Giriş Kayıt

Giris Yapin

Kullanici adi *
Sifre *

Hesap Olustur

isaretli alanlarin (*)doldurulmasi zorunludur.
isim *
Kullanici adi *
Sifre *
Sifreyi tekrar giriniz *
Email *
e-mail i tekrar giriniz *

Ovulasyon testi, günümüzde hamile kalmak isteyen kadınlar tarafından oldukça tercih edilmekte. Hamile kalmaya çalışıyorsanız ,yumurtlamayı tahmin etmek, , yararlı bir anahtardır. Bazı kadınlar, yumurtlama dönemlerini tahmin edebilmek için çok zaman ve emek harcamakta.  Ovulasyon testleri, yumurtlama dönemini tahmin ederek hamile kalmak için en önemli ipucunu size verir. Yumurtanız ancak yumurtlamadan yalnızca on iki ila yirmi dört saat sonra döllenebilir. 

 

Ovulasyon testi, yumurtlamadan önce meydana gelen Luteinizan hormon (LH) dalgalanmasını tespit eder. Hamile kalma şansınızı arttırmak için seks yapmanın en iyi zamanını bulmanın en kolay yollarından biridir. Testler, vücudunuzun aylık döngüsünün en yüksek hamile kalma olasılığına girdiğinizi gösterir. Medikal teknoloji gelişmeleri, ovulasyon testlerini en güvenilir seçeneklerden biri haline getirmiştir.

 

Ovulasyon testi nedir?

Ovulasyon testi , yumurtlama dönemini tahmin eder.  Kit, idrarda LH'deki dalgalanmayı tespit eder ve yumurtlamanın yaklaşık ne zaman olacağını size söyler. Test, idrardaki LH konsantrasyonlarına dayanarak yumurtlamayı öngörür. Yumurtlama tespiti için bir başka yöntem de tükürükteki değişimlerin izlenmesidir.

Ovulasyon testinin iki çizgisi var. Bir çizgi kontrol çizgisidir. Size kitin çalıştığını söyleyecektir. İkinci satır test çizgisidir. LH varlığı, test çizgisinin rengi kontrol çizgisiyle aynı renkte daha koyu renkte olmasıyla ortaya çıkar.

Ovulasyon testi Nası Çalışır

Ovulasyon testi Nası Çalışır? Bu bir bebek için planlama yapan kadınların en çok sorduğu sorulardan birinin cevabı:

Bir Ovulasyon testi , LH (luteinize edici hormon) seviyelerinde bir dalgalanma tespit etmek için çiş numunesinizi test eder. LH her zaman idrarınızda bulunurken, yumurtlamadan 34 - 36 saat önce artar. Bu testler,hamile kalmak için en uygun günleri bulmanıza yardımcı olur. Yumurtlamadan bir veya iki gün önce LH'niz miktarın beş katına kadar yükselebilir. LH dalgalanması yumurtlamadan 34 - 36 saat önce gerçekleşir. Yumurtama olan günlerde ilişkiye girmek, hamile kalma şansını yüksek oranda arttırır.

Ovulasyon testi nasıl kullanılır?

Her şeyden önce, kullandığınız Ovulasyon testinin paketindeki tüm talimatları izlediğinizden emin olun. İşte size bir fikir vermek için genel talimatlar.

İdrar bazlı Ovulasyon testi
Bu test için idrarınızı steril bir kapta toplayın veya çubuğu istediğiniz gibi altına yerleştirin. Test çubuğunda belirli bir renk bandı görünecektir. Test kartı LH dalgalanmasının meydana geldiğini belirten pozitif bir işaret bile gösterebilir. Pozitif işaret, gelecek yirmi dört ila otuz altı saat içinde yumurtlamayı doğrulayacaktır. Dijital Ovulasyon testi en verimli günlerinizi anlatmak için gülen bir yüz kullanır.

 

Ovulasyon testini doğru kullanmak için izleyebileceğiniz ipuçlarından bazıları şunlardır:

 • idrar numaranızı her gün yaklaşık aynı saatte almaya çalışın uyandığınızda hemen idrarınızı test etmeyin
 • Ovulasyon testi kullanmadan önce içtiğiniz sıvı miktarını yaklaşık 2 saat azaltmaya çalışın aşırı sıvı idrarınızı sulandırır, bu da LH dalgalanmanızı tespit etmenizi zorlaştırır
 • Ovulasyon testi sonuçları on dakika içinde okuyun. Olumlu sonuç kaybolmayacak. Ancak bir süre sonra ortaya çıkan bazı olumsuz sonuçlar soluk ikinci renk bandını gösterebilir.
 • sonucu okuduktan sonra test çubuğunu atın. Yeniden kullanım için tasarlanmamıştır

 

Ovulasyon testi ne kadar doğru sonuç verir?

Ovulasyon testi doğru mu? Aslında,Ovulasyon testileri en verimli günleri tahmin etmede takvim ve sıcaklık yöntemlerinden daha doğru görünmektedir.

Doğru şekilde kullanılırsa, Ovulasyon testi  yumurtlamadan önceki LH artışınızın% 99 doğru tahminini sağlar. Ancak bu testler yumurtlamanın gerçekte bir veya iki gün sonra gerçekleşip gerçekleşmediğini doğrulayamamaktadır. Bazı kadınlar Luteinize Unruptured Follicle Sendromu (LUFS) olarak bilinen bir yumurta salmadan LH dalgalanması yaşarlar. Tüm döngüleriniz boyunca düzenli seks, hamile kalma şansınızı arttırmanın en iyi yoludur.

Negatif çıkan Ovulasyon testi : 

Ovulasyon testi , asla olumlu bir sonuç alamadığınız zaman sinir bozucu olabilir. Bunun birkaç nedeni var. Bazı durumlarda, problemleri kendiniz çözebilirsiniz. Ancak bazı problemler için doktora danışmanız gerekir. Olumsuz yumurtlama testi nedenlerinden bazıları şunlardır:

 
Döngünüz için çok erken mi yoksa geç mi test ediyorsunuz?
LH dalgalanması yumurtlamadan 24-36 saat önce gerçekleşir.  LH dalgalanmasının tahmin etmek için çok zordur. Bazen planlanandan daha hızlı gelir. Ayrıca LH dalgalanmasının 10 saat içinde bitmesi olasıdır ve kaçırabilirsiniz. Testi yalnızca günde bir kez yaparsanız, LH artışını kaçırma ihtimaliniz vardır. Bazı doktorlar bu nedenle testi günde iki kez yapmanızı önerir. Testi günde iki kez, yumurtlamadan birkaç gün önce ve en az on saat aralıklarla yaparak, LH artışını yakalayabilirsiniz.

Adet Döngünüzü Bilmiyorsanız Ovulasyon testi başarısız olabiir
LH dalgalanması, farklı kadınlar için farklı zamanlarda gerçekleşir. Bu yüzden adet döngülerinizi takip etmeniz önemlidir. Döngülerinizi en az 6 ay boyunca takip etmeniz, yumurtlamanın ne zaman gerçekleşeceğini belirlemenize yardımcı olur.

Test için uygun olmayan zamanlamalar
Olumsuz yumurtlama testinin üçüncü nedeni uygun olmayan zamanlamalar olabilir. LH öğleden sonra saatlerinin başında genellikle dalgalanır ve testi öğlen saatlerinde yapmanız gerekir. Yumurtlama testini yapmak için en uygun zaman 11:00 - 15:00 veya 17:00 - 22:00 arasıdır.

Yumurtlama probleminiz olabilir.
Yumurtlama bozukluğu çekiyor olabilirsiniz.

Yumurtlama problemlerinin olası nedenleri arasında şunlar vardır:

 • kaygı
 • gonadotropin salgılayan hormon salgılayan hipotalamus
 • çok az östrojen üreten yumurtalıklar
 • Çok az LH veya folikül stimüle edici hormon üreten hipofiz bezi
 • Çok fazla prolaktin üreten hipofiz bezi
 • kan şekeri / diyabet
 • yorucu egzersiz
 • testosteron, örneğin erkek hormonlarını aşırı üreten adrenal bezler
 • yumurtalıkların çalışmamasına neden olan polikistik over sendromu (PKOS)
 • kistler, tümörler veya diğer kitleler dahil olmak üzere sağlık sorunları
 • obezite veya aşırı kilo kaybı
 • ilaçlar (östrojenler ve progestinler)
  Yumurtlama düzeninizde sorun olduğunu düşünüyorsanız ve Ovulasyon testinin size yardımcı olmadığını düşünüyorsanız, doktorunuza danışmanız tavsiye edilir.

Sonuç
Ovulasyon testi bebek yapmayı  planlayan isteyen kadınlar için bir nimettir. Yumurtlama ve doğurganlık düzeninizi izlemek, oldukça basittir. Yukarıda tartışılan çeşitli seçenekler, yumurtlamanın ne zaman gerçekleşeceğini belirlemeye yardımcı olarak, döngülerini anlamak için kadınlara büyük bir avantaj sağlar. Test kitlerinin çoğu yüzde 98 ila 99 oranında doğru tahmin yapar. Hangi Ovulasyon testinin kullanılacağının seçilmesi kişisel bir karardır.

 

 

Mutlu bir evliliğiniz var ve ailenizi büyültmek istiyorsunuz. Hamile kalmak için uğraşıyorsunuz ama henüz başaramadınız.Umudunuzu kaybemeyin. Gebe kalmamanın nedenlerini anlamaya ve değiştirmeye çalışın.

Hamile kalma yöntemleri ve hamile kalma için ne  yapmak gerektiği konusundaki yanıtlar için makalemizi okuyabilirsiniz, Yaşam tarzınızda ve beslenmenizde yapacağınız birkaç değişiklik bile size bu konuda yardımcı olabilir.

Gebe Kalmanızı etkileyecek faktörler;
Erkek veya kadındaki kısırlık dahil olmak üzere birkaç nedenden dolayı gebe kalma şansı engellenebilir veya ertelenebilir. Gebelik şansınızı etkileyebilecek birkaç faktör:

 • Doğurganlık oranı azalmaya başlayan yaşlar (30 yaşın üzerinde)
 • Uterin fibroid 
 • Ektopik gebelikler
 • Endometriozis
 • Pelvik inflamatuar hastalık
 • Polikistik over sendromu (PKOS)
 • cinsel yolla bulaşan hastalıklar
 • Yanlış hesaplanan doğurganlık dönem
 • Bloke edilmiş fallop tüpü
 • Düzensiz adet döngüsü
 • Tiroid dengesizliği 
 • Erken yumurtalık yetmezliği 
 • Azalan yumurtalık rezervi 

 

 • Erkeklerde
 • Düşük sperm sayısı
 • İnmemiş testisler
 • Erektil disfonksiyon
 • Erken boşalma
 • Şeker hastalığı

 

 • Genel olarak:
 • Herhangi bir pelvik veya karın ameliyatı (8)
 • Yaşam tarzı sorunları

Altta yatan bir tıbbi durum hamilelik olasılığınızı engellemiyorsa, gebe kalma ihtimalinizi bir miktar çaba ile iyileştirmeyi deneyebilirsiniz.

 

Hamile Kalmak İçin Yapabilecekleriniz, Gebelik ihtimalini arttıracak ipuçları:

İşte hamile kalma şansınızı artırmak için birkaç ipucu.

Sağlık kontrolü: Tıbbi olarak formda olduğunuzdan emin olmak için bir ön sağlık kontrolüne gidin. Çiftin gebe kalma yeteneğine karar vermek için gerekli parametreler olan yumurtlama ve sperm testlerini yaptırabilirsiniz. Dahası, kişinin kendi sağlığından emin olması, güvenli ve sağlıklı bir hamilelik sağlar.

Vücut ağırlığını korumak: Kilo kadın için, hamile kalmak açısından önemli bir faktördür. Fazla kilolu veya az kilolu olmak, vücutta hormonal değişikliklere yol açar ve bu da hamile kalma şansınızı düşürebilir. Sağlıklı bir beslenmenin ardından egzersizle fiziksel olarak formda kalmak, ideal vücut ağırlığını korumanıza yardımcı olabilir.

Sağlıklı yaşam tarzı: Sağlıklı bir yaşam tarzı doğurganlığınızı artırmanıza yardımcı olabilir. Alkol almaktan, sigara içmekten kaçının, çünkü bunlar hamile kalma şansınızı olumsuz etkileyebilir.
Abur cubur fazla tüketmekten kaçının ve diyetinize meyveler, sebzeler, et, balık ve süt ürünleri (özellikle organik yiyecekler) ekleyin. Ayrıca, vücut ağırlığınızı korumak için düzenli olarak egzersiz yapın. Bu, sperm kalitesini ve sağlıklı yumurtayı teşvik ederek doğurganlığınızı daha da artıracaktır.

Yumurtlama periyodunu izleyin: Gebelik için cinsel ilişki için doğru zamanı bilmek üzere yumurtlama döneminizi izleyin. Örneğin, 28 günlük bir adet döngüsünüz varsa, 14. günde yumurtlayacaksınız. Bu nedenle, doğurganlık penceresi 11. ila 15. gün arasında açılır ve bu seks yapmak için idealdir. Tavsiye için bir jinekologla da görüşebilirsiniz.
Yumurtlama döneminizi takip etmek için servikal mukusun kıvamını ve bazal vücut sıcaklığını da kontrol edebilirsiniz.

Foliküler izleme: Yumurtlamayı kendi başınıza izleyemiyorsanız, doktor foliküler izlemede size yardımcı olabilir. Kan hormonu testi ve yumurtalıkların ultrasonu ile size doğru yumurtlama zamanını söyleyebilirler.

Doğurganlığı artıran besinler: Folik asit, C, A, D ve E vitaminleri, çinko, potasyum ve bakır gibi besinler doğurganlığı arttırmak için şarttır. Diyetinizden veya takviyelerinizden elde edilebilecek olan bu yiyecekler, sağlıklı yumurta üretimine ve spermlerin kalitesini artırmaya yardımcı olur. Yemeniz gereken yiyecekler arasında: 
Yeşil yapraklı sebzeler: Ispanak, lahana, brokoli.
Yağlı balıklar: Sardalya, somon, uskumru.
Çinko bakımından zengin gıdalar: Kaju fıstığı, kabak çekirdeği, kabuklu deniz ürünleri, organik ot beslenen kuzu ve sığır eti.
Karmaşık karbonhidrat: Kepekli ekmek, pirinç, makarna, tatlı patates.
Proteinli yiyecekler: Tavuk, süt ürünleri, kuruyemiş, hindi, soya peyniri, tohumlar, yumurtalar, baklagiller.

Stresi azaltın: Stres hem erkeklerde hem de kadınlarda doğurganlığı etkileyebilecek hormonal dalgalanmalara neden olabilir . Meditasyon, nefes egzersizleri ve yoga, stres seviyesini azaltmanın bir yoludur.

İlaçlar hakkında doktora danışın: Altta yatan herhangi bir sağlık sorunu için ilaç kullanıyorsanız, gebe kalma isteğinizi doktorunuza söyleyin. Steroidler, alfa blokerleri, antipsikotikler ve NSAID'ler gibi bazı tıbbi ilaçlar doğurganlığı etkileyebilir 

Doğum öncesi vitaminleri alın: Hamilelik planlıyorsanız, doktorunuzla konuşun ve doğum öncesi vitaminlerini almaya başlayın. Gebeliği geciktirebilecek vitamin eksikliklerini telafi edebilirler.

Yeterince uyuyun: Vücudun uygun metabolizmayı ve hormon üretimini sürdürmesi için iyi bir gece uykusu gerekir. Bu nedenle, günde yedi ila sekiz saat uyuduğunuzdan emin olun.

Hamileliğe Uygun Pozisyonlar: Cinsel ilişki sırasında, sperm sızıntısını önlemek için kadınla üstte seks pozisyonundan kaçının. Hamile kalma şansını artırdığından emin olmak için misyoner pozisyonu gibi pozisyonlar tercih edilmelidir.
İlişkinin sonunda bir süre yatay bir pozisyonda kalın, böylece spermin vajinadan ve yumurtalığa geçebilmesi için yeterince süresi olur.

Kayganlaştırıcılardan kaçının: Seks sırasında kayganlaştırıcı maddelerinin kullanılması, spermin  hareketliliğini, yumurtaya ulaşmalarını engelleyerek yavaşlatabilir. Ayrıca, vajinal spreyler veya tamponlar vajinayı kurutabilir ve böylece sperm akışını sınırlayabilir.

Kafein alımını azaltın: Aşırı kafein alımı doğurganlığı engelleyebilir ve hamile kalmayı geciktirebilir(14). Aşırı kafein ayrıca düşük yapma riski taşır. Bu nedenle hamilelikte kafein alımınızı günde 300mg ile sınırlayın.


Akupunktur: Belirli vücut noktalarına baskı uygulamak, stresi hafifletebilir ve vücuttaki hormonal dengeyi geri getirmeye yardımcı olabilir. Bu ayrıca sağlıklı yumurta ve spermlerin üretilmesine de yol açar 

Rafine karbonhidratları azaltın: Kandaki glikoz seviyelerini yükselttiklerinden rafine karbonhidrat alımını önlemek daha iyidir. Bu ayrıca yumurtlama problemlerine neden olur.

Doğum kontrol haplarını durdurun: Doğum kontrol haplarını, hamileliğinizi planlamanızdan en az dört ila altı ay önce durdurmanız gerekir. Doğum kontrol haplarını kullanmayı bıraktıktan sonra vücudun normal hormonal dengeyi yeniden kazanması için biraz zamana ihtiyacı vardır.
Erkekler bisiklet sürmekten veya bisiklete binmekten kaçınmalıdır: 

 

Gebelik testi ne zaman yapılmalı

Hamilelik testleri, insan koryonik gonadotropini (hCG) hormonunun varlığını tespit eder, hCG, döllenmeden kısa süre sonra ve implantasyondan sonraki 2-3 gün içinde plasenta tarafından salgılanan bir hormondur. Plasenta, döllenmiş yumurtanın bir kadının rahmine implantasyonu sırasında gelişmeye başlar, bu da yaklaşık 6-12 gün aralığında yumurtlama ve döllenmeden yaklaşık bir hafta sonra gerçekleşir. Erken gebelik testleri implantasyon gerçekleşene kadar hCG hormonunun varlığını teşhis edemez ve bu testler en erken döllenme / yumurtlamadan yaklaşık 8-9 gün sonra kandaki gebeliği saptamak için kullanılabilir, 12 - 13 gün sonra da idrarda teşhis için kullanılabilir. 

Döllenme, yumurtlama günü gerçekleşir ve mutlaka cinsel ilişki ile aynı gün olmaz.  Hamileliğin erken döneminde, hCG seviyeleri her iki üç günde bir iki katına çıkar, ancak artış daha sonra yavaşlar.

Erken gebelik testleri, hCG hormonunu kan veya idrardan bir antikora ve bir indikatöre bağlayarak çalışır. Antikor sadece hCG'ye bağlanacaktır; diğer hormonlar pozitif bir test sonucu vermeyecektir. İdrar testleri sabah erken saatlerde alınan idrar kullanarak yapıldığında en hassas doğruluktadır,  (sabah idrar en yüksek hCG seviyelerine sahip olur).

Gebeliğin çok erken dönemlerinde erken gebelik testi negatif sonuç verse de yeterli hCG nin henüz üretilmediği düşünülebilir. Bu nedenle ilerleyen süreçlerde test tekrar yapılabilir. 

 

Yanlış sonuç veren Hamilelik Testleri

Doğum kontrol hapları ve antibiyotikler dahil çoğu ilaç, gebelik testlerinin sonuçlarını etkilemez. Yanlış bir pozitifliğe neden olabilecek ilaçlar, içlerinde gebelik hormonu hCG'sini (genellikle infertiliteyi tedavi etmek için kullanılır) içeren ilaçlardır.

Hamile olmayan bir kadında bazı dokular hCG üretebilir, ancak seviyeler normal olarak testlerin tespit edemeyeceği kadar düşüktür.

Bazı idrar hamilelik testleri yanlış 'pozitif' olarak yorumlanabilecek bir çizgi oluşturabilir. Bu yüzden testlerin sonuçları incelemeniz için geçmesi gereken bir süre vardır. 

Hamilelik testi nasıl yapılır?

Farklı hamilelik testi markaları için farklı kullanım şekilleri olabilir, öncelikle testin yanında verilen talimatları dikkatlice okuyun . Ayrıca, kısa bir süre önce satın almadıysanız, mümkün olduğunca doğru olduğundan emin olmak için testin son kullanma tarihini kontrol etmek iyi bir fikirdir!

Testi yapmak için çubuğun sonuna idrar damlatmalısınız.  Ardından sonucu görmeden  önce birkaç dakika beklemeniz gerekir.

Farklı test markaları size sonuçları farklı şekillerde verebilir. Bazıları pozitif gebelik testi veya artı sembolü için pembe veya mavi bir çizgi gösterecektir. Ayrıca, hamilelik testleri hamile olup olmadığınızı anlatan dijital bir okuma ile de gelebilir. Bunlar dışında genelde eski moda çizgiler kullanılır, Tek çizgi hayır , çift çizgi evet anlamına gelmektedir.

Özel talimatlar var mı?

Hamilelik testi yapmak için İdrarı almak için en iyi zaman sabahın ilk saatleridir, çünkü hormon idrarınızda daha yoğunlaşacaktır. Gebelik testinden önce çok fazla sıvı içmemeye çalışın, çünkü idrarınızdaki hCG'yi seyreltecektir.

 

 


İlk haftadan itibaren hamilelik belirtileri nelerdir?. Hamilelik nasıl anlaşılır? Hamilelik belirtileri nasıl başlar? Test edilmeksizin hamilelik netleşebilir mi?  Gebeliğin teşhis edilmesine yardımcı olan bu belirtilerden bazıları, herhangi bir test yapmadan kadın tarafından ifade edilir.

Yumurtlama (Ovülasyon) Dönemi Hesaplama sayfamızda hamileliğe en uygun günlerinizi belirlemek için yumurtlama günlerinizi öğrenebilirsiniz. Ovulasyon (yumurlatma) dönemi gebe kalma olasılığınızın en yüksek olduğu günler olup yumurtlama günlerini hesaplayarak cinsel ilişki için uygun günleri de belirleyebilirsiniz. 

 

Hamile kalmak için uygun cinsellik genellikle ilişkinin sıklığıyla ilgili değil, yumurtlama dönemiyle ilgilidir.


Hamile kalmak bazı kadınlar için kısa, diğerleri için daha uzun sürer. Burada size şansınızı en üst düzeye çıkarmak ve doğaya destek vermek için nasıl hamile kalmanız gerektiği konusunda bazı ipuçları veriyoruz.

 

Diyabetli Anne Adayları
Çocuk sahibi olmak isteyen bir diyabetli, bebeğinin sağlıklı doğabilmesi için, her şeyden önce kendisinin sağlıklı olması gerektiğini unutmamalıdır. Kan şekeri normal sınırlarda seyreden bir diyabetlinin gebeliği için hiçbir engel bulunmaz, ancak ilk koşul iyi bir hazırlık dönemi geçirilmesi ve gebeliğin planlı olmasıdır.


Geçmiş yıllarda annelik, genellikle erken yaşlarda oluyordu. Ancak günümüzde anne olma yaşı, gitgide yükselmeye başladı. Toplumda kadının yeri, sosyo ekonomik durumu ve ikinci evliliklerini yapan kadınların sayısının artması, bu durumun en büyük nedenleri arasında sayılabilir.

Bu yıl neleri bırakmayı aklınızdan geçirdiniz? Sigarayı mı, fast-food'u mu, yoksa doğum kontrol haplarınızı mı? İster ilk, ister dördüncü hamileliğiniz olsun, hamile kalabilmek her zaman sanıldığı kadar kolay değil. Uzmanlar, doğurganlıkla ilgili en çok merak edilen soruları cevaplandırdı.

Sayfa 1 / 2