Beslenme: Hamilelik genel olarak kalori ve protein ihtivacınızı artırır. Sebze. meyve ve hububattan oluşan çok çeşitli besinler ile protein içeren süt ürünleri, balık ve et tüketmelisiniz.
Asırı kilolu veya aşırı zayıf değilseniz birçok uzman hamilelik süresince 11 ile 15 arasında kilo alınmasını önerir, ikinci ve üçüncü üç aylık dönemlerde ceninin beslenme ihtiyacını karşılamak için günlük ekstra 300 kalori almanız gerekmektedir.
Sağlıklı bir diyet hakkımla daha fazla bilgi için Beslenme ve Divet bölümünü okuyunuz. Çok çeşitli besinler tüketerek aşağıda listelenen ve hamilelik ile emzirme sırasında artan gereksinimleri karşılamış olursunuz:
Protein: Günde et, balık, kümes hayvanları, süt ürünleri ve soya peynirini de içeren dört porsiyon protein tüketin.
Kalsiyum: Her gün 4 bardak süt (mümkünse yağsız) ya da eşdeğeri olan diğer süt ürünlerini tüketin.
Folik asit: Eolik asil taze yeşilliklerde ve yapraklı sebzelerde bulunur. Birçok tahıl ürününde ele folik asit bulunmaktadır. Folik asit yetersizliğinden kaynaklanan sinirsel tüp bozuklukları riskinden dolayı doktorunuz size en az 400 mikrogram (0.4 miligram) folik asit içeren günlük bir takviye ilaç yazacaktır. Demir: Et, ciğer, yumurta sarısı, şekerkamışı şurubu, baklagiller ve kurutulmuş meyvelerde bulunur.
Sıvılar: Her gün en az 8 bardak kafeinsiz ve alkolsüz sıvı tüketin.

Spor: Kas gücünüzü, aerobik kapasitenizi ve sağlığınızı en ivi şekilde korumak için spor çok önemlidir. Ayrıca doğum anında daha güçlü olmanızı da sağlar.
Birçok kadın spor yapmanın doktor tarafından tavsiye edilen kilo sininin korumaya yardımcı olduğunu ve bel ağrısı gibi hamileliğin gelinliği sıkıntıları azalttığını söylemektedir.
Hamile kalmadan önce düzenli spor yapmışsanız doktorunuz normal temponuzu biraz değiştirerek devam etmenizi isteyecektir. Spor yapmaya hamilelik süresince basladıysanız hafif bir tempo izlemeniz gerekmekledir.
Haftada üç ile beş defa hafif tempoda spor vapın: ama spor yaparken konuşamayacak durumuna gelecek kadar sıkı spor yapmayın. Başlangıç seviyesinde yoga. yüzme, hızlı yürüyüş, sabit bisiklete binmek, jimnastik, bisiklete binmek ve dans etmek tavsiye edilen spor aktiviteleri arasındadır.
Birçok doğum uzmanı, hamileliğin 20 ile 24. haftalarından sonra ata binmeyi ve kavak yapmayı önermemektedir. Spor konusundaki sorularınız için doktorunuza veya ebenize danışabilirsiniz.

Yorumlar (0)

Henüz buraya yapılmış bir yorum yok

Yorum yapın

  1. Konuk olarak yorum yapılıyor. Hesap açın ya da var olan hesabınızla oturum açın.
Ek Dosyaları (0 / 3)
Konumunuzu Paylaşın