Giriş Kayıt

Giris Yapin

Kullanici adi *
Sifre *

Hesap Olustur

isaretli alanlarin (*)doldurulmasi zorunludur.
isim *
Kullanici adi *
Sifre *
Sifreyi tekrar giriniz *
Email *
e-mail i tekrar giriniz *

Dikişli normal doğum yani Epizyotomi, bebek doğarken vajinal açıklığı genişletmek için vajina ile anüs arasındaki dokuya (perine denilen bölgeye) yapılan kesiktir.

Birçok doktor, doğum sırasında bu dokuların dağınık şekilde kendi kendilerine yırtılmalarını ve dolayısıyla dikilmelerinin de daha zorlaşmasını önlemek için bunu doğum sürecinin normal bir parçası olarak gerçekleştirirler. Epizyotomi (dikişli normal doğum)  eskiye oranla daha az yapılmaktadır; çünkü birçok doktor bu işlemin epizyotomisiz doğuma kıyasla daha fazla dokuya zarar verdiğini düşünmektedir. Birçok doktor, doğum anına kadar epizyotomiye ihtiyaç olup olmadığına karar verilemeyeceğini düşünür. Doktorunuza bu konudaki görüşlerini sorun.

Epizyotomi, doğum sırasında bebeğin geçişini sağlamak için perineye (vajina ile anüs arasındaki bölgeye) yapılan kesiktir. Doktorunuz perinedeki dokuları uyuşturmak için lokal anestezi uygular ve sonra da bebeğin kafasını parmakları ile koruyarak kesiği yapar. Doğumdan sonra bu kesik dikilir.

Makelenin Kaynağı: Aile Sağlığı Ansiklopedisi

Yorumlar
...
Yazan zübeyde, +
ablam sancıların cok yogun oldugu anda o kesigi hisetmedigini söylemişti cok öenemsizmiş

...
Yazan gökhan sevdar, +
hanım zor doğum yaptı fakat bu kesimleri hangi doktor branşı bakıyor.

...
Yazan esra yıldırım, +
ayyyy çok tırstımmmm. dikişli normal doğum yapmayan doktor var mı, normal doğum dikişleri ne zaman iyileşir biliyor musunuz?

Bu kategoride daha fazla: « Normal Doğum Evreleri

Yorum Yaz