Gebelikte Grip ve Soğuk Algınlığı

Sonbaharın gelmesi yanlızca sıcak yaz günlerinin ve tatilin sona erdiğini göstermekle kalmaz. Sonbahar değişken hava sıcaklıkları ile birlikte aynı zamanda kış hastalıkları olan grip ve soğuk algınlığı sezonunun da habercisidir. Normal zamanlarda bile çok rahatsızlık verici olan bu durum hamilelikte hem daha çok sıkıntı yaratır hem de anne adaylarının bebekleri açısından endişelenmesine neden olur.

Grip ve soğuk algınlığı nedir?

Grip (bilimsel adı ile influenza) ve soğuk algınlığı birbiriyle çok sık karıştırılan ve hatta birbiri yerine kullanılan iki terim olmakla birlikte aslında birbirlerinden çok farklı iki durumu ifade ederler. Her iki hastalıkta da benzer belirtiler görülmekle birlikte hem hastalığın nedeni hem de sonuçları çok farklıdır.

Her iki hastalık da viruslerin neden olduğu ve üst solunum yollarını tutan hastalıklardır. Grip Influenza A, B, ve C adı verilen 3 tür viruse bağlı bir hastalıkken, 200 değişik tür vürus soğuk algınlığına neden olabilir.

Soğuk algınlığı

Soğuk algınlığı genelde burnu tutan bir hastalıktır ve bu hastalığa neden olan mikropların önemli bir kısmı rhinovirus adı verilen gruba dahildir. Rhino Yunanca burun anlamına gelmektedir.

Belirtiler genelde vürusle karsilasildiktan 2 günsonra ortaya çıkar. En sık karşılaşılan yakınmalar nezle, burun tıkanıklığı ve hapşırmadır. Ateş genelde görülmezken boğaz ağrısı ya da hasassiyet olabilir ancak muayenede boğazda kızarıklığa nadiren rastlanır. Sinüslerde ağrı ve kulak ağrısı sık görülür.

Virüsün tipine bağlı olarak gözlerde sulanma, öksürük, geniz akıntısı, iştahsızlık, halsizlik gibi yakınmalar da olaya eşlik edebilir ancak yine de sorunun merkezi burundur.

İlk başta daha sıvı olan burun akıntısı birkaç gün içinde koyulaşarak kıvam değiştirebilir ve rengi sarı-yeşile dönebilir.

Belirtiler 7-10 gün içinde azalarak kendiliğinen kaybolur.

Grip

Influenza viruslerinin neden olduğu grip hastalığı ise her yıl yaygın salgınlara neden olabilen ciddi bir hastalıktır. Geçtiğimiz yüzyılın başında meydana gelen ve tüm dünyayı etkileyen grip salgını 20 milyondan fazla insanın ölümüne neden olmuştur.

Amerikan Hastalık Kontrol Merkezinin verilerine göre her yıl nüfusun %10-20'si gibe yakalanmakta ve ortalama 114.000 kişi grip nedeni ile hastanede tedavi edilmek zorunda kalmakta ve 20.000'den fazla kişi hayatını kaybetmektedir. Hayatını kaybeden hastaların önemli bir kısmı ya ciddi sağlı sorunu olan kronik hastalar, ya da ileri yaştaki düşkün kişilerdir. Bu nedenle grip çok ciddi bir hastalıktır.

Hastalığa neden olan virüs çok sık aralıklarla form değiştirdiği için yaygın salgınlara neden olur. Daha seyrek aralıklarla ise virüsün yapısında büyük değişimler meydana gelir ve tüm dünyayı etkileyen salgınlar görülür.

Hastalık genelde vücut sıcaklığında yükselme yani ateş ile başlar. Yüzde kızarıklık ve halsizlik tabloya eşlik eder. Bazı kişilerde başdönmesi, bulantı ve kusma görülebilir. Ateş genelde 2-3 gün devam ederken nadiren 5 güne kadar uzayabilir. Ateşten sonra genel vücut bulguları ortaya çıkar ve solunum sistemi yakınmaları artar. En önemli bulgulardan birisi kuru öksürüktür. Bununla birlikte boğaz ağrısı, boğazda kızarıklık, soğuk algınlığı belirtileri, yaygın ks ve eklem ağrıları sık görülür.

Grip virüsü solunum sistemi içinde burun, boğaz, soluk borusu hatta akciğerlere bile yerleşebilir ve zaatürreye neden olabilir. Soğuk algınlığına neden olan virüslerden farklı olarak solunum sistemini döşeyen epitel tabakasına zarar vererek bakterilerin de olaya karışmasına neden olabilir.

Öksürük dışındaki belirtiler genelde 1 hafta içinde kendiliğinden kaybolurken öksürük birkaçhafta daha devam edebilir.

Bulaşma yolları

Her iki hastalık da damlacık enfeksiyonu şeklinde havadan bulaşır. Virüsü taşıyan kişi hapşırdığında milyonlarca virus havaya karışır ve kişinin göz, burun ve ağızından girerek enfeksiyona neden olur. Virüsu alan kişi bundan sonraki ilk 2 gün civarında en fazla bulaştırıcılığa sahiptir. Yani belirtilerin ilk görüldüğü dönem bulaşıcılığın da en fazla olduğu dönemdir.

Öte yandan eller de bulaşmada rol oynayabilir. Hasta olan bir kişi eli ile burnunu sildikten sonra örneğin bir başkası ile el sıkıştığında ve elini sıktığı kişi daha sonra gözünü kaşıdığında hastalığı alabilir.

Grip ve soğuk algınlığı arasındaki farklar nelerdir?

Bu iki hastalığın ayrımını yapmak her zaman kolay değildir ancak kural olmamakla birlikte bazı farklılıklar yardımcı olabilir. Soğuk algınlığı genelde burunu etkilerken grip tüm vücudu etkiler

Gribin belirtileri:

 • Kas ağrısı
 • Kuru öksürük
 • Burun tıkanıklığı, soluk almada güçlük
 • Burun akıntısı
 • Ateş
 • Titreme
 • Şiddetli olabilen baş ağrısı
 • İştahsızlık
 • Halsizlik
 • Yorgunluk

Soğuk algınlığının belirtileri:

 • Burun akıntısı
 • Hapşırma
 • Öksürük
 • Hafif başağrısı
 • Hafif ateş
 • Gözlerde sulanma
 • Kulak ağrısı


Her iki hastalık da kopmlikasyonlara neden olabilirken zaatürre gibi ciddi durumlar soğuk algınlığında görülmez.

Grip ile soğuk algınlığı arasındaki temel farklardan birisi de gribin aşı ile önlenebilir bir hastalık olmasıdır.

Hamilelik, grip ve grip aşısı

Hamilelik tek başına gribe yakalanmak için bir risk oluşturmaz. Ancak hamile bir kadın gribe yakalandığında komplikasyon görülme şansı çok daha artmaktadır. Aynı yaş grubundan kadınlar karşılaştırıldığında hamile olanların grip nedeni ile hastaneye yatırılarak tedavi edilme oranlarının hamile olmayanlara göre daha yüksek olduğu görülmektedir. Hamilelik kişinin bağışıklık siteminin yanı sıra dolaşım ve solunum sisteminde de değişikliklere neden olarak komplikasyonlar açısından daha yüksek risk altında olmalarına yol açar.

Öte yandan hamileliğin son dönemlerinde gribe yakalanan bir anne adayının doğum sonrası hastalığını bebeğine geçirme şansı fazladır.

Grip aşısı canlı virüs içermeyen ve hamilelikte kullanılabilen güvenli bir aşıdır. Amerikan jinekolog ve Obstetrisyenler birliği (ACOG) 2000 yılıaralık ayında yayınladığı görüşünde salgın mevsiminde hamileliğinin ikinci ya da üçün trimesterinda olan kadınlara grip aşısı olmaları önermektedir.

Yine aynı bildiride şeker hastalığı, astım, hipertansiyon gibi yüksek risk durumlarının varlığında gebelik yaşına bakılmaksızın grip aşısı yapılması önerilmektedir. Bu gibi yüksek risk faktörleri olmayan kadınlarda ise aşının ilk trimester sonunda yapılması önerilmektedir.

Bununla birlikte aşı sonrası annede gelişen antikorlar bir miktar bebeğe de geçerek yaşamının ilk aylarında onu da gribe karşı koruyacaktır.

Grip mevsimi genelde Kasım-Nisan aylarını kapsar. Hastalık en fazla Aralık ile Mart başına kadar olan dönemde görülür. Salgın başladığında genelde ilk 3 hafta en etkili olduğu dönemdir hastalanan kişi sayısı sonraki 3-4 haftada giderek azalır. Aşı için en ideal dönem Ekim ayı ile Kasım ayı ortasına kadar olan zaman aralığıdır. Aşı sonrası antikor üretilmesi ve koruyuculuğun başlaması için 1-2 haftaya gerek vardır. Grip aşısının koruyuculuğu %70-90 arasında değişmektedir.
Grip aşısı gebelikte ve emzirme döneminde güvenli olarak kabul edilmektedir.

Grip aşısının olası yan etkileri şunlardır:

 • Enjeksiyon alanında lokal hassasiyet ve şişlik (%10-64 olguda)
 • Hafif ateş ve halsizlik
 • Nadiren alerjik reakisyon

Grip aşısı gribe neden olmaz. Aşı sonrası ilk 2 hafta içinde görülen üst solunum yolları enfeksiyonları tamamen tesadüfüdir ve aşı ile bir ilgisi yoktur.

Öte yandan aşı hazırlanırken yumurta kullanıldığı için yumurta alerjisi olanlarda grip aşısı kontraendikedir ve yapılmamalıdır

Tedavi

Ne yazik ki her iki hastalık için de etkili bir tedavi yoktur. Hiçbir ilaç ya da uygulama hastalığın süresini kısaltmaz. Eskiler soğuk algınlığı ilaç ile 7 günde ilaçsı 1 haftada geçer derler. Ancak yakınmaların daha hafif ve daha az rahatsızlık verecek şekilde atlatılmasına yardımcı olabilecek destek tedavileri uygulanmalıdır.

Amerika Birleşik Devletlerinde Influenza virüsüne karşı ilaçlar bulunmaktadır. Ancak bu ilaçların etkili olabilmesi için hastalık belirtileri başladıktan sonraki ilk 48 saat içinde alınması gereklidir. Hamilelikte C kategorisine giren bu ilaçlar ancak anne adayı ciddi risk altındaysa kullanılmalıdır.

Grip ya da soğuk algınlığı sırasında destekleyici tedavi ve yapılması gerekenler şunlardır:

 • Her iki hastalık da virüslerin neden olduğu hastalıklardır. Antibiyotikler virüsler üzerinde etkili değildir bu nedenle ikincil bir bakteriyel enfeksiyon olmadığı sürece antibiyotik kullanılmamalıdır.
 • Tedaviden çok hastalığa yakalanmamak daha önemlidir. Bu nedenle salgın dönemlerinde kapalı yerlerde fazla uzun kalmamak ve elleri sık sık yıkamak koruyucu olabilir.
 • En iyi ve en etkili destek tedavisi istirahattir. Eğer mümkünse yatak istirahati yapılmalıdır.
 • Yatarken başınızı yukarıda tutmak (2 yada daha fazla sayıda yastık ile yatmak) geniz akıntısının vereceği rahatsızlığı azaltacaktır.
 • Bulunulan ortamın yeteri kadar sıcak olmasına ve iyi havalandırılmasına dikkat edilmelidir.
 • Havanın kuruması engellenmeli, nemli olması sağlanmalıdır.
 • Yeteri kadar sıvı alımı son derece önemlidir.
 • Hastalık dönemlerinde beslenmeye dikkat etmeli, iştahsızlık varsa enerji ihtiyacını gidermek için karbonhidrattan zengin diet uygulanmalıdır.
 • Boğaz ağrısını gidermek için pastil kullanılabilir.
 • Burun tıkanıklığı için tuzlu su ya da okyanus suyu vb. kullanılabilir.
 • Ağrı ve ateşi gidermek için parasetamol alınabilir.
 • Yakınmalar düzeldiğinde hemen normal aktiviteye dönülmemeli, tam bir iyileşme için bir süre daha dinlenmeye devam edilmelidir.

Aşağıdaki durumlarda mutlaka doktorunuza başvurmalısınız

 • Yüksek risk grubundaysanız
 • Ateşiniz 38.5 derecenin üzerine çıkarsa ve birkaç gün içinde düşmezse
 • Soluk alıp vermede güçlük olursa
 • Göğüs ağrısı ortaya çıkarsa
 • Şiddetli kulak ağısı, kulaktan akıntı ve kanama olursa
 • Döküntü ve kızarıklık ortaya çıkarsa
 • Ense sertliği ortaya çıkarsa
 • Birkaç gün içinde düzelemediğinizi ve ciddi derecede hasta olduğunuzu düşünüyorsanız

Kaynaklar:
* Munoz FM. A step ahead. Infant protection through maternal immunization. Pediatr Clin North Am - 01-Apr-2000; 47(2): 449-63
* Munoz FM. Vaccines in pregnancy. Infect Dis Clin North Am - 01-Mar-2001; 15(1): 253-71
* Prevention and Control of Influenza - Recommendations of the Advisory Committee on Immunization Practices: MMWR: April 12, 2002 / 51(RR03);1-31
* The American College of Obstetricians and Gynecologists Committee Opinion No. 246, December 2000
* http://www.cdc.gov/ncidod/diseases/flu/fluvac.htm

Bu yazı Dr Alper Mumcu'dan alınmıştır. - www.mumcu.com -

Yorumlar (148)

Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

slm 25 haftadayım ve şiddetli bi şekilde hem gıribim hemde saoğuk algınlığım var

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

17 haftalık hamileyim bugün öksürmele4rle kalktım boğazımda kaşıntı sırtımda ağrı ne yapmalıyım

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

2 gündür gr,bim ama bebeğimi iyi hissediyorum hareketliliğine devam ediyor inşaallah bişey olmaz..dua edin..

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

:'(öff bende 20 haftalık hamileyim grip oldum normaldede giribim çok agır geçerdi zatenn yine çok kötüyüm bu kadar agır gribin bebege bi zararı olurmu? doktorumu aradım daha önce bi düşügüm oldugu için kesinlikle ilaç kullanamazsın dedi.sadece c vitamini al dedi portakal greyfurt filan sıkıp içiyorum bol limonlu çorb a iç dedii ama bunlar yeterli gelmiyoo çok kötüyümm napıcamm ben yaa bebegime zararıı olmasında ben çekmeye razıyım.

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

selam 11 haftalık hamileyim,ama ikinci kez grip oluyorum.ilk gittiğimde doktor henüz çok erken diye hiçbir ilaç kullanmama izin vermedi,bu sefer göğüs uzmanı antibiyotik,ağrı kesici,bir serum fizyolojik sprey verdi(burun tıkanıklığı için),sadece spreyi kullanıyorum,diğerlerini bebeğime zarar verir diye kullanmıyorum...ne yapalım ne olursa olsun bebeğim için çekicem artık...

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

kızlar hiç bir sey olmaz dinlenin sıvı tüketin yeter

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

eğer ateşiniz 37'yi geçerse doltora gidin yoksa dinlenin meyvwe uyu için, herkese sağlıklı doğumlar

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

27 hafdadayim burnum tutuk bu beni cox rahatsiz ediyor.bogazim azacik agriyor,ama atesim yok.cocugum icin ne kadar tehlikeli krip

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

ben 23 haftalık hamileyim ve çok kötü gribim halsizlik bulantı öksürük boğaz ağrısı doktora gittim antibiyotik ve ağrı kesici verdi ama bebeğime zarar verir die korkuorum.napcam bilmiorum yaaa

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

merhabalar 32haftalık gebeyim gripten 5 gün
kadar hastanede
yattım ve antibiyotik
kullandım,kullanmamanız
bebeğinize daha çok
zarar verecektir
kullanmaya ikna oldum
allaha emanet arkaaşlar
hareketleri çok iyi
gidiyor,umarım öyledirde
allah hepimizin yardımcısı olsun
:)))

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

Merhaba Arkadaşlar,
Öncelikle herkese geçmiş olsun. Benim size Grip ve soğuk algınlığı için birkaç önerim oluCak.
Ilık duş her zaman vücuttan mikrobun atılmasına yardımcı olur.Burnunuzu temizlemek için kullandığınız kağıt mendili asla ve asla ikinci kez kullanmayın, hatta imkanınız varsa burnunuzu sadece suyla temizleyin. Önemli olan vücuttan mikrobu atabilmek.Bir kere kullandığınız kağıt mendili ikinci kez kullandığınızda mikrobu tekrar kendinize bulaştırmış oluyorsunuz.Bol bol sıvı...

Merhaba Arkadaşlar,
Öncelikle herkese geçmiş olsun. Benim size Grip ve soğuk algınlığı için birkaç önerim oluCak.
Ilık duş her zaman vücuttan mikrobun atılmasına yardımcı olur.Burnunuzu temizlemek için kullandığınız kağıt mendili asla ve asla ikinci kez kullanmayın, hatta imkanınız varsa burnunuzu sadece suyla temizleyin. Önemli olan vücuttan mikrobu atabilmek.Bir kere kullandığınız kağıt mendili ikinci kez kullandığınızda mikrobu tekrar kendinize bulaştırmış oluyorsunuz.Bol bol sıvı tüketin, bol bol uyuyun..

Devamını oku
 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

Slm, bende 10 haftalik hamileyim ve cok fena nezleye yakalandim, kendimden en cokta bebegimi düsünüyorum.. bol bol icicekler icip idrara cikiyorum mikrop vücudumdan ciksin diye. bol limon yiyorum, insallah bi kac gün sonra gecer ..

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

ARKADAŞLAR BOL C VİTAMİNİ VE SIVI TÜKETİNİZ. aTEŞ DÜŞÜRÜCÜ OLARAK PAROL KULLANINIZ. BURNUNUZU VE AĞZINIZI TEMİZ TUTUNUZ.HAVA YOLLARINI DAİMA AÇIK TUTUNUZ.BURNUNUZU SIK BOŞALTINIZ.ANTİBİYOTİĞİ MÜMKÜN OLMADIKÇA KULLANMAYINIZ. ÇÜNKİ ANTİBİYOTİKLER GRİBE FAYDALI OLMAZ. GRİP BİR VİRÜSTÜR.3-5 GÜN KATLANIINIZ. GÖRÜCEKSİNİZ DÜZELECEKSİNİZ...BOL C VİTAMİNİ (DOĞAL YOLLARDAN) + BOL SU...

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

selam bende 26 haftalik hamileyim,,17 yil sonra tüpbebekle bebegime kavusacagim insallah.Ama cok kötü grip oldum nefes alamiyorum,,feyza arkadasim bende senin gibi nefes almakta güclük cekince panik oluyorum,,hic bir hap kullanmiyorum,normalinde günde1,5 lt su icen ben simdi su icerken yutkunurken bike nefes alamiyorum diye icemiyorum,,burnium tamamen kapali ve bu geceyi nasil gecirecegim bilmiyorum,portakal greyfurt siksam bogazim faranjit olmus yutkunamiyorum.Allahim sen bebekleirmizi koru...

selam bende 26 haftalik hamileyim,,17 yil sonra tüpbebekle bebegime kavusacagim insallah.Ama cok kötü grip oldum nefes alamiyorum,,feyza arkadasim bende senin gibi nefes almakta güclük cekince panik oluyorum,,hic bir hap kullanmiyorum,normalinde günde1,5 lt su icen ben simdi su icerken yutkunurken bike nefes alamiyorum diye icemiyorum,,burnium tamamen kapali ve bu geceyi nasil gecirecegim bilmiyorum,portakal greyfurt siksam bogazim faranjit olmus yutkunamiyorum.Allahim sen bebekleirmizi koru amin

Devamını oku
 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

15 haftalık gebeyım grıp olmustum sadece kuru oksuruk kaldı bebegıme bı zararı olurmu acaba
:-*

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

ben 32 haftalık hamileyim aşırı derecede grip oldum.öksürük;baş ağrısı doktoruma gitim. doktor c vitamini verdi .onu her gün 1ölçek içdim 1hafta sonra her hastalığım geçti alah herkezin bebeğine ömür versin amin:o:o:o:o

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

9 haftalik hamileyim grib olmusum cok korkuyorum bebeyime ne acidan zarar vere bilir

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

22 haftalık hamileyim çok kötü grip olmuşum baş ağrısı ve mide bulantım çok aşırı

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

arkadaşlar bende yirmi haftalık gebeyim bende grip oldum çok şükür şimdi iyiyim size tavsiyem ilaç kullanmayın bol miktarda limonlu çay için allahım hepimizin bebeğini korusun...

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

Merhaba arkadaşlar.17 haftalık hamileyim çok ağır grip geçiriyorum ve malesef çalışıyorum.Doktorumu aradım sadece boğaz pastili verdi.İşyerinden izin alamadığım içn de gidemedim.Bol bol sıcak su,çay,nene limon alıyorum ama yine de boğazım çok acıyor hele ki hapşurduğumda yırtılıyor sanıyorum.Herkese geçmiş olsun..Bol C vitamini artık...

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

ben de grip oldum mide bulantılarım var hala daha ilaçda kullanmıyorum sizlerde iyce doktorunuza danışmadan kullanmayın lütfen bol su için stres yapmayın portakalı öylece tüketin öyle daha faydalı allah yardım etsınn

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

HEPİNİZE GEÇMİŞ OLSUN ARKADAŞLAR. BENDE 38 HAFTALIK HAMİLEYİM, BOL C VİTAMİNİ ALIP ATLATICAZ İNŞALLAH. ALLAH BEBEKLERİMİZİ KORUSUN.

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

merhaba ben nurcan 32hafta 4gunluk gebeyım 2gundurr bogazım cok ktu acıyoo bademcıkelrım sısımıss ve nasıl yapıcamı bılemıyorumm konusamıyorum bıleeee ılac almadan gecmesı cok zor ama bu haldede bebgım ıcın kullanamıyorummm sorunsuz bı sekılde bebgımı artıkk kucagıma almak ıstıyorummm

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

ARKADAŞLAR BENDE GRIP OLDUM BOGAZIM ŞİŞ VE ÇOK KÖTÜ YANIYOR C VİTAMİNİ TÜKETMEYE ÇALIŞIYORUM BENDE 7 HAFTALIK HAMİLEYİM ALLAH HERKESE ŞİFA VERSİN

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

34 hafta hamileyim sürekli grip oluyorum sinirlerim bozuk inşallah geçer

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

bende 38 haftalık hamileyim grip oldum nefesim kesiliyor sanki nefes alamıyorum doğuma 1 haftam kaldı inşallah geçer

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

bende bende:) 6haftalık hamileyim 17 yaşındayım 2güngür gribimm çorba gönderen yokmu arkadaşlarr:) allah hepinize acil şifalar versinnn... yha bide bu bulantı ne biçim bişimişşş

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

bende 29 haftalık hamileyim grip oldum hiç iyi degilim her tarafım agrıyo . biri ıhlamur yapsın bana:D

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

merhabalar;

Bende 9 haftalık hamileyim grip olmuşum çok kötüyüm çalışıyorum dinlenemiyorum ev hanımları gerçekten çok şansılı bu durumlarda allah hepimize yardım etsin...düşünüyorumda 9 ay çok uzun bir süre rebbim günah yazmasın keşke 6 ay olsaydı 9 ay yerine;)

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

27 haftalık hamileyim 3 gündür aşırı ağrılarım var bazen bebeimin hareketlerini hissetmiyorum ve çok endişeliyim bol c vitamini ve aşırı su tüketiyorum hepimize acil şifalar diliyarum

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

16 haftalık hamileyim ve gribim sadece bol su ve c vitamini ile atlatmaya calışıyorum

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

ben esra 10 haftalık hamileym çok ağır grip geçiriyorum.ilaç kullanamıyorum.ben herkesten şanslıyım annem bana bakıyor.allah tüm hamilelere şifa versin.

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

Merhaba

Ben Esen 8 haftalık hamileyim,yaklaşık 15 gündür giiple boğuşuyorum 1 gün rahat nefes alıyorum 2.gün tekrar tıkanıyorum.Limon,ıhlamur,tarçın ne varsa içiyorum ama birtürlü rahat olamadım,Lütfen yardımcı olun:)

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

mrb arkadaslar 27 haftalık hamıleyım.1 hafatadan berı grıpım fakat gecmıyor.gecelerı cok kotu oluyorum.uyku duzenım kalmadı.bırde bende huzursuz bacak senduromu dıye bırsey basladı.ayagımı sureklı hareket ettırmek ıstıyorum.gecelerı daha cok oluyor bu.bırden uykumdan uyandırıp sarsıyor benı.delırıcem.
eger bogazlarınız sismıs ise ıhlamurun içine 1 cay toz kasıgı tarcın ilave edınız.bır kac gun deneyın mutlaka faydası oluyor.
herkeze gecmıs olsunn...

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

selam herkeze 20 haftalık hamileyim ve ölüyorummmm...çok kötü bogazlarım şiş sesim kısık başım ağrıyo ve bugünde grip oldum.. ne yapacagımı bilmiyorum.doktora gitsemmi ki sınavımda var onun için sabrediyorum gitmiyorum gözlerim bile görmüyo:( hergün 5 6 tane nane limon içe içe maf oldum ama bişey olmuyo..başka ne yapayım??

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

ya bu grip hepbiz hamileleri mi buluyor.2 gündür gribim 17 haftalık hamıleyım nekadar bitki varsa cayını iciyorum meyve suları full içiyorum .vitamin komasına gircem .işin en kötüsü hemşireyim ve yarın nöbete gitcem allahhepimizin yardımcısı olsun,

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

merhaba anneler..bende 11 haftalık hamileyim baharın gelmesiyle bahar alerjim kendini gösterdi..çok zorlanıyorum ilk bebeğim ve çok heyecanlıyım.umarım bebeğime bir zararı yokturayrıca öğretmenim. şimdiden Rabbim herkesin bebeğini muhafaza etsin bütün çoçukları çok seviyorum...

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

arkadaşlar bende 21 haftalık hamileyim bundan 1 ay önce acayip öksürüğü tutmuştu o biraz geçti şimdide grip bırakmıyor yakamı hastalık ne yapıcağomı şaşirdım inşallah bebeğime birşey olmaz rabbim korusun hepimizin bebişini hepinize geçmiş olsun:)

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

bende 13 haftalık hamıleyım kulaklarım burnum tıkalı heryerım agrıyor...yarında ıse gıdıcem allah yardımcımız olsun...bebeklerımızı allahım korusun...

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

mrblar. ben 9 haftalik hamileyim ve qrip yakami birakmiyor. insallah bebegime bisiy olmaz. herkese acil sifalar ark. bi ark beni cok korkuttu hamilelikte qrip bebegin buyumesini durdura blilir dedi. bi bilgisi olan var mi. ltfn yazssin. tsk

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

Men de hamileyem.Ginekoloqum mene 3 iyneni birlikde venama vurdurmaqi tovsiyye etdi. Bu qripe qarshi yaxshi dermandir: C vitaminiç kakarbaksilaz ve qlukoza. hekimlerinizle de meslehetleshib istifade ede bilersiniz. Amma mutleq oz hekimlerinizden meslehet alin ki, yan tesiri olmasinş

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

merhaba arkadaslar bende 17 haftalik haileyim giripim oldum cok koirkuyorum ya

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

arkadaşlar hepimıze allah acil şifalar versın .günahsız bebeklerımız için bizlere şifa versın. bende 19 haftalık hamileyım,ama tam 20 gundur gribim düzelemiyom ne yapacağımı şaşırdım.yoruldum artık.

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

arkadaşlar ben hamile de degilim grip de, o asamayı gectim, şimdi onun gribiyle ugrasıyoruz, inanın bu daha zor. Bol tavuk suyu, bu mikrobu bloke eder, yaglı ızgara balık, bugulamada olur, bol kuru sogan,toplamı 1 cay kasıgı toz zencefille, tarcınla balı karıstırın, hergun 1 yemek kasıgı polen yeyin. Fazla bitki cayı iyi degildir hamilelikte. tabi meyve suyu ve süt.. Benden bu kadar. Hayırlı dogumlar.

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

Men de 8 heftelk hamileyem.Yavash yavash qrip oluram.Hekimim Aflubin damcisi icmeyi vitamin c vurrddurmagi meslehet gordu.Qrip Heel dermanindan da gunde 3333333333 defe 22222tablet dil ustunde sovurmaq olar.allah hamiya komek olsun>

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

slm 25 haftadayım ve şiddetli bi şekilde hem gıribim hemde saoğuk algınlığım var

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

17 haftalık hamileyim bugün öksürmele4rle kalktım boğazımda kaşıntı sırtımda ağrı ne yapmalıyım

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

2 gündür gr,bim ama bebeğimi iyi hissediyorum hareketliliğine devam ediyor inşaallah bişey olmaz..dua edin..

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

:'(öff bende 20 haftalık hamileyim grip oldum normaldede giribim çok agır geçerdi zatenn yine çok kötüyüm bu kadar agır gribin bebege bi zararı olurmu? doktorumu aradım daha önce bi düşügüm oldugu için kesinlikle ilaç kullanamazsın dedi.sadece c vitamini al dedi portakal greyfurt filan sıkıp içiyorum bol limonlu çorb a iç dedii ama bunlar yeterli gelmiyoo çok kötüyümm napıcamm ben yaa bebegime zararıı olmasında ben çekmeye razıyım.

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

selam 11 haftalık hamileyim,ama ikinci kez grip oluyorum.ilk gittiğimde doktor henüz çok erken diye hiçbir ilaç kullanmama izin vermedi,bu sefer göğüs uzmanı antibiyotik,ağrı kesici,bir serum fizyolojik sprey verdi(burun tıkanıklığı için),sadece spreyi kullanıyorum,diğerlerini bebeğime zarar verir diye kullanmıyorum...ne yapalım ne olursa olsun bebeğim için çekicem artık...

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

kızlar hiç bir sey olmaz dinlenin sıvı tüketin yeter

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

eğer ateşiniz 37'yi geçerse doltora gidin yoksa dinlenin meyvwe uyu için, herkese sağlıklı doğumlar

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

27 hafdadayim burnum tutuk bu beni cox rahatsiz ediyor.bogazim azacik agriyor,ama atesim yok.cocugum icin ne kadar tehlikeli krip

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

ben 23 haftalık hamileyim ve çok kötü gribim halsizlik bulantı öksürük boğaz ağrısı doktora gittim antibiyotik ve ağrı kesici verdi ama bebeğime zarar verir die korkuorum.napcam bilmiorum yaaa

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

merhabalar 32haftalık gebeyim gripten 5 gün
kadar hastanede
yattım ve antibiyotik
kullandım,kullanmamanız
bebeğinize daha çok
zarar verecektir
kullanmaya ikna oldum
allaha emanet arkaaşlar
hareketleri çok iyi
gidiyor,umarım öyledirde
allah hepimizin yardımcısı olsun
:)))

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

Merhaba Arkadaşlar,
Öncelikle herkese geçmiş olsun. Benim size Grip ve soğuk algınlığı için birkaç önerim oluCak.
Ilık duş her zaman vücuttan mikrobun atılmasına yardımcı olur.Burnunuzu temizlemek için kullandığınız kağıt mendili asla ve asla ikinci kez kullanmayın, hatta imkanınız varsa burnunuzu sadece suyla temizleyin. Önemli olan vücuttan mikrobu atabilmek.Bir kere kullandığınız kağıt mendili ikinci kez kullandığınızda mikrobu tekrar kendinize bulaştırmış oluyorsunuz.Bol bol sıvı...

Merhaba Arkadaşlar,
Öncelikle herkese geçmiş olsun. Benim size Grip ve soğuk algınlığı için birkaç önerim oluCak.
Ilık duş her zaman vücuttan mikrobun atılmasına yardımcı olur.Burnunuzu temizlemek için kullandığınız kağıt mendili asla ve asla ikinci kez kullanmayın, hatta imkanınız varsa burnunuzu sadece suyla temizleyin. Önemli olan vücuttan mikrobu atabilmek.Bir kere kullandığınız kağıt mendili ikinci kez kullandığınızda mikrobu tekrar kendinize bulaştırmış oluyorsunuz.Bol bol sıvı tüketin, bol bol uyuyun..

Devamını oku
 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

Slm, bende 10 haftalik hamileyim ve cok fena nezleye yakalandim, kendimden en cokta bebegimi düsünüyorum.. bol bol icicekler icip idrara cikiyorum mikrop vücudumdan ciksin diye. bol limon yiyorum, insallah bi kac gün sonra gecer ..

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

ARKADAŞLAR BOL C VİTAMİNİ VE SIVI TÜKETİNİZ. aTEŞ DÜŞÜRÜCÜ OLARAK PAROL KULLANINIZ. BURNUNUZU VE AĞZINIZI TEMİZ TUTUNUZ.HAVA YOLLARINI DAİMA AÇIK TUTUNUZ.BURNUNUZU SIK BOŞALTINIZ.ANTİBİYOTİĞİ MÜMKÜN OLMADIKÇA KULLANMAYINIZ. ÇÜNKİ ANTİBİYOTİKLER GRİBE FAYDALI OLMAZ. GRİP BİR VİRÜSTÜR.3-5 GÜN KATLANIINIZ. GÖRÜCEKSİNİZ DÜZELECEKSİNİZ...BOL C VİTAMİNİ (DOĞAL YOLLARDAN) + BOL SU...

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

selam bende 26 haftalik hamileyim,,17 yil sonra tüpbebekle bebegime kavusacagim insallah.Ama cok kötü grip oldum nefes alamiyorum,,feyza arkadasim bende senin gibi nefes almakta güclük cekince panik oluyorum,,hic bir hap kullanmiyorum,normalinde günde1,5 lt su icen ben simdi su icerken yutkunurken bike nefes alamiyorum diye icemiyorum,,burnium tamamen kapali ve bu geceyi nasil gecirecegim bilmiyorum,portakal greyfurt siksam bogazim faranjit olmus yutkunamiyorum.Allahim sen bebekleirmizi koru...

selam bende 26 haftalik hamileyim,,17 yil sonra tüpbebekle bebegime kavusacagim insallah.Ama cok kötü grip oldum nefes alamiyorum,,feyza arkadasim bende senin gibi nefes almakta güclük cekince panik oluyorum,,hic bir hap kullanmiyorum,normalinde günde1,5 lt su icen ben simdi su icerken yutkunurken bike nefes alamiyorum diye icemiyorum,,burnium tamamen kapali ve bu geceyi nasil gecirecegim bilmiyorum,portakal greyfurt siksam bogazim faranjit olmus yutkunamiyorum.Allahim sen bebekleirmizi koru amin

Devamını oku
 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

15 haftalık gebeyım grıp olmustum sadece kuru oksuruk kaldı bebegıme bı zararı olurmu acaba
:-*

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

ben 32 haftalık hamileyim aşırı derecede grip oldum.öksürük;baş ağrısı doktoruma gitim. doktor c vitamini verdi .onu her gün 1ölçek içdim 1hafta sonra her hastalığım geçti alah herkezin bebeğine ömür versin amin:o:o:o:o

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

9 haftalik hamileyim grib olmusum cok korkuyorum bebeyime ne acidan zarar vere bilir

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

22 haftalık hamileyim çok kötü grip olmuşum baş ağrısı ve mide bulantım çok aşırı

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

arkadaşlar bende yirmi haftalık gebeyim bende grip oldum çok şükür şimdi iyiyim size tavsiyem ilaç kullanmayın bol miktarda limonlu çay için allahım hepimizin bebeğini korusun...

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

Merhaba arkadaşlar.17 haftalık hamileyim çok ağır grip geçiriyorum ve malesef çalışıyorum.Doktorumu aradım sadece boğaz pastili verdi.İşyerinden izin alamadığım içn de gidemedim.Bol bol sıcak su,çay,nene limon alıyorum ama yine de boğazım çok acıyor hele ki hapşurduğumda yırtılıyor sanıyorum.Herkese geçmiş olsun..Bol C vitamini artık...

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

ben de grip oldum mide bulantılarım var hala daha ilaçda kullanmıyorum sizlerde iyce doktorunuza danışmadan kullanmayın lütfen bol su için stres yapmayın portakalı öylece tüketin öyle daha faydalı allah yardım etsınn

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

HEPİNİZE GEÇMİŞ OLSUN ARKADAŞLAR. BENDE 38 HAFTALIK HAMİLEYİM, BOL C VİTAMİNİ ALIP ATLATICAZ İNŞALLAH. ALLAH BEBEKLERİMİZİ KORUSUN.

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

merhaba ben nurcan 32hafta 4gunluk gebeyım 2gundurr bogazım cok ktu acıyoo bademcıkelrım sısımıss ve nasıl yapıcamı bılemıyorumm konusamıyorum bıleeee ılac almadan gecmesı cok zor ama bu haldede bebgım ıcın kullanamıyorummm sorunsuz bı sekılde bebgımı artıkk kucagıma almak ıstıyorummm

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

ARKADAŞLAR BENDE GRIP OLDUM BOGAZIM ŞİŞ VE ÇOK KÖTÜ YANIYOR C VİTAMİNİ TÜKETMEYE ÇALIŞIYORUM BENDE 7 HAFTALIK HAMİLEYİM ALLAH HERKESE ŞİFA VERSİN

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

34 hafta hamileyim sürekli grip oluyorum sinirlerim bozuk inşallah geçer

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

bende 38 haftalık hamileyim grip oldum nefesim kesiliyor sanki nefes alamıyorum doğuma 1 haftam kaldı inşallah geçer

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

bende bende:) 6haftalık hamileyim 17 yaşındayım 2güngür gribimm çorba gönderen yokmu arkadaşlarr:) allah hepinize acil şifalar versinnn... yha bide bu bulantı ne biçim bişimişşş

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

bende 29 haftalık hamileyim grip oldum hiç iyi degilim her tarafım agrıyo . biri ıhlamur yapsın bana:D

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

merhabalar;

Bende 9 haftalık hamileyim grip olmuşum çok kötüyüm çalışıyorum dinlenemiyorum ev hanımları gerçekten çok şansılı bu durumlarda allah hepimize yardım etsin...düşünüyorumda 9 ay çok uzun bir süre rebbim günah yazmasın keşke 6 ay olsaydı 9 ay yerine;)

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

27 haftalık hamileyim 3 gündür aşırı ağrılarım var bazen bebeimin hareketlerini hissetmiyorum ve çok endişeliyim bol c vitamini ve aşırı su tüketiyorum hepimize acil şifalar diliyarum

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

16 haftalık hamileyim ve gribim sadece bol su ve c vitamini ile atlatmaya calışıyorum

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

ben esra 10 haftalık hamileym çok ağır grip geçiriyorum.ilaç kullanamıyorum.ben herkesten şanslıyım annem bana bakıyor.allah tüm hamilelere şifa versin.

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

Merhaba

Ben Esen 8 haftalık hamileyim,yaklaşık 15 gündür giiple boğuşuyorum 1 gün rahat nefes alıyorum 2.gün tekrar tıkanıyorum.Limon,ıhlamur,tarçın ne varsa içiyorum ama birtürlü rahat olamadım,Lütfen yardımcı olun:)

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

mrb arkadaslar 27 haftalık hamıleyım.1 hafatadan berı grıpım fakat gecmıyor.gecelerı cok kotu oluyorum.uyku duzenım kalmadı.bırde bende huzursuz bacak senduromu dıye bırsey basladı.ayagımı sureklı hareket ettırmek ıstıyorum.gecelerı daha cok oluyor bu.bırden uykumdan uyandırıp sarsıyor benı.delırıcem.
eger bogazlarınız sismıs ise ıhlamurun içine 1 cay toz kasıgı tarcın ilave edınız.bır kac gun deneyın mutlaka faydası oluyor.
herkeze gecmıs olsunn...

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

selam herkeze 20 haftalık hamileyim ve ölüyorummmm...çok kötü bogazlarım şiş sesim kısık başım ağrıyo ve bugünde grip oldum.. ne yapacagımı bilmiyorum.doktora gitsemmi ki sınavımda var onun için sabrediyorum gitmiyorum gözlerim bile görmüyo:( hergün 5 6 tane nane limon içe içe maf oldum ama bişey olmuyo..başka ne yapayım??

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

ya bu grip hepbiz hamileleri mi buluyor.2 gündür gribim 17 haftalık hamıleyım nekadar bitki varsa cayını iciyorum meyve suları full içiyorum .vitamin komasına gircem .işin en kötüsü hemşireyim ve yarın nöbete gitcem allahhepimizin yardımcısı olsun,

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

merhaba anneler..bende 11 haftalık hamileyim baharın gelmesiyle bahar alerjim kendini gösterdi..çok zorlanıyorum ilk bebeğim ve çok heyecanlıyım.umarım bebeğime bir zararı yokturayrıca öğretmenim. şimdiden Rabbim herkesin bebeğini muhafaza etsin bütün çoçukları çok seviyorum...

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

arkadaşlar bende 21 haftalık hamileyim bundan 1 ay önce acayip öksürüğü tutmuştu o biraz geçti şimdide grip bırakmıyor yakamı hastalık ne yapıcağomı şaşirdım inşallah bebeğime birşey olmaz rabbim korusun hepimizin bebişini hepinize geçmiş olsun:)

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

bende 13 haftalık hamıleyım kulaklarım burnum tıkalı heryerım agrıyor...yarında ıse gıdıcem allah yardımcımız olsun...bebeklerımızı allahım korusun...

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

mrblar. ben 9 haftalik hamileyim ve qrip yakami birakmiyor. insallah bebegime bisiy olmaz. herkese acil sifalar ark. bi ark beni cok korkuttu hamilelikte qrip bebegin buyumesini durdura blilir dedi. bi bilgisi olan var mi. ltfn yazssin. tsk

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

Men de hamileyem.Ginekoloqum mene 3 iyneni birlikde venama vurdurmaqi tovsiyye etdi. Bu qripe qarshi yaxshi dermandir: C vitaminiç kakarbaksilaz ve qlukoza. hekimlerinizle de meslehetleshib istifade ede bilersiniz. Amma mutleq oz hekimlerinizden meslehet alin ki, yan tesiri olmasinş

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

merhaba arkadaslar bende 17 haftalik haileyim giripim oldum cok koirkuyorum ya

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

arkadaşlar hepimıze allah acil şifalar versın .günahsız bebeklerımız için bizlere şifa versın. bende 19 haftalık hamileyım,ama tam 20 gundur gribim düzelemiyom ne yapacağımı şaşırdım.yoruldum artık.

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

arkadaşlar ben hamile de degilim grip de, o asamayı gectim, şimdi onun gribiyle ugrasıyoruz, inanın bu daha zor. Bol tavuk suyu, bu mikrobu bloke eder, yaglı ızgara balık, bugulamada olur, bol kuru sogan,toplamı 1 cay kasıgı toz zencefille, tarcınla balı karıstırın, hergun 1 yemek kasıgı polen yeyin. Fazla bitki cayı iyi degildir hamilelikte. tabi meyve suyu ve süt.. Benden bu kadar. Hayırlı dogumlar.

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

Men de 8 heftelk hamileyem.Yavash yavash qrip oluram.Hekimim Aflubin damcisi icmeyi vitamin c vurrddurmagi meslehet gordu.Qrip Heel dermanindan da gunde 3333333333 defe 22222tablet dil ustunde sovurmaq olar.allah hamiya komek olsun>

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

bende 7 haftalık hamileyim..gribe yakalandım..cok kotu bır oksuruk ve sırt agrısı var...oylece yatıyorum,ne yapılabılırkı?

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

bende 26 haftalık hamileyim.eşim grip olmuştu banada yenı bulastı. bas ağrısı bılmedım hiç.ama onuda öğrendim.bütün vücudum tüy köklerim saç diplerim bile ağrıyo. inş tam yakalanmadan kurtulurum .buda imtihan ama zor.c vitamini ve bol sıvı diolar bakalım.herkese geçmiş olsun allah sizide benıde sağ salim rahat bi doğumla bebeklerımıze kavustursun.....

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

ya ıhlamuru önermeyen arkadaşım saçmalamayalım lütfen bende 14 haftalık hamileyim gribimin geçmesi içinde sürekli ıhlamur kullanıyorum hiç bi yan etkisi yok bebeklerimizede iyi geliyor ayrıca bitkisel çözüm anlıcan yanlış yönlendirmeyelim LÜTFENNN...:)

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

8haftalik hamileyim tam 1aydir iglesemedim ilk once bolbol yatip dinlendim baktim iglesecem yok bugun doktora gittik burun spreyi bugazim icinde hap verdi bugun kulanmaya basladim bakalim insallah en kisa zamanda iglesirim

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

merhaba hanımlar bende 17 haftalık hamileyim.bende grip atlatıyorum ben bir limonu güzelce yıkadıktan sonra kabuğu ile beraber beş altı parçaya bölüp kaynatıp sıcakken içtim.beni çok rahatlatdı şimdi hastalığın dördüncü gününde falanım ama rahatladım ayakta atlatdım diyebilirim günde birkaç kez içtim umarım sizede faydası olur

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

merhaba arkadaşlar ben 17 haftalık hamileyim ve dün akşam itibariyle grip oldum çok öksürüyorum ve hiçbirşey yiyemiyorum ne yapmam lazım herkese geçmiş olsun Allah bebişlerimizi korusun:(

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

Merhabalar, ben 7 aylık hamileyim..
1 haftadır gripim,ve cok agır geçiriyorum gribi.. Nane limon kaynatın için,aksamları sıcak süt için bogazınız yumuşasın.. gün içinde 1 tane parol için,agrı kesici,bebege hiç bir zararı yok..
şimdi ise sadece burun tıkanıklıgı yaşıyorum,gözlerimde hafif agrı kaldı o kadar...
hiçbir hastalık kendi kendine geçmez.. elinizden geleni yapın,ıhlamur da cocuga hiçbir zararı yok.. ilaç kullanmaktan daha iyidir..
Ve yatakda cok kalmayın,uzanmayın,oturun evin içinde...

Merhabalar, ben 7 aylık hamileyim..
1 haftadır gripim,ve cok agır geçiriyorum gribi.. Nane limon kaynatın için,aksamları sıcak süt için bogazınız yumuşasın.. gün içinde 1 tane parol için,agrı kesici,bebege hiç bir zararı yok..
şimdi ise sadece burun tıkanıklıgı yaşıyorum,gözlerimde hafif agrı kaldı o kadar...
hiçbir hastalık kendi kendine geçmez.. elinizden geleni yapın,ıhlamur da cocuga hiçbir zararı yok.. ilaç kullanmaktan daha iyidir..
Ve yatakda cok kalmayın,uzanmayın,oturun evin içinde yürüyün dolanın,bu kendinizi daha iyi hissetmenizi saglicaktır..;)

Devamını oku
 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

bende 34 haftalık hamileyim benimki bambaşka sanki sadece burnumda sorun var nefes aldıkça yanıyo ağzımdan nefes alıyoum ama burnumun yerini tutmuyo burnum akıyo sürekli bazen tıkanıyo ağzımda nefes almaktan boğazım iltihaplandı dardayımmm şuan ikisindede yanma var kafayı sıyırmak üzereyim...:'(:'(:'(

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

arkadaslar ben 36 haftalik hamileyim vucudum bituvaf genzim tikali nefes alamiyorum hafif öksuruyorum ates basiyor terliyoru ALLAH hepimizi korusun

 
Bu yorum sitedeki bir sorumlu tarafından küçültülmüş

bende 33 haftalık hamileyim.grip olmak üzeeyim.doktorum ağrı kesici ve antibiyotik verdi.dün bütün eklemlerim ağrıyordu ama bugün daha iyiyim.ilaçları kullanıyorum.sabah ve akşam 1000mg antibiyotik kullanıyorum.herkese geçmiş olsun

 
Henüz buraya yapılmış bir yorum yok
Diğer Yorumlar

Yorum yapın

 1. Konuk olarak yorum yapılıyor. Hesap açın ya da var olan hesabınızla oturum açın.
Ek Dosyaları (0 / 3)
Konumunuzu Paylaşın