hamilelikSağlıklı bir hamilelik için izlenmesi gereken 10 adım
• 1. Hamilelik sürecini erkenden planlayın ve organize edin!
• 2. Sağlıklı beslenin!
• 3. Gıdaların seçiminde dikkatli olun!
• 4. İlave folik asit preparatları alın ve balık yiyin!
• 5. Düzenli olarak spor yapın!
• 6. Kalça alt kaslarını gelistirme jimnastiği ile baslayın!
• 7. Alkol tüketimini azaltın!
• 8. Kafein tüketiminizi azaltın!
• 9. Sigarayı bırakın!
• 10. İstirahat edin!
Uygulanması gayet kolay olan 10 ipucu, size mümkün olduğunca sorunsuz bir hamilelik geçirmenizde ve sağlıklı bir bebeği dünyaya getirmenizde yardımcı olacaktır:

1. Hamilelik sürecini erkenden planlayın ve organize edin!
Hamilelik döneminde ve doğumda, doktor kontrolü bebeğinizin sağlığı açısından sarttır. Bu konuyla ilgili olarak erkenden tedbir almanızda yarar vardır. Hamilelik döneminizde ebeniz ve doktorunuz ile güvenilir bir zemin olusturun, böylelikle doğuma iyi bir sekilde hazırlanmış olursunuz.

2. Sağlıklı beslenin!
Sağlıklı ve dengeli beslenmeye özen gösterin. Özellikle hamilelik döneminizde belirli gıdaları yemek istemiyorsanız konuyla ilgili ebenize veya jinekoloğunuza danışın.

3. Gıdaların seçiminde dikkatli olun!
Hamilelik döneminizde bazı gıda maddelerini tüketmemenizde fayda vardır. Nedeni: Bazı gıda maddelerinin büyümekte olan çocuğunuzun sağlığı açısından belirli tehlikeler arz etmesi nedeniyle, hamilelik döneminizde bazı gıda maddelerini tüketmemenizde fayda vardır. Bu gıda maddelerine asağıdaki gibi örnek verilebilir:
• Bazı yumusak peynir çesitleri
• Çiğ veya tam kızarmamıs et
• Temizlenmemis sebze veya yıkanmamıs yaprak salata
• Tam olarak kızarmamıs tavuk eti, çiğ veya az haslanmıs yumurta.
Hamilelik döneminde hangi gıda maddelerinin zararsız olduğunu veya hangilerinden kaçınmanız gerektiğini lütfen ebenize veya doktorunuza danısın.

4. ilave folik asit preparatları alın ve balık yiyin!
Folik asit omurga eğriliğini (Spina Bifida) ve bebeğinizin gelisiminde meydana gelebilecek diğer gelisim bozukluklarını önler. Hamileliğin ilk üç ayında, ilave olarak günde 400 mikrogram dozunda folik asit alınmalıdır. Bazı sebze ve müsli çesitleri de folik asit içermektedir. Gelismekte olan bebeğiniz için yağlı balık çesitleri (ringa, istavrit, somon veya sardalye) iyidir. Ancak bu balık çesitlerini haftada ikiden fazla tüketmemelisiniz. Diğer balık çesitlerindeki
 örneğin köpek balığı, ton balığı, yılan balığı ve fener balığı) cıva oranı daha yüksek olduğundan hamilelikte nadiren tüketilmelidir. Eğer balık yemeyi hiç sevmiyorsanız balık yağı preparatları almayı deneyin. Ancak seçtiğiniz markanın hamileler için uygun olup olmadığına dikkat edin.

5. Düzenli olarak spor yapın!
Spor kasları güçlendirir. Büyümekte olan bebeğinizin ağırlığını tasıyabilmek ve rahat bir doğum yapmak için de güçlü olmanız gerekmektedir. Diğer bir artı puan: Bebeğinizin doğumundan sonra eski formunuza daha çabuk ulasabilirsiniz. Spor ruh halini olumlu yönde etkilediğinden hamilelik depresyonlarını da önler. Yürüyüs, yüzme ve yoga gibi hafif spor türlerini uygulayın.

6. Kalça alt kaslarını gelistirme jimnastiği ile baslayın!
Hamile bayanların veya genç annelerin hapsırırken, gülerken veya spor yaparken az miktarda idrar kaçırmaları normaldir. Hamilelikte ve hamilelik sonrasında kalça alt kaslarını gelistirme jimnastiği yaparak buna karsı önlem alabilirsiniz. Daha fazla bilgi edinmek için lütfen ebeniz veya jinekoloğunuz ile görüşün.

7. Alkol tüketimini azaltın!
İçeceğiniz her damla alkol, kan dolasımınız vasıtasıyla henüz doğmamıs bebeğinize de ulasacaktır. Dolayısı ile hamilelik döneminde hiç alkol tüketilmemesi tavsiye edilmektedir.
Ancak alkol tüketmeye devam etmek istiyorsanız, bunu haftada en fazla bir veya iki güne indirin ve iki birimden fazla içmeyin.
Birim ile asağıdaki miktarlar kastedilmiştir:
• 0,2 Litre normal sertlikte bir bira çesidi
• 1 küçük bardak sarap
Hamilelik süresince düzenli olarak yüksek oranda (günde altı birimden fazla) alkol tüketen kadınlar, bebeklerini yüksek oranda tehlikeye sokmus olurlar: Bu çocukların öğrenme güçlüğü çekme ve hatta doğustan ciddi bozukluklar gösterme riski çok yüksektir.

8. Kafein tüketiminizi azaltın!
Kahve, çay ve kafein içeren alkolsüz içecekler, vücudun demir alımını olumsuz etkiler. Yüksek oranda kafein tüketimi bebeğin zayıf doğmasına ve hatta en kötü ihtimalde düsüklere neden olabilir. Dört fincan kahve, altı fincan çay veya sekiz kutu alkolsüz içecek (en azından kafein oranı açısından) bebeğinize zarar vermez. Ancak hamilelik döneminde kafein içeren içeceklerin tüketilmemesinde fayda vardır! Kafeinsiz kahve, çay, meyve suyu veya biraz limon
suyu sıkılmıs bir bardak su içmeyi deneyin.

9. Sigarayı bırakın!
Sigara içen hamilelerdeki düsük, ölü doğum ve bebeğin aniden ölmesi riski daha yüksektir. En iyisi hamile kalmayı denemeye basladığınız andan itibaren sigarayı bırakın! Eksik içilen her bir sigara sahip olacağınız çocuğun yasama sansını daha fazla yükseltecektir.

10. İstirahat edin!
Hamileliğin baslangıç ve son döneminde yorgunluk hissedersiniz. Bu durumda vücudunuz size "yorulmayın, rahat olun!" mesajını vermektedir. Bir öğle uykusu hem size hem de bebeğinize iyi gelecektir. Uyuyamıyorsanız bile uzanın, bacaklarınızı kaldırın ve yarım saat veya daha uzun bir süre için istirahat
edin.

Yazının Kaynağı: babycentre.co.uk

Yorumlar (0)

Henüz buraya yapılmış bir yorum yok

Yorum yapın

  1. Konuk olarak yorum yapılıyor. Hesap açın ya da var olan hesabınızla oturum açın.
Ek Dosyaları (0 / 3)
Konumunuzu Paylaşın