bebek1. ve 2. Hafta

Anne: Bir şey fark.edemeseniz de vücudunuz çok önemli değişimler geçiriyor. Hamilelik hormonları (özellikle estrojen ve progesterojen) salgılanmaya başlar. Rahim duvarları, embriyonun gelişmesini | desteklemek için kalınlaşmıştır.
Bebek: ikinci haftada, embriyodan, bazı uzantılar, annenin kan | damarları ile bağlantı kurmak için rahim duvarlarına doğru ilerlemeye başlar. Bu bağlar daha sonra plasentayı oluşturur. Kan yapımı başlar.

3. Hafta

Anne: Eskiden çok hoşunuza giden, çikolata, kahve gibi yiyecek ve içecekler artık size o kadar da çekici gelmiyor. Hatta alkol ve sigara size çok itici gelecek. Vücudunuzun tepkilerine güvenin, sağlıklı yiyeceklere yönelin, alkol ve sigaradan uzak durun.
Bebek: içinizde küçücük bir embriyo büyüyor... Bu aşamada sadece bir grup hücre, fakat bunlar hızla büyüyor ve çoğalıyor. Eğer çıplak gözle bakarsanız embriyonun başını toplu iğne ucu kadar görebilirsiniz. Bu bir grup hücre cenin veya bebek değil henüz. Bu ilk haftada, embriyonun boyu 0.150 milimetre uzunluğunda.


4. Hafta

Anne: Sizin artık bir "annelik anteniniz" var. Diğer hamile kadınları eskiden olduğundan daha fazla farkediyorsunuz. Hatta bu hamile kadınlar yabancı olsalar bile onlara gülümseyip, selam veriyorsunuz. Kokular sizi rahatsız etmeye ve midenizi bulandırmaya başlayabilir. Bu sebeple yemeği başkasına yaptırın, parfüm kullanmayın, kokusuz sabunları tercih edin. X ışınları, saç boyası ve egzoz da bebeğinize zarar verebilir.
Bebek: Gelişen bebeğiniz hala daha çok küçük. Bedeni yaklaşık 0.36mm - Imm uzunluğundadır. Bebeğinizin kalbi kan pompalamaya başlar.

5. Hafta

Anne: Rahminiz büyüye büyüye mesanenize kadar ulaştı. Bu sebeple ani tuvalete gitme ihtiyacınız artabilir. Buna karşın daha çok süt ve su içmelisiniz. Ama endişelenmeyin, bu sıkıntınız uzun sürmeyecek. Hamile kadınların yarısı seks ile daha az ilgilenmeye başlasalar da, çoğu kadın hamileyken kendini daha seksi hisseder. Bunun nedeni de vajinal bölgedeki kan akışının artmasıdır.
Bebek: Gelişen bebeğiniz hala daha çok küçük. Bedeni yaklaşık 0.36mm - 1mm uzunluğunda ancak yüzü şeklini almaya başlıyor. Gözleri ve burun delikleri ultrasonda görülebilir.

6. Hafta

Anne: Normale nazaran, kendinizi daha aç hissediyor olabilirsiniz. Bu gayet doğal çünkü vücudunuz birçok "ek iş" yapıyor. Tabii bu, anneannelerimizin "iki kişi için yiyorsun" demesini doğrulamaz. Sağlıklı beslenmekten vazgeçmeyin.
Bebek: Büyüyen bebeğinizin başından kalçaya uzunluğu 2 - 4 mm. oldu. Bu ölçü genellikle baştan topuğa yerine kullanılır çünkü bebeğinizin bacakları genelde kıvrılmış durur, bu da ölçümü zorlaştırır. Bebeğinizin kalp çarpıntıları 6. haftada ultrasonda görülebilir.

7. Hafta

Anne: Hamileliğiniz geliştikçe sırt ağrılarının olması doğal, buna hormonlar neden oluyor. Akşamları uyurken yan yatıp, bacaklarınızın arasına bir yastık almanız faydalı olacaktır. Çok uzun süreler oturmaktan veya ayakta durmaktan kaçının, alçak topuklu ayakkabıları tercih edin ve sırtınızı kuvvetlendirecek egzersizler yapın.
Bebek: Bebeğiniz bu hafta büyümek için olağanüstü çaba harcadı! 7. haftanın başında, büyüyen bebeğinizin başından kalçaya uzunluğu 4 - 5 milimetre. Bu haftanın sonunda bebeğiniz 11-13 milimetreye ulaşacak.

8. Hafta

Anne: Gazınız var değil mi? Şişlik ve gaz sindirim sisteminin nor-| maiden yavaş çalışmasının bir sonucu. Gaz yapan yemeklerden kaçının. Daha sık ama daha az yiyin. Yemekten sonra yürüyüş yapın, ilk kez anne olacaklar, kendilerini ne kadar yorgun hissettiklerine şaşacaklar. Bununla savaşmayın. Normal hayatınıza aykırı olsa da erken yatın ve mümkün oldukça kestirin. Eşinizden destek alın. Bu yorgunluk birkaç haftaya geçecek. Gün içinde elinizi sık sık yıkayın, özellikle pişmemiş et tuttuğunuzda veya banyoyu kullandığınızda. Bu basit temizlik işlemi enfeksiyona yol açabilecek bakteri ve virüslerin oluşmasını engeller.
Bebek: Hamileliğinizin 8. haftasında bebeğinizin başından kalçasına uzunluğu 14 - 20 milimetre oldu. Bebeğinizin yüzü artık iyice belirginleşti ve kulakları da görülmeye başladı.

9. Hafta

Anne: Mutlaka egzersiz yapın. Leğen kemiği kaslarınızı özellikle geliştirmeniz gerekecek.
Bebek: Embriyonun başından - kalçasına uzunluğu 22 - 30 milimetre. Bu ölçü neredeyse orta boy bir yeşil zeytin kadardır. Siz farket-meseniz de bebeğiniz bu hafta oldukça hareketlenmiştir. Bebeğiniz artık bir embriyo değil bir fetus.

10. Hafta

Anne: Mide yanması hissedebilirsiniz. Her ne kadar bunu engelleyemeyecek olsanız da, az yiyerek, ag, baharatlı ve yağlı yemekler yemeyerek mide yanmasını azaltabilirsiniz. Gece geç saatte yemek yemeyin. Bu günlerde daha duygusal olmanız doğal. Biraz duygusal bir reklama bile ağlayabilir, ufak bir şaka karşısında gülme krizlerine girebilirsiniz. Değişen hormonların bu iniş çıkışlara etkisi çok büyük. Çok uzun süre moraliniz bozuk olursa doktorunuza danışın. Gebeliğinizin ilk aylarında göğüslerinizde sızı ve acı hissedersiniz. Gerçekte, bu hamileliğin ilk belirtisi, ilk işaretidir.
Bebek: Gebeliğinizin 10. haftasında bebeğinizin boyu yaklaşık 31-42 milimetre. Bu aşamada bebeğin kilosu ölçülmeye başlar. Bu haftadan önce ağırlığının ölçülmesi çok zordur. Şimdi bebeğiniz minik minik kilolar almaya başlıyor. Bebeğin kilosu 5 grama yakındır, bu da yaklaşık küçük boy bir mürdüm eriği kadardır.


11. Hafta

Anne: Saçınız hep istediğiniz gibi şekil alıyor! Daha hızlı uzuyor, daha dolgun ve ipeksi. Tabii ki bu da hormonların bir işi. Saçlarınızı bu güzelliğini kutlamak için, bakım ürünlerinizi değiştirebilir veya yeni bir model deneyebilirsiniz.
Bebek: Bu hafta itibariyla bebeğinizin başından kalçasına uzunluğu 44 - 60 milimetredir. Ağırlığı yaklaşık 8 gramdır. Bebeğiniz yaklaşık orta boy bir limon kadardır.


12. Hafta

Anne: Hamileyken kan basıncınız düşer ve bu başınızın dönmesine neden olabilir. Oturduğunuz yerden hızlı kalkmayın, koltuğun kollarından güç alarak kalkın. Yataktan kalkarken de önce bacaklarınızı sallandırın, oturun ve yine yataktan güç alarak kalkın. Ayaktayken başınız dönerse mutlaka oturun ve başınızı dizlerinizin arasına alarak bekleyin.
Bebek: Bebeğinizin ağırlığı 8 - 14 gram arasındadır, Başından -| kalçasına uzunluğu yaklaşık 61 milimetre kadardır. Bebeğinizin ölçü-| leri son iki haftada iki misline katlandı. Bu haftalar, bebeğin uzunluğu-! nun ve ağırlığının ölçülmesinin en iyi zamanıdır.

13. Hafta

Anne: Artık hamileliğinizin nispeten daha kolay bir dönemine giriyorsunuz. Yorgunluğunuz, mide bulantılarınız azalacak, kendinizi enerjik hissedeceksiniz. Tatil planı yapmak için ideal bir dönem.
Bebek: Bebeğiniz hızla büyüyor! Başından - kalçasına uzunluğu 65 -78 milimetre, ve ağırlığı 13 - 20 gram arasıdır. Yaklaşık bir şeftali kadardır.

14. Hafta

Anne: Uzmanlar size haftada yaklaşık yarım kilo toplamda ise 15 kilo almanızın normal olduğunu söyleyecekler. Hamileliğinizin ilk döneminde bu kiloyu alamamış olabilirsiniz, ancak şimdi alacaksınız. Beslenmenize dikkat edin ve bebeğinize enerji verecek besinleri tercih edin. Normalde çok sevdiğiniz ve yediğiniz şeyler hamileliğiniz süresince sizi ve midenizi rahatsız edebilir. Onların yerine geçebilecek daha iyi tolere edilebilecek gıdaları alabilirsiniz.
Bebek: Hamileliğinizin bu haftasında bebeğiniz başından -kalçasına uzunluğu 93 -103 milimetre. Ceninin ağırlığı yaklaşık 50 gram. Bu ölçü nerdeyse küçük bir yumuşak top kadardır. Bebeğinizin saçları ve kirpikleri uzamaya başlayacak.

15. Hafta

Anne: Vücudunuzdaki hormon değişiklikleri burnunuzda, ağzınızda ve vajinanızda genişlemelere yol açabilir. Sonuç olarak da burun kanamaları ve vajinanızdan gelecek beyaz bir akıntı sizi rahatsız edebilir. En güçlü ilişkilerde bile, hamilelik döneminde iniş çıkışlar olması kaçınılmazdır. Siz "yeni" vücudunuz ve bebeğinizle ilgilenirken, eşiniz kendini dışlanmış hatta üzgün hissedebilir, ilişkiniz değişime uğrar. Paylaşmaktan vargeçmeyin, birlikte vakit geçirin.
Bebek: Hamileliğinizin bu haftasında bebeğiniz başından kalçasına uzunluğu 93 -103 milimetre. Ceninin ağırlığı yaklaşık 50 gram. Bu ölçü nerdeyse küçük bir yumuşak top kadardır.

16. Hafta

Anne: Bebeğinizin cinsiyeti ile ilgili merakınız arttı. Öğrenip öğrenmemek eşinizle birlikte karar vermeniz gereken bir konu. Bazı kişiler cinsiyeti öğrenmenin hile yapmak olduğunu düşünse de aslına bebeğe hazırlık yapmak açısından oldukça pratik. Yan yatarak uyumaya başlayın. Karnınız büyüdükçe bu yatışı daha çok seveceksiniz. Bazen fazladan yastıklarla karnınıza destek verin. Sırtınıza da yastık koyarak arka üstü yatmanızı engelleyin. Bacaklarınızın arasına da yastık koyarak bacaklarınızın üstünü dinlendirin. Bazı kadınlar hamilelikleri süresince varisten şikayet eder. Bunu sebebi kan basıncının ve hormonların artmasıdır. Tabii kilo alımı ve irsi özellikler de varise yan etkenlerdir. Egzersiz ve varis çorapları faydalı olacktır. Çoğu varis problemi doğumdan sonra yok olur.
Bebek: Bebeğiniz bu hafta başından - kalçasına 108 -116 milimetre uzunluğunda. Kilosu yaklaşık 80 gram. Kilo alışı hala yavaş.

17. Hafta

Anne: Düzbağırsaklarınızdaki genişleyen damarlar acı veren he-moroidlerin oluşmasına neden olabilir. Özel hemoroid kremleri veya ılık bir küvette yatmak acınızı hafifletir. Kabızlık sıkıntınızı arttıracağı için bol lifli besinler almalı ve bol su içmelisiniz.
Bebek: Bebeğiniz başından - kalçasına (110 - 120mm: 11 veya 12 i cm). Kilosu 2 hafta içinde ikiye katlandı ve yaklaşık 100 gram. Bu hafta j itibariyle bebeğiniz yaklaşık olarak açılmış bir eliniz kadar.

18. Hafta

Anne: Göbek deliğinizden vajinanıza doğru koyu renk bir çizgi | oluşmaya başladı. Göğüs uçlarınız koyulaşmaya başladı. Aniden çiller | belirmeye başladı. Bunlar hep artan cilt pigmentasyonu yüzünden ve | bunlar doğumdan sonra yok olacak.
Bebek: Bebeğinizin uzunluğu bu hafta 12.5 - 14 cm. Ceninin | ağırlığı ise 150 gram.

19. Hafta

Anne: Bu hafta bebeğinizin bedenen büyümesi neredeyse ta-! marnlandı. Bebeğinizin kirpikleri var hatta bazen başparmağını bile | emiyor. Artık bebeğinizle aranızda çok güçlü bir bağ kurulmaya baş-| lıyor. Sizin ve eşinizin sesine, müziğe tepki vermeye başlıyor. Bebe-| ğiniz büyüdükçe kalsiyuma ihtiyacı artacaktır. Eğer yeterli miktarda i kalsiyum almıyorsanız, bebeğiniz bu ihtiyacınızı kemiklerinizden kar-| şılayacaktır. Bunun için süt içmeye, sardalya, somon balığı ve brokoli | yemeğe özen gösterin.
Bebek: Büyüyen ceninin başından - kalçasına uzunluğu 13 - 15 cm. Bebeğinizin yaklaşık ağırlığı 200 gram. inanılmaz! Düşünsenize I bebeğiniz dünyaya gelene kadar bu ağırlığının 15 misline çıkacak. Ay-| rica birkaç haftaya bebeğiniz hareket etmeye başlayacak.

20. Hafta

Anne: Şimdi artık bebeğinizi daha da iyi hissederken düşünceleriniz doğuma yoğunlaştı. Çoğu kadın doğumda duyacakları acı ko-| nusunda endişelenir. Bir doğum hazırlık kursuna yazılmalı ve doğum sırasında rahatlama yöntemlerini öğrenmelisiniz. Bu aşamada ultrason testle bebeğinizin cinsiyeti belli olabilir. Cinsiyeti açık bir şekilde j görülüyor olsa bile ultrason operatörü hata yapabilir. Aldığınız tüm | kilolar tabii ki sadece karnınızda toplanmayacak, yoksa öne doğru : düşerdiniz. Bu kilolar, kalçalarınız ve poponuza da dağılacak ki dengenizi koruyabilir. Kalçalarınızdan fazla kilolar doğuma hazırlanırken ve doğumdan sonra azalacak.
Bebek: Gelişimin bu aşamasında başından - kalçasına 14 -16 cm | uzunluğunda. Bebeğiniz yaklaşık 260 gram. Hamileliğin aşağı yukarı ortasında bebeğinizin büyümesi yavaşlar.

21. Hafta

Anne: Karnınızın alt tarafında oluşmaya başlayan sancı ve sızılar konusunda endişe etmeyin. Bu ağrılar doğum ile ilgili değil karın bağlarınızın çekilmesinden oluşuyor. Bu dönemde bol bol kalsiyum alın, pilav ve yulaf yiyin, su yerine süt için.
Bebek: Bebeğiniz ilk haftadan gebeliğinizin ikinci yarısına kadar | gittikçe uzuyor! Şimdi ağırlığı 300 gram. ve başından kalçasına uzunluğu yaklaşık 18 cm. Büyük bir muz kadar.


22. Hafta

Anne: Sırtınız çok ağrıyor! Ön tarafınızdaki yük artımı sırtınıza vuruyor. Yürüyüş biçiminiz de değişti, tabii bu da sırt kaslarınızı etkiliyor. I Düz tabanlı ayakkabılar giyin, yan tarafınıza yatın ve otururken veya ayakta duruşunuza dikkat edin. Uzun süre oturacaksanız destekli bir sandalye tercih edin ve sırtınıza bir yastık koyun.
Bebek: Bebeğiniz şimdi yaklaşık 350 gram. Başından - kalçasına uzunluğu bu aşamada 19 cm. Bu hafta bebeğinizin gelişmesinde hızlı aşama kaydedeceği bir hafta.
 
23. Hafta

Anne: Bazı kadınlar el ve ayak parmak uçlarında rahatsız edici ürpetşler hisseder. Endişelenilecek bir şey olmamasına karşın kimse bunun sebebini bilmiyor. Ancak parmaklarınızda hissizlik oluyorsa ellerinizin üzerinde uyumamaya dikkat edin ve doktorunuza danışın. Günlük sodyum tüketiminizi 3 gram (3000mg) veya daha az tutun. Bu vücuttaki sıvının azalmasını önler.
Bebek: Bebeğiniz bu hafta 455 grama ulaştı! Başından - kalçasına uzunluğu 20 cm. Bebeğiniz artık küçük bir oyuncak bebek ka,dar. Cildinin buruş buruş olması doğal, daha gelişmesi gerekiyor.

24. Hafta

Anne: Devamlı kaşınıyor musunuz? Doğal. Genişleyen karnınız sizi kaşınma isteği ile başbaşa bırakabilir. Duştan sonra bol bol nemlendirici sürün ve giyinmeden önce birkaç dakika bekleyin ki vücudunuz bu nemlendiriciyi emsin.
Bebek: Bu hafta bebeğinizin ağırlığı yaklaşık 540 gram. Başından kalçasına uzunluğu 21 cm. Artık bebeğiniz sese daha da çok tepki veriyor.

25. Hafta

Anne: Hamileliğinizin son dönemine yaklaştığınız şu günlerde, ilk aylardaki yorgunluk hissi geri gelecek. Ancak bu yorgunluk hissi ilk günlerdeki kadar kuvvetli olmayacaktır. Bir doğum planı yazmaya başlayın ve bunu doktorunuzla da paylaşın. Doğum için, bir çok önemli karar vermek durumunda kalacaksınız. Örneğin; yanınızda kimi istiyorsunuz, ilaç almaya nasıl bakıyorsunuz, müzik istiyor musunuz gibi... Her şey planlarınıza göre gitmese de bir planınızın olması doğum sırasında size kontrol hissi verecektir.
Bebek: Bebeğiniz şimdi 700 gram, başından - kalçasına uzunluğu yaklaşık 22 cm. Bunlar ortalama uzunluk ve ağırlıklardır bebekten bebeğe değişir. Bu günlerde bebeğiniz kilo almaya başladı.

26. Hafta

Anne: Biraz nefessiz kalmanız doğal ve bu formdan tamamen düştüğünüz anlamına gelmiyor. Rahminiz çok büyüdüğü için diyaframınıza baskı yapıyor ve bu nedenle nefessiz kalıyorsunuz. Dik durmak bu duruma faydalı olacaktır. Dinlenirken yan tarafınıza yatarsanız (sol yanınız en iyisi) bebeğinizin dolaşımı için yardımcı olursunuz. Karnınıza ve belinize bakarak kendinizi garip ve "büyük" hissetmeniz doğal. Büyüyen bebeğinize ve muhteşem, çok önemli bir görevi üstlenen vücudunuza odaklanın. Kendinizi hala garip hissederseniz hamile bir arkadaşınızla konuşmanız çok faydalı olacaktır.
Bebek: Bebeğiniz şimdi 910 gram. Bu hafta başından - kalçasına uzunluğu 23 cm. Artık uyanık olduğunu annesine hissettiriyor.

27. Hafta

Anne: Uykunuzun bölünmesine hazırlıklı olun. Her geçen gün rahat etmeniz daha da zorlaşacaktır ve her gece en az 2 kere kalkıp tuvalete gitme ihtiyacı duyacaksınız. Açığı kapatmak için mümkün oldukça kestirin.
Bebek: Bu hafta üçüncü üç aylık dönem başlıyor. Başlangıçtan beri başından - kalçaya ölçülen bebeğiniz artık boydan boya ( başından ayak parmakları ucuna) ölçülebilir. Bebeğiniz şimdi tam 1 Kilogram! (lOOOgram), başından kalçasına uzunluğu 24 cm. Toplam uzunluğu 34 cm.


28. Hafta

Anne: Bebeğiniz tekme atmaya başladı. Bebeğiniz kaslarınızı ve içorganlarınızı tekmelerken rahatsızlık duymanız doğal. Artık bebeğiniz çok güçlü, hatta tekmelerini bazen kıyafetlerinizin üzerinden bile görebilirsiniz.
Bebek: Bebeğinizin ağırlığı yaklaşık 1100 gram. Başından - kalçasına uzunluğu 25 cm. Toplam uzunluğu 35 cm. Hareket ediyor, tekme atıyor ve müziğe daha da çok tepki veriyor artık.

29. Hafta

Anne: Büyüyen rahminiz ve ağır kan dolaşımı yüzünden bacaklarınıza kramplar girebilir. Bu kramplar acı vermekle kalmıyor, güzel bir gece uykusunu bölebiliyor. Eğer bu kramplar çok sıklaşırsa doktorunuza gitmeyi ihmal etmeyin. Ayrıca hergün egzersiz yapmak krampları azaltabilir.
Bozuk oturuş şekillerini bırakın. Dik ve düzgün durmanız sırt ağrılarını önler.
Bebek: Bebeğiniz 1 kilo 250 gram ağırlığında. Başından - kalçasına uzunluğu 26 cm. Toplam uzunluğu 37 cm.

30. Hafta

Anne: Rahminizin kasılıp gevşediğini hissedeceksiniz. Ancak acı duymayacaksınız. Aslında bu kasılmalar hamileliğinizin ilk günlerinden beri oluyor ancak siz daha yeni hissetmeye başlıyorsunuz. Bu kasılmalar acı veriyorsa ve saatte 4 kereden fazla hissediyorsanız mutlaka doktorunuza danışın. Anne adaylarının ayakkabı numaraları hamileliğin üçüncü üç ayında yarım numara büyür. Rahatlığınız için daha büyük ayakkabıya ihtiyacınız vardır.
Bebek: Hamileliğinizin bu aşamasında bebeğinizin ağırlığı 1 kilogram 360 gramdır. Başından - kalçalarına uzunluğu 27 cm ve toplam uzunluğu 38 cm.

31. Hafta

Anne: Şimdiye kadar kendilerini göstermedilerse artık, göğüslerinizde ve karnınızda çatlaklar oluşmaya başlayacak, ilk başlarda pembemsi olacaklar ve daha sonra gümüşi renk alacaklar. Bu çatlaklar emzirme dönemi sona erince kendiliğinden yok olacaklar. Tabii tümü yok olmayabilir!
Bebek: Bebeğiniz büyümeye devam ediyor. Ağırlığı 1 kilogram 603 gram, başından - kalçasına uzunluğu 28 cm. Toplam uzunluğu 40 cm. Artık bebeğinizi vücudu işlevlerinin çoüunu yerine getiriyor.

32. Hafta

Anne: Kasığınızda oluşacak belli belirsiz acı ve sancılar doğal bir gelişme. Bebeğiniz iç organlara baskı uyguluyor.
Bebek: Bebeğiniz bu hafta 1 kilogram 800 gram. Başından - kalçasına uzunluğu 29 santimin üzerinde ve toplam uzunluğu 42 cm. Bebeğinizin merkezi sinir sistemi de artık gelişimini tamamladı.

33. Hafta

Anne: Yüzünüzde, boynunuzda ve göğsünüzde örümcek ağı gibi damarlar görünmeye başladı. Bunun nedeni artan kan basıncı. Birçok kadında ortaya çıkan damarlar, açık tenli kadınlarda daha da belirgin oluyor. İyi haber ise, bu damarlar doğumdan sonra birkaç hafta içinde yok olacak.
Bebek: Bebeğiniz bu hafta 2 kilogram ağırlığa ulaştı. Başından kalçasına uzunluğu hamileliğin bu haftasında 30cm. Toplam uzunluğu 43cm. Bebeğiniz artık pembe ve yumuşak gözüküyor.

34. Hafta
Anne: Hep oturmak istemeniz normal, ancak hiç kalkmadan saatlerce oturmamalısınız. Aksi takdirde rahminiz damarlarınıza güçlü bir baskı yapacak ve bacaklarınız ile bilekleriniz uyuşacaktır. Oturmak zorundaysanız (örneğin işte veya yolculukta) ara sıra gerinin ve her saat başı mola verip biraz yürüyün.
Bebek: Bebeğiniz bu hafta 2 kilo 275 gram. Başından - kalçasına uzunluğu yaklaşık 32 cm. Toplam uzunluğu 44 cm.

35. Hafta

Anne: Göğüslerinizde sarımtırak, yapışkan bir sıvı hissedebilirsiniz. Bu sıvı, sütten önce gelen bir madde. Cinsel ilişki sırasında göğüsler uyarılınca bu akıntı daha da çoğalır. Eczanelerde satılan emzirme pedleri sizi rahatlatabilir. Hamile sutyenleri büyüyen göğüslerinizi desteklemeye göre tasarlanmıştır. Gündüz veya gece uyurken kendinizi daha rahat hissetmek için bu özel sutyenlerden giyin.
Bebek: Bebeğiniz şimdi 2 kilo 550 gram. Başından - kalçasına uzunluğu hamileliğin bu haftasında 33 cm. Toplam uzunluğu 45 cm. Bebeğinizin beyni, vücudun diğer organları ile ilişkiyi kurmaya başlıyor.

36. Hafta

Anne: Sindirim güçlüğü ve nefes darlığı daha da kötü bir hal alabilir çünkü artık rahmin baskısı daha da fazlalaştı. Kısa bir süre sonra, bebek aşağıya doğru inmeye başlayınca rahatlayacaksınız.
Bebek: Bu hafta itibariyle, bebeğiniz 2 kilogram 750 gram. Başından - kalçasına uzunluğu 34 cm, toplam uzunluğu 46 cm.

37. Hafta

Anne: Doğum başlamadan 2 ila 4 hafta içinde bebek doğum yoluna girmeye başlar. Bu bebeğinizin doğum için hazırlandığı anlamına gelir. Hazımsızlık ve nefes darlığı sıkıntılarınız azalmaya başlar. Bu arada dikkat edin; vücudunuzun denge noktası değiştiği için merdiven çıkarken düşebilirsiniz.
Bebek: Bebeğiniz artık nerdeyse 3 kilogram (2950 gram). Başından - kalçasına uzunluğu 35 cm. Toplam uzunluğu 47 cm.

38. Hafta

Anne: Annelik antikorları plasenta vasıtası ile bebeğe aktarılıyor. Bu antikorlardan bir kısmı da anne vücudunda depolanıyor. Anne sütünde depolanan bu antikorlar, emzirme döneminde bebeği enfeksiyonlardan koruyacak.
Bebek: Bebeğiniz yaklaşık 3 kilogram 100 gram. Başından - kalçasına uzunluğu bu hafta fazla değişmedi; hala 35 cm. Toplam uzunluğu 47 cm. Bebeğiniz büyümesini artık tamamladı. Şu anda yağ depolayan bebeğiniz bu yağları doğumda soğuk almamak için kullanacak.

39. Hafta

Anne: Kilo veriyor olmanız normal. Açıkçası, doğumdan önce 2-3 j kilo vermek de normaldir.
Bebek: Bebeğiniz 3 kilogram 250 gram. Hamileliğin bu haftasında başından - kalçasına uzunluğu 36 cm. Bebeğin toplam uzunluğu j ise 48cm.

40. Hafta

Anne: Hamileliğinizin sonu hiç gelmeyecek gibi geliyordu size. Ama işte son iki haftadasınız. Doktorunuz randevularınızı sıklaştırabilir, endişelenmeyin bu sadece doğum yaklaştığı için. Bekleyiş, heyecan, endişe... Her an doğum başlayabilir endişesi ile plan, program yapamıyorsunuz. Bir de işi bıraktıysanız bu duygu daha da yoğunlaşabilir. Bu duyguları yenin ve kendinize öğle yemeği, çay gibi programlar yapın. Doğum sancısı çekerken farklı pozisyonlar kullanmak istiyorsanız, masaj, rahatlama teknikleri, hipnoterapi yöntemlerini ; doğumdan önce doktorunuzla konuşun.
Bebek: Bebeğinizin ağırlığı yaklaşık 3 kilogram 400 gram. Başından kalçasına uzunluğu 37 - 38 cm arasında. Toplam uzunluğu 48 cm.

41. Hafta

Anne: Sonunda doğum gerçekleşti. Dünyaya minik bir insan getirdiniz. Yalnız unutmayın, bebeğinizle ilgilenebilmek için şimdi dinlenmeye ve enerjiye ihtiyacınız var. Eski ama akıllıca bir öneri: Bebeğiniz uyurken siz de uyuyun.
Bebek: İlk haftalar ve aylar bebeğinizin hayatı sizin için yeni olacak. Altını nasıl değiştireceğini öğreneceksiniz, yeni uyumauyanma saatleriniz olacak, hamilelikten kalan kilolarınızı atmak için çalışacaksiniz veya ikizlerinize nasıl aynı anda süt emzireceğinizi merak edeceksiniz, tüm bunları yapabilmek için tavsiyeleri dinleyip araştırmalar yapacaksınız.

Makalenin Kaynağı: Sevgili Bebeğim Hoşgeldin (Hamilelik ve Bebeğinizin Bakım Rehberi)

 

Yorumlar (33)

Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

ben 31 haftalık hamileyim ve bebegimi sabırsızlıkla bekliyorum ama çok korkuyorum normal dogumdan:'(:'(

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

ben 31 haftalık hamileyim çok güzel bir duygu bir an önce kucagımda görmek istiyorum kızımı
korkuyorum ama canımın gelecegini onu koklayabilecegimi düşündükce korkularım azalıyor rabbim yardım etsin
:'(

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

Ben 36 hafyalık hamileyim oğlumu kucagıma almak için sabırsızlaıyorum ama korkuyorumda:( onu cok merak ediyorum Allah yardımcımız olsun:)

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

ben 31 haftalık hamileyim ve bebegimi sabırsızlıkla bekliyorum ama çok korkuyorum normal dogumdan:'(:'(

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

ben 31 haftalık hamileyim çok güzel bir duygu bir an önce kucagımda görmek istiyorum kızımı
korkuyorum ama canımın gelecegini onu koklayabilecegimi düşündükce korkularım azalıyor rabbim yardım etsin
:'(

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

Ben 36 hafyalık hamileyim oğlumu kucagıma almak için sabırsızlaıyorum ama korkuyorumda:( onu cok merak ediyorum Allah yardımcımız olsun:)

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

ben 24 haftalık hamileyim kızımı kucağıma alacağım günü iple çekiyorum ama korkuyorum hep aklıma onu kucaklayıp öpeceğim günleri hayal ediyorum ve rahatlıyorum kızım seni çok seviyorum sabırsızlıkla bekliyorum

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

arkadaşlar bende bugün hamile oldumu öğrendim toplu iğne ucu kadar dedi kaç aylık veya haftalık oluyo bilgi verirmisiniz şimdiden teşekkürler

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

bende 37 haftalik hamileyim ilk dogumumda bende korkuyordum ama korkulacak bisey yok seneye yada en gec iki sene sonra yine ccuk sahibi olmak isteyeceksiniz. bu benim 3. dogumum olacak allah kismet ederse

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

kızlar korkmayın 2 beb egim ve şuan 37 haftalık hamileyim inanılmaz heycan varrrrr inşallah bütün bebekler saglıklı sihatli dünyaya gelirler.....annelik duygusunu rabbim herkese tatdırsın ......

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

Selam.ben 4 haftalik hamileyim.bana qarip geliyo belki ilk o yuzden ben bilmiyorum kizim olucak yoksa oglum sabirsizlikla onu bekliyoruz

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

Selam ben 4haftalIk hamileyim kendimi bi qarip his ediyorum bilmem neden INSALLAH eli ayagi duzgun sag selamet alirim kucama ALLAHİM banada ana olmagi nasib etdiyine sukur edirem flora.1988.13.09

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

ben 32 haftadayim kizimin adini kesinlestiremedim dogum korkusu sardi herkesehayirli dogumlar

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

bende 38 haftalık hamileym bebeğim 3.700gr o yuzden 39 haftada sezeryana gırıcem normal doğumu beklersek bebek 4 kiloyu gecermıs ve doguramazmısım ama hala kararsızım genel anestezımı yoksa epıduralmı olsam diye.. bana dua edin allah hepimizin yar ve yardımcısı olsun..

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

ben 24 haftalik hamileyim .. Bebeyimi cok merak ediyorum sürekli rüymda o ins saglikli bir sekilde kucagima alirim oglumu.... Allah yardimcimiz olsun

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

merhaba ben 34 haftalık hamileyim artık sayılı günler kaldı...ilk gebeliğim ve haliyle biraz tedirginim ama oğlumun hareketlerini hissettikçe bu kadar mutlu oluyorken onu kucağıma alacağımı düşündükçe sabırsızlanıyorum her şeyden önce Allah sağlıklı sıhatli bebekler ve kolay doğumlar nasip etsin hepimize...

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

37 haftalık gebeyim güzel rabbim herkeze nasip etti n...bundan daha güzel muzice olamaz allah hepimizi 1 sancıda kurtarsı.

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

23 haftalik hamileyim ama bebegimin bacak boylari 21 haftalik cikti takip edicez dedi doktorum bi sorun cikarmi bilgisi olan varsa lutfen cevap bekliyorum

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

Heyecan,mutluluk.korku.degisim bebegim tum duygulari ayni anda hissettiriyor baba.Daha 18 haftalik hamileyim.bebisimi saglikli sihhatli kucagima almak istiyorum insallah;)

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

20 haftalık hamileyim bende doğumdan çok korkuyorum

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

İkinci dogumum olacak36 haftalik hamileyim ve cokkkkkkkk korkuorum dogumdannnnn...Allah yardimcimiz olsun
>:(

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

12 haftalik hamileyim cinsiyetini cok merak ediyoruz inşallah sag salim kucamiza almayi nasip etsin allah

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

bende 19 haftalık hamıleyım ama halen bebegımın hareketlerını hıssetmıyorum

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

Bebeğim 730 gram dr'lar 24 25 haftalık diyor. Doğumdan şimdiden korkmaya başladım Allah yardımcımız olsun

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

bende 21 haftalık hamileyim bebegimin hareketlerini hissediyorum heyecan ve mutluluk verici bir duygu allahım herkese bu duyguyu yaşatsın inşallah:-*:-*:-*:-*:-*:-*:-*;):D:D:D:D

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

ben daha 6 haftalık hamileyim ve ilk bebeğim olacak. çok mutluyum allahım bebek isteyen herkesi evlat sahibi yapsın.

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

ben daha 6 haftalık hamileyim ve ilk bebeğim çok heycanlıyım mutluyum

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

men 16hafatalik hamileyim.doktor erkek oldugunu soyluyor.bazi takvimlere gorede erkek olacagini gorduk.insallah ogle olur.3,5 yasinda kizim var.insallah saglikli olur.amin

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

Ben 29 haftalik hamileyim kizim olacak ama bende doğum dan cok morkuyorum

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

Bende cok korkuyorum nasil olacak acaba

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

Ben 8 haftalik hamileyim sezaryen la doğumu düşünüyorum su sonda olayi cok strese koyuyor beni henuz ilk hamileligim

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

Ben 6 hafta lik hamileyim cok korkuyorum bulanti tiksinme ve kasik agrisi var ilk bebegim boyu 7.4 mm dediler dusuk risk varmis korkuyorum :'(

 
Henüz buraya yapılmış bir yorum yok

Yorum yapın

  1. Konuk olarak yorum yapılıyor. Hesap açın ya da var olan hesabınızla oturum açın.
Ek Dosyaları (0 / 3)
Konumunuzu Paylaşın