Hamilelikte Şeker Hastası (Gestational Diabetes) ve Şeker Hastası kadınların hamilelikleri çoğunlukla annenin ilerdeki sağlığını etkilemeden normal bir doğumla sonuçlanır. Şeker hastası kadınlarda hamilelik Bazı 30 yaş üzerindekilerin 2. tip şeker hastalığı olmasına rağmen, şeker hastası olup da hamile kalan kadınların çoğunluğu 1.tip şeker hastasıdır. Şeker hastası olduğu bilinen tüm hamile kadınların özel bakım ve tavsiyeye gereksinimleri vardır.

Hamilelik öncesi bakım

1. tip şeker hastalığı, kadınların sakat bir bebek doğurma riskini biraz yükseltir. Hamileliğin başlangıcında ve ilk 8 hafta süresince çok iyi bir kontrol bu riski azaltır. Bu nedenle hamileliği planlamak ve hamile kalmadan önce kan glikozunun mümkün olabilecek en iyi şekilde kontrolünü başarmak son derece önemlidir. Hamile kalmayı planlayan 2. Tip şeker hastalığı olan kadınların ideal olarak hamile kalmadan önce tabletleri almayı bırakmaları ve şekerin kontrolünü insülinle başarmaları gerekir.

Şekerin iyi kontrolünün dışında, vücudun hamilelik sürecinde yükselen beslenme ihtiyacını karşılamak için, beslenmeye özen göstermek önemlidir. Genel sağlığın korunmasında ve kan glikozunun kontrolünde egzersizin de yardımı olur.

Emzirme

Şeker hastası olan kadınların emzirmemeleri için herhangi bir neden yoktur. Genellikle emziren annelerin insülin ihtiyacı hafifçe düşer; o nedenle düşük şekeri önlemek için özen gösterilmelidir. İnsülin dozu anne sütüne geçmez ve bebeğe zararlı değildir. Buna rağmen, kanda düşük şeker (hypoglycaemic) için ağız yolu ile alınan tabletler anne sütüne geçer ve hamile kalmadan önce tablet almakta olan kadınlar meme verdikleri sürece insülin tedavisine devam etmelidirler.

Yazının Kaynağı: diabetesaustralia.com.au

Yorumlar (3)

Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

bilgileriniz için tesekkürler...

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

bilgileriniz için tesekkürler...

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

Ben henüz anne değilim ve tip 2 diyabetim aklima takılan tek şey ne kadar dikkat edersem,edeyim ilerde çocuğum hasta olma riski varmi ve kaçta kaç

 
Henüz buraya yapılmış bir yorum yok

Yorum yapın

  1. Konuk olarak yorum yapılıyor. Hesap açın ya da var olan hesabınızla oturum açın.
Ek Dosyaları (0 / 3)
Konumunuzu Paylaşın