Kürtaj, hamileliği sonlandırmak için embriyonun (2 aylıktan önce) ya da ceninin (2 aylıktan sonra) ve plasentanın rahimden çıkarılmasıdır.
Uzman doktorlar tarafından yapılan kürtaj, güvenli bir işlemdir. Hamileliğin 12. haftasından önce yapıldığında riski daha azdır. Hamileliğin 12. haftasından sonra komplikasyon riski giderek artar.
İlk üç aylık dönemdeki kürtajların büyük çoğunluğu, doktor muayenehanelerinde ya da kliniklerde yapılmaktadır.
Kürtaj olmak isteyen kadınların ilk olarak kan ya da idrar testi ile hamile olduklarından emin olmaları gerekmektedir. Rh kan testi de ayrıca yapılır. Bir sağlık muayenesi ya da ultrason ile kaç haftalık hamile olduğunuz dikkatli bir şekilde belirlenir. Doktorunuz ya da hemşireler sağlık geçmişinizle ilgili bilgi alırlar ve size danışmanlık hizmeti önerirler.
Bazı ülkeler 18 yaşından küçük kadınların kürtaj yaptırabilmesi için annesinden, babasından ya da her ikisinden de izin alınmasını şart koşmaktadır. Ülkenizdeki Aile Planlaması kuralları size bu konuda bilgi verecektir.
Kürtaj için hamileliğin 12. haftasından önce karar vermeniz önerilir. Bu dönem, operasyon için en güvenli zaman olup, yasalara göre de doktorunuz ile vermeniz gereken bir karardır.

KÜRTAJ AMELİYATI
Doktorunuz ilk olarak rahminizin boyutunu ve pozisyonunu değerlendirmek için pelvik bir muayene yapacaktır. Serviksinize lokal anestezi uygulanır ve seneksiniz inceden kalına doğru özel çubuklar kullanılarak açılır (genişletilir). Bu sırada rahatsızlık hissi veya ağrı duyabilirsiniz.
İnce bir tüp yardımıyla rahmin içindekiler temizlenir ve bütün dokuların çıkarıldığından emin olmak için rahim duvarınız hafifçe kazınır.
Bazen de rahmin kasılması ve eski boyutuna geri dönmesi için kasılmaları sağlayan oksitoksin denilen ilaç serilir Bazı kürtajlarda damar yoluyla sakinleştirici verilebilir.
İlerlemiş hamileliklerde, serviksin açılması sırasında yırtılması riskini azaltmak için kürtaj işleminden 4 ile 24 saat öncesinde, serviks. deniz yosunundan yapılma çubuklarla genişlelilebilir. Serviksi genişletmek itin en çok kullanılan metal çubukların
aksine, su yosunu çubukları daha yumuşaktır ve rahme zarar verme riski daha düşüktür. Suyu emerler, normal boyutlarının iki ya da üç katı kadar şişerler ve sonuçta serviks rahat bir şekilde açılır.
Kürtajdan sonra kanamalarınız olabilir ve kramp girebilir: ancak bu ikisi de birkaç gün sonra azalır. Kürtajdan bir iki saat sonra sizi evinize götürecek biri olmalıdır ve birkaç gün evde istiharat etmelisiniz.
Doktorunuz size birkaç hafta cinsel ilişkiye girmemeniz gerektiğini söyleyecektir. Kendinizi iyi hissedebilir ve kontrol randevunuza gitmekten vazgeçebilirsiniz. Ancak bütün hamilelik dokularının temizlendiğinden ve doğum kontrol planınızın yeterli okluğundan emin olmak için kontrol randevunuzu kaçırmamanız çok önemlidir.
Kürtajdan sonra ateşiniz 38 derecenin üzerine çıkarsa ve adet kanamanızdan daha fazla kanamanız olursa, hemen doktorunuzu aramanız gerekmektedir.

AMELIYATSIZ, KÜRTAJ HAPLARI İLE KÜRTAJ
Ameliyatsız kürtajda hamileliği sonlandırmak için ilaçlar kullanılır. İki tür ilaç vardır. Mifep-riston (esas ismi RU-486) hamileliğin 49. gününden (ince hamileliği sonlandırmak için kullanılır. Bu ilaç küçük ceninle birlikte rahmin iç tabakasının dökülmesini sağlayan progesteron hormonunu engeller. Mifepriston genellikle rahmin kasılıp dökülen dokunun atılmasını sağlayan ikinci bir ilaç olan misoprostol ile birlikte kullanılır. Adet döneminde olduğu gibi kanama ve kasılmalar olur. Mifepriston ve misoprostol birlikte kullanıldıklarında % 92 ile % 98 oranlarında etkilidir.
Misoprostol ile birlikte başka bir ilaç olan methotreksat da kullanılmaktadır; ancak mifepriston ile karşılaştırıldığında süreç tok daha tazla uzar. Bu yüzden methotreksat, mifepriston kadar sık kullanılmamaktadır.

Makalenin Kaynağı: Aile Sağlığı Ansiklopedisi

Yorumlar (0)

Henüz buraya yapılmış bir yorum yok

Yorum yapın

  1. Konuk olarak yorum yapılıyor. Hesap açın ya da var olan hesabınızla oturum açın.
Ek Dosyaları (0 / 3)
Konumunuzu Paylaşın