< < Bebekvar.net - Hamile Kalmak İçin
Giriş Kayıt

Giris Yapin

Kullanici adi *
Sifre *

Hesap Olustur

isaretli alanlarin (*)doldurulmasi zorunludur.
isim *
Kullanici adi *
Sifre *
Sifreyi tekrar giriniz *
Email *
e-mail i tekrar giriniz *

Mutlu bir evliliğiniz var ve ailenizi büyültmek istiyorsunuz. Hamile kalmak için uğraşıyorsunuz ama henüz başaramadınız.Umudunuzu kaybemeyin. Gebe kalmamanın nedenlerini anlamaya ve değiştirmeye çalışın.

Hamile kalma yöntemleri ve hamile kalma için ne  yapmak gerektiği konusundaki yanıtlar için makalemizi okuyabilirsiniz, Yaşam tarzınızda ve beslenmenizde yapacağınız birkaç değişiklik bile size bu konuda yardımcı olabilir.

Gebe Kalmanızı etkileyecek faktörler;
Erkek veya kadındaki kısırlık dahil olmak üzere birkaç nedenden dolayı gebe kalma şansı engellenebilir veya ertelenebilir. Gebelik şansınızı etkileyebilecek birkaç faktör:

 • Doğurganlık oranı azalmaya başlayan yaşlar (30 yaşın üzerinde)
 • Uterin fibroid 
 • Ektopik gebelikler
 • Endometriozis
 • Pelvik inflamatuar hastalık
 • Polikistik over sendromu (PKOS)
 • cinsel yolla bulaşan hastalıklar
 • Yanlış hesaplanan doğurganlık dönem
 • Bloke edilmiş fallop tüpü
 • Düzensiz adet döngüsü
 • Tiroid dengesizliği 
 • Erken yumurtalık yetmezliği 
 • Azalan yumurtalık rezervi 

 

 • Erkeklerde
 • Düşük sperm sayısı
 • İnmemiş testisler
 • Erektil disfonksiyon
 • Erken boşalma
 • Şeker hastalığı

 

 • Genel olarak:
 • Herhangi bir pelvik veya karın ameliyatı (8)
 • Yaşam tarzı sorunları

Altta yatan bir tıbbi durum hamilelik olasılığınızı engellemiyorsa, gebe kalma ihtimalinizi bir miktar çaba ile iyileştirmeyi deneyebilirsiniz.

 

Hamile Kalmak İçin Yapabilecekleriniz, Gebelik ihtimalini arttıracak ipuçları:

İşte hamile kalma şansınızı artırmak için birkaç ipucu.

Sağlık kontrolü: Tıbbi olarak formda olduğunuzdan emin olmak için bir ön sağlık kontrolüne gidin. Çiftin gebe kalma yeteneğine karar vermek için gerekli parametreler olan yumurtlama ve sperm testlerini yaptırabilirsiniz. Dahası, kişinin kendi sağlığından emin olması, güvenli ve sağlıklı bir hamilelik sağlar.

Vücut ağırlığını korumak: Kilo kadın için, hamile kalmak açısından önemli bir faktördür. Fazla kilolu veya az kilolu olmak, vücutta hormonal değişikliklere yol açar ve bu da hamile kalma şansınızı düşürebilir. Sağlıklı bir beslenmenin ardından egzersizle fiziksel olarak formda kalmak, ideal vücut ağırlığını korumanıza yardımcı olabilir.

Sağlıklı yaşam tarzı: Sağlıklı bir yaşam tarzı doğurganlığınızı artırmanıza yardımcı olabilir. Alkol almaktan, sigara içmekten kaçının, çünkü bunlar hamile kalma şansınızı olumsuz etkileyebilir.
Abur cubur fazla tüketmekten kaçının ve diyetinize meyveler, sebzeler, et, balık ve süt ürünleri (özellikle organik yiyecekler) ekleyin. Ayrıca, vücut ağırlığınızı korumak için düzenli olarak egzersiz yapın. Bu, sperm kalitesini ve sağlıklı yumurtayı teşvik ederek doğurganlığınızı daha da artıracaktır.

Yumurtlama periyodunu izleyin: Gebelik için cinsel ilişki için doğru zamanı bilmek üzere yumurtlama döneminizi izleyin. Örneğin, 28 günlük bir adet döngüsünüz varsa, 14. günde yumurtlayacaksınız. Bu nedenle, doğurganlık penceresi 11. ila 15. gün arasında açılır ve bu seks yapmak için idealdir. Tavsiye için bir jinekologla da görüşebilirsiniz.
Yumurtlama döneminizi takip etmek için servikal mukusun kıvamını ve bazal vücut sıcaklığını da kontrol edebilirsiniz.

Foliküler izleme: Yumurtlamayı kendi başınıza izleyemiyorsanız, doktor foliküler izlemede size yardımcı olabilir. Kan hormonu testi ve yumurtalıkların ultrasonu ile size doğru yumurtlama zamanını söyleyebilirler.

Doğurganlığı artıran besinler: Folik asit, C, A, D ve E vitaminleri, çinko, potasyum ve bakır gibi besinler doğurganlığı arttırmak için şarttır. Diyetinizden veya takviyelerinizden elde edilebilecek olan bu yiyecekler, sağlıklı yumurta üretimine ve spermlerin kalitesini artırmaya yardımcı olur. Yemeniz gereken yiyecekler arasında: 
Yeşil yapraklı sebzeler: Ispanak, lahana, brokoli.
Yağlı balıklar: Sardalya, somon, uskumru.
Çinko bakımından zengin gıdalar: Kaju fıstığı, kabak çekirdeği, kabuklu deniz ürünleri, organik ot beslenen kuzu ve sığır eti.
Karmaşık karbonhidrat: Kepekli ekmek, pirinç, makarna, tatlı patates.
Proteinli yiyecekler: Tavuk, süt ürünleri, kuruyemiş, hindi, soya peyniri, tohumlar, yumurtalar, baklagiller.

Stresi azaltın: Stres hem erkeklerde hem de kadınlarda doğurganlığı etkileyebilecek hormonal dalgalanmalara neden olabilir . Meditasyon, nefes egzersizleri ve yoga, stres seviyesini azaltmanın bir yoludur.

İlaçlar hakkında doktora danışın: Altta yatan herhangi bir sağlık sorunu için ilaç kullanıyorsanız, gebe kalma isteğinizi doktorunuza söyleyin. Steroidler, alfa blokerleri, antipsikotikler ve NSAID'ler gibi bazı tıbbi ilaçlar doğurganlığı etkileyebilir 

Doğum öncesi vitaminleri alın: Hamilelik planlıyorsanız, doktorunuzla konuşun ve doğum öncesi vitaminlerini almaya başlayın. Gebeliği geciktirebilecek vitamin eksikliklerini telafi edebilirler.

Yeterince uyuyun: Vücudun uygun metabolizmayı ve hormon üretimini sürdürmesi için iyi bir gece uykusu gerekir. Bu nedenle, günde yedi ila sekiz saat uyuduğunuzdan emin olun.

Hamileliğe Uygun Pozisyonlar: Cinsel ilişki sırasında, sperm sızıntısını önlemek için kadınla üstte seks pozisyonundan kaçının. Hamile kalma şansını artırdığından emin olmak için misyoner pozisyonu gibi pozisyonlar tercih edilmelidir.
İlişkinin sonunda bir süre yatay bir pozisyonda kalın, böylece spermin vajinadan ve yumurtalığa geçebilmesi için yeterince süresi olur.

Kayganlaştırıcılardan kaçının: Seks sırasında kayganlaştırıcı maddelerinin kullanılması, spermin  hareketliliğini, yumurtaya ulaşmalarını engelleyerek yavaşlatabilir. Ayrıca, vajinal spreyler veya tamponlar vajinayı kurutabilir ve böylece sperm akışını sınırlayabilir.

Kafein alımını azaltın: Aşırı kafein alımı doğurganlığı engelleyebilir ve hamile kalmayı geciktirebilir(14). Aşırı kafein ayrıca düşük yapma riski taşır. Bu nedenle hamilelikte kafein alımınızı günde 300mg ile sınırlayın.


Akupunktur: Belirli vücut noktalarına baskı uygulamak, stresi hafifletebilir ve vücuttaki hormonal dengeyi geri getirmeye yardımcı olabilir. Bu ayrıca sağlıklı yumurta ve spermlerin üretilmesine de yol açar 

Rafine karbonhidratları azaltın: Kandaki glikoz seviyelerini yükselttiklerinden rafine karbonhidrat alımını önlemek daha iyidir. Bu ayrıca yumurtlama problemlerine neden olur.

Doğum kontrol haplarını durdurun: Doğum kontrol haplarını, hamileliğinizi planlamanızdan en az dört ila altı ay önce durdurmanız gerekir. Doğum kontrol haplarını kullanmayı bıraktıktan sonra vücudun normal hormonal dengeyi yeniden kazanması için biraz zamana ihtiyacı vardır.
Erkekler bisiklet sürmekten veya bisiklete binmekten kaçınmalıdır: 

 

Yorum Yaz