Giriş Kayıt

Giris Yapin

Kullanici adi *
Sifre *

Hesap Olustur

isaretli alanlarin (*)doldurulmasi zorunludur.
isim *
Kullanici adi *
Sifre *
Sifreyi tekrar giriniz *
Email *
e-mail i tekrar giriniz *

Gebelikte kadının vücudunda önemli değişiklikler meydana gelir. Bu değişiklikler vücudun tüm organlarını ve sistemlerini kapsar. Birçok hamile ve doğum sonrası kadın, karın, göğüs, ve bacaklardaki hamilelik çatlakları konusunda endişelidir.

Bu hamilelik çatlaklarının oluşum nedenleri arasında hamilelik sırasında cildin kuvvetle gerilmesi vardır. Gerilmiş cildin iç tabakası, sonunda gerginliği tolore edemeyerek çatlayabilir. Çatlaklar önce kırmızı daha sonra beyaz renkli olabilir. 

Bu cilt çaklaklarının oluşumunun da kalıtımla ilişkili olduğu akılda tutulmalıdır. Bazı kadınlarda hamilelikte oluşan çatlaklar diğerlerine göre daha fazla olabilir. Tüm kadınlarda, esas olarak genetik faktörlerden dolayı epidermisin yoğunluğu farklıdır. Yani, anneniz veya anneanneniz hamilelikte cilt çatlağından muzdaripse, bu sorunun sizde de hamilelik sırasında ortaya çıkması muhtemeldir.

Hamilelik sırasında bu sorunun önlenmesi çok önemlidir, doğum sonrası çatlakları tedavi etmek önlemekten daha zor olabilir.

 

Hamilelikte Çatlakları Önlemek için;


Anne ve  bebeğin sağlığı için, proteinler, bitkisel yağlar, vitaminler, kalsiyum, mineraller ve selülozdan zengin besinler tercih edilmeli ve yeterince sıvı alımı  kontrol edilmelidir..
Hamilelikte çatlaklarını önlemek için kilonuzu kontrol etmek önemlidir, hamilelik sırasında kadının vücut yapısına ve fiziksel özelliklerine bağlı olarak 10 ila 15 kg kadar bir kilo  artışı normal kabul edilir. 


1. Yeterli miktarda sıvı alın. Bol sıvı alımı Cildin esnek olmasını sağlar. Kuru cilt hamilelikte cilt çatlaklarına daha yatkındır.

2. Protein bakımından zengin yiyecekler alın (et, süt ürünleri, yumurtalar, baklagiller, vs.). Protein, cildin temel "yapı malzemesidir".

3. Hamile kadınlar için özel bir sütyen kullanın. 

4. Hamilelik sırasında masaj yapabilirsiniz masaj kan dolaşımını artırarak cilt sağlığına katkıda bulunacaktır.. Ev ortamında çok etkili vücut peelingi hazırlayabilirsiniz - 2 yemek kaşığı rendelenmiş pirinç ve yulaf ezmesi, tuz, kahve veya ekşi krema ile karıştırın ve cildinizi iyice ovun. Bunu duş yaparken haftada 2-3 kez yapabilirsiniz.

5. Cildinize özel kremler ve losyonlar uygulayın.

6. Zeytinyağı ve badem yağı, hamilelikte cilt çatlakları için çok iyi bir önleyicidir. Bu yağları her gün cildinizin sorunlu bölgelerine uygulayın.

7. Kontrast duş (sıcak ve soğuk su) cildi güçlendirir ve kan dolaşımını artırır.

 

 

Yorum Yaz