Eğer bir kilo problemi varsa - ister az kilolu, ister çok kilolu olsun - ideal olan bu problemin hamilelik öncesinde çaresine bakılmasıdır.
Gerekli durumlarda anne adayına uygun diyet uygulaması tavsiye edilir.
Normal kiloya sahip kadınlarda da, hamileliğin yarattığı kötü sonuçlar olabilir.
Hamilelik süresince alınan ortalama 12 kg, doğumdan sonra kolayca verilebilir.
Bu kilonun çoğunu bebek, plasenta ve sıvı kaplar ki; bunlar doğumdan sonra kolayca gider. Geri kalan vücudun tuttuğu su ise, doğumdan sonra idrar yoluyla vücuttan atılır. Asıl zorlukla giden kilolar vücutta cilt altında yerleşen yağlardır. Bu yaklaşık 2-3,5 kg arasıdır. Doğum sonrasında egzersiz yaparak bundan rahatça kurtulunabilir. Ayrıca, emzirme de kilo vermeyi kolaylaştırır.

HAMİLELİKTE RİSK
Hamilelik öncesi kilo durumu bir risk faktörü müdür?
Hem çok düşük, hem de çok yüksek kilo hamilelik için risk faktörüdür. Yine de standart bir oran yoktur.
45 kg en düşük - 80 kg ise en yüksek normal kilo olarak nitelendirilir. Bunun aşağısı veya yukarısı normal dışıdır. Tabi bu oranlar kadının boyuna göre de değişir.

DÜŞÜK KİLO
Düşük kilo nasıl olur?
Genelde bu sorun, anoreksi, nervosa ve bulemi gibi yeme bozuklukları sonucunda gelişir. Bu tip problemleri olan kişiler hamile kalmakta zorlanırlar fakat bazıları başarabilir.
Bir de diğer bir düşük kilo sebebi ise; aşın uyuşturucu kullanımıdır. Az beslenme sonucu düşük kilolu olurlar. Yemeğin bu insanların hayatlarında çok önemli bir yeri yoktur.
Ayrıca fakir ülkelerde, iyi beslenmeme sonucunda da düşük kilo sorunu görülür.
Neden hamilelikte düşük kilo bir risk faktörüdür?
Düşük kilolu kadınlar hamilelikle daha zor başa çıkarlar. Bu durum bebeğin gelişiminin kısıtlanmasına ve düşük kilolu olmasına neden olabilir. Düşük kilolu bebekler risk altındadırlar - düşük kan şekeri, beslenme sorunu, virütik enfeksiyonlar, aşırı düşük vücut ısısı gibi - ve perinatal dönemde bebeği kaybetme riski vardır.
Annenin düşük kilolu olması düşük için bir risk faktörü müdür?
Bununla ilgili bir kanıt yoktur.
Erken doğum hakkında ne söylenebilir?
Yine bununla ilgili bir kanıt yoktur.
Bu tip kadınlar yardım alırlar mı?
İdeal olanı; yeme bozukluğu yeme bozukluğu - anoreksi, bulemi, nervosa - yaşayan kadınların hamile kalmadan önce tedavi görmeleri ve hamile kalana kadar normal kiloya ulaştırılmaları gerekir. Fakat zaten hamile ise, kadına normal hamilelik bakımı uygulanır. Kadının kontrollerine diyetisyen ve psikiyatr da katılabilir.
Uyuşturucu bağımlılarına ekip olarak yardım gerekir.
Uygulamaların asıl amacı; gerekli besinin alımının sağlanmasıdır.
Eğer anne düşük kilolu ise, doğumda uygulanan özel bir yöntem var mıdır?
Pek değil. Eğer fetus gelişimi yeterli olmamışsa elektronik denetime
devam edilmesi gerekir. Tabi fetusun gelişimindeki kısıtlanma sezaryeni mecbur kılabilir. Bunlar dışında, doğumda diğerleriyle aynı uygulama yapılır.
Doğum sonrası için özel uygulama yapılır mı?
Problemin giderilmesi için yapılan uygulamalar doğum sonrası için de geçerlidir.

AŞIRI KİLO
Obezite hamilelikte risk faktörü müdür?
Obezite, bir risk faktörü olması dışında, çeşitli hamilelik sorunlarıyla alakalıdır. Bunlara; hipertansiyon, preeklampsi, gebelik diyabeti, iri bebek, doğum sonrası aşın kanama ve idrar yollan enfeksiyonları dahildir. Tromboz ve trombofelibitis riski olduğuna dair iddialar vardır.
Obezite durumunda, hamilelik bakımı nasıl olmalıdır?
Obez bir hamilenin karnının incelenmesi çok zordur. Bu durumda, riskli bir durumun (sıvı artışı, bebeğin ters duruşu gibi...) gözden kaçınlması mümkündür.
Bu zorluklar, ultrason gibi teknolojik yardımları da etkiler mi?
Maalesef evet. Belirgin bir obezite durumunda, ultrason görüntüsü çok net alınamayabilir.
Doğum için ne söylenebilir?
Obez kadınlarda, doğum öncesi problemlerde artış olduğundan, sezaryen doğum olması riski de olabilir.
Obez kadınlarda anastezik (genel anastezi, epidüral) uygulamalar da zordur.
Tromboz riski artar.
Her şey yolunda gitse bile, ameliyat sonrası yara enfeksiyonu oluşumu obezlerde yaygındır.
Doğum öncesi kontrolde, aşırı kilolu kadının, kilo vermesi için desteklenmesi gerekir mi?
Hiç de değil. Her ne kadar kadın kilolu hamile kalsa da, kilo verme işi doğum sonrasına bırakılmalıdır. Tabi ki düzensiz beslenme yüzün-
den kiloluysa, uygun bir beslenme tarzı öğütlenmelidir. Kilo verme amaçlı değil ama sağlıklı olma amaçlı egzersizler uygulatılabilir.
Sorunları en aza indirgemek için yapılması gereken şeyler var mıdır?
Doktorun sorundan haberdar olması ve sorunla ilgili konularla yakından ilgilenmesi gerekir. Mesela yükselen tansiyon, idrar yolları enfeksiyonu ve diyabet sürekli kontrol edilmelidir. Sezaryen durumunda koruyucu antibiyotikler verilebilir. Bazı durumlarda trombozu önlemek amacıyla heparin verilebilir.
Eğer normal doğum yapılacaksa, potansiyel problemler nelerdir?
Genelde çok kilolu kadınlar iri bebekler doğururlar. Bazen daha zor doğum yaptıkları gözlemlenir.
Eğer bebek normalden iri ise, ilk birkaç saat içinde kan şekeri ölçülmelidir.

HAMİLELİKTE KİLO ALIMI
Hamile kaldığında "normal" kilolu olan bir kadın, hamilelikte kaç kilo almalıdır?
Ortalama olarak 12 kg. almalıdır. Bu 8-16 kg arası değişebilir. Hatta bazen daha fazla da olabilir. Bu oranlar tekli bir hamilelik için geçerlidir. İkiz, üçüz gibi durumlarda daha fazla kilo alınması mümkündür.
Alınan kiloyu hangi faktörler etkiler?
Yeme alışkanlığı en önemli faktördür. Tabi diğer faktörler de önemlidir. Hamile kalmadan önceki kilo önemlidir. Annenin yaşı önemlidir.
Hamileliğin herhangi bir döneminde kilo alışının maksimum olduğu görülür mü?
İlk dönemde çok az kilo alınır. Bu 1-1,5 kg. gibidir.
14 haftadan sonra, haftada 0,5 almak mümkündür. Yani bu her ay 2 kilo anlamına gelir. 30. haftadan sonra kilo alımı yine düşer. Son haftalarda ya çok az kilo alınır, belki de hiç alınmaz.
Ayrıca unutmamak gerekir ki; alman kilonun çoğunluğunu su tutumu ve rahim içeriği teşkil eder. Ve bunlar doğumla hemen gider. Ama tabi yağ olarak kazanılan kilolar da vardır. Evet. Bazı yağlar karın, kalça ve sırtta deri altında birikir. Bunların yok olması için doğum sonrasında egzersiz yapılması çok iyidir.
Doğumdan sonra ne olur?
Alman kilonun büyük bir kısmı su tutumudur. Bu hamilelik hormonlarının yarattığı direkt bir etkidir. Doğumdan sonraki 10 gün içinde tutulan su gider. Geri kalan 3 kg. kadar bir miktardır.
Yağ nasıl vücuttan atıbr?
Genelde aktif olan bir kadının ekstra bir çaba sarf etmesine gerek kalmadan, bunlar kendiliğinden gider. Emzirme de kilo vermeyi hızlandırır. Kilo vermede aceleci davranan kadınlara ise egzersiz yapmaları önerilir.
Hamilelikte kilo almayan kadının endişelenmesi gerekir mi?
Hamilelikte kadm vücudu kilo almaya müsaittir. Bunun asi durumu araştırılmalıdır. Bazen aşın kusma buna neden olur. Eğer neden bu değilse, beslenme tarzı araştırılmalıdır. Kilo alamama ve iyi beslenmeme, fetusun gelişimini de kısıtlar.

Yazının Kaynağı: Dr. joe Kabyemela- Dr. Leanne Bricker ( Hamilelik ve Doğum Hakkında Tüm Soru ve Cevaplar)

Yorumlar (230)

Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

merhabalar ben bu hafta itibariyle 4.ayıma girdim ama sadece 1kilo aldım o da belli belirsiz bazaen 400grama düşüyo.saglıksız oldugumu düşünüyorum.iştahım yopk.dr söleyip serum taktırtsammı acaba?

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

ben 6 aylik hamileyim istahim cok iyi 57 kilo ile hamile kaldim simdi ise 64 kiloyum doktor ekmeyi yasakladi napicam bu kilolarla bilmiyorum

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

ben 3 aylık hamileyim fakat hiç kilo almadım.ayrıca kansızım çok sağlıksız bir gebelik geçirdigimi düşünüyorum

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

ben 6 aylık hamileyim 58 kiloyla hamile kaldım şimdi ise 64 kiloyum normalmi

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

bende 1,66 boyundayim klom 53 hamileyim 3 aylik klom normalmi isdahim yok meyve yiyorum cok az yemek yiyom hep kusuyom bana bilgi verirmisiniz

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

168 BOYUNDAYIM 57 KİLO İLE BASLADIM GEBELİGİMİN 27. HAFTASINDAYIM 67 KİLO OLDUM YEMEME ÇOK DİKKAT EDİYORUM AMA ALIYORUM GENEDE NE YAPA BİLİRİM YADA KİLOM NORMALMİ

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

bende 69 kilo ile hamile kaldım ve şuan 73 kiloyum 13.haftadayım bana çokhızlı gidiyormuşum gibi geliyor,ama etrafımdakiler normal diyorlar ,aslında bu zmna kadar en fazla 1-2 kg almalıydım ,aç kalınca bulantım çok oluyor bende kusmamak için yiyorum ne tavsiye edersiniz,

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

73 kıloyum ve 5bucuk aylık hamıleyım kılo almıyorum ama bebekte 600 gr bu aydan sonra en fazla 3 kılo alsam fazla kılolu olmam

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

ben 3.aydan itibaren kilo artışımı hesaplıyorum çünkü ilk 3 ayda kilo verdim.şuan28 hafta 4 günlük hamileyim.ve 51 kiloyum.3.aydan 48 de başladım yani toplam 3 kilo aldım.sadece karnım şişiyo başka hiçbir yerimde değişiklik yok druma sordum endişeliyim dedim.acaba bebek alıyormu ben sanki zayıflıyorum dedim.dr ideal hamilelik olduğunu belirtti.bebekte normal kiloda dedi.1300 gr mış.sevindim.:D

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

bende 6.5 aylık hamıleyım 70 kıloyla basladım sımdı 80 kılo olmusum ama bebegım cok kucuktur 450 gramdır doktorum dıyer bebeklere gore gerı kaldını soyledı ne yapabılırım yardımcı olun

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

hamilelikte karım çok kilo alıyor bana hemen müdale edin

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

merhaba ben 10 haftalık hamileyim.23 yaşında boyum 1,75 ilk doktor ziyaretim 6 haftalık iken oldu ve kilom 68 idi şu anda 65 kilo ya düştüm aslında beslenmeme dikkat ediyorum mide bulantısı gibi bir yakınmam yok ama neden bu kadar çok kilo vermeye başladım bilmiyorum.bana yardımcı olursanız sevinirim.iyi günler.

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

:'(ben 3 aylık hamileyim 48 kılodayım ve cok zayıfım bana yardımcı olurmusunuz

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

ya arkadaslar ben 1 aylik hamileyim ve tam 4kilo aldim tüp bebek olduyu icin fazla hareket etmiyorum ama böyle iderse kendimi 9ay sonra görmek istemiyorum ya nasil vericem ben bu kilolari?

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

4 aylık hamileyim 48 le hamile kaldım şuan 50 kiloyum hamileliğimin ilk üç ayında hiç kilo almadım üçayın bitiminde almaya başladım çok kilo almaktan korkuyorum

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

merhaba bende 20 haftalık hamileyim ve toplam 8 kilo aldım gittikçe şişiyorum ne yapacagım konusunda bi bilgisi olan varmı

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

ben 60 kiloda hamile kaldım bebegim 3,5 aylık 3 kilo almışım çomu sizce

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

slm ben 16 haftalik hamileliyi.boyum 1.65, kilom 60.sadece 1 kilo aldim normalmi:)

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

merhaba
ben 1 53 boyundayım 18 haftalık hamileyim 59 kiloyla hamile kaldım şimdi 64 .5 kiloyum normalmi

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

ben 108 kiloyla hamile kaldım 6. ayıma girdim kilo almadım ama tansiyon problemim başladı.ilk çocuğumda bu sorunlar 7.ayda başalamıştı ve 8 aylık doğum yaptım.şuan sorunlar erken başladı erken doğum riskim arttımışmıdır

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

ben 4 aylık hamileyim 63 le başladım şimdi 68 kiloyum doktorum normal dio rabbim hepimize hayırlı bebişler versin:-*;D

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

merhaba be 56 kilo ile hamile kaldım şu an 22 haftalık hamileyim 67 kiloyum şikayetci değilim sizce normalmi

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

ben 22 haftalık hamileyim 51 kilodan 64 kiloya cıktım normlmi ve ben doğum sonrası nasıl bir diyet hazırlayıp uygulamalıyım:P

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

MRB BEN 4 AYLIK HAMILEYIM.45 KILOYDUM.SUAN 48.300 GR.HEM KENDIM ICIN HEM BEBEK ICIN UZULUYORUM.KIMSE BENIM 4 AYLIK HAMILE OLDUGUMA INANMIYO.COKAZ CIKTI KARNIM.KILO ALMAM ICIN NE YAPMALIYIM

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

merhaba 17 haftalik hamileyim. 50 kilo ile hamile kaldim ancak 1 ay icinde 48.5 e dustum.

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

ya arkadaşlar kiloları takmayın,eninde sonunda gidecek önemli olan bebeklerin sağlıklı olması.o minnacık bebeğiniz için nolcak sanki 4-5 kilo da fazladan alın.doğumdan sonra verirsiniz.bi de insan kafasına taktıkça daha çok kilo alıyor,takmayın rahat edersiniz;)

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

ben 18 haftalık hamileyim 54 kilo ile hamile kaldım şuanda 56 kiloyum bebegimin gelişimi çok iii doktor normale göre biraz daha büyük dedi :)))))

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

merhaba 47 kilo ile hamile kaldım yaşım 26.şu an 5 buçuk aylık hamileyim ve 59 kiloya çıktım ve kilomdanada cok memnunum hiçte doğumdan sonra vermek istemıyorum.arkadaşlar vucudunuzla barışık olun . bebeğğiniz sağlıklı olsun boşverin kıloyu falan takmayın.hem benim eşimde kılolu olmamı çok istıyo

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

BEN NURGÜL 60 KİLOYLA HAMİLE KALDIM ŞİMDİ 63 KİLOYUM VE 4 AYLIK HAMİLEYİM KENSİMİ ŞİŞMAN HİSSEDİYORUM

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

Ben 85 kiloyla hamile kaldım şuan bebeğim 5 aylık ben ise 95 kiloyum ama ben kilomdan razıyım kocamda kilo almamı istiyo zaten

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

merhabalar ben 56 kiloyla hamileliğime başladım.ilk başlarda çok korktum çok kilo alırım diye.şuanda 36 haftalık hamileyim 64 kilo oldum.bebegimin gayet sağlıklı oldugunu söyledi doktor.kilo artısımında normal oldugunu.HAMİLELİKTEN ÖNCE NE YİYOSAM AYNILARINI YİYORUM.çok fazla dikkat ettiğimi söyleyemeyecegim.bence birazda genetik bu kilo alımı sanırım.canınız ne istiyosa yiyi önemli olan ne kadar yediğiniz hamileyim zaten canım istiyo diye düşünürsek yanlış olur.çok fazla yaglılara hamur...

merhabalar ben 56 kiloyla hamileliğime başladım.ilk başlarda çok korktum çok kilo alırım diye.şuanda 36 haftalık hamileyim 64 kilo oldum.bebegimin gayet sağlıklı oldugunu söyledi doktor.kilo artısımında normal oldugunu.HAMİLELİKTEN ÖNCE NE YİYOSAM AYNILARINI YİYORUM.çok fazla dikkat ettiğimi söyleyemeyecegim.bence birazda genetik bu kilo alımı sanırım.canınız ne istiyosa yiyi önemli olan ne kadar yediğiniz hamileyim zaten canım istiyo diye düşünürsek yanlış olur.çok fazla yaglılara hamur işlerine kaçmadan istediğinizi bence yiyebilirsiniz.kiloda bir yere kadar önemli .sağlıklı bebek olsunda kilo verilir birde bolbol su içmek gerekiyor unutmayın.

Devamını oku
 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

ben 20 haftalık hamıleyım 60 kıloyla hamıle kaldım suan 69 kıloyum ya cok fazlamı ama cok kıloluda durmuyorum ama kafama cok taktım ya dahada alırsam

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

merhaba.ben 36.haftamdayım.:))doguma da sayılı gunler kaldı.50 kiloyla hamile kaldım.şu an 64 kilom;D...neyse canım bebiş saglıklı olsun daa kiloları vermek kolay.bütün anne adaylarına bol şanslar.kilo alıcam dige bebişleri üzmeyin.bırakın canları ne istıyorsa yesinler:))

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

ya arkadaşlar bende kafayı yemek üzereyim 42 kilo ile hamile kaldım şimdi 44- 45 olarak değişiyo dört aylık hamileyim sadece cok az bi göbegim cıktı piskolojim bozuluyo cokta yiyorum ama neden kilo alamıyorum dr normal bebek sağlıklı dedi ama ben yinede endişeliyim nasıl kilo alabilirim yardımcı olun lütfen

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

Faydalı bir yazı olmuş; tesekkür ederim...

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

merhaba ben 56 kiloyla hamile kaldım 22 haftalık hamileyim şuan 64 kiloyum çok gibi gözüküyo ama hiç kilolu göstermiyom azıcık karnım çıktı bebiş gayet sağlıklı

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

4 aylik hamileyim. 62 kilo ile hammile kaldim suan 61 kiloyum hic alamadim malesef pek istahimda yok. Sorun olurmu sizce:'(

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

ben 19 haftalik hamileiym,50 kilo ile hamile kaldim ama yine 50 kiloyum cok yemek yiyorum ama hic kilo almamisim.bebek ise saglikli..karnim hic yok..sizce bu normalmi..bana kimse inanmiyo hamile olduguma..

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

kizlar kilolarinz normal bende 10 haftalik hamileyimm ikinciyee 23 yasimdayim kilom suan 73 gayet normalmis kafaya takmayin bebisleri uzmeyinn

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

ilk hamileliğimde 26 kilo aldım çoğunu verdim 4 kilom kaldı ve oğlum 4,5 yaşında ikinciye hamileyim umarım bukadar çok kilo almam daha dicem ama alırım sanki

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

hepsı normal ben 3.5 aylık hamıleym 6 kılo verdm bunye meselesi yanı

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

ben 68kıloyla hamıle kaldım ve suan son haftamdayım doguma 7 gunum var bebegım gayrt saglıklı ve suan 3.5 kılo bebegımde bende gayet mutluyuz:)

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

bende yaklaşık 1,5 aylık hamileyim.71,5 kiloydum bir haftada 2,5 kilo verdim şu an 69 kiloya düştüm. mide bulnatısı midemde şiddetli yanma var hiç bir şey yiyemiyorum berbat bir durumdayım gün geçtikçede daha bitkin hissediyorum

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

ben 36 haftalık hamikeyim 61 kilo ile hamile kaldım şimdi 77 kilodayım çevremdekiler çok kilo aldığımı söyleyip korkmama sebep oluyolar yaklaşık 1 haftadır geceleride yemeğe başladım bir sorun oluşturur mu doğumda?

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

arkadaşlar bende 36. haftamdayım ilk 5 ay hiç kilo almadım gayet normal. Ayrıca arkadaşlara çatlaklar için kakao butter yağını öneriyorum çok şükür hiç çatlağım olmadı annemde olmasına rağmen 55 kg hamile kaldım 68 kg su an da...

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

Mrb arkadaşlar.Ben de 6.5 aylık hamileyim.68 kiloyla hamile kaldım şimdi 78 kiloyum.Bebeğin kilosu normal de benimki değil galiba biraz boy var da o kurtarıyor.Ama doktor fazla kilo almışsın daha doğrusu hızlı alıyuosun diyor.Bakalım napcaz bilmiyorum.

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

Şakamı yapıyorsunuz yaaaaaa. Ben 53 kilo ile hamile kaldım , 8 aylık hamileyim ve taaaaam 76 kiloyum:-( doğumdan sonra sıkı bir programla vereceğime inanıyorum. yeterki bebeğim sağlıklı olsun.

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

1.78 boyum kilom 106 idi hamilelik başladıktan 4 ay sonra 110 oldum ama hiç sorun yapmıyorum çünkü dr.um kilolu bayanların da çok rahat doğum yapabildiklerini söyledi tabiki sadece 4 kilo alma hakkım kaldı :)) Bebeğim ise çok sağlıklı kilosu ve boyuda normal değerlerde.Kiloyu kafanıza takmayın sadece bebeğinizin iyiliğini düşünün.Sonuçta sizi beğenen bir eşiniz var ise kilo nedir ki

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

merhabalar ben bu hafta itibariyle 4.ayıma girdim ama sadece 1kilo aldım o da belli belirsiz bazaen 400grama düşüyo.saglıksız oldugumu düşünüyorum.iştahım yopk.dr söleyip serum taktırtsammı acaba?

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

ben 6 aylik hamileyim istahim cok iyi 57 kilo ile hamile kaldim simdi ise 64 kiloyum doktor ekmeyi yasakladi napicam bu kilolarla bilmiyorum

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

ben 3 aylık hamileyim fakat hiç kilo almadım.ayrıca kansızım çok sağlıksız bir gebelik geçirdigimi düşünüyorum

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

ben 6 aylık hamileyim 58 kiloyla hamile kaldım şimdi ise 64 kiloyum normalmi

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

bende 1,66 boyundayim klom 53 hamileyim 3 aylik klom normalmi isdahim yok meyve yiyorum cok az yemek yiyom hep kusuyom bana bilgi verirmisiniz

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

168 BOYUNDAYIM 57 KİLO İLE BASLADIM GEBELİGİMİN 27. HAFTASINDAYIM 67 KİLO OLDUM YEMEME ÇOK DİKKAT EDİYORUM AMA ALIYORUM GENEDE NE YAPA BİLİRİM YADA KİLOM NORMALMİ

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

bende 69 kilo ile hamile kaldım ve şuan 73 kiloyum 13.haftadayım bana çokhızlı gidiyormuşum gibi geliyor,ama etrafımdakiler normal diyorlar ,aslında bu zmna kadar en fazla 1-2 kg almalıydım ,aç kalınca bulantım çok oluyor bende kusmamak için yiyorum ne tavsiye edersiniz,

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

73 kıloyum ve 5bucuk aylık hamıleyım kılo almıyorum ama bebekte 600 gr bu aydan sonra en fazla 3 kılo alsam fazla kılolu olmam

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

ben 3.aydan itibaren kilo artışımı hesaplıyorum çünkü ilk 3 ayda kilo verdim.şuan28 hafta 4 günlük hamileyim.ve 51 kiloyum.3.aydan 48 de başladım yani toplam 3 kilo aldım.sadece karnım şişiyo başka hiçbir yerimde değişiklik yok druma sordum endişeliyim dedim.acaba bebek alıyormu ben sanki zayıflıyorum dedim.dr ideal hamilelik olduğunu belirtti.bebekte normal kiloda dedi.1300 gr mış.sevindim.:D

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

bende 6.5 aylık hamıleyım 70 kıloyla basladım sımdı 80 kılo olmusum ama bebegım cok kucuktur 450 gramdır doktorum dıyer bebeklere gore gerı kaldını soyledı ne yapabılırım yardımcı olun

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

hamilelikte karım çok kilo alıyor bana hemen müdale edin

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

merhaba ben 10 haftalık hamileyim.23 yaşında boyum 1,75 ilk doktor ziyaretim 6 haftalık iken oldu ve kilom 68 idi şu anda 65 kilo ya düştüm aslında beslenmeme dikkat ediyorum mide bulantısı gibi bir yakınmam yok ama neden bu kadar çok kilo vermeye başladım bilmiyorum.bana yardımcı olursanız sevinirim.iyi günler.

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

:'(ben 3 aylık hamileyim 48 kılodayım ve cok zayıfım bana yardımcı olurmusunuz

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

ya arkadaslar ben 1 aylik hamileyim ve tam 4kilo aldim tüp bebek olduyu icin fazla hareket etmiyorum ama böyle iderse kendimi 9ay sonra görmek istemiyorum ya nasil vericem ben bu kilolari?

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

4 aylık hamileyim 48 le hamile kaldım şuan 50 kiloyum hamileliğimin ilk üç ayında hiç kilo almadım üçayın bitiminde almaya başladım çok kilo almaktan korkuyorum

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

merhaba bende 20 haftalık hamileyim ve toplam 8 kilo aldım gittikçe şişiyorum ne yapacagım konusunda bi bilgisi olan varmı

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

ben 60 kiloda hamile kaldım bebegim 3,5 aylık 3 kilo almışım çomu sizce

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

slm ben 16 haftalik hamileliyi.boyum 1.65, kilom 60.sadece 1 kilo aldim normalmi:)

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

merhaba
ben 1 53 boyundayım 18 haftalık hamileyim 59 kiloyla hamile kaldım şimdi 64 .5 kiloyum normalmi

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

ben 108 kiloyla hamile kaldım 6. ayıma girdim kilo almadım ama tansiyon problemim başladı.ilk çocuğumda bu sorunlar 7.ayda başalamıştı ve 8 aylık doğum yaptım.şuan sorunlar erken başladı erken doğum riskim arttımışmıdır

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

ben 4 aylık hamileyim 63 le başladım şimdi 68 kiloyum doktorum normal dio rabbim hepimize hayırlı bebişler versin:-*;D

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

merhaba be 56 kilo ile hamile kaldım şu an 22 haftalık hamileyim 67 kiloyum şikayetci değilim sizce normalmi

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

ben 22 haftalık hamileyim 51 kilodan 64 kiloya cıktım normlmi ve ben doğum sonrası nasıl bir diyet hazırlayıp uygulamalıyım:P

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

MRB BEN 4 AYLIK HAMILEYIM.45 KILOYDUM.SUAN 48.300 GR.HEM KENDIM ICIN HEM BEBEK ICIN UZULUYORUM.KIMSE BENIM 4 AYLIK HAMILE OLDUGUMA INANMIYO.COKAZ CIKTI KARNIM.KILO ALMAM ICIN NE YAPMALIYIM

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

merhaba 17 haftalik hamileyim. 50 kilo ile hamile kaldim ancak 1 ay icinde 48.5 e dustum.

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

ya arkadaşlar kiloları takmayın,eninde sonunda gidecek önemli olan bebeklerin sağlıklı olması.o minnacık bebeğiniz için nolcak sanki 4-5 kilo da fazladan alın.doğumdan sonra verirsiniz.bi de insan kafasına taktıkça daha çok kilo alıyor,takmayın rahat edersiniz;)

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

ben 18 haftalık hamileyim 54 kilo ile hamile kaldım şuanda 56 kiloyum bebegimin gelişimi çok iii doktor normale göre biraz daha büyük dedi :)))))

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

merhaba 47 kilo ile hamile kaldım yaşım 26.şu an 5 buçuk aylık hamileyim ve 59 kiloya çıktım ve kilomdanada cok memnunum hiçte doğumdan sonra vermek istemıyorum.arkadaşlar vucudunuzla barışık olun . bebeğğiniz sağlıklı olsun boşverin kıloyu falan takmayın.hem benim eşimde kılolu olmamı çok istıyo

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

BEN NURGÜL 60 KİLOYLA HAMİLE KALDIM ŞİMDİ 63 KİLOYUM VE 4 AYLIK HAMİLEYİM KENSİMİ ŞİŞMAN HİSSEDİYORUM

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

Ben 85 kiloyla hamile kaldım şuan bebeğim 5 aylık ben ise 95 kiloyum ama ben kilomdan razıyım kocamda kilo almamı istiyo zaten

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

merhabalar ben 56 kiloyla hamileliğime başladım.ilk başlarda çok korktum çok kilo alırım diye.şuanda 36 haftalık hamileyim 64 kilo oldum.bebegimin gayet sağlıklı oldugunu söyledi doktor.kilo artısımında normal oldugunu.HAMİLELİKTEN ÖNCE NE YİYOSAM AYNILARINI YİYORUM.çok fazla dikkat ettiğimi söyleyemeyecegim.bence birazda genetik bu kilo alımı sanırım.canınız ne istiyosa yiyi önemli olan ne kadar yediğiniz hamileyim zaten canım istiyo diye düşünürsek yanlış olur.çok fazla yaglılara hamur...

merhabalar ben 56 kiloyla hamileliğime başladım.ilk başlarda çok korktum çok kilo alırım diye.şuanda 36 haftalık hamileyim 64 kilo oldum.bebegimin gayet sağlıklı oldugunu söyledi doktor.kilo artısımında normal oldugunu.HAMİLELİKTEN ÖNCE NE YİYOSAM AYNILARINI YİYORUM.çok fazla dikkat ettiğimi söyleyemeyecegim.bence birazda genetik bu kilo alımı sanırım.canınız ne istiyosa yiyi önemli olan ne kadar yediğiniz hamileyim zaten canım istiyo diye düşünürsek yanlış olur.çok fazla yaglılara hamur işlerine kaçmadan istediğinizi bence yiyebilirsiniz.kiloda bir yere kadar önemli .sağlıklı bebek olsunda kilo verilir birde bolbol su içmek gerekiyor unutmayın.

Devamını oku
 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

ben 20 haftalık hamıleyım 60 kıloyla hamıle kaldım suan 69 kıloyum ya cok fazlamı ama cok kıloluda durmuyorum ama kafama cok taktım ya dahada alırsam

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

merhaba.ben 36.haftamdayım.:))doguma da sayılı gunler kaldı.50 kiloyla hamile kaldım.şu an 64 kilom;D...neyse canım bebiş saglıklı olsun daa kiloları vermek kolay.bütün anne adaylarına bol şanslar.kilo alıcam dige bebişleri üzmeyin.bırakın canları ne istıyorsa yesinler:))

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

ya arkadaşlar bende kafayı yemek üzereyim 42 kilo ile hamile kaldım şimdi 44- 45 olarak değişiyo dört aylık hamileyim sadece cok az bi göbegim cıktı piskolojim bozuluyo cokta yiyorum ama neden kilo alamıyorum dr normal bebek sağlıklı dedi ama ben yinede endişeliyim nasıl kilo alabilirim yardımcı olun lütfen

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

Faydalı bir yazı olmuş; tesekkür ederim...

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

merhaba ben 56 kiloyla hamile kaldım 22 haftalık hamileyim şuan 64 kiloyum çok gibi gözüküyo ama hiç kilolu göstermiyom azıcık karnım çıktı bebiş gayet sağlıklı

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

4 aylik hamileyim. 62 kilo ile hammile kaldim suan 61 kiloyum hic alamadim malesef pek istahimda yok. Sorun olurmu sizce:'(

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

ben 19 haftalik hamileiym,50 kilo ile hamile kaldim ama yine 50 kiloyum cok yemek yiyorum ama hic kilo almamisim.bebek ise saglikli..karnim hic yok..sizce bu normalmi..bana kimse inanmiyo hamile olduguma..

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

kizlar kilolarinz normal bende 10 haftalik hamileyimm ikinciyee 23 yasimdayim kilom suan 73 gayet normalmis kafaya takmayin bebisleri uzmeyinn

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

ilk hamileliğimde 26 kilo aldım çoğunu verdim 4 kilom kaldı ve oğlum 4,5 yaşında ikinciye hamileyim umarım bukadar çok kilo almam daha dicem ama alırım sanki

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

hepsı normal ben 3.5 aylık hamıleym 6 kılo verdm bunye meselesi yanı

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

ben 68kıloyla hamıle kaldım ve suan son haftamdayım doguma 7 gunum var bebegım gayrt saglıklı ve suan 3.5 kılo bebegımde bende gayet mutluyuz:)

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

bende yaklaşık 1,5 aylık hamileyim.71,5 kiloydum bir haftada 2,5 kilo verdim şu an 69 kiloya düştüm. mide bulnatısı midemde şiddetli yanma var hiç bir şey yiyemiyorum berbat bir durumdayım gün geçtikçede daha bitkin hissediyorum

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

ben 36 haftalık hamikeyim 61 kilo ile hamile kaldım şimdi 77 kilodayım çevremdekiler çok kilo aldığımı söyleyip korkmama sebep oluyolar yaklaşık 1 haftadır geceleride yemeğe başladım bir sorun oluşturur mu doğumda?

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

arkadaşlar bende 36. haftamdayım ilk 5 ay hiç kilo almadım gayet normal. Ayrıca arkadaşlara çatlaklar için kakao butter yağını öneriyorum çok şükür hiç çatlağım olmadı annemde olmasına rağmen 55 kg hamile kaldım 68 kg su an da...

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

Mrb arkadaşlar.Ben de 6.5 aylık hamileyim.68 kiloyla hamile kaldım şimdi 78 kiloyum.Bebeğin kilosu normal de benimki değil galiba biraz boy var da o kurtarıyor.Ama doktor fazla kilo almışsın daha doğrusu hızlı alıyuosun diyor.Bakalım napcaz bilmiyorum.

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

Şakamı yapıyorsunuz yaaaaaa. Ben 53 kilo ile hamile kaldım , 8 aylık hamileyim ve taaaaam 76 kiloyum:-( doğumdan sonra sıkı bir programla vereceğime inanıyorum. yeterki bebeğim sağlıklı olsun.

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

1.78 boyum kilom 106 idi hamilelik başladıktan 4 ay sonra 110 oldum ama hiç sorun yapmıyorum çünkü dr.um kilolu bayanların da çok rahat doğum yapabildiklerini söyledi tabiki sadece 4 kilo alma hakkım kaldı :)) Bebeğim ise çok sağlıklı kilosu ve boyuda normal değerlerde.Kiloyu kafanıza takmayın sadece bebeğinizin iyiliğini düşünün.Sonuçta sizi beğenen bir eşiniz var ise kilo nedir ki

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

16 haftalık hamileyim 73 kilo ile başladım hala 73 kiloyum bebeğim 147 gram iştahsızlıktan ölecem yiyemiorum bebeğim çok küçük kilo almak değil ama onun daha ii beslenmesini istiorum.. çok mutsuzum

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

ben 50 kiloyla hamile kaldım şu an4 aylık hamileyim kilo almıyorum üzerine birde kilo vardim şo an45 kiloyum doktor sağlıklı dedi boşverin kiloları kafaya takmayınnn
:):):)

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

arkadaşlar bende 14 haftlaık hamileyim 64 le hamile kaldım şuanda 65,60 kiloyum ilk bebişimde 26 kilo almıştım umarım bunda da o kadar fazla almam

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

selam arkaslar..bende su kılo alamama durumundan cok rahatsızım..29 haftalık hamıleyım fakat daha 1.800gr aldım bebegım çok sağlıklıymıs doktorumuz öle söledı.hatta ve hatta boyu ve kilosuda gebelık haftama göre bıraz fazlaymış,iri bi bebek olucak dedi.. ama benım karnım neden hala cıkmadı benı görenler akrabalarım arkadaslarım sen hamıle oldugundan emınmısın dıe soruyolar çok endişeleniorum bebegım küçük doğmaz dimi

 
Henüz buraya yapılmış bir yorum yok
Diğer Yorumlar

Yorum yapın

  1. Konuk olarak yorum yapılıyor. Hesap açın ya da var olan hesabınızla oturum açın.
Ek Dosyaları (0 / 3)
Konumunuzu Paylaşın