Gebelikte CinsellikGebelikte kadın ve erkek cinsel açıdan stres altındadır. Psikolojik olarak gebelik endişeleri, çekiciliğin azaldığının hissedilmesi, bebeğe zarar verme korkusu, cinsel isteğin azalması olarak sıralanabilir. Burada yapılması gereken bu endişelerinizi ve hislerinizi eşinizle paylaşabilmeniz ve konuşabilmenizdir. Önemli olan çiftin bedensel ve duygusal birlikteliğini sürdürmesidir.
Bunun dışında gebelik sonrasında da cinsel sorunlar yaşanabilir. Çiftlerin hayatına bir kez bebek girdikten sonra sürekli yorgunluk, uykusuz geceler, maddi zorluklar ve zaman darlığı gibi sorunlar eşler arasındaki ilişkiyi zedelemektedir. Burada önemli olan eşlerin birbirlerini unutmadan zaman ayırmalarıdır. Tekrarlayıcı gebelik kayıpları olan hastalarda cinsel ilişki konusunda ciddi endişeler olabilir. Bu durumlarda düşüklerin nedeni olarak başka bir faktör saptanmadıkça cinsel ilişkide kısıtlama getirilebilir. Fakat önemle unutulmaması gereken seksin düşüğe yol açmadığıdır. Ancak cinsel ilişki sonrası ortaya çıkan bir düşükte evli çiftler bir dereceye kadar endişe duyabilirler. Cinsellikte dikkat edilmesi gereken noktalar ise şunlardır: Bilinen risk faktörlerinin yokluğunda gebelik sonuna kadar cinsel ilişkide hiçbir sakınca yoktur.
Erken doğum tehdidi, tekrarlayıcı gebelik kayıpları
Sebebi belli olmayan vajinal kanamalar
Uzun süreli tekrarlayıcı vajinal akıntılar
Çoğul gebelikler
Genital bölgede varis, ödem gibi fiziki rahatsızlıklar.

Bu durumlarda gebelerin jinekologlarıyla görüşmeleri ve eğer doktorları müsaade ederse cinsel yaşamlarına devam etmeleri daha uygun olacaktır. Gebelikte cinsel ilişkilerde orgazma bağlı olarak rahimde kasılmalar ortaya çıkabilir. Bu kasılmalar orgazmın doğal bir parçasıdır. Eğer bu kasılmalar sürekli ve sık sık olursa gebenin jinekologu ile görüşmesi gerekir. Bu tür kasılmalar gebelerde meme ucu uyarılması sonrasında da görülebilir. Gebelikte cinsel ilişki sonrası lekelenme tarzı kanamalar beklenen bir durum değildir. Bu durumlarda plasenta (bebeğin eşi) ve bebeğin durumunun ultrasonografi ile saptanmasına kadar cinsel ilişki ertelenmelidir. Gebelikte cinsel istekte azalma olabilir ancak genellikle rastlanan artma şeklindedir. Bunun nedeni gebelikte genital bölgede kanlanmanın artışına paralel olarak uyaranlara hassasiyetin artmasıdır.

Makalenin Kaynağı: Sevgili Bebeğim Hoşgeldin (Hamilelik ve Bebeğinizin Bakım Rehberi)

Gebelik döneminde cinsel ilişkinin erken düşüklerdeki sorumluluğu çok sık tartışılan bir konudur.
Eğer ilişkiyi takiben kramp ve kanama oluyorsa bu düşük işareti olabilir. Gebeliğin ilerleyen dönemlerinde cinsel ilişki; orgazm-rahim kasılması refleksi ile doğumun başlamasına neden olabilir.
Bu konudaki en iyi yaklaşım; daha önce düşüğü olanlarda veya gebeliğinde kanaması olanlarda ilişkiden kaçınmaktır.
Her şey normalse hamileliğin son ayma kadar serbest olabilir. Yine de gebeliğin ilk üç ayında ve son zamanlarında sık ilişki pek önerilmez.
Normal durumda bebeğin plasentası altıncı aydan sonra rahimin ağız bölgesinde değil de daha üst bölgelerde yerleşir. Bazı durumlarda plasenta rahim ağzına yakın hatta doğumda rahimin açılması gereken bölgesinin üstüne yerleşir. Bebeğin eşinin önde yerleşmesi (plasenta pre-viae) olarak bilinen bu durum oldukça tehlikelidir, ölümcül kanamalara neden olabilir. Ultrasonografi ile teşhis edilir, cinsel ilişki kesinlikle yasaklanır. Vaginal yoldan yapılan muayene de bu durumda sakıncalıdır.

Makalenin Kaynağı: Sağlıklı Hamilelik (Dr. Yavuz Furuncuoğlu)

 

Yorumlar (0)

Henüz buraya yapılmış bir yorum yok

Yorum yapın

  1. Konuk olarak yorum yapılıyor. Hesap açın ya da var olan hesabınızla oturum açın.
Ek Dosyaları (0 / 3)
Konumunuzu Paylaşın