Giriş Kayıt

Giris Yapin

Kullanici adi *
Sifre *

Hesap Olustur

isaretli alanlarin (*)doldurulmasi zorunludur.
isim *
Kullanici adi *
Sifre *
Sifreyi tekrar giriniz *
Email *
e-mail i tekrar giriniz *

Hamileliğe Hazırlıkta Beslenme
Bebeğinizin en iyi başlangıcı yapabilmesi için yemeniz gereken şeyler.

Bebek sahibi olmaya calışıyorsanız, bu broşürde sağlıklı seçimler yapabilmenize ve bebeğinizin yaşamına en iyi şekilde başlayabilmesine yardımcı olacak, yiyeceklerle ilgili pratik tavsiyeler bulunmaktadır.

Neler yemeniz gerekir?
Sağlıklı ve dengeli bir diyet, her zaman olduğu gibi, özellikle de hamilelik planları yaptığınız dönemde, sağlıklı yaşam biçiminin önemli bir bölümüdür.
Aşağıda sayılan türden çeşitli yiyecekler yemeye çalışmanız önemlidir:
• bol miktarda meyve ve sebzeler (taze, donmuş, teneke kutuda konserve, kurutulmuş veya bir bardak meyve suyu) – günde en az beş porsiyon hedefleyin
• bol miktarda ekmek, pirinç ve patates gibi nişastalı yiyecekler
• örneğin yağsız et ve tavuk, balık (biri yağlı balık olmak üzere haftada en az iki kez balık yemeyi hedefleyin), yumurta ve bakliyat (örneğin fasulye ve mercimek) gibi protein kaynakları. Bunlar aynı zamanda iyi birer demir kaynağıdır
• süt, peynir ve yoğurt gibi, kalsiyum içeren süt ürünleri.

Fazladan demire gereksiniminiz var mı?
Hamile kadınlarda demir eksikliği söz konusu olabilir. Bu yüzden hamile kalmaya çalıştığınız dönemde vücudunuzdaki demir miktarını artırmak için bol miktarda demir açısından zengin yiyecekler seçmeniz iyi olur. Demir açısından zengin bir yemek yerken aynı zamanda, C vitamini içeren yiyecekler veya bir bardak meyve suyu gibi içecekler de almaya çalışın. Bunlar vücudunuzun demiri özümlemesine yardımcı olur.

İyi demir kaynakları
• kırmızı et
• bakliyat
• ekmek
• yeşil sebzeler
• zenginleştirilmiş kahvaltı yiyecekleri
Karaciğerde de bol miktarda demir olmasına karşın, hamile olduğunuz veya hamile kalmaya çalıştığınız dönemde karaciğer yemekten kaçınmanız gerekir.


Kaçınmanız gereken yiyecekler var mı?
Çok fazla A vitamini almamaya dikkat edin. Bunun için yüksek dozda multivitamin hapları almaktan ve karaciğer ile, pate gibi karaciğer ürünleri yemekten kaçınmanız gerekir. Bir miktar A vitaminine gereksiniminiz vardır. Ancak hamilelik sırasında çok fazla miktarda alırsanız bebeğiniz için zararlı olabilir.
Ton balığı miktarını sınırlamanız gerekir. Haftada iki orta boy teneke kutu ton balığından fazla yemeyin. İki teneke kutu ton balığı, altı ton balığı sandviçi veya üç ton balığı salatası anlamına gelir. Bunun nedeni, bu balıklarda bulunan cıva miktarıdır. Yediğiniz balıkta bulunan cıvanın bir miktarı sütünüze karışır ve yüksek miktarda cıva çok küçük bebeklerin sinir sisteminin gelişmesine zarar verebilir. Aynı zamanda pasta ve bisküvi gibi, yağ ve şeker oranı yüksek yiyeceklerden de kaçınmak iyi fikirdir. Bu, kilonuzu kontrol etmenize yardımcı olabilir.

Bazı sağlıklı hafif yemekler ve yiyecekler
• içinde tavuk veya peynir bulunan sandviçler veya pide
• az yağlı yoğurtlar
• sebze ve fasulye çorbaları
• taze, konserve halinde veya örneğin kuru üzüm gibi kurutulmuş halde meyve

Vitamin hapı almanıza gerek var mı?
Hamile kalmaya çalıştığınız dönemde her gün 400 mikrogram (mcg) tutarında folik asit hapı almanız gerekir. Bu hapları kullanmaya, korunmayı kestiğiniz andan itibaren başlayıp hamileliğinizin 12. haftasına kadar sürdürmeyi hedefleyin.
Yeşil sebzeler ve kahverengi pirinç yanında, zenginleştirilmiş ekmek ve kahvaltı yemekleri gibi, folik asit içeren yiyecekler de yemeye çalışmanız gerekir.

 

 

 

Yorumlar (6)Add Comment
...
Yazan burçin saygı, .
ben 7 haftalık hamileydim bebegim büyüyor ama kesem genişlemiyor kürtaj oldum sizce neden böyle oldu
...
Yazan beslenme uzmanı:), .
bu arada hamile kalmadan önce doktora gitmek gerekir değil mi ? test yaptırmak folik almak için..birde multi vitamin 3. aydan sonra mı kullanılır?doktorlar veriyor bildiğim kadarıyla..
...
Yazan beslenme uzmanı:), .
yazılanları test ettim onayladımsmilies/smiley.gif)bir beslenme öğretmeni olarak..cıva süte karışınca zararlı denmiş, peki hamile kalmaya çalışırken demi?doğum yapınca süt oluyor çünkü..bu arada karaciğer ve beyin her zaman dikkatli yenmeli ..karaciğerde hastalıklarda depo edilir.hayvanda hastalık varsa insana geçer.beyinde ise mikrop ölmez çok çabuk piştiğinden..yemeseniz daha ii beyni..
...
Yazan hale gördü, .
demirim 3 çıktı bu hamileliğe engelmi ? daha doktora gitmedimde.
...
Yazan derya matosoğlu, .
özellikle b12 ve demir vitaminleri ciddi anlamda çocuğun gelişimini engeller. hamileyken mutlaka bir beslenme uzmanına gtmekte fayda var.
...
Yazan Ilsa, .
Merhaba;
Hangi vitamin eksikliği bebeğin gelişimini engeller

Yorum Yaz