Gebeliğin ilk 3 ayında ve son 3 ayında kendinizi yorgun hissedebilirsiniz.    İlk   3   aydaki   yorgunluğunuzun   sebebi;   bedeniniz,    bebeğinizin yaşam destek sistemi olan plasentayı oluşturmak için      fazladan enerji harcayacağı içindir. Ayrıca vücudunuz hem gebeliğe     uyum sağlama çabasındadır hem de bulantılarınız varsa bu da kendinizi yorgun hissetmenize sebep olabilir. Bunun için sık sık dinlenmelisiniz. Akşam erken yatmak ve gün içerisinde şekerleme yapmak fırsatlarını kaçırmayın. Eğer çalışıyorsanız, gün içerisinde işlerin hafiflediği bir zaman, koltuğunuza yaslanarak dinlenin. Eve geldiğinizde ev işleriyle kendinizi yıpratmayıp erkenden yatın.

Gebeliğinizin son 3 ayında ise fazla kilolarınız, büyüyen karnınız ve düzensiz uykunuz sizi oldukça fazla yorar. Vücudunuzun dinlenmeye ihtiyacı olduğu için çok fazla iş yapamaz, hemen yorulursunuz. Büyüyen   karnınızla   sizi  gören   yakınlarınız  da   size   bu  dinlenme hakkını tanıyacaklardır. Size yardım etmek isteyenleri geri çevirmeyin ev işlerini kafanıza takmayın. Bırakın eviniz şıkır şıkır olmasın da sizin ve bebeğinizin sağlığı yerinde olsun.  Bunun  için fırsat buldukça, ayaklarınızı yüksek bir yere  uzatarak dinlenin.  Dinlenirken sakin sakin soluk alıp verin, güzel şeyler düşünün. Otururken bebeğiniz için bir şeyler örmeniz size keyif verebilir. Bebek bakımı ile ilgili kitaplar okuyarak da dinlenme saatlerinizi değerlendirebilirsiniz.

Yorgunluğunuz hareketsizliğe de bağlı olabilir. Bunun için uzun yürüyüşler yapmalısınız. Her gün hızlı adımlarla en az yarım saat yürümeniz hem sağlığınız hem de kolay bir doğum yapmanız için gereklidir. Günlük beslenmenize dikkat edin. Demir, protein ya da kalori eksikliği, yorgunluğunuzu artırabilir. Diyetinizi kontrol edip günlük almanız gereken besinleri ihmal etmeyin. Unutmayın, karnınızda bir canlı büyüyor. Özellikle ilk bebeğinizse bunun keyfini çıkartın. Konforlu bir yaşam sürmeye gayret edin (Bunun için eşinizin de size  yardımcı olması gerekiyor). Doğumdan sonra bu fırsatı uzun süre  yakalayamayabilirsiniz.

Yorumlar (1)

Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

çok doğru fırsatınız varsa dinlenin kendinizi yıpratmayın kendi mutluluğunuz için yaşayın...

 
Henüz buraya yapılmış bir yorum yok

Yorum yapın

  1. Konuk olarak yorum yapılıyor. Hesap açın ya da var olan hesabınızla oturum açın.
Ek Dosyaları (0 / 3)
Konumunuzu Paylaşın