Giriş Kayıt

Giris Yapin

Kullanici adi *
Sifre *

Hesap Olustur

isaretli alanlarin (*)doldurulmasi zorunludur.
isim *
Kullanici adi *
Sifre *
Sifreyi tekrar giriniz *
Email *
e-mail i tekrar giriniz *

Ovulasyon testi, günümüzde hamile kalmak isteyen kadınlar tarafından oldukça tercih edilmekte. Hamile kalmaya çalışıyorsanız ,yumurtlamayı tahmin etmek, , yararlı bir anahtardır. Bazı kadınlar, yumurtlama dönemlerini tahmin edebilmek için çok zaman ve emek harcamakta.  Ovulasyon testleri, yumurtlama dönemini tahmin ederek hamile kalmak için en önemli ipucunu size verir. Yumurtanız ancak yumurtlamadan yalnızca on iki ila yirmi dört saat sonra döllenebilir. 

 

Ovulasyon testi, yumurtlamadan önce meydana gelen Luteinizan hormon (LH) dalgalanmasını tespit eder. Hamile kalma şansınızı arttırmak için seks yapmanın en iyi zamanını bulmanın en kolay yollarından biridir. Testler, vücudunuzun aylık döngüsünün en yüksek hamile kalma olasılığına girdiğinizi gösterir. Medikal teknoloji gelişmeleri, ovulasyon testlerini en güvenilir seçeneklerden biri haline getirmiştir.

 

Ovulasyon testi nedir?

Ovulasyon testi , yumurtlama dönemini tahmin eder.  Kit, idrarda LH'deki dalgalanmayı tespit eder ve yumurtlamanın yaklaşık ne zaman olacağını size söyler. Test, idrardaki LH konsantrasyonlarına dayanarak yumurtlamayı öngörür. Yumurtlama tespiti için bir başka yöntem de tükürükteki değişimlerin izlenmesidir.

Ovulasyon testinin iki çizgisi var. Bir çizgi kontrol çizgisidir. Size kitin çalıştığını söyleyecektir. İkinci satır test çizgisidir. LH varlığı, test çizgisinin rengi kontrol çizgisiyle aynı renkte daha koyu renkte olmasıyla ortaya çıkar.

Ovulasyon testi Nası Çalışır

Ovulasyon testi Nası Çalışır? Bu bir bebek için planlama yapan kadınların en çok sorduğu sorulardan birinin cevabı:

Bir Ovulasyon testi , LH (luteinize edici hormon) seviyelerinde bir dalgalanma tespit etmek için çiş numunesinizi test eder. LH her zaman idrarınızda bulunurken, yumurtlamadan 34 - 36 saat önce artar. Bu testler,hamile kalmak için en uygun günleri bulmanıza yardımcı olur. Yumurtlamadan bir veya iki gün önce LH'niz miktarın beş katına kadar yükselebilir. LH dalgalanması yumurtlamadan 34 - 36 saat önce gerçekleşir. Yumurtama olan günlerde ilişkiye girmek, hamile kalma şansını yüksek oranda arttırır.

Ovulasyon testi nasıl kullanılır?

Her şeyden önce, kullandığınız Ovulasyon testinin paketindeki tüm talimatları izlediğinizden emin olun. İşte size bir fikir vermek için genel talimatlar.

İdrar bazlı Ovulasyon testi
Bu test için idrarınızı steril bir kapta toplayın veya çubuğu istediğiniz gibi altına yerleştirin. Test çubuğunda belirli bir renk bandı görünecektir. Test kartı LH dalgalanmasının meydana geldiğini belirten pozitif bir işaret bile gösterebilir. Pozitif işaret, gelecek yirmi dört ila otuz altı saat içinde yumurtlamayı doğrulayacaktır. Dijital Ovulasyon testi en verimli günlerinizi anlatmak için gülen bir yüz kullanır.

 

Ovulasyon testini doğru kullanmak için izleyebileceğiniz ipuçlarından bazıları şunlardır:

 • idrar numaranızı her gün yaklaşık aynı saatte almaya çalışın uyandığınızda hemen idrarınızı test etmeyin
 • Ovulasyon testi kullanmadan önce içtiğiniz sıvı miktarını yaklaşık 2 saat azaltmaya çalışın aşırı sıvı idrarınızı sulandırır, bu da LH dalgalanmanızı tespit etmenizi zorlaştırır
 • Ovulasyon testi sonuçları on dakika içinde okuyun. Olumlu sonuç kaybolmayacak. Ancak bir süre sonra ortaya çıkan bazı olumsuz sonuçlar soluk ikinci renk bandını gösterebilir.
 • sonucu okuduktan sonra test çubuğunu atın. Yeniden kullanım için tasarlanmamıştır

 

Ovulasyon testi ne kadar doğru sonuç verir?

Ovulasyon testi doğru mu? Aslında,Ovulasyon testileri en verimli günleri tahmin etmede takvim ve sıcaklık yöntemlerinden daha doğru görünmektedir.

Doğru şekilde kullanılırsa, Ovulasyon testi  yumurtlamadan önceki LH artışınızın% 99 doğru tahminini sağlar. Ancak bu testler yumurtlamanın gerçekte bir veya iki gün sonra gerçekleşip gerçekleşmediğini doğrulayamamaktadır. Bazı kadınlar Luteinize Unruptured Follicle Sendromu (LUFS) olarak bilinen bir yumurta salmadan LH dalgalanması yaşarlar. Tüm döngüleriniz boyunca düzenli seks, hamile kalma şansınızı arttırmanın en iyi yoludur.

Negatif çıkan Ovulasyon testi : 

Ovulasyon testi , asla olumlu bir sonuç alamadığınız zaman sinir bozucu olabilir. Bunun birkaç nedeni var. Bazı durumlarda, problemleri kendiniz çözebilirsiniz. Ancak bazı problemler için doktora danışmanız gerekir. Olumsuz yumurtlama testi nedenlerinden bazıları şunlardır:

 
Döngünüz için çok erken mi yoksa geç mi test ediyorsunuz?
LH dalgalanması yumurtlamadan 24-36 saat önce gerçekleşir.  LH dalgalanmasının tahmin etmek için çok zordur. Bazen planlanandan daha hızlı gelir. Ayrıca LH dalgalanmasının 10 saat içinde bitmesi olasıdır ve kaçırabilirsiniz. Testi yalnızca günde bir kez yaparsanız, LH artışını kaçırma ihtimaliniz vardır. Bazı doktorlar bu nedenle testi günde iki kez yapmanızı önerir. Testi günde iki kez, yumurtlamadan birkaç gün önce ve en az on saat aralıklarla yaparak, LH artışını yakalayabilirsiniz.

Adet Döngünüzü Bilmiyorsanız Ovulasyon testi başarısız olabiir
LH dalgalanması, farklı kadınlar için farklı zamanlarda gerçekleşir. Bu yüzden adet döngülerinizi takip etmeniz önemlidir. Döngülerinizi en az 6 ay boyunca takip etmeniz, yumurtlamanın ne zaman gerçekleşeceğini belirlemenize yardımcı olur.

Test için uygun olmayan zamanlamalar
Olumsuz yumurtlama testinin üçüncü nedeni uygun olmayan zamanlamalar olabilir. LH öğleden sonra saatlerinin başında genellikle dalgalanır ve testi öğlen saatlerinde yapmanız gerekir. Yumurtlama testini yapmak için en uygun zaman 11:00 - 15:00 veya 17:00 - 22:00 arasıdır.

Yumurtlama probleminiz olabilir.
Yumurtlama bozukluğu çekiyor olabilirsiniz.

Yumurtlama problemlerinin olası nedenleri arasında şunlar vardır:

 • kaygı
 • gonadotropin salgılayan hormon salgılayan hipotalamus
 • çok az östrojen üreten yumurtalıklar
 • Çok az LH veya folikül stimüle edici hormon üreten hipofiz bezi
 • Çok fazla prolaktin üreten hipofiz bezi
 • kan şekeri / diyabet
 • yorucu egzersiz
 • testosteron, örneğin erkek hormonlarını aşırı üreten adrenal bezler
 • yumurtalıkların çalışmamasına neden olan polikistik over sendromu (PKOS)
 • kistler, tümörler veya diğer kitleler dahil olmak üzere sağlık sorunları
 • obezite veya aşırı kilo kaybı
 • ilaçlar (östrojenler ve progestinler)
  Yumurtlama düzeninizde sorun olduğunu düşünüyorsanız ve Ovulasyon testinin size yardımcı olmadığını düşünüyorsanız, doktorunuza danışmanız tavsiye edilir.

Sonuç
Ovulasyon testi bebek yapmayı  planlayan isteyen kadınlar için bir nimettir. Yumurtlama ve doğurganlık düzeninizi izlemek, oldukça basittir. Yukarıda tartışılan çeşitli seçenekler, yumurtlamanın ne zaman gerçekleşeceğini belirlemeye yardımcı olarak, döngülerini anlamak için kadınlara büyük bir avantaj sağlar. Test kitlerinin çoğu yüzde 98 ila 99 oranında doğru tahmin yapar. Hangi Ovulasyon testinin kullanılacağının seçilmesi kişisel bir karardır.

 

 

Bu kategoride daha fazla: « Hamile Kalmak İçin

Yorum Yaz