Giriş Kayıt

Giris Yapin

Kullanici adi *
Sifre *

Hesap Olustur

isaretli alanlarin (*)doldurulmasi zorunludur.
isim *
Kullanici adi *
Sifre *
Sifreyi tekrar giriniz *
Email *
e-mail i tekrar giriniz *

Hamileliğin beşinci ayını bitiriyorsunuz. Bebeğinizin hareket ettiğini hissediyorsunuz, çünkü sinir sistemi kaslarını kontrol ediyor. Duyulardaki uyanışın zamanı geldi ...

Gebelikte 22. hafta bebek gelişimi

Hamileliğinizin bu aşamasında, fetus yaklaşık 26 cm ölçüsünde ve 550 g ağırlığındadır. Çoğu zaman uyur ve günde sadece 4 saat uyanıktır. Kasları ve sinir sistemi şu anda koordine olarak çalışıyor, istediğinde hareket ediyor. Büyümesi bundan sonra daha yavaş olacaktır çünkü doğumda yaklaşık 50 cm olacaktır. Gözleri hala kapalı olsa bile, iris pigmentasyona başlar ve kirpikleri ve kaşları görünür.

Bebeğin cildi de gelişiyor. Bebeğiniz henüz yağ hücrelerini geliştirememektedir. Cildi, amniyotik sıvıda bulunan bebeğinizin cildini koruyan Verniks kazeoza ile kaplıdır. Bu koruma sayesinde bebeğinizin cildi enfeksiyonlardan korunur.
Aynı zamanda hamileliğin bu 2. haftasında bebeğinizin bağışıklık sistemi oluşmaya başlıyor. Bebeğiniz Şimdi beyaz kan hücreleri üretiyor!


Hamileliğin 22. haftası: annedeki değişiklikler?

Kan hacminiz artmaya devam ediyor. Gebeliğin 22. haftasında ilk risk: anemi. Demir eksikliği genellikle ağır yorgunluk, nefes darlığı ve daha belirgin bir cilt solukluğu ile sonuçlanır. Semptomları hissederseniz panik yapmayın. Jinekologunuz bunu basit bir kan testi ile kolayca tanımlayabilir ve demir takviyesi önerebilir. Ayrıca demir bakımından zengin ürünler (ıspanak, çikolata, bakliyat, vb.), Özellikle C vitamini açısından zengin tüm besinleri tüketmeniz demir ve vitamin eksikliğinin üstesinden gelmenize yardımcı olacaktır. Bol bol brokoli ve turunçgil tüketin! Bunun yanında cildinizde bazı sorunlar oluşabilir. Meme uçlarınız, eskisinden daha koyudur ve bazı eski izler veya lekeler daha belirgin görünebilir. Yine de endişelenmeyin. Bu sorunlar geçicidir ve doğumdan sonra her şey normale dönecek ... Olabildiğince kendinizi güneşten korumaya dikkat edin.

Yorum Yaz