Giriş Kayıt

Giris Yapin

Kullanici adi *
Sifre *

Hesap Olustur

isaretli alanlarin (*)doldurulmasi zorunludur.
isim *
Kullanici adi *
Sifre *
Sifreyi tekrar giriniz *
Email *
e-mail i tekrar giriniz *

Cinsel ilişki ya da jinekolojik  muayene hamilelikte kanamaya ve lekelenmeye neden olabilir mi?
Hamilelik sırasında kanama veya lekelenme normal midir?


Hamilelik sırasında biraz lekelenme veya hafif kanama, özellikle erken gebelikte sık görülür. İlk trimesterde 4 hamile kadının 1'inde hafif erken kanamalar görülür. Ancak, kanama durmuş gibi gözükse bile, her şeyin yolunda olduğundan emin olmak için doktorunuzla görüşün.

Hamilelikte Lekelenme ya da hafif kanama muhtemelen küçük bir şeyden kaynaklanmaktadır, ancak ektopik gebelik, düşük ya da plasenta ile ilgili problemler gibi ciddi bir sorunun işareti de olabilir.

Doktorunuz, sizin ve bebeğinizin ne kadar sağlıklı olduğunu ve herhangi bir komplikasyonu göz ardı etmek için fiziksel bir muayene, bir ultrason ve kan testleri içerebilecek kapsamlı bir değerlendirme yapmak isteyebilir.

Aktif olarak kanamanız varsa veya şiddetli ağrılarınız varsa ve doktorunuza ulaşamıyorsanız hemen acil servise gidin.

Hamilelikte kanama ve lekelenmenin farkı nedir

Lekelenme (Spotting), adet döneminizin en başında veya sonunda olabilen kanamaya benzer şekilde çok hafif kanamadır. Pembeden kırmızıya (kırmızı renkte) kadar değişebilir (kurumuş kanın rengi) ve genellikle sadece birkaç nokta olabilir. Kanama ise bir ped kullanma ihtiyacı duymanıza sebep olacak yoğunluktadır.


Erken gebelikte lekelenmeye veya kanamaya neden olan nedir? Hamilelikte Kanama Nedenleri:

Erken hamilelikte kanamaya ve lekelenmeye en yaygın nedenleri arasında şunlar bulunur:


İmplantasyon kanaması. Hamileliğin ilk belirtilerindendir. Yumurtanın rahim duvarına yerleşmesiyle birlikte oluşabilir.


Hamilelikte kanama ve Düşük. İlk üç aylık dönemde lekelenme veya kanama, özellikle de karın ağrısı veya kramp ile birlikte görülürse, erken düşme belirtisi olabilir. (Hamilelik dönemlerinde erken kanama geçiren kadınların yaklaşık yarısı.) Ancak 7 ila 11 hafta arasında normal bir kalp atışı gösteren bir ultrasonunuz varsa, gebeliğe devam etme şansınız yüzde 90'dan fazladır.

Ektopik gebelik. Kanama, ektopik gebeliğin bir belirtisi olabilir - embriyo, genellikle fallop tüplerinden birinde, rahim dışında implante olduğunda. Bazen kanama tek işarettir, ancak diğer yaygın semptomlar karın, pelvik veya omuz ağrısını içerir. Ektopik gebelikler yaşamı tehdit edici olabilir, bu nedenle ilk trimesterinizde kanama veya ağrı varsa hemen doktorunuzu bilgilendirin.


Enfeksiyon. Spotting aynı zamanda hamilelik ile ilgili olmayan rahatsızlıklardan da kaynaklanabilir. Vajinal bir enfeksiyon  veya cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyon rahim boynunuzun tahriş olmasına veya iltihaplanmasına ve kanamaya açık olmasına neden olabilir.

Yorum Yaz