Giriş Kayıt

Giris Yapin

Kullanici adi *
Sifre *

Hesap Olustur

isaretli alanlarin (*)doldurulmasi zorunludur.
isim *
Kullanici adi *
Sifre *
Sifreyi tekrar giriniz *
Email *
e-mail i tekrar giriniz *

Dış gebelik nedir? Dış gebelik nasıl oluşur?
Normal bir hamilelikte, döllenmiş bir yumurta bir fallop tüpünden rahme geçer. Yumurta rahime yapışır ve büyümeye başlar. Fakat dış gebelikte (ektopik gebelik), döllenmiş yumurta çoğu zaman fallop tüpünde uterus dışında bir yere yapışır. (Bu yüzden bazen tubal gebelik olarak adlandırılır.) 

Dış Gebelik Normal Gebeliğe dönüşür mü?

Ektopik gebeliği düzeltmenin bir yolu yoktur. Normal gebeliğe dönüşemez. Yumurta fallop tüpünde büyümeye devam ederse, tüpe zarar verebilir veya patlayabilir ve ölümcül olabilecek ağır kanamalara neden olabilir. Ektopik bir hamileliğiniz varsa, tehlikeli sorunlara yol açmadan sonlandırmak için hızla tedaviye ihtiyacınız olacaktır.

Dış gebelik nedenleri, dış gebelik neden olur?

Ektopik gebelik genellikle fallop tüplerindeki hasardan kaynaklanır. Döllenmiş bir yumurtanın hasarlı bir borudan geçmekte zorlanmasına neden olarak, bu da yumurtanın tüpe yapışmasına ve orada büyümesine neden olur.

Dış Gebelik ihtimali yüksek olan durumlar:

Sigara içmek. Ne kadar çok sigara içerseniz, ektopik gebelik riskiniz o kadar yüksek olur.
Pelvik inflamatuar hastalık (PID). Bu genellikle klamidya veya gonore gibi bir enfeksiyonun sonucudur.
Endometriozis, fallop tüplerinde veya çevresinde skar dokusuna neden olabilir.
Fallop tüplerinde veya pelvik bölgede ameliyat, Bazı doğurganlık tedavileri gibi Bazı tıbbi tedaviler dış gebelik riskinizi artırabilir. 

Dış Gebelik Belirtileri

İlk birkaç haftada, ektopik gebelik genellikle normal bir hamilelik dönemine benzer belirtilere neden olur, örneğin kaçırılmış bir adet dönemi, yorgunluk, mide bulantısı .

Dış gebeliğin temel belirtileri şunlardır: Pelvik veya karın ağrısı. İlk önce bir tarafta keskin olabilir ve daha sonra karnınıza yayılabilir. Hareket ettiğinizde veya zorlandığınızda daha da kötü olabilir. Vajinal kanama. Hamileyseniz ve bu belirtiler varsa, doktorunuza hemen başvurun.

Dış gebelik nasıl teşhis edilir?

Hamileyseniz idrar testi yapılabilir. Ektopik bir hamileliğiniz olup olmadığını öğrenmek için doktorunuz muhtemelen şunları yapar: Rahiminizin büyüklüğünü kontrol etmek ve karnınızdaki büyümeleri veya hassasiyeti hissetmek için bir pelvik muayene. Hamilelik hormonunun (hCG) seviyesini kontrol eden bir kan testi. Bu test 2 gün sonra tekrarlanır. Erken hamilelik sırasında, bu hormonun seviyesi her 2 günde bir ikiye katlanır. Düşük seviyeler dış gebelik gibi bir sorun olduğunu düşündürmektedir. Ayrıca ultrason da kullanılır.

Dış gebelik Tedavisi

En yaygın tedaviler ilaç ve ameliyattır.

Erken dönemde , tüp hasar görmeden önce farkedilirse ilaç tedavisi ile hamileliğe son verilebilir ancak çeşitli yan etkile oluşabilir. 

Birkaç haftalıktan ileri hamilelikte dış gebeliği sonlandırmak için cerrahi müdehale daha etkili ve güvenlidir. Operasyonda genelde laparaskopi uygulanır. Bu tip ameliyatlar, karnınızdaki bir veya daha fazla küçük kesik (insizyon) ile yapılır. Acil ameliyat gerekiyorsa, daha büyük bir kesi olabilir.

Dış Gebelikten Sonra Hamile Kalınır mı?

Ektopik gebelikten sonra doğurganlığınız hakkında endişe etmek yaygındır. Dış gebelik olması, gelecekte normal bir şekilde hamile kalmayacağınız anlamına gelmez. Ancak;

Hamile kalmakta zorluk çekebilirsiniz
Başka bir ektopik gebelik geçirme olasılığınız daha yüksektir.
Tekrar hamile kalırsanız, doktorunuzun daha önce ektopik gebelik geçirdiğinizi bildiğinden emin olun. Hamileliğin ilk haftalarında yapılan düzenli testler erken bir problemi bulabilir veya hamileliğin normal olduğunu size bildirebilir.

Yorum Yaz