitif çıkarsa hastaneye git

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

hamileyken kişniş kullanılmasının bir zararı varmıdır

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

bende hamıleyım beım kasıntım hıc gemıyor ne yapacagımı bılmıyorum

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

Ben 18 haftalık hamileyim.Kan değerlerim iyi.Doktorum kan ilacı kullanmama gerek olmadığını söyledi.gerçekten kullanmamalımıyım.Bu arada kan değerim 12.1

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

bende 19 haftalık hamileyim kanım benm de normal 13,4 bence bırakma deerim doktorum da devam etmem yönünde tavsiyeler verdi çünkübebek sürekli kullqanacak o kanı doğumdada ihtiyacın olacak

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

merhaba ben 25haftalık hamıleyım ve bır kız annesı olucam 3ay sonra merhaba ayse mekek bende hala kan hapları kullanıyorum sonucta doktorun kansız olmasan kan hapı vermez sana korkmana gerek yok bende hala kullanıyorum bıde dogumdan 1 ay sonraya kadar kan vıtamın haplarını kullanıyosun sen ıstersen yıne doktorunla konus en azından ıcın rahat eder cnm 4.aydan ıtıbaren kullanmıyosun kan tahlılı ıstıyo doktorum senden orda cıkıyo zaten en ıyısı kımsenın lafına bakmayıp doktorunla konusman için...

merhaba ben 25haftalık hamıleyım ve bır kız annesı olucam 3ay sonra merhaba ayse mekek bende hala kan hapları kullanıyorum sonucta doktorun kansız olmasan kan hapı vermez sana korkmana gerek yok bende hala kullanıyorum bıde dogumdan 1 ay sonraya kadar kan vıtamın haplarını kullanıyosun sen ıstersen yıne doktorunla konus en azından ıcın rahat eder cnm 4.aydan ıtıbaren kullanmıyosun kan tahlılı ıstıyo doktorum senden orda cıkıyo zaten en ıyısı kımsenın lafına bakmayıp doktorunla konusman için rahat eder

Devamını oku
 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

merhaba ben bulantı gaz artı balgam derdim var bide üstüne yüz felci oldum yani hersey üst üstte geldi ama bebegin durumu iyi ama ben kötüyüm bunaldım 4 aya girdim ama bide bana sorun
günlerim keyifsiz geciyo tat alamıyorum yüz felc gecirdigim için ama zamanla gecicekmiş büyük bir umutla iyi olucagım günleri bekliyorum beterin beteri var diyip ...... susuyorum

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

merhaba ben 7 aylık hamileyim hala devamlı surekli olarak tükürük yapıyor boğazımda hala tükürüyor dışarıysa tükürük salgılanıyorum surekli peçete yapıyom 1 litreye kadar bardağa taşıyor ilaç yokmuş çok zor yaa sabrediyorum bir fikir varmı ilaç falan varsa yardımcı olun

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

hamileyken kanama ulduğonda ve kanama durduğonda ilaç kollanılırmı ilacın adı progestan şimdiden teşekkürler

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

insanlık hali olabilir hemen eczaneden bi tes al pozitif çıkarsa hastaneye git

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

hamileyken kişniş kullanılmasının bir zararı varmıdır

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

bende hamıleyım beım kasıntım hıc gemıyor ne yapacagımı bılmıyorum

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

Ben 18 haftalık hamileyim.Kan değerlerim iyi.Doktorum kan ilacı kullanmama gerek olmadığını söyledi.gerçekten kullanmamalımıyım.Bu arada kan değerim 12.1

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

bende 19 haftalık hamileyim kanım benm de normal 13,4 bence bırakma deerim doktorum da devam etmem yönünde tavsiyeler verdi çünkübebek sürekli kullqanacak o kanı doğumdada ihtiyacın olacak

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

merhaba ben 25haftalık hamıleyım ve bır kız annesı olucam 3ay sonra merhaba ayse mekek bende hala kan hapları kullanıyorum sonucta doktorun kansız olmasan kan hapı vermez sana korkmana gerek yok bende hala kullanıyorum bıde dogumdan 1 ay sonraya kadar kan vıtamın haplarını kullanıyosun sen ıstersen yıne doktorunla konus en azından ıcın rahat eder cnm 4.aydan ıtıbaren kullanmıyosun kan tahlılı ıstıyo doktorum senden orda cıkıyo zaten en ıyısı kımsenın lafına bakmayıp doktorunla konusman için...

merhaba ben 25haftalık hamıleyım ve bır kız annesı olucam 3ay sonra merhaba ayse mekek bende hala kan hapları kullanıyorum sonucta doktorun kansız olmasan kan hapı vermez sana korkmana gerek yok bende hala kullanıyorum bıde dogumdan 1 ay sonraya kadar kan vıtamın haplarını kullanıyosun sen ıstersen yıne doktorunla konus en azından ıcın rahat eder cnm 4.aydan ıtıbaren kullanmıyosun kan tahlılı ıstıyo doktorum senden orda cıkıyo zaten en ıyısı kımsenın lafına bakmayıp doktorunla konusman için rahat eder

Devamını oku
 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

merhaba ben bulantı gaz artı balgam derdim var bide üstüne yüz felci oldum yani hersey üst üstte geldi ama bebegin durumu iyi ama ben kötüyüm bunaldım 4 aya girdim ama bide bana sorun
günlerim keyifsiz geciyo tat alamıyorum yüz felc gecirdigim için ama zamanla gecicekmiş büyük bir umutla iyi olucagım günleri bekliyorum beterin beteri var diyip ...... susuyorum

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

merhaba ben 7 aylık hamileyim hala devamlı surekli olarak tükürük yapıyor boğazımda hala tükürüyor dışarıysa tükürük salgılanıyorum surekli peçete yapıyom 1 litreye kadar bardağa taşıyor ilaç yokmuş çok zor yaa sabrediyorum bir fikir varmı ilaç falan varsa yardımcı olun

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

hamileyken kanama ulduğonda ve kanama durduğonda ilaç kollanılırmı ilacın adı progestan şimdiden teşekkürler

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

bende 4 aylık hamileyim. benimde kızım olacak çok mutluyum. doktor banada kan ilacı verdi. genç kızken den itibaren kanım hep düşük çıkmıştır zaten...

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

bende 9. ayımdayım bi kızım oöacak aşırı derecede kansızlığım var ilaç kullanıyorum Rabbim önce evlatlarımızı korusun inş.bizide onlardan ayırmasın Allah hepimizin yardımcısı olsun evlatlarımızı gülerek karşılamayı nasip etsin hayırlı cumalar:D

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

kan ilacı kacıncı ayda baslanılmalı hanımlar kacıncı hafdada

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

bn 45 haftalık hamileyinm ama 4 haftalıkken depresyon ilacı alıyodum şimdi biraktım soruma yanıt istiyorum bebeğim sakat olabilirmiş korkuyorum>:(

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

benim evlilik iki sene oldu coçuk olmadı neyapacım şimdi ben coçuk istiyorum nasın olcak şimdi:(:(

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

mrb 20 haftalık hamileyim yirmilik dişim çok ağrıyor çektirsem yapılan morfinin bebeğime bir zararı olurmu çokkorkuyorum neyapmalıyım sizce arkadaşlar...:'(

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

bebeğe karar verdik ama gastrist tedavisi görüyorum 3 ilacım var hamilelik de dekullanabilirmiyim neksimum ,gaviskon,meteospasmil, bunlar hamilelikte kullanılırmı, mail,im recep7760@hotmail.com

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

16haftalık hamıleyım sıddetlı bas agrısı ve bulantım var dayanamıyorum artık ilaçlar hıc etkı etmıyor.

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

7 aylık hamileyim bronşite yakalandım dr bana antibiyotik verdi kullamam ne kadar dogru bana yardımcı olurmusunuz

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

hamile olduğumu yeni öğrendim.geçtiğimiz ay ağrı kesici iğne yaptırmıştım acaba bebeğe bi zararı olmuşmudur?benzer bi durum yaşayan varsa cevaplandırabilirse sevinirim.

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

zeynep zehra hamileliğin en büyük problemi anlayışlı yardımcı olacak bir eş olmaması yeniden genç kız olur gibi değişim yaşıyoruz bunalıyoruz ama bencillik yapan eşler bunun farkında bile olmuyor sonra içimden keşke hamile kalmasaydım diyoruz

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

slm 4 haftalık hamileyim hamileligimin ilk haftasında tahlillerimde hamile olmadığım söylendi ve ani hastalığım sebebiyle çok ilaç ve serum kullandım.. bunun bebeğime etkisi olurmu yada ne kadar etkisi olur bunun için tetkinlerin gerçekliği ne kadar doğrudur bilgiis olan varsa cevap verebilirmi şimdiden çok tşklr:(:(:(:(:(:(:(

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

5 haftalk hamileyim sürekli mide bulantıları var bunların sebebi nedendir ayrıca en çok hangi vitaminler tercih edilir

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

mrb bende ilk gbeliğim söz konusu şuan 6 haftalık ilk başta zorlandım bu annelik laylarına ama şimdi çok seviyorum çok hoş bi duygu

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

4 aylık hamileyim ve sürekli öksürüyorum acaba haşhaş yağı bebeğime zarar verr mi

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

adım gurbet 7 aylık hamileyim bu çocuk başıma dert oldu. amma bi yandan seviniyorum çok hastayım ölüyorum böğürlerim ağrıo canımda et çekio devletten yardımmmmm ... geçende cır cır olmuşum amanım sabaha kadar uyuyamadım sıkışdım bacım ne ypym geli verio gıı .. tuvalet kokuttum amma rahatladım.. çok açım yardım edin ... açım gı yardımm .. annem yok babam yok gıı ne ypn ben.. gaz çıkarmadada sorunum var gıı ölüom .....

adım gurbet 7 aylık hamileyim bu çocuk başıma dert oldu. amma bi yandan seviniyorum çok hastayım ölüyorum böğürlerim ağrıo canımda et çekio devletten yardımmmmm ... geçende cır cır olmuşum amanım sabaha kadar uyuyamadım sıkışdım bacım ne ypym geli verio gıı .. tuvalet kokuttum amma rahatladım.. çok açım yardım edin ... açım gı yardımm .. annem yok babam yok gıı ne ypn ben.. gaz çıkarmadada sorunum var gıı ölüom ..TEŞEKKÜRLER ..

Devamını oku
 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

Slm ben 19 haftalık hamileyim vitamin hapı yan eyki yaptı bende :(:(

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

2 aylık hamileyim 2 tarama yapacaklar korkuyorummm :'(

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

bende 2.hamileliğimi yaşıyorum 6.haftadayım ilk önce bütün anne adaylarını tebrik ediyorum.bendede geçen hamileliğimde kansızlık çıkmıştı ben aşırı kahve ve çay içiyordum bana hepsini bırakmamı söylemişti bende bıraktım ayrıca 3.5 aylıkken düşük tehlikem oldu kanamamda oldu bana doktorum progestan vermişti ALLAH a şükür çocuğum sağlıklı sıhhatli doğdu ama kullandığım vitamin haplarından dolayı aldığım kiloyu çok zor verebildim ikinci hamileliğimde vitamin kullanmasam doğru olur mu bu soruma...

bende 2.hamileliğimi yaşıyorum 6.haftadayım ilk önce bütün anne adaylarını tebrik ediyorum.bendede geçen hamileliğimde kansızlık çıkmıştı ben aşırı kahve ve çay içiyordum bana hepsini bırakmamı söylemişti bende bıraktım ayrıca 3.5 aylıkken düşük tehlikem oldu kanamamda oldu bana doktorum progestan vermişti ALLAH a şükür çocuğum sağlıklı sıhhatli doğdu ama kullandığım vitamin haplarından dolayı aldığım kiloyu çok zor verebildim ikinci hamileliğimde vitamin kullanmasam doğru olur mu bu soruma cevap verirseniz mutlu olurum

Devamını oku
 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

bende 15 haftalık hamileyim balgam ve enfeksiyondan dolayı largopen verdi. Doktorum kullanabilirsin dedi ama korkuyorum.nede olsa antibiyotik

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

merhabalar bendede reflü şikayeti var hamile kalmaktan çok korkuyorum mide bulantısından çok korkuyorum ama anne olmakta çok istiyorum ne olur bana cvp yazın bulantı ilaçları bi işe yarıyor mu? ayrıca hamilelik bulantısı çok mu kötüü

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

merhaba bir arkadaşım yaklaşık 18 haftalık gebe ama bir yerden bit bulaşmış.ne yapması gerekir.anti-bit şampuanı kullanması bir zarar verirmi??? cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

merhaba bende 19 haftalık hamileyim demir ilacı kullanıyorum ve idrar tahlillerimde mikrop cıktı tek kullanımlık ilaç verdi kullanmam dogru olurmu acaba......

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

ben 6 haftalık hamileyim hamile olduğumu bilmeden antisistamik kullandım ama şimdi bebege zararlı oldunu söylediler sakat doğarmış ne yapcağımı bilmiyorumm:(

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

ben 32 haftalık hamileyim psikolojim çok bozuk panik atak hastasıyım delircekmişim gibi oluyo ne olur yardım edin ne yapmam gerekiyo ilaç ne kullanabilirim

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

ben 3 aylık hamileyim karnım ağrıyor ve bulantı kusma acaba ne yapsam diyorum bir bilginiz varmı arkadaşlar sizce normalmidir

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

bende 7 aylık hamileyim vitamin ve demir ilacı kullanıyorum ve bi zararı oldugunu sanmıyorum benimde kızım olcak hepimizinki saglıklı olur ins:)

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

ben o sıkıntılı dönemimde earth mama markasının bulantı spreyini kullandım,tavsiye ediyorum içeriğini komple yazdım mutlaka inceleyin dogal bebegim.com da var.Zencefil bitkisinin mide bulantısını rahatlatıcı etkisi vardır.
Kol bileğinize, vücudunuza veya bulunduğunuz ortama sıkarak kullanabilirsiniz.
Haricen kullanılır. Göz çevresine uygulamayınız.

ÜRÜN İÇERİĞİ
Water
Su

Organik Zeytinyağı
Bir vitamin deposu olan zeytinyağı A, D, E ve K vitaminlerini içeriyor, bu vitaminler sayesinde...

ben o sıkıntılı dönemimde earth mama markasının bulantı spreyini kullandım,tavsiye ediyorum içeriğini komple yazdım mutlaka inceleyin dogal bebegim.com da var.Zencefil bitkisinin mide bulantısını rahatlatıcı etkisi vardır.
Kol bileğinize, vücudunuza veya bulunduğunuz ortama sıkarak kullanabilirsiniz.
Haricen kullanılır. Göz çevresine uygulamayınız.

ÜRÜN İÇERİĞİ
Water
Su

Organik Zeytinyağı
Bir vitamin deposu olan zeytinyağı A, D, E ve K vitaminlerini içeriyor, bu vitaminler sayesinde hücreleri yenilenir, doku ve cildi besler.

Organik Limon Esansı
Lime limongillerden dış kabuğu yeşil ekşimsi tadı olan bir meyvedir. Bu meyvenin yağı birçok kozmetik üründe kullanılmaktadır. İçermiş olduğu C vitamini sayesinde iştahı arttırır, hazmı kolaylaştırır.

Organik Zencefil Esansı
Buhar terapisi, soğuk algınlıkları, nezle, bulantı, halsizlik durumlarında etkilidir.

Organik Mandalina Esansı

Kananga Yağı
Antiseptik, kas gevşetici, nemlendirici.

Hodan Yağı (Borago Officinalis (Borage Seed) Oil)
Hodan bitkisinin tohumlarından elde edilir. Yaygın olarak enflamasyon, egzama, nemsizlik ve pullanmaların bakımında kullanılan Gamma Linoleic Asit(GLA) isimli yağ asidi içerir. Bitki dünyasında GLA‘nın bilinen en zengin kaynağıdır.

Devamını oku
 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

14 haftalık hamileyim tükürüyorum igrenç bir durum,,bunalımdayım 2. hamileliğim birincide de tükürdüm ikinci hamilelikte olmaz diye düşündüm yanıldım bebek doğana kadar çekecem çaresi yok ALLAH yardımcım olsun

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

ben 18 haftalık hamileyim kanım 9.2 doktorum düşük olduğunu söyledi ilk haftalardan beri kan ilacı kullanmaya çalışıyorum ama ilacı ne zaman alsam kusuyorum acaba kan ilaçlarına alerjim olabilir mi

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

bende ikinci evliligim esimin iki benimse bi cocum var sekiz aylik evliyim uc aylik ikiz hamileyim ben bi istedim iki verdi allah ama hic istemiyorum bittane olsn yeterdi bana ama allahin veddigi diyecek bisey yok

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

ben on dokuz haftalık hamıleyım 2. bebegım ve bır oğlum olacak allah ızın verırse dıramamıne mıde bulantı hapını kullanıyorum 3 ay oldu cok kusuyorum bırakamadım bıraktığımda lavobadan çıkamıyorum kusmaktan 5 kılo verdım ne yapmalıyım bana cevap yazarmısınız bır zararı varmı hapı bırakmalımıyım

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

ben 12 haftalik hamileyim geceleri uyku problemim var bilen varsa lutfen yorum biraksin ne yapmaliyim:(:(

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

Merhaba bende 9 haftalk hamileyim doktor vitamin ilaci yazmisti onu ictim sonrada cok kustum zehirlenmis olabilirmiyim

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

Slm bende 13 haftalık hamileyim ve sol bacağımda dayanılmaz derecede ağrı yürüyüş yaptığımda biraz geçiyor. Geceleri daha çok ağrıyor bükemiyorum bile lütfen bi fikir verirmisinizm

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

Selam.ben 9 haftalik hamileyim..kabizlik problemim var. Quttalaks icen ve ya bisakodil sami koyan oldumu hic hamileliyinde

 
Henüz buraya yapılmış bir yorum yok

Yorum yapın

  1. Konuk olarak yorum yapılıyor. Hesap açın ya da var olan hesabınızla oturum açın.
Ek Dosyaları (0 / 3)
Konumunuzu Paylaşın