Giriş Kayıt

Giris Yapin

Kullanici adi *
Sifre *

Hesap Olustur

isaretli alanlarin (*)doldurulmasi zorunludur.
isim *
Kullanici adi *
Sifre *
Sifreyi tekrar giriniz *
Email *
e-mail i tekrar giriniz *

Bebeğinizi dünyaya getireceğiniz doğum çeşidine karar verebilirsiniz fakat son anda beklenmeyen durumlarla karşılaşma ihtimaliniz vardır.  

Forseps ile Doğum

Bebeğinizi vajinanınızın açılan bölümüne ittiyseniz; ama dışarı itemiyorsanız siz bir yandan ıkınırken doktorunuz da itmek için forseps kullanabilir.
Forseps bebeğin her iki taraftan kafasını ve elmacık kemiklerini tutmak için kullanılan kavisli, kaşığa benzeyen metal araçlardır. Doktorunuz ilk olarak pudendal blok, epidural ya da spinal anestezi yöntemiyle vajinanızın çevresindeki bölgeyi uyuşturur, sonra forseps yerleştirir ve epizyotomi yapar. Siz her kasılmayla birlikte ıkınırken hafif bir çekme ile bebeğin aşağı inip çıkması sağlanır.
Ceninin, kalp atış hızı monitöründe, doğumda çok fazla baskı altında olduğu görünürse, doktorunuz yine forseps kullanabilir.

Vakum ile Doğum

Vakum ile doğum, forseps ile doğuma (önceki bölüme bakınız) alternatif olarak ya da yardımcı olarak kullanılır. Vakum aleti bebeğin kafasnın tepesine oturtulan plastik bir çanaktır.
Vakum işlemi, bu çanağa bağlı küçük bir tüp ve bunu bebeğin kafasına tutarak yapılır. Siz ıkınırken doktorunuz da bebeğinizi itmenize yardım etmek için hafifçe çekecektir. Bebeğin vakum yapılan yerinde hafif bir şişlik olabilir.

Vakum ile doğum, forseps ile doğuma bir alternatiftir. Vakum aletinde, tutacağı olan yumuşak, plastik bir çanağa bağlı olan bir vakum pompası vardır. Bu işlem sırasında bu çanak bebeğin kafasının en başına yerleştirilir; vakum bu çanağı yerinde tutan bir emme kuvveti uygular. Kasılmalar sırasında doktorunuz dikkatlice bu tutacağı annenin ittiği yönde çeker ve bebeğin kafası vajinanızda göründüğünde çanağı çıkarıp bebeğin çıkmasına yardımcı olur.

Makalenin Kaynağı: Aile Sağlığı Ansiklopedisi


Yorumlar
...
Yazan fidan, +
vakumla dogum bebek icin cok zararli ola bilir bende hamileyim insallah benim bebeyim canli dogumla dunyaya salikli goz acar cok tesekur ederim

...
Yazan esra yıldırım, +
ya hiç böyle bir doğum olurmu çok sakıncalı allah korusun beyin özürlü bile olabilir bebeklerimiz

Yazan Kate, +
Benim yeğenimi forseps ile anne rahminden çıkarmışlardı.. Bu alet yukarıda anlatıldığı gibi metal bir araç Doktor gbebeği çekerken göz damarlarına bu aleti fazla bastırdığı için yeğenimin tek gözü doğumdan beri görümüyor. Allah kimseye böyle acı vermesin. Bu yüzden bu tür şeyler doğum sırasında kullanılırken çok dikkatli olunmalı.

Bu kategoride daha fazla: Sezaryen Doğum »

Yorum Yaz