< < Bebekvar.net - İdeal Hamilelik Yaşı
Giriş Kayıt

Giris Yapin

Kullanici adi *
Sifre *

Hesap Olustur

isaretli alanlarin (*)doldurulmasi zorunludur.
isim *
Kullanici adi *
Sifre *
Sifreyi tekrar giriniz *
Email *
e-mail i tekrar giriniz *


Geçmiş yıllarda annelik, genellikle erken yaşlarda oluyordu. Ancak günümüzde anne olma yaşı, gitgide yükselmeye başladı. Toplumda kadının yeri, sosyo ekonomik durumu ve ikinci evliliklerini yapan kadınların sayısının artması, bu durumun en büyük nedenleri arasında sayılabilir.

Genel

Geçmiş yıllarda annelik, genellikle erken yaşlarda oluyordu. Ancak günümüzde anne olma yaşı, gitgide yükselmeye başladı. Toplumda kadının yeri, sosyo ekonomik durumu ve ikinci evliliklerini yapan kadınların sayısının artması, bu durumun en büyük nedenleri arasında sayılabilir.
Bu duruma hem fizyolojik hem de psikolojik açıdan bakacak olursak, acaba ideal anne olma yaşı ne olmalı? Erken veya ilerleyen yaşlarda anne olmanın avantajları ve dezavantajları neler?
Psikolog Zuhal Yerlikaya, 20 yaşını geçmiş her kadının anne olabileceğini, ama önemli olanın yaş değil, olgunlaşma düzeyi olduğunu söylüyor: "Aslında böyle bir yaş belirlemek doğru değil. Çünkü anne olma konusunda önemli olan yaş değil, kişinin olgunlaşma düzeyidir. Olgunlaşma da deneyimlerle kazanılan bir şey. Örneğin, yaşamında birçok olayla karşılaşmış, sorumluluklar almış bir genç kızla, üniversitede okumuş, hiçbir zaman kendi yaşam sorunlarıyla başa çıkmak zorunda kalmamış, sürekli birileri tarafından korunmuş olan erişkin bir kadın arasında sorumluluk alma konusunda büyük farklılıklar vardır. Yani olgunlaşma, bireyden bireye değişir. Bu anlamda da ideal anne olma yaşı da kişiden kişiye ve hatta karakterden karaktere değişebilir.

Genç anneler daha enerjik

Yerlikaya, erken anneliğin avantajlarını ve dezavantajlarını ise şöyle özetliyor: "Ergenlik dönemini geçirmiş her kadın, anne olmaya adaydır. Ama erken yaşlarda anne olan kadınların deneyimleri ve hayat tecrübeleri tam olmadığı için yaşamla daha çok ve daha yoğun bir şekilde baş etmeleri gerekir. Ayrıca genç yaşlarda kadının vücudunda birçok hormonal ve duygusal değişim söz konusu. Bu değişikliklerin farkına vararak ve bunlarla başa çıkarak yaşamını sürdürebilen bir kadın, hamileliğini daha rahat geçirir ve bebeğini daha kolay kabullenir.
Öte yandan erken yaşlarda anne olmanın avantajlarından biri de, o yaşlardaki kadının enerji düzeyinin yüksek olması ve hareketli olması. Yaşı dolayısıyla olayların sorunlu taraflarıyla değil, keyifli taraftarıyla ilgilenir.
Ama bu tür anneliklerin dezavantajları da söz konusu. Genç kadın eğer belli bir sorumluluğa erişmemişse, evliliğinde sorunlar yaşayacaktır. Evliliğin ilk yıllarında sağlanması gereken uyum sağlanmadığı için, ikinci stres faktörü olan bebeğin dünyaya gelmesiyle de bir başka sorun daha çıkacaktır ortaya. Zaten kadından toplumun bekledikleri farklı, eşin bekledikleri farklı, ailelerin gelin olarak bekledikleri farklı. Eğer kadın bunlara alışamazsa, üzerine bir de bebek dünyaya getirirse, bu uyum daha da zor bir hal alacaktır.

İlgi dağılıyor

Psikolog Yerlikaya, ilerleyen yaşlarda anne olmanın olumlu olumsuz yanlarını ise şöyle özetliyor: "Alışılmış bir yaşam tarzı sürerken, bir bebeğin yerleşmiş düzeni bozmasıyla hem anne hem de babaların zorluk çekmeleri söz konusu olabiliyor. Evliliğin geç dönemlerinde çocuk sahibi olmayı düşünen kişilerde; uzun yılların sonucunda evde, çiftler arası ilişkide ve sosyal ilişkilerde uyum sağlanır ve bir düzen tutturulur. Ama bebeğin gelişiyle birlikte anne, büyük bir zorluk yaşar. Bütün hayat değişir. Bu durumda kadın eşine 'Artık benimle ilgilenmiyorsun. Eskiden olsa böyle yapardın, artık yapmaz oldun' diye yakınır ve bunun gibi şikayetlerde bulunabilir."

Dingin dönem

Peki, ilerleyen dönemlerde çocuk yapmanın avantajları yok mu? Tabii ki var. Yerlikaya, bu avantajları şöyle anlatıyor: "Kadının bu yaşlarda hayatındaki bütün düzenler yerli yerine oturmuş oluyor. Yani anne, neyi ne zaman yapacağını, nasıl bir hayat istediğini daha iyi biliyor ve daha oturmuş bir kişilik yapısına sahip oluyor. O zaman da bu düzenin yerli yerinde olmasından dolayı bebek, huzurlu ve doğru bir şekilde yetiştirilebiliyor. Dingin bir dönemde bebek yapmak büyük bir avantaj. Çünkü çok genç yaşta kişilik özellikleri oturmamış, kendini bulma gayreti içinde bulunan bir kadının bebek yapması ve bu sorumluluğu almaya çalışması oldukça güç. Ama yine de önemli olanın karakter özellikleri olduğunu belirtmek gerekir."

"Şimdiki aklım olsaydı"

Erken yaşlarda evlenen annelerin en çok yakındıkları konular ise şöyle sıralıyor Psikolog Yerlikaya: "Erken evlenen ve erken yaşta çocuk sahibi olan annelerin, yaş ilerledikçe geriye baktıklarında bazı pişmanlıklar yaşadıkları görülüyor. 'Daha başka nasıl olurdu', 'Şimdiki aklım olsaydı daha geç çocuk sahibi olurdum', 'Sorumlulukların altında çok ezildim', 'Bekleyerek çocuk sahibi olsaydım, hayatımı daha farklı yaşayabilirdim', 'Belki bu şekilde çocuğuma daha faydalı olabilirdim' deniliyor."

Şimdiye kadar konunun psikolojik yönünü inceledik. Ama bir de fizyolojik sorunlar var ortada. Bunu da Jin. Opr.Dr.Can Yener ile görüştük. Dr.Yener, "ideal anne olma yaşı 20'den sonra, 35'ten öncedir" diyor ve devam ediyor: "Kadının toplumdaki yeri ve durumu yükseldikçe, doğum yapma yaşı da buna paralel olarak tüm dünyada artış gösterdi. Ancak 35 yaşından sonra doğum yapan anneler, tüm dünyada sorun. Ama mühim olan kadının 35 yaşında hamile kalması değil, 35 yaşından sonra doğum yapmasıdır. Yani geç yaşlarda doğum yapacak olan kadınların ne gün hamile kaldığından çok, ne gün doğum yaptığı önemlidir."

Yumurta yaşı

Yener, geç doğumlarda önemli olanın yumurta yaşı ve kalitesi olduğunu söylüyor: "Geç doğumlarda önemli olan faktör, yumurta yaşıdır. Bir kız bebek, annesinden doğduğu gün yumurtalıklarında yaklaşık 100-150 bin adet yumurta taşır. Doğduğunda ne kadar yumurtası varsa, hayatinin sonuna kadar onlarla devam eder. Adet görmeye başladıktan sonra her ay, bu 100-150 bin yumurtanın 50. tanesi harcanır. Vücut, aradan en iyi 50 tane yumurtayı seçer, bunlar büyümeye başlar. Ama 50 yumurtanın bir tanesi, o da en kalitelisi, seçilir ve yumurtlamaya hazır hale gelir."

Kalite düşüyor

Geç yaşlarda doğum yapan kadınların daha az kaliteli ve daha güçsüz yumurtalarla hamile kaldıklarına dikkat çeken Yener, "Yumurtalar yıllar boyu harcanır ve en sona kalanlar, en az seçilmiş, daha kalitesiz yumurtalardır. Çünkü en iyi ve güçlü yumurtalar daha önceki yıllarda harcanmıştır. Bir kadın 35 yaşından sonra 10 yıl daha hamile kalabilir ama bu yumurtalar baştakiler kadar sağlıklı ve kaliteli değildir. Geç yaşta hamile kalınca daha zayıf, genetik olarak belki daha az iyi yumurtaların sona kalmasından dolayı gelecek olan bebeklerde de sakatlıkların, kromozom sakatlıklarının görülme oranı yükselmeye başlar. Bu yaşlarda doğum yapan kadınların bebeklerinde en çok görülen durum ise 'Down Sendromu'dur. Bu, 21 nolu kormozomun 2 yerine, 3 tane olması durumudur. Ama biz bunu da birçok yöntemle daha anne karnındayken tespit edebiliyoruz. Bunun haricinde, eğer annenin başka bir rahatsızlığı yoksa, 35 yaşından sonra da hamile kalmasının pek büyük bir riski yok" diyor. Bununla birlikte teenage döneminde (18 yaşından küçük), doğum yapan kadınların hiçbir avantajlarının olmadığnı söyleyen Dr. Yener, "Erken yaşlarda doğumun avantajı yok. Hatta tam tersine; erken doğum, düşük, zor doğum ve gebelikte ortaya çıkan beslenme bozuklukları gibi dezavantajları var," diyor.

Hazır olmak önemli

Kadının hem ekonomik hem de psikolojik olarak bebeğe hazır olması elbette ki önemli. Ancak fizyolojik olarak, kadının sağlıklı bebekler doğurabilmesi için bazı kriterler var. Dolayısıyla belki çok erken yaşlarda değil, ama mümkün olduğunca geciktirmeden de, bir bebek sahibi olmak en doğrusu.

Anne olmaya hazır mısınız?

Bir bebek doğurmadan önce eşinizle beraber aşağıdaki sorulara yanıt vererek ortak bir karara varabilirsiniz. Belki de gözden kaçırdıklarınızı fark eder ve daha akılcı bir karar verebilirisiniz...

Niçin çocuk istiyorsunuz? Çevre baskısı mı yoksa gerçekten istediğiniz için mi?
Sizce hamilelik ve çocuk sahibi olmak nasıl bir şey?
Kendinizi bir çocukla nasıl hayal ediyor ve düşünüyorsunuz?
Eşinizden neler bekliyorsunuz?
Sorumlulukların nasıl paylaşılmasını istiyorsunuz?
Bunlar akılcı beklentiler mi?
Beklentilerinizin ortak yanları neler?
Bebek sahibi olmanızın ilişkiniz! nasıl etkileyeceğini düşünüyorsunuz?
Eğer çocuklarınız varsa yeni bir bebek onlar için ne anlam ifade edecek?
Eğer yalnızsanız çevrenizde ulaşabileceğiniz ne tip destekler var?
Bir çocuğa nasıl bir bakım ve eğitim verebilirsiniz?
Nerede ve kiminle yaşayacaksınız?
Çocuğunuzu yetiştirirken, yaşamınızda kariyer ve diğer alanlardaki beklentilerinizde neler önemli olacak?
Kendinizi yeterince tanıyor musunuz?

Bu yazi doktorumonline.net sitesinden alıntıdır.

Yorumlar (33)Add Comment
...
Yazan ....., .
6 haftalık bir hamileyim ve 18 yaşını henüz doldurmadım ailem bilmiyo bebeğimin doğmasını istiyorum ama bir yandanda hayallerim var kürtaj düşünüyorum sizce ne yapmalıyım
...
Yazan damlasu5678, .
16 yaşındaym 3 aylık hamileyiimm.m asla bebeğimi aldırmam. Herkes aldimami istiyo ama asla aldïrmiycam. Bebeğim ben ve babası ck mutluyuzz smilies/cheesy.gif
...
Yazan zubeyde, .
Benimde 3 tane oglum var bir kizimin olmasini istiyordum ama cesaretim yoktu hamilelige ama gelgelelimki ben zaten hamile kalmisim su an 4 aylik bilmiyorum bazen oyle seyler aklimdan geciyorki bu arada yasimda 34 ne yapacagimi bilmiyorum icimden hickira hickira aglamak geliyor mutsuzum
...
Yazan yazan merve, .
ben 10 aylık evliyim 17 yasındayım.cocuk isyiyoruz esim çocuk için aglıyor.napacagım bilmiyorum nolur bana yardım edin doktorda 3 ay tedavi gördum bu ay bıraktım herkes bişi sölüyor benim ile birlikte evlenenler bebek sahibi şimdiiismilies/cry.gifsmilies/cry.gifsmilies/cry.gifsmilies/cry.gifsmilies/cry.gifsmilies/cry.gifbana yardım edin sizce napmalıymm
...
Yazan sevdaaa9, .
on dokuz yasındayım cocuk sahıbı olmayı cok ıstıyorum bır senelıkte evlıyım allah ısteyen herkeze versn
...
Yazan ayla, .
size soru var hamile oldugunuzu nece anladiniz lutfen cavab yazin
ve testden nece istifade edirler
...
Yazan asya gül, .
ben 18 yaşındayım ve 4 aylık evliyim anne olmak istiyorum kararsızım ne yapmalıyım ?????????

 

...
Yazan yadigar, .
39 yaşındayım ve iki çocugum var .ikiside erkek 1 tanede kızım olsun istiyorum martın14ünde düşügüm oldu fakat yinede son birkez yapacagım allahın izniyle.allah inşallah herkeze tattırsın o duyguyu.çünkü anlatılmaz yaşanır .kızım olması için sizlerden dua bekliyorum ve bende size dua ediyorum allah herkezin gönlünden geçeni versin insşalllah.dualarım sizinlesmilies/cheesy.gif
...
Yazan misafir, .
15 16 yaşında hamile kalanlar mutlu olup olmadığınızı ilerleyen yaşlarda anlarsınız aceleniz ne önce kendiniz büyüyün derim küçük yaşta anne olmuş biri olarak
...
Yazan yazan seymakasim 06.2012, .
Ben 19 yaşındayim ve iki aydır evliyim çocuğumun olmasıni istiyorum ama eşim istemiyor biliyorum erken olduğunu ama eşim Cok erken olduğu için bende soğuk oldum ne yapmaliyim cvp bekliyorum
...
Yazan kuafor, .
ben 25 yaşındayım 7 aylık evlıyım bebegımın olmasını bı yandan ıstıyorum bı yandan ıstemıyorum cok kararsızım evlılıgımın tadını cıkartmak ıstıyorum allah herkezın gonlune gore versın smilies/smiley.gifsmilies/smiley.gifsmilies/smiley.gifsmilies/smiley.gif
...
Yazan ela 20 .06 .2012, .
23 yaşındayım ewliyim 3 aylık hamileyim hiç pişman değilim onu kacağıma almayı sabırsısızlıkla bakliyorum..anne olmak dünyanın en anlatılmaz duygusu olmalı diye düşünüyorum...tek dileğim sağlıkı olmasıı..sevgiler..smilies/wink.gif
...
Yazan xx, .
Ben 15 yasindayim. Hamile degilim. Ve olmakta istemiyorum.

Cunki bu yasta hamile olmak normal birsey degil.
Yani bi okulunuzu bitirin, hayatin tadini cikartin ilk once, ne bu 15 yasinda hamileyim ve mutluyum sozleri :S
Sen daha mutlu olmak neymis bilmiyorsun ki. O doguracagin cocuk baby born oyuncak bebeklerinden degil yani, haberiniz olsun. Sizin anneleriniz sizi ne zorluklarla buyuttu haberiniz varmi ?

Ben size aldirin demiyorum, Allah korusun, bir cani almak size dusmez. Allah verdi, ve Allah 'ta alir !
Ama simdiki kizalara soyluyorum .. Iliskiye girmeden bir dusunun bu bir oyun degil !!

Ve hamile olanlara sesleniyorum ; Allah yardimciniz olsun ..
...
Yazan zenuur, .
arkadaşlar yaşam boyunca kadına en çokm yaşama sevinci veren çocuktur kimse aldırmaısn çocuğunu ben 31 yaşındayım bebeğim 2.5aylıken karnımda öldü hala acı çekiyorum şimdi çocuk istiyorum inş her gün allaha yalvarıyorum çocuk kadının evin neşesi geleceğin demek bir değil 4çocuk her eve şart

 

 

...
Yazan ömür, .
mrh kIzlar,bende 1,5 yillik evliyim,ve 18 yasindaym.6 haftalik hamileyim,hazir hissetMiyorum,surpriz bi sekilde oldu hic beklenmedik bianda...aldirmayi dusundum,ama esim cok istiyo bebegi.asKimada kiyamiyorM,adapte olmaya calisiyorum,herseyiN hayIrlisini diliyorum...herkes icin..
...
Yazan erzurum lu, .
4 yaşında kızın var 2. bebeği düşünüyoz rabbım nasıp edersesmilies/wink.gifsmilies/wink.gif
...
Yazan mervin, .
42 yaşındayım doğum yapmak istiyorum ama korkuyorum bebek ve benim için
smilies/smiley.gif
...
Yazan fabrikakızı, .
16 yaşındaym 2. çocuğuma hamileyim ilki sezeryanla oldu bunu normal dogurmak istiyorum çok canım yanarmı ?
...
Yazan su, .
18 yaşındayım sözlüm var. sözlüm bebek isitiyor evlenelim diyor aslında bende istiyorum ama cevrem tarafından tepki almaktan korkuyorum.. lisede çocuk geişimi okudum kendimde çok meraklıyımdır çocuk pskolisi bakımı kitaplarını çok okurum annemden ve bir çok insandan daha çok sey bildigimi düşünüyorum sizce ne yapmalıyım suan ünw okuyorum lütfen cevap yazın lüften...
...
Yazan lale, .
SELAM 22 YASINDAYIM 8 AYLIQ EVLIYIM.EVLILIYIMIN 2CI AYI HAMILE KALDIM COK MUTLUYDUM ONU COX ISTIYORDUM AMA NE YAZIG KI KARNIMDA OLDU 8 CI HAFTASINDA.KURTAJ OLDUM 5 AY ZAMAN GECDI USTUNDEN SIMDI COX ISTIYORUM BEBEYIM OLSUN AMA HENUZ OLMUYOR COX ISTIYORUM .INSALLAH OLUR BU AY/BU ARADA BEN AZERIYIM MOSKOVADA YASIYORUM ORDAN YAZIYORUM
...
Yazan fasdfasd, .
kesinlikle dünyanın sonu değil. genç yasta hamile kalmak elbette kötü geliyor insana fakat o bir canlı ve belki kendi hayatınızı kurtarmak için aldırmak istiyorsunuzdur bu tamamen size kalmış bir durum. benim başıma gelse bende ciddi bir şekilde düşünürdüm. ama bir canlıya hemde içinizdeki bir canlıyı öldürmek fikri çok ters geliyor. eskiden ne olucak aldırısın en kötü ihtimal derdim. ama bu sıralarda değişti fikrim. o bir bebek,sizin bebeğiniz. ileride sizi kardeş sanıcaklar çok genç durucaksınız ve yanınızda koskocaman olmuş bir oğlunuz ya da kızınız olucak. o zaman işte o bebeği doğurdğunuz için mutlu olucaksınız
...
Yazan nur, .
ikinci çocuğum olsun istiyorum ama yaşım 37 korkuyorum hamilelikten çünkü 1 yıl önce düşük yaptım
...
Yazan Eylul, .
Merhaba ben 16 yasindayim ve bir bucuk aylik hamileyim . Esimle 8 aylik evliyis ve birbirimizi cok severek evlendik ..
Fakat ben henuz kendimi hazir hiss etmiyorum anne olmak icin ama esimin nekadar cok istediyinide biliyorum.. Aklim cok karisik ne yapmam lazim bilemiyorum . Lutfen bana yardimci olun cvp bekliyorum
...
Yazan simge ela can, .
14-15 yaşında henüz çocuk yaşta çocuk yapmak çok yanlış..35 yaşına kadar yolu var en az, aceleniz niye önce bi hayatı yaşayın yahu.. eşinizle, arkadaşlarınızla, ailenizle gezin tozun, kendinizi geliştirin..hayatı özümseyin.. sonra çocuk nasıl olsa olur.. 28 yaşındayım.. ama ben hala çocuk için hazır hissetmiyorum..
...
Yazan sümeyra, .
slm ben 21 yaşındayım ve 4 aylık evliyim bebeğimizin olmasını istiyoruz ama bi yandan da erken olduğunu düşünüyoruz birilerinin görüşlerine ihtiyacımız var acele düşüncelerinizi bekliyoruz
...
Yazan ben eda, .
ben 18 yaşındayım ve hamıleyım çok korkuyorum doğumdan ne yapacağımı şaşırdım kaçgünlük olduğunu bıle bılmıyorum rüya gıbı sankı
..., Lowly rated comment [Goster]
...
Yazan ışıl aydın, .
ben 24 yasındayım 8 aylık hamıleyım ve 2 aydır hamıleyım bu hamlelık benım ıcın buyuk suprız oldu.Hiç beklemiyordum.İnancım gereği aldırmak buyuk br hata olduğunu dusundum.Çalışıyorum iş hayatımı cok engellıcek daha işyterındekıler ebıle soyleyemdım.Psikolojim bozuldu ne yapcagaımı bılemiyorum.Hamılelgın tadını bıle cıkaramyrum.Bana morel verın ne olursunuz cok ıhtıyacımvar buna
...
Yazan yazan ayşe mayıs 19. 2010, .
18 yaşindayım 3.aylık hamileyim ve çok mutluyum o benim herşeyim ve onu sabırsızlıkla bekliyorum canım bebeğım
..., Lowly rated comment [Goster]
...
Yazan ebrar, .
15 yasındayım 8 aylık hamıleyım ve de cok mutluyum once bebegımı aldırmayı dusudum ama cok pisman oldum boyle dusundugume kımsenin bebegıni aldırmasını istemem aldırırsada cok pısman olur ben soyleyeyım de
...
Yazan ..., .
21 yasindayim evliyim üniversite ögrencisiyim. Ögretmenlik bölümünde okuyorum. Cocugum olsun istiyorum ama bir yandan da üniversiteyi bitirmek istiyorum. Cok kararsizim..
...
Yazan haylaz313, .
bende 18 yasındayım ve 3 aylık evliyim bende bebeğim olsun iistiyorum inş. bu ay adet olmamm smilies/grin.gif

Yorum Yaz