Doğurganlığı artırmak için sizin ve eşinizin yapabileceği bazı basit şeyler vardır:

Hafif egzersizler yapın: Düzenli egzersiz yapmak herkes için yararlıyken kadınların aşırı spor yapması yumurtlama için gerekli estrojen seviyelerini ve ceninin rahme tutunması için gerekli progesteron seviyelerini azaltabilir. Sürekli şekilde yorucu egzersiz yapan kadınların bu tempolarını hafifletmeleri (günde 3 km. yürümek gibi) gerekmektedir. Erkeklerde de çok fazla egzersiz yapmak sperm üretimini düşürebilir. Ayrıca sert bisikletlere uzun süre binilmesi de erkeklerde kısırlığa yol açabilir.

Sıcak suyla duş almayın: Sıcak suyla alınan duşlar, sauna ve uzun süreli buhar banyoları gibi erkeklerin genital bölgelerinin uzun süre aşırı ısıya maruz kalmasının sağlıklı sperm üretimini azalttığı düşünülmektedir.

Besin değeri yüksek ve sağlıklı bir diyet uygulayın : Doğurganlığı artırmada besin değeri yüksek yiyeceklerin tüketilmesi önemlidir.

Vitamin alın: Günlük tavsiye edilen miktarlarda çinko alımının erkeklerin üretkenliği üretkenliğini artırdığını gösteren bulgular vardır. Kadınların günlük olarak 400 mikrogram folik asit almaları gerekmektedir.

Kilo alın: Vücut kitle indeksi 17'den düşük  zayıf bir kadınsanız doğurganlığınız daha azdır. Vücut kitle indeksinizi en az 20'ye çıkartacak şekilde kilo almanız doğurganlığınızı da artıracaktır.

 


Kilo verin: Vücut kitle indeksi 27'den fazla olan kilolu bir kadınsanız, fazla kilolarınız doğurganlığınızı azaltabilir. Vücut kitle indeksinizi 27'nin altına çektiğinizde doğurganlığınız da artacaktır. 

Alkolden uzak durun: Kadınlarda orta derecede alkol almak (günde bir içki) bile doğurganlığı azaltabilir, ani düşüklere sebep olabileceği gibi ceninde alkol sendromu oluşturabilir . Erkeklerin üretkenliği günde ikiden fazla içki ile düşebilir. Ama bu konu hâlâ tartışmalıdır.

Sigarayı bırakın: Kadınların sigara içmesi hamile kalma oranını düşürdüğü gibi ölü doğum yapma riskini de artırır. Erkeklerde ise sigara içilmesi iktidarsızlığa yol açabilir

Bitkisel desteklerden uzak durun: Sarı kantaron otu da dahil olmak üzere bazı bitkisel destek ürünleri hem kadınlarda, hem de erkeklerde üretkenliği azaltabilir.

Kullandığınız ilaçları gözden geçirin: Aşağıda adı geçen ilaçlar ve reçetesiz satılan ilaçlar (hem yasal olanlar, hem de yasal olmayanlar) üretkenliğinizi azaltabilir: simetidin, yüksükotu, antidepresanlar, hipertansiyon ilaçları, vücut geliştirme steroitleri, esrar ve kokain.

Stresi azaltın: Stres azaltma teknikleri bazı çiftler için çok faydalı olabilir. Depresyon belirtileri gösteriyorsanız, hamile kalma çalışmalarına başlamadan önce tedavi olmanız gerekmektedir.

ALİCE DOMAR, DOKTOR
BETH ISRAEL DEACONESS TIP MERKEZİ HARVARD TIP OKULU

Makelenin Kaynağı: Aile Sağlığı Ansiklopedisi

Yorumlar (0)

Henüz buraya yapılmış bir yorum yok

Yorum yapın

  1. Konuk olarak yorum yapılıyor. Hesap açın ya da var olan hesabınızla oturum açın.
Ek Dosyaları (0 / 3)
Konumunuzu Paylaşın