Giriş Kayıt

Giris Yapin

Kullanici adi *
Sifre *

Hesap Olustur

isaretli alanlarin (*)doldurulmasi zorunludur.
isim *
Kullanici adi *
Sifre *
Sifreyi tekrar giriniz *
Email *
e-mail i tekrar giriniz *

Hamilelikte Dikkat Etmeniz Gerekenler
hamileHamilelik döneminde hissettiklerinizin normal olup olmadığını bilmek bazen çok zor olabilir. Ancak aşağıdaki problemlerden birini yaşıyorsanız derhal doktorunuzu veya ebenizi aramalısınız.

Kendinizi rahat hissediyor musunuz?

Bir belirtinin (semptom) ne anlama geldiğini bilemiyor veya „tam olarak doğru" hissedemiyorsanız doktorunuzu veya ebenizi arayın. Herhangi bir problem olduğu taktirde size derhal yardım edilecektir. Sorun olmadığı taktirde tekrar rahatlayabilirsiniz.

Karın altı bölgesinde ağrılar (bulantı ve kusma eşliğinde)

Karın altı bölgesinde hissedilen şiddetli ağrı önemli bir sindirim bozukluğu, mide rahatsızlığı, gıda zehirlenmesi veya Preeklampsi'ye (Gebelikte yüksek tansiyon, sıvı toplanmasına bağlı olarak şişme ve böbrek fonksiyon bozukluğuna) işaret ediyor olabilir. Bu da ciddiye alınması ve bebeğinizi korumak için tedavi edilmesi gereken bir durumdur.

Yüksek ateş

Grip veya soğuk algınlığı belirtileri olmaksızın ateşiniz 37,5 derecenin üzerinde ise doktorunuzu aynı gün içerisinde aramalısınız. Ateşiniz 39 dereceyi geçtiği taktirde doktorunuzu derhal arayın, çünkü bu vücudunuzda bir enfeksiyonun söz konusu olduğunu göstermektedir.

Görme sorunları

İki saati aşan bir süre boyunca devam eden çift, silik, pusulu, şimşekli veya ışıklı görüntüler de Preeklamsi'nin bir göstergesidir.

Ellerin, yüzün ve göz kenarlarının şişmesi

Hamilelik döneminde birçok kadında şişmeler ve ödemler izlenmektedir. Bu bağlamda baş ağrısı ve görme bozukluğu ile ilgili aşırı veya aniden ortaya çıkan durumlar da preeklampsi'nin bir göstergesi olabilir.

Şiddetli baş ağrısı

Baş ağrınız iki veya üç saati aştığı, görme sorunları meydana geldiği ve aniden elleriniz, göz kenarlarınız ve yüzünüz şiştiği durumlar da preeklampsi'nin bir gösteresi olabilir.

Vajinal kanamalar

Hamilelik dönemindeki kanamalar her ne zaman olursa olsun ciddi bir sorunun göstergesi olabilir:

• Karın altı bölgesinde meydana gelen şiddetli veya şiddetsiz, uzun süreli ve tek taraflı ağrılar eşliğindeki kanamalar dış gebeliğin (ektopik gebelik - embriyo anne rahminin dışında büyümeye başlamıştır) bir göstergesi olabilir. Bu da tıbbi bir acil durumdur.

• Özellikle sırtta ve karın altı bölgesindeki kesintisiz ağrılar eşliğinde meydana gelen şiddetli kanamalar düşüğün başlangıcına işaret ediyor olabilir.

• Bu durum hamilelik süresinin sonuna doğru gerçekleştiği taktirde, plasentanın (Plasenta anneyle bebek arasındaki besin, oksijen ve diğer maddelerin alışverişini sağlayan yapıdır) rahim çeperinden ayrılmaya başladığını göstermektedir.


Vajinadan kontrolsüz sıvı kaybı

• Kontrolünüz dışında vajinadan gelen sıvı, rahminizde bebeğinizi koruyan su kesesinin gereğinden erken patladığını gösterir. Bu durumda tedavi görmeniz, herhangi bir enfeksiyonun önlenmesi ve olası bir erken doğuma hazırlık yapılabilmesi amacıyla doktorunuz veya ebeniz sizi bir hastaneye havale edecektir.

İdrara hiç çıkılmadığı veya az miktarda çıkıldığı halde aşırı susama

Bu durum dehidrasyona (su kaybı, vücutta sıvı eksikliği) veya hamilelik döneminde gelişen ve sizin ve bebeğiniz için riski artıran hamilelik diabetine de işaret ediyor olabilir.

Sancılı veya yanmalı idrara çıkma

Ateş, nöbet titremeleri ve sırt ağrıları idrar yollarında bir enfeksiyonun göstergesi olabilir. Bu da böbrekleri, idrar kesesini ve idrar yolları ile bağlantılı diğer organları olumsuz yönde etkileyebilir. Enfeksiyon antibiyotik ile tedavi edilebilir.

Şiddetli kusma

Hamileliğinizin ilk haftasında günde iki veya üç kereden fazla istifra ediyorsanız vücudunuzda su kaybı (dehidrasyon) meydana gelebilir. Bu durumda bir hastaneye sevk edilmeniz gerekebilir. Hamileliğin daha sonraki dönemlerinde meydana gelen kusmalara ateş ve özellikle kaburgaların alt kısmında ağrılar eşlik ediyorsa bu durum bir preeklampsi göstergesi olabilir.

Bayılma ve baş dönmeleri

Tansiyonunuz düşük olabilir. Diğer ihtimalleri saf dışı bırakmak amacıyla doktorunuz veya ebenizle görüşmenizde fayda vardır.

Karın altı bölgesinde şiddetli ağrılar

Tek veya çift taraflı ağrılar dış gebeliğe, düşüğe, gereğinden erken sancıya veya plasentanın rahim çeperinden ayrılmasına işaret ediyor olabilir.

Bebek hareket etmiyor veya az hareket ediyor.

Bebeğiniz artık hareket etmiyorsa veya hareketleri 24 saatten fazla bir süredir yavaşladıysa bebeğiniz tehlikede olabilir.

Hamilelik sonuna doğru genel kaşıntı hissi

Bu durum özellikle de kaşıntı hissi yoğun olduğu, geceleri arttığı ve ayak tabanlarında ve ellerde izlendiğinde karaciğerinizde bir sorun olduğuna işaret ediyor olabilir.

Düşme veya mide bölgesine vurulması

Doktorunuzu veya ebenizi arayın ve olanları anlatın. Endişelenmeniz gerekmiyor olabilir, çünkü bebeğiniz anne rahminde korunmaktadır. Ancak sancılarınız olursa, vajinadan sıvı veya kan gelirse derhal doktorunuzu veya ebenizi aramanız veya en yakın hastaneye gitmeniz gerekmektedir.

Yazının Kaynağı: babycentre.co.uk

Yorumlar (8)Add Comment
...
Yazan su, .
16 haftalik hamisim bebegimin hareket lerini hala hissedemiyorunsmilies/sad.gif
...
Yazan yıldız, .
Benim bebeğim 4gundur hareket etmiyorsmilies/sad.gifsmilies/sad.gifsmilies/shocked.gifsmilies/sad.gifsmilies/sad.gifsmilies/sad.gif
...
Yazan gülsümm, .
Ben 14 haftalık hamileyim ama kıpramıyo acaba niye bilen varmısmilies/kiss.gif
...
Yazan selin, .
33 haftalk hamleym bebgm hep sag tarafmda hareket ediyor.acb bir sorun olblrmi
...
Yazan sevcan, .
merak ettiğim için bakıyorum bbeğim son 24 saattir hareketsizleşti dün ve önceki gün gayet neşeli ve huzurluydum ama o hareket etmediği için son 24 saattir huzursuzum inş. mühim bişey yoktur aklım heran bebeğimde bi başlasaydı hareket etmeye rahatlıcaktım:.)
...
Yazan kader, .
arkadaşlar ben 19+4 haftalık hamileyim ama bbebeğim hareket etmiyor acaba bir sorun mu var lütfen yardım edin bana smilies/cry.gifsmilies/cry.gifsmilies/cry.gifsmilies/cry.gif
...
Yazan minik annebüşra, .
smilies/wink.gifmerhaba şu anda 6 hafta 4 günlük bir gebeliğim var ve aşırıkansızım sağlık ocağında acil 1 ünite kan almam gerektiğini söylediler aradan 1 hafta geçti ve hala ne kan alabildim nede tam olarak tahlillerim sonuçlandı . çok mutsuzum . maddi manevi ..
...
Yazan aysooooo, .
bılgilrinız ıcın cok tesekkur edrım smilies/cheesy.gif

Yorum Yaz