Giriş Kayıt

Giris Yapin

Kullanici adi *
Sifre *

Hesap Olustur

isaretli alanlarin (*)doldurulmasi zorunludur.
isim *
Kullanici adi *
Sifre *
Sifreyi tekrar giriniz *
Email *
e-mail i tekrar giriniz *

Hamileliğin 18. haftasında rahminiz bir kavun büyüklüğündedir. Bazı anne adayları bebeğin hareketlerini bu haftadan itibaren daha yoğun hissedebilir. 

Hamilelikte 18. hafta: bebek ne durumda?

Hamileliğinizin beşinci aya giriyorsunuz ve fetusun büyümesi tüm hızıyla devam ediyor! Kasları, sinirleri ve kemikleri gelişiyor, ama aynı zamanda hamileliğin bu haftasında  tat alma merkezinde yer alan duyular da gelişmeye başlar. Hamileliğin 9. haftasından itibaren fetusun koku duyusu gelişmeye başlasa da, bu haftadan itibaren bebeğinizin tad alma duyusu gelişiyor. Gerçekten de, birkaç hafta boyunca ve özellikle hamileliğin 3. ayından itibaren fetus, tat alma tomurcuklarını geliştirir. Artık acı, tatlı, tuzlu ve asidik olanı tamamen ayırt edebilir. Bazı araştırmalar fetusun tatlı tercihinde bile bulunabileceğini gösterme eğilimindedir.

Buna ek olarak, bebeğiniz hamileliğin bu haftasında, yaklaşık 20 cm ve yaklaşık 250 gram ağırlığındadır. Derisi kademeli olarak kalınlaşır, tırnakları oluştu ve hatta kendi parmak izleri vardır. Fetus giderek daha fazla hareket ediyor. Henüz hissetmediyseniz, yakında sizi tekmelemeye de başlayacak.

Gebelikte 18. hafta  belirtileri, annenin vücudu?

Hamileliğin bu on sekizinci haftasında, daha fazla fiziksel egzersiz yaptığınızda veya daha uzun yürüdüğünüzde nefes darlığı hissedebilirsiniz. Endişelenmeyin, uterusunuz gittikçe daha fazla yer kaplıyor ve göbek deliğine çıkıyor. 

Hamileliğin bu 18. haftasında bu sık sık nefes darlığı için bir başka açıklama: Kilo almaya başlıyorsunuz ... önemli ölçüde. Bu 5 aylık hamileliğin başlangıcından itibaren, diyetinize dikkat etmeniz özellikle önemlidir. Tabii ki, diyete başlamakta bir soru yok, ancak hamileliğe özgü bazı beslenme alışkanlıkları edinerek kilonuzu dengede tutmak en sağlıklısıdır. Bu kısa nefes darlıklarına rağmen formda kalmak için, hamileliler için uygun bir spor yapmayı da ihmal etmeyin.

 

 

Yorum Yaz