Giriş Kayıt

Giris Yapin

Kullanici adi *
Sifre *

Hesap Olustur

isaretli alanlarin (*)doldurulmasi zorunludur.
isim *
Kullanici adi *
Sifre *
Sifreyi tekrar giriniz *
Email *
e-mail i tekrar giriniz *

Bebek çoğu zaman uyumaya devam etse bile, hızla büyümeye devam ediyor!

Gebelikte 23. hafta bebek gelişimi

Gebeliğin 23. haftasına giriyorsunuz ve Bebek zaten 28 cm boyunda ve yaklaşık 700 gram ağırlığında. Çok fazla hareket ediyor ve her yarım saatte 20 ile 60 arasında hareket yapabilir. Hamileliğin bu yirmi üçüncü haftasında hala uzun süre uyur ve beynini geliştirme fırsatı bulur: dakikada 250.000 bölünme ile sinir hücreleri üretir. Karnınızdaki tüm alanın tadını çıkarmak için uygun bir boyuttadır. Hamileliğin sonunda daha az hareket edecektir çünkü yaşam alanı daha küçük olacaktır.

Öte yandan, Babeğiniz, belli enfeksiyonlara karşı kendini korumak için kendi bağışıklık sistemini oluşturmaya başlamıştır.

Hamileliğin 23. haftası: annedeki değişiklikler?

Uykunuz var mı? Hormonal değişiklikler, çeşitli endişeler, Yorgunluk ve uykusuzluk için olağan sebeplerdir. Olabildiğince dinlenin ve kendinizi rahatlatmaya çalışın.

Öte yandan, hamileliğin bu altıncı ayında, bazen nefesiniz kesiliyor gibi hissedebilirsiniz. Bu durum, şu anda hem bebeğiniz hem de kendiniz için oksijene ihtiyacınız olmasından kaynaklanmaktadır. Her zamankinden daha hızlı nefes alır ve hatta geceleri horlayabilirsiniz.

Hamileliğin 23. haftasındaki bir başka değişiklik, kalbinizin daha hızlı atmasıdır ve hiperaktif tiroidin etkisi altında sıcaklığınız artar. Normalden daha fazla terleyebilirsiniz. Pamuklu giysileri tercih edebilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken başka bir şey, diş etlerininizdir. Gebeliğin 23. haftasında, diş etleriniz çok hassas olabilir ve hatta kanayabilir. Hamilelikte diş etlerinizin sağlığı için diş hekiminize danışabilirsiniz.

Emzirmeye yavaş yavaş hazırlanırken, bu 23 haftalık hamileliğinizde memeleriniz de daha fazla ağrılı olacaktır. İlk kolostrum akışının geldiğini görmek bile mümkündür. Bu kalın sarımsı sıvı genellikle doğumdan birkaç gün sonra salgılanır ve bebek için çok besleyici bir "ilk süt" olur.

Yorum Yaz