Giriş Kayıt

Giris Yapin

Kullanici adi *
Sifre *

Hesap Olustur

isaretli alanlarin (*)doldurulmasi zorunludur.
isim *
Kullanici adi *
Sifre *
Sifreyi tekrar giriniz *
Email *
e-mail i tekrar giriniz *


Doğumdan önce serviks sıkı bir şekilde kapalıdır ve bir kas olan rahim, düzenli şekilde kasılmaz. Doğum sırasında serviks 10 santimetreye kadar açılır ve incelir. Doğum bir saat sürebileceği gibi bir gün de sürebilir. Doğumun üç evresi vardır:

BİRİNCİ EVRE

Bu evre serviks tamamen açılana kadar sürer ve erken doğum eylemi, aktif doğum eylemi ve doğumun ikinci aşamasına (doğurma) geçişi kapsar. Erken Doğum Eylemi: Rahmin kasılmaları serviksin açılmasına ve incelmesine neden olur. Bazen o kadar hafif olur ki hissetmezsiniz bile.
Kasılmalar yoğunluk ve aralıklarla devam eder. Ayrıca mukos tıkacı açılır ve su keseniz yırtılır. Sırtınız ağrıyabilir, ishal ve mide bulantısının yanı sıra anüsünüzde ve karnınızın alt bölümlerine kramp girebilir.
Zarlarınız yırtılmamışsa doktorunuzu aramanıza gerek yoktur. Rahatlayın ve normal doğum anı için gücünüzü toplamaya çalışın.
Aktif Doğum Eylemi Serviksiniz 4 ile 8 cm kadar açılır ve kasılmalarınız yoğunlaşır. Çok fazla farklılık gösterse de kasılmalar genelde 40-60 saniye sürer ve 3-4 dakika aralıklarla gerçekleşir.
Sürekli bir baskı ve rahatsızlık ile ardından bir rahatlama hissedersiniz.
Kasılmalar sırasında nefes alma egzersizleri ve kasılmalar arasında odaklanarak gevşeme, ağrıları en aza indirgemeye ve gücünüzü korumaya yardımcı olur. Kasılmalar arasındaki gevşeme süresi doğum yaklaştıkça kısalır.
Doktorunuzu henüz aramadıysanız artık arama ya da hastane veya kliniğe gitme zamanınız gelmiştir. 3 ile 5 cm açıldığınızda su keseniz yırtılmamışsa doktorunuz ya da ebe hemşireniz keseyi kendisi yırtabilir.
Geçiş Evresi: Bu, doğum sürecinin fiziksel ve duygusal açıdan en zor dönemidir. Serviksiniz 10 santimetre açılır ve rahminiz daha kuvvetli kasılır. Duygusal açıdan zor bir döneme girersiniz.
Bebek vajinanıza ilerler ve güçlü bir itme güdüsü hissedersiniz; bu güdü serviksiniz tamamen açılana kadar engellenmelidir. Sizin için en rahat olan pozisyona geçin.

İKİNCİ EVRE

Bebeğin itilmesi ve doğumu bu aşamada gerçekleşir. Serviksiniz tamamen açıldığında, her kasılma hissettiğinizde itersiniz. Bazı hemşireler ve ebe hemşireler epizyotomiye gerek kalmaması için vajinanın açıklığını genişletmek üzere vajina ile anüs arasındaki bölgeye masaj yaparlar.
Kendinizi daha aklı başında ve fiziksel olarak yenilenmiş hissedebilirsiniz. Bu enerjiye, birkaç dakika ya da birkaç saat sonra bebeğinizi dünyaya getireceğiniz son itme evresi için ihtiyacınız olacaktır.
Doktorunuz ya da ebe hemşireniz, size, ne zaman iteceğiniz ve ne zaman bekleyeceğinizi söyleyecektir. İtmek isteyip de itmemeniz gerektiğinde kısa ve hızlı nefes alıp vermek işinize yarayabilir. Bebeğiniz doğduktan sonra doktorunuz ya da ebe hemşireniz hemen bebeğin sağlık durumunu değerlendirecek veya bebeğinizi kucağınıza verecek ya da radyasyon ışıklı özel bir masaya yatıracaktır. Bebeğiniz serin bir odada ıslak ve çıplak olacaktır, dolayısıyla hemen kunılanması ve ısıtılması gerekir.

ÜÇÜNCÜ EVRE

Üçüncü evre plasentanın çıkmasıdır. Rahimdeki kasılmalar, bu organı rahim duvarından koparır ve rahimden vajinanın dışına atar.
Doktorunuz bu sürece yardımcı olmak için hafifçe kordonu çekebilir. Plasenta 30 dakika içerisinde kendi kendine çıkmazsa doktorunuz rahminizden plasentayı çıkarır.

Makalenin kaynağı: aile Sağlığı Ansiklopedisi

Yorum Yaz