Giriş Kayıt

Giris Yapin

Kullanici adi *
Sifre *

Hesap Olustur

isaretli alanlarin (*)doldurulmasi zorunludur.
isim *
Kullanici adi *
Sifre *
Sifreyi tekrar giriniz *
Email *
e-mail i tekrar giriniz *

Bebek hala ufacık, ana organlardan hangisi bu hafta gelişmeye başlıyor? Embriyonik dönemin resmi başlangıcına hoş geldiniz!

 

İlk günden bu yana, bebeğin hızla çoğalan hücreleri spesifik işlevler üstleniyor - bazıları kan hücresi haline geliyor, diğerleri ise böbreklere veya sinir hücrelerine dönüşecek. Bebeğin beyin, kalp ve omurilik gibi büyük organları gelişmeye başladı ve vücudu uzamaya başladı.

Gebeliğin bu 5. haftasında bebeğiniz gelişimini sürdürür ve yavaş yavaş şekil alır. Burun, gözler ve ağız görünümlerini oluşturur.

Hamilelikte 5. hafta: bebek ne durumda?

Gebeliğin bu 5. haftasında büyümesi devam ediyor. Embriyo şimdi 5 ile 7 mm arasında ölçüyor ve yüzü yavaş yavaş şekil almaya başlıyor. Gebeliğin beşinci haftasından itibaren gözler küçük bir çıkıntı oluşturur, burun ve ağız derinleşir ve kulaklar hala küçük yarıklardır. Bugün hala bir virgülle geçirilen haftaya benzeyen kişi başını hala öne doğru eğerken kuyruğunu kaybeder. Kolları ve bacakları gelişmeye başlar. Bir iki haftadan beri, kalbi atıyor ama bugün neredeyse iki katına çıktı. Ayrıca, bu gebelikte 5. hafta itibariyle, bir yetişkinin iki katı kadar hızlı atıyor. Öte yandan, sinir sistemi geliştirmeye devam ediyor ve fetusun önemli organları, yani akciğerler, mide, böbrek, cinsel organlar ve karaciğer, neredeyse tamamen oluşmuştur. Bebeğinizin refahı için, hamileliğin bu haftasından itibaren yaşam tarzınıza yakından dikkat edin. 

Gebelikte 5. hafta: annenin vücudu?

Hamileliğinizin bu aşamasında çok yorgun ve mide bulantısı hissedebilirsiniz. Kusmayı azaltmak için, günde en az 1.5 litre su içmek için çekinmeyin. Bu, rehidrata yardımcı olur, mide bulantısını azaltır ve hamile olduğunuzdan iki kat daha uzun süre çalışan böbreklerinizi korur. Hamileliğin bu 5. haftası olarak, hormonlarınız ruh hali değişimlerine eğilimlidir ve bir anda gülüyor bir anda ağlıyorsunuz. Hamilelik ağrıları hayatınızı zorlaştırabilir, hamileliğin bu haftasında şişkinlik ve mide ekşimesi günlük hayatınızdır.

5. hafta Gebelik: Yapabilecekleriniz

Öğrenmek için bu haftanın avantajlarından yararlanın. Hangi çeşit doğumu seçeceğinizi düşünebilirsiniz..

Gebelik 5 hafta: biliyor muydunuz?

Diyetinizi yakından izlemek her zaman kolay değildir. Pestisitler, hormonlar, ağır metaller ...  Bu ağır metaller bebek üzerinde nörogelişimsel bir gecikme örneği olarak ciddi sonuçlar doğurabilir.  Sıkklıkla kullanılan hormonlar için de durum aynıdır. Sonuç olarak bebeğin gelişimi için yiyecekleriniz seçimine özen göstermeli, olabiliğince doğal beslenmelisiniz.

 

 

Yorum Yaz