Giriş Kayıt

Giris Yapin

Kullanici adi *
Sifre *

Hesap Olustur

isaretli alanlarin (*)doldurulmasi zorunludur.
isim *
Kullanici adi *
Sifre *
Sifreyi tekrar giriniz *
Email *
e-mail i tekrar giriniz *

Hamileliğin yirminci haftasından itibaren, bebeğin hareketlerini daha net bir şekilde hissedersiniz ... Beeğin cinsiyetini keşfetmenin zamanı geldi! Bu haftadan sonra tercih ederseniz ultrasonla bebeğin cinsiyetini öğrenebilirsiniz.

Gebelikte 20. hafta bebek gelişimi

Hamileliğinizin bu aşamasında, Bebek büyümeye devam ediyor. Fetus yaklaşık 400 gram ağırlığındadır ve 23 santimetre ölçülmektedir. Kasları gittikçe güçlenir ve her kası hareket eder: Bebeğiniz karnınızda kolayca dönebilir. Cinsel organları da gelişiyor: Önümüzdeki birkaç hafta boyunca bebeğiniz cinsiyeti yüksek bir doğruluk oranıyla belirlenebilir. Duyma, dokunma, tatma duyuları da hassaslaşmaya devam ediyor. Bebeğiniz günde 16 ila 20 saat arasında uyumaya devam ediyor. Fetüsün büyümesi, şimdiye kadar çok hızlıydı bundan sonra yavaşlamaya başlayacaktır. Bir sonraki adımlar - akciğerlerin gelişimi, bağışıklık sistemi, vb.

Not: Hamileliğin 5. ayı, fetüsün beyin gelişimi için önemli bir aydır. Hamileliğin bu yirminci haftasında,  duygusal uyarım için Karnınızı okşayabilirsiniz, bebeğinizle konuşabilirsiniz. Bunlar bebeğinizin beyin gelişimi için yapabileceklerinizdir.

Hamileliğin 20 haftası: annedeki değişiklikler?

Yakında hamileliğinizin ortasına geleceksiniz, bedeniniz değişmeye devam ediyor. Pelvisiniz, hormonlarınızın (östrojen ve progesteron) etkisi altında giderek genişliyor . Uterusunuz her zaman daha fazla yer kaplar ve ciğerlerinizi biraz sıkıştırmaya meyillidir, bu nedenle küçük nefes darlığı problemleri ile karşılaşabilirsiniz.

Kan hacminiz neredeyse üçte bir oranında artmıştır. Sonuç olarak, kan dolaşım problemleri (varisler, hemoroitler, kramplar) kesinlikle daha fazla hissedilir. Gebeliğin küçük sorunları arasında ortaya çıkabilecek yeni bir başka sorun: burun kanaması. Hamilelikte burun kanaması seyrek görülür ve kolayca tedavi edilebilir. Gebeliğin bu beşinci ayında kilo almanız nedeniyle bel ağrısı hissedebilirsiniz. Kendinizi rahatlatmak için havuzda birkaç tur yüzmeyi unutmayın. Suyun içinde, yer çekiminin etkisini hissetmez ve zorlanmadan egzersiz yapabilirsiniz.

Yorum Yaz