Giriş Kayıt

Giris Yapin

Kullanici adi *
Sifre *

Hesap Olustur

isaretli alanlarin (*)doldurulmasi zorunludur.
isim *
Kullanici adi *
Sifre *
Sifreyi tekrar giriniz *
Email *
e-mail i tekrar giriniz *


Hamilelikte Cilt Hastalıkları
Hamilelikte cilt problemleri yaşanabilir. Bazen problem zor çözülür olabilir.
Kaşıntı, bu problemler arasında en sık görülenidir. Bir de, kaşıntı yaratmayan bölgesel ve genel isilikler oluşabilir.
Önceden vücutta bulunan egzama, sedef gibi cilt hastalıkları da görülebilir. Bunlar hamilelikte kötüleşebilir, hatta hamileliği sonlandır-mak gerekebilir.
Bir de, hamilelikte ortaya çıkan cilt hastalıkları mevcuttur ki; bunlar her hamilelikte tekrarlanabilir. Ayrıca, çatlak oluşumu söz konusudur.

CİLT DEĞİŞİKLİKLERİ
Hamilelikte cilt değişimi ne kadar sık görülür?
Bu, oldukça yaygındır. Pratik olarak, her hamile kadında bölgesel veya genel cilt değişiklikleri görülür. Bunlar, genelde hafif durumlardır. Fakat bazı kadınlarda önceden olan kronik cilt sorunları mevcuttur. Bazı kadınlarda ise, ilk defa hamilelikte cilt sorunları görülür.

SEDEF
Hamilelikte sedef nasıl olur?
Sedef hastalığında kızarmış, şişmiş ciltte kabarık parçalar görülür. Cilt genelde, gümüşi parlak pullarla kaplıdır. Yeni cilt hücreleri, normale göre on katı hızla üretilir. Hamilelikte ise durum; kötüleşebilir, iyileşebilir veya aynı kalabilir. Sedefin bazı türleri, hamilelikte ilk olarak ortaya çıkabilir. Önceden bu cilt hastalığı olan kişinin kontrollerinde, bir dermatolog da bulunmalıdır, çünkü sedef kötüleşebilir. Durum, annenin ve bebeğin hayatını tehlikeye sokmadan, acil ve derin müdahale yapılması gerekebilir.

SLE
Sistemik lupus (deri veremi) SLE durumunda ne olur?
SLE doku bağlarında iltihaba neden olur. Bu durum genelde hamilelikte oluşur. Etki altındaki kişinin cildi dışında, vücutta diğer organları da etki altındadır. Bu nedenle ve bundan dolayı oluşan antikorlar nedeniyle, düşük riski artar. Aynca bebekte doğumda veya doğumdan birkaç hafta sonra cilt lezyonları oluşabilir.
SLE ilk olarak hamilelikte teşhis edilebilir. Nadir görülen şiddetlenme durumunda hem cilt, hem de eklemler etki altında kalır.

HERPES (UÇUK)
Herpes ile ne olur?
Biz burada jenital herpesi tartışmaktayız: cinsel ilişki ile bulaşan
hastalık, jenital bölgede ağrılı tahriş yaratır. Buna sebep olan; herpes simplex virüsüdür.
Bir kez edinilmiş olan hastalık, ömür boyu kalır. Bazı kişiler sıkça ağrılı jenital lezyonlar yaşarken, bazılarında durgunluk dönemleri yaşanır. Hamilelik, durumu etkilemez.
İlk kez hastalıkla karşılaşan kişiye hemen hamile kalmaması tavsiye edilir. Hastalığı tekrarlayanlara ise, bir tavsiyede bulunmak faydasızdır, semptomlar belirdiği anda kendilerini gösterirler.

KAŞINTI
Hamilelikte kaşıntıya neden olan nedir?
Kaşıntı hamilelikte en sık görülen cilt problemidir. Bunun birçok değişik nedeni vardır. Her vaka, doktor tarafından dikkatlice incelenmelidir.
Sebep; önceden var olan bir cilt bozukluğu olabilir veya ilk olarak hamilelikte meydana gelen karaciğeri, tiroit bezlerini veya diğer vücut sistemlerini etkileyen birdurumdan kaynaklanabilir.
Kaşıntı, aynca, hamilelikle ilişkili cilt durumlarından kaynaklanabilir. Bu durumda, herzaman bir tahriş söz konusudur. Aynca hamilelikte nedeni bulunamayan kaşıntı türleri de mevcuttur.

Ne tür bir karaciğer durumu kaşıntıya sebep olur?
Karaciğerle ilgili birçok durum, hamilelikte veya hamile değilken kaşıntıya neden olur. Doktor, kolestazı kontrol etmelidir. Buna genelde, " doğum kolestazı" denir. Fark edilmemesi durumunda, bebeğin kaybına veya ölü doğuma neden olabilir. Aynca kadını düşüğe meyilli yapar. Annenin ve bebeğin sağlığını kontrol etmek için kan testi ve yakından inceleme yapılır. Eğer hastalığın hızla ilerlediği kaydedilirse, doğum çabuklaştınlabilir. Tipik olarak, kaşıntı haricinde annenin durumu iyidir. Doğum kolestazı, doğum sonrasında yokolur.
Doğum kolestazı ne kadar yaygındır?
Yaygın değildir. Yaklaşık her 1000 hamilenin ikisinde görülür. Genel olarak İsveçlilerde ve yerli Amerika kabilelerinde görülür.

Etki altındaki hamile kadının kaşınan cildinde kızarıklık meydana gelmesi mümkün müdür?
Bu daha çok görülen bir durumdur. Hamileliğin her döneminde oluşabilir. Bazı kadınlarda doğum sonrasında ortaya çıkar.
Tahriş, öncelikle kannda başlar, daha sonra önce yüz ve daha sonra vücudun diğer bölgelerine yayılır. Kaşıntı çok şiddetli ve rahatsız edici olabilir.
Kaşıntının verdiği rahatsızlık haricinde, anne ve fetus için zararsızdır. Kaşıntıyı azaltmak için krem, losyon, hatta hap bile kullanılabilir. Doğum sonrasında hemen kaybolur.

Bu durum sonraki hamileliklerde tekrarlanır mı?
Herzaman değil ama olabilir. Olası durumda ilkine göre daha hafif gerçekleşir.

DİĞER CİLT KOŞULLARI
Hamilelikle ilgili başka cilt sorunları var mıdır?
Evet. "Pemfigoid gebelik" olarak tanınan dramatik bir cilt sorunu vardır. Ciltte sıvı dolu lezyon oluşumu görülür, bunlar sonra tabakalaşır. Bu, su yanığı görüntüsüne benzer, ayrıca kaşınır. Yayılmadan önce, ilk olarak göbek deliği etrafında ortaya çıkar. Avuçiçi ve tabanda görülür, bazen de ağızda da oluşabilir.
Anne için bir tehlike yoktur ancak sonraki hamileliklerde, tekrar oluşumunda daha şiddetli meydana gelebilir.
Bazı durumlarda, bebeğin gelişimini kısıtlayabileceğine dair zayıf bir delil vardır.

Hamilelikte olabilecek tüm cilt problemleri bunlar mıdır?
Maalesef hayır. Bazen nedeni bulunamayan cilt problemleri görülür. Bu durumda doktorunuz, bir cilt uzmanına danışarak, sorunun kaynağı araştınlır ve gerekli tedavi uygulanır.

Belli bir bulgu olmadığı sürece, kişi endişelenmeli midir?
Genelde hayır. Önemli olan hamilelikte istenmeyen durumları ortadan kaldırmaktır.

Yazının Kaynağı: Dr. joe Kabyemela - Dr. Leanne Bricker ( Hamilelik ve Doğum Hakkında Tüm Soru ve Cevaplar)
Yorumlar (7)Add Comment
...
Yazan yazan cemile, .
benim 6yıldır aralıklarla devam eden kaşıntılarım var.doktorum bana sinirsel egzema teşhisi koydu
kullanmadığım krem ve ilaç kalmadı.gündüzleri gelip geçiyor fakat akşamları kaşıntı nöbetleri geçiriyorum.doktorum beni psikiyatriye yönlendirdi onada gittim ama o ilaçlarda beni uyutmaktan başka bir işe yaramadı.şu anda 7 haftalık hamileyim ilaç kulanamıyorum kaşıntılarım dahada arttı bütün vücudum kabarıklıklarla doluyor dayanılacak gibi değil her yerimi yara yaptım.allah herkese şifa versin,banada
smilies/cry.gifsmilies/cry.gifsmilies/cry.gif
...
Yazan gülay6262, .
bende sedef hastalığı var şu anda 4 haftalık hamileyim sadeflerimde artma oldu.Bunun için ne yapabilirim.şimdiden teşekkürler
...
Yazan melekk, .
26 haftalık haöileyim karnımı örtemiyorum sanki igneler batıyo ve kaşıınıyo ben bebe yagı kullanıyodum acaba zarar vermiş olabilirmi
...
Yazan esen, .
ben 6 haftayalik hamileyim 3 hafta once elim ve ayamda kasindi su topladi simdi kurudu tehlikeli birsey varvismilies/kiss.gif
...
Yazan Sabah, .
Benim yüzümde ve anlımda başlanacak tüm vücuduma yayılan bı kaşıntı var
Cok kötü durmadan kaşınıyorum belli belirsiz uykularım kaçıyor
Ne yapmalıyım nedenini bilmiyorum
...
Yazan serap, .
bu saatte 4 gündür uykusuzum ve karnım cok fena delirmek üzereyim 36 haftam 4 gündür kaşınmaktan sadece 3 saat uyudum ölmek istiyorum
...
Yazan merve1404, .
benim elimin
üstünde kızarıklık
var ne yapmalı
yım? çok acayip
kaşınıyor...smilies/cry.gif

Yorum Yaz