Giriş Kayıt

Giris Yapin

Kullanici adi *
Sifre *

Hesap Olustur

isaretli alanlarin (*)doldurulmasi zorunludur.
isim *
Kullanici adi *
Sifre *
Sifreyi tekrar giriniz *
Email *
e-mail i tekrar giriniz *

Hamileliğinizin 24. haftasında bebeğin beyni gittikçe büyüyor ve artık daha hareketli! Bebeğiniz dış dünyaya duyarlıdır ve dokunsal veya sesli uyarımlarınızı hisseder.

Gebelikte 24. hafta bebek gelişimi

Hamileliğinizin 24. haftasına giriyorsunuz ve Bebek şimdi 30 cm boyunda ve 800 gr ağırlığında. Beynini örten korteksin altı tabakasını örten nöronlar sayesinde beyni büyümeye devam ediyor. Tüm kas kontrolleri ile donatıldı ve böylece esneme, parmağını ağzına koyma, kolunu kaldırma ve hatta göbek kordunu yakalama gibi hareketleri yapabiliyor! Hareket etmeye devam ediyor ve bazen rahminizin duvarlarına çarpıyor. Fakat hamileliğin bu döneminde en can alıcı nokta, bebeğinizin dışsal uyarımınıza cevaben hareketleridir: karnınızı okşadığınızda amniyotik sıvının hareket etmesini sağlayan basınç değişimlerine neden olur. Nefesizi, sesinizi belirgin olmamakla birlikte duymaya başlar. İşitme duyusu gelişiyor. Bebek birçok ses duyabiliyor. Öte yandan, hamileliğin 24 haftasında, ayak tırnakları ve ayakları gelişir ve büyümeye başlar.


Hamileliğin 24. Hafta: annedeki değişiklikler?

24. haftanın diğer hamilelik sorunları: sırt ağrınız var! Bunu sınırlandırmak için yüksek topuklu ayakkabılardan sakının, duruşunuza dikkat edin, hamilelikte sırt ağrıları genelde karşılaşılan bir durumda, fazlalaşması halinde bir fizyoterapiste danışabilirsiniz. Hamilelikte Bacaklarda da acı ve ağrı görülebilir. Bu genellikle kan dolaşımındaki sorunlara ve aynı zamanda kilo alımına bağlıdır. Gerçekten de, hamileliğinizin 24. haftasına ulaştınız ve şu an ayda yaklaşık 1 kilo alıyorsunuz! Eğer ikizler (veya daha fazlasını) bekliyorsanız, bu kilo daha da artacaktır.

Yorum Yaz